Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa-ti desfaci satelitul pentru radio/cd/cas
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
christig
L-am desfacut pentru ca era imbacsit si se blocau butonasele, cu ocazia montarii unui sony, cand ma chinuiam sa adaptez satelitul la noul instrument sonor.

Se incepe prin desfacerea cochiliei inferioare a volanului care e prinsa in 3 suruburi cum se vede in poza.
[attachmentid=1627474751]


Satelitul ascunde un mic surub sub un capacel de plastic asa cum se vede in figura.
[attachmentid=1627474752]

Se desface surubelul din dreptul rotitei
[attachmentid=1627474754]


Se declipseaza aripioarele de plastic
[attachmentid=1627474753]

Asa arata inauntru.
[attachmentid=1627474755]

Se observa 2 mici nituri (asa par) care se scot usor inserand sub ele o surubelnita plata subtire si actionandu-le cu parghia in sus.
[attachmentid=1627474756]

Mizeria din cutie.
[attachmentid=1627474757]

Tampoanele alea moi fac contactele intre diverse insertii metalice; ciudat cum cauciucul ala a rezistat 7 ani fara si inca se mentie elastic, pentru ca practic el aduce butoanele la stadiul "neapasat".
[attachmentid=1627474758]

Apoi cu un mic smirghel (cititi postul lui verde, e bine de folosit un spray) am frecat putin insertiile alea metalice pe care calca acele capacele negre, si n-am mai avut probleme cu rezistentele modificate, pentru cine stie threadul asta.
verde
Bun tutorialu , dar nu sunt de acord cu ultima faza=cu un mic smirghel am frecat putin insertiile alea metalice . De regula , dupa smirghel apare oxid , un sprei ptr contacte electrice si o carpa aspra erau mai bune. In general , contactele sunt de cupru acoperit si orice actiune mecanica deterioreaza acoperirea ,acestea oxidand din ce in ce mai repede apoi.
pegas
excelent. ar fi trebuit postat la tutoriale. poate un moderator muta acest topic?
christig
QUOTE(verde @ 3 Oct 2008, 07:30)
In general , contactele  sunt de cupru acoperit si orice actiune mecanica deterioreaza acoperirea ,acestea oxidand din ce in ce mai repede apoi.


atat m-a dus capul tongue.gif ; am dat sa le sterg mai intai si tot faceau figuri; dupa aia m-am enervat si le-am dat putin cu smirghelul, oricum nu aveam solutie de aia; daca mai face figuri pe viitor o sa tinem cont de sfatul tau.

pegas, am vrut sa-l pun la tutoriale da nu voia sa se posteze; poate mai au si altii butoane care li se blocheaza.
roby79
Salut.Mai bine ne-ai spune cum ai adaptat satelitul la noul tau instrument muzical caci eu ma chinui si nu reusesc .Multumesc
A9theR
se poate pune alt casetofon care sa si raspunda la comenzile de pe volan?
a reusit cineva asa ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.