Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum aflu numarul de puncte de penalizare?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
ecologic
Vreau sa intreb si eu: Cum pot afla numarul de puncte de penalizare la un moment dat? Trebuie sa fac o cerere Politiei Rutiere sau merge cu o vizita la ei? Nu de alta, dar azi imi expira perioada de 6 luni de la data suspendarii carnetului si eu, paranoic declarat, vreau dovada ca nu mai am alte puncte (am retinut ca se sterg la 6 luni de la ultima abatere).

Si daca tot eram a capitolul asta, vreau sa mentionez ca mi-au luat la vremea respectiva PV-ul si chitanta cu carea am platit, in original (deci ambele exemplare ale PV au ramas la Politie, unul la agentul din teren si celalalt la cel de la "Centru"), noroc ca am facut copii la ambele. La fel se intampla in toata tara, sau e doar o masura "a la Cluj"?

Scuze daca s-a mai vorbit la alte topicuri despre acest subiect, am cautat ceva timp, dar nu am gasit
ZTV
ai incercat sa dai un telefon? Dar putin probabil ca o sa te ajuta la telefon, cred ca mai bine sa mergi personal la birou de inf.
ecologic
Nu am dat telefon, cu siguranta nu dau informatii pe aceasta cale. Poate voi merge pe la ei, desi nu vreau sa ii mai intalnesc!

4 Oct 2008, 23:39:
Oricum, mai mult m-ar interesa daca in toata tara se intampla "chestia" cu PV-urile si chitantele, pentru ca astfel nu ai nicio dovada cu care sa contesti in instanta PV-ul.
vv
Mai fratele meu, cum ziceam si pe alt topic, mai citeste legea aia.
PV-ul il poti contesta in 15 zile. ATAT. dup-aia, nu-ti mai foloseste.
Chitanta, e o idee buna sa retii copie dupa ea, ca mai apar "incurcaturi". Teoretic, iti retin ei originalul... da' eu nu li l-am dat niciodata tongue.gif, ca oricum nu stii cand se "incurca" si ti le trimit la fisc, practic oricum tre' sa pastrezi dovezi, asa ca mai bine pastrezi binemersi originalul si nu le mai dai nimic.

Cat despre "cu siguranta nu se dau la telefon"... nu stiu ce sa zic. Era cineva aici pe forum care zicea ca a obtinut informatia la telefon, dar cand am incercat si eu sa aflu (mai mult de curiozitate), mi-au spus ca tre' sa ma prezint personal, sa fac o cerere. Deci pare ca e "cum ti-o fi norocul", poti incerca, nu te costa cine stie ce un telefon
ecologic
@ VV

Prietene, chitanta am predat-o dupa 48 ore, mai aveam timp destul sa ma gandesc sa contest PV-ul pana la 15 zile, deci mi-ar fi trebuit chitanta sau PV in original. Nu stiu ce legatura are legea cu asta blink.gif
vv
QUOTE
Nu de alta, dar azi imi expira perioada de 6 luni de la data suspendarii carnetului [...]
Si daca tot eram a capitolul asta, vreau sa mentionez ca mi-au luat la vremea respectiva PV-ul si chitanta cu carea am platit


Iaca, de aici am inteles ca au trecut deja 6 luni, pana te-ai hotarat tu sa faci contestatie.
Virusake
Pana la urma cum ai aflat numarul de puncte? Nu de alta dar e posibil sa mai intereseze si pe altii, inclusiv pe mine...
liviu2004
QUOTE(vv @ 5 Oct 2008, 12:03)
Teoretic, iti retin ei originalul...
*



Nu mi se pare corect. La supermarket iti da vanzatoarea copia? Cand iti cumperi un telefon iti da copia? Sau pentru un televizor, o masina?

De banii aia macar originalul sa ti-l lase.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.