Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casatoria ! Utila/Inutila Necesara/Sa trecem peste
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Axe
Ce parere aveti despre casatorie ? wub.gif wacko.gif 017.gif 053.gif 10412898.gif plange.gif popa.gif showfinger.gif up.gif gun3.gif bash.gif boxing.gif bla bla bla.gif nedumerire.gif fleur.gif white_flag.gif pokey_eye.gif kiss.gif rofl1.gif Scuze , am folosit special mai multe smileuri, nu de alta, dar sa poata sa-si aleaga fiecare !
twingooo
pro casatorie.odata ce mintea si trupul iti spun ca te-ai jucat suficient si ca de azi inainte nu mai e fun sa fii egoist, atunci zic eu ca a fi casatorit are toate avantajele si atuurile
Dan73
Axe...tu vrei sa afli de pe forum daca e bine sau nu e bine sa te insori? biggrin.gif Eu zic sa mai stai un pic biggrin.gif
Axe
Eu sunt deja la a doua extragere, la prima am pierdut banii, iar acum am luat potul wink.gif
semit
adica de data asta pierde ea banii laugh.gif
UXE
La moda / Nu absolut necesara biggrin.gif
RADU__
casatoria este o institutie perimata dar absolut necesara.
Coro
console.gif god_hand.gif
b76bgaarh
hmmm
facut una ....cu a doua ma mai gandesc...dar pana la urma cred ca cedez......
Coro
user posted image
adrian mgn
fiind casatorit ... cuvintele sunt de prisos dar imi permit o gluma
- stiti ce se spune despre barbatii care se casatoresc a doua oara?
...... ca nu au meritat bucuria divortului
Axe
QUOTE(b76bgaarh @ 26 Sep 2008, 18:28)
hmmm
facut una ....cu a doua ma mai gandesc...dar pana la urma cred ca cedez......
*


nuuuu, tine-te batzos, nu te da asa usor, lasa-te rugat indelung si abia apoi spune-i ca tu de fapt ai vrut din prima clipa !
hitman1234
bun topicul...stiti cum se zice ca barbatii nu se casatoresc,ei cedeaza? ei bine eu sunt aproape sa "cedez" prima oara dar aman cat pot biggrin.gif
Axe
Daca ai o experienta de viata suficienta si fata pare potrivita nu cred ca vor fi probleme dar cu cat esti mai prudent cu atat posibilitatea sa dai gres e mai mica. Eu prima data m-am casatorit la 22 ani, varsta la care sa fim seriosi, nu te uiti decat ca-i frumoasa(buna) si nu prea te intrebi ce are in rest sau ce aveti in comun, ......., poate daca te intrebi, descoperi, ca nu are nimic !
Hack
coffee_spitsk.gif Acum le-am vazut pe toate radmasa.gif . De curiozitate Axe, la a cata esti? icon_mrgreen.gif
Axe
Presupun ca te referi la casatorie ca la a cata sunt nu mai stiu ! Daca te referi la casatorie la a doua ! radmasa.gif
Hack
Da da, la casatorie ma refeream...gigolo mic ce esti tu icon_mrgreen.gif .

P.S: La cat mai multe. radmasa.gif
Axe
Pai nu vezi ce prezentabil sunt, uite in avatar ! smile.gif
dya
Ca sa-l citez pe un fost sef de-al meu: casatoria rezolva niste probleme care inainte nu existau... wink.gif
Mai mult nu vreau sa comentez, doar ca eu la a doua... pot spune cu mana pe inima: casatoria este unica si cea mai importanta LOTERIE din viata... din pacate sau fericire, nu poti decat fie sa castigi.... fie sa pierzi...
Bafta
Hack
rofl1.gif
TresPasser
Si eu am cedat acum o luna (mai exact pe 23 aug). Astept sa vad daca am prins lozul castigator blush.gif
andu911
Mai intai faci nunta...strangerea de fonduri de rigoare, pui bani deoparte pentru masina noua...

Dupa care, impreuna aveti acces la credite mai mari...gen casa, masa...
Deci e buna si casatoria.

