Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distanta intre capota motor si masca fata variabil
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
rino
Am un amic cu Megane Sedan care are distanta intre capota motor si bot (masca fata) variabila pe lungimea "imbinarii", adica mai mare in dreapta si mai mica in stanga. (in dreapta poti sa bagi degetul)

Eu cred ca masca fata e miscata de pe pozitie.


Exista vreo modalitate de reglare?
Catalinmodena
Poate numai de sus din balamale daca permite sa lase mai mult dintr-o parte si mai putin din alta,deci sa fie permis un reglaj.
adrian mgn
am si eu "problema" asta.inca nu m-am ocupat de ea.dar urmeaza...
Manuel
Nu trebuie reglata capota ci spoilerul. Mi-au dat bara jos de cateva ori si prima data mi-au lasat niste lufturi de toata frumusetea. E destul de aiurea sistemul de prindere cu cleme insa trebuie insistat pana vine cum trebuie. In concluzie, demontat si montat inapoi bara fata.
rino
Un tutorial ceva?!

5 Oct 2008, 22:02:
La mine distanta e constanta da' e cam mare.

Am studiat pdf-urile pe care le am eu da' n-am gasit cum se regleaza capota sau cum se regleaza spoilerul fata.

Are careva asa ceva?

Razor
Demontat bara fata:
http://www.reno.ro/Demontare-bara-fata-t120031.html

Din tutorial reiese ca distanta intre bara si capota e constanta si de aici reiese ca totusi din capota ar trebui sa faci reglajul.
rino
Ok merci , studiez... Daca nu merge cu bara fata, are cineva tutorial de reglare capota motor?
geoman
Si la mine s-a cam marit spatiul ala de cand am dat jos spoiler-ul sa-l vopsesc. Inainte stiu ca se putea trage de manerul ala de la grila dreapta pt capota . Acum trecuie sa apas oleaca pe grila ca sa prind manerul de urechiuse. Oricum daca te bagi sa-l demontezi se poate sa fie nevoie sa se schimbe vre-o cateva clipsuri + ca sistemele alea de prindere de far a spoilerului cu cleme cauzeaza ruperea clemelor farului in 90% din incercarile de demontare a spoilerului. Eu sunt patit cu o clema din aia de am rupt-o dar s-a putut lipi la loc. Chiar nu stiu ca sa-i mai fac sa readuc spoilerul mai spre capota. Am mai vazut si la altele distnata asa mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.