Mai nasol daca divortati, ca ramaneti lefteri amandoi.
balanel
Nu merita dpdv financiar. Oricum trebuie sa platesti din greu sa fii cu o femeie, ca daca nu ai bani si pozitie, nu se uita la tine.
Asa ca daca facem socoteala, e mult mai ieftin sa apelam la profesioniste, pentru a ne rezolva nevoile.
Mai complicat e daca dorim copii. In cazul acesta inca nu am gasit o solutie alternativa.

Cei care se vor grabi sa ma contreze spunandu-mi de iubire, etc., sunt rugati sa se abtina. Am trecut de mult de varsta la care credeam in Mos Craciun.
xcss
radmasa.gif
adrian mgn
Parerea mea e ca atunci cand ajungi ca o femeie sa se uite la tine doar pt. banii tai ... e nasol.
Chestia e ca unii "din nastere" nu au avut nimic niciodata de oferit unei femei si daca le lipsesc banii ... se dau loviti.

si mai era o vorba tongue.gife femei si pe apa niciodata sa nu dai bani! biggrin.gif

recitind ce am scris vreau sa fac o precizare si anume ca nu fac absolut nici o referire la nimeni ( nu va cunosc personal si nu pot vorbi in necunostinta de cauza) ci imi expun o parere personala vis-a-vis de o idee...sper sa se inteleaga!
Laurentziu83
QUOTE(balanel @ 28 Sep 2008, 13:50)
Nu merita dpdv financiar. Oricum trebuie sa platesti din greu sa fii cu o femeie, ca daca nu ai bani si pozitie, nu se uita la tine.
Asa ca daca facem  socoteala, e mult mai ieftin sa apelam la profesioniste, pentru a ne rezolva nevoile.
Mai complicat e daca dorim copii. In cazul acesta inca nu am gasit o solutie alternativa.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
marian-j
QUOTE(balanel @ 28 Sep 2008, 13:50)

Mai complicat e daca dorim copii. In cazul acesta inca nu am gasit o solutie alternativa.




Am trecut de mult de varsta la care credeam in Mos Craciun.
*


Mama-surogat si fertilizare in-vitro daca nu esti curios s-o "rezolvi" personal pe surogata aia! 04.gif





Despre iepurasul de Paste presupun ca n-are rost sa vorbim,nu? ph34r.gif
Dan73
QUOTE(balanel @ 28 Sep 2008, 12:50)
Nu merita dpdv financiar. Oricum trebuie sa platesti din greu sa fii cu o femeie, ca daca nu ai bani si pozitie, nu se uita la tine.
Asa ca daca facem  socoteala, e mult mai ieftin sa apelam la profesioniste, pentru a ne rezolva nevoile.
Mai complicat e daca dorim copii. In cazul acesta inca nu am gasit o solutie alternativa.

Cei care se vor grabi sa ma contreze sunandu-mi de iubire, etc., sunt rugati sa se abtina. Am trecut de mult de varsta la care credeam in Mos Craciun.
*


Chiar asa? Uite in cazul meu e pe dos, trebuie sa recunosc, adica merita dpdv financiar. Nevasta aduce mai multi bani in casa decat mine..nu cu foarte mult dar..... In bransa ei se plateste mai bine, asta e. Acuma ma crezi ori nu ma crezi, dar nu are de gand sa ma lase si nici nu e deloc costisitoare.
Cat priveste partea cu profesionistele...eu te sfatuiesc sa pui vreo trei prezervative unu' peste altu'. Apropo de asta, cand eram student un coleg s-a dus si el pe Plevnei sa isi rezolve nevoile cu spui tu, numai ca pe atunci era saracie nene, si inflatie. Si s-a dus el cu bani ficsi in buzunar, cat stia ca e scoru de data trecuta cand a mai avut nevoie. Aia i-a zis ca s-a scumpit si ca de banii pe care ii are mai mult de 10 minute nu se poate...Ce mai tura vura, tipul nu a reusit in zece minute sa isi rezolve nevoia si a plecat cum a venit dar lefter...inapoi pe calea ferata (unde e acum Carefour) pana in Grozavesti.
La partea cu copii...hmmmm...zici ca nu mai crezi in Mos Craciun, dar daca faci un efort poate crezi chestia cu barza.
A...tot imi suna ceva cunoscut...spune-mi nu erai prieten cu unul Miaunel?
Laurentziu83
@balanel: sfatul meu e sa mai iesi putin prin lume, ca nu-i dracul chiar atat de negru.

Cat despre titlul topicului, eu sunt pentru, dar... NU ACUM biggrin.gif , peste vreo 5 ani ar fi ok.
dcsiki
O sa va spun un banc si fiecare o sa inteleaga ce vrea :
Cica se duce un tinar la Socrate sa-l intrebe sa se insoare ? sa nu se insoare ?


LA CARE SOCRATE II RASPUNDE ...... ORICUM O SA-TI PARA RAU ....... tongue.gif
sadi
QUOTE(balanel @ 28 Sep 2008, 13:50)
Nu merita dpdv financiar. Oricum trebuie sa platesti din greu sa fii cu o femeie, ca daca nu ai bani si pozitie, nu se uita la tine.
Asa ca daca facem  socoteala, e mult mai ieftin sa apelam la profesioniste, pentru a ne rezolva nevoile.
Mai complicat e daca dorim copii. In cazul acesta inca nu am gasit o solutie alternativa.

Cei care se vor grabi sa ma contreze sunandu-mi de iubire, etc., sunt rugati sa se abtina. Am trecut de mult de varsta la care credeam in Mos Craciun.
*




eu cred ca balanel invita o fata in oras doar cu conditia obligatorie a prezentarii fluturasului de salariu si a mostenirii de parinti
Laurentziu83
Naspa, eu prefer studentele. tongue.gif
Daca are fluturas de salariu deja e prea serioasa pentru mine.
semit
balanele.. cum nu toti barbatii "ie" porci, nici toate femeile nu sunt tarfe nemancate.. smile.gif
parerea mea ™ cand aveam si eu 18-19 ani gandeam la fel ca tine, da frate ce tarfe nu se uita la mine desi m-as purta frumos cu ele sau as incerca sa le fac placerile in masura posibilitatilor si se uita la altii mai mari in varsta si cu mai multi bani sau masina, dar in timp am ajuns sa le dau dreptate femeilor, sincer acum, de ce sa ma plimbe unu` toata ziua numai prin parc cu o sticla de cola la un litru si o punga de seminte sau non stop la 40 de grade sau -10 cu tramvaiul sau sa stam numai sa vedem stirile la protv seara de seara dupa care sa adormim.. pentru ce? femeile prefera barbatii mai in varsta pentru experienta plus ca la aceeasi varsta femeile sunt mult mai mature decat barbatii.. ce sa faca o fata de 18 ani cu un baiat de 18 ani, ala vrea doar sa o mameleasca si sa o f..a.. atat..
Inca din antichitate, in perioada patriarhatului femeile au fost subapreciate si s-a considerat ca rolul lor este doar de sclava in casa.. "pater familias" avand puterea deplina si drept de viata si de moarte asupra membrilor familiei, acea gandire le-a afectat pe femei si unele dintre ele nu au puterea de a fi mai mult decat o "sclava", de aceea isi doresc un protector in toate planurile, (financiar, moral, sufletesc) , asumandu-si acel rol de nevasta supusa, mama care face totul doar pentru copil si rabda toate capriciile sotului
Unele din acele femei pe care tu le consideri ca sunt numai dupa bani sufera de acest complex si singurul lor rol in viata este de a gasi un barbat cu bani langa care sa-si gaseasca confortul de a nu mai avea grija zilei de maine chiar daca sfleteste nu sunt compatibili.
Repet, eu le inteleg, si reiterez, ce este rau in a avea un prieten sau partener cu bani , cand poate il iubesti, nu trebuie generalizat, ca un exemplu personal, eu am aceeasi prietena din momentul in care ma plimbam cu masina 104 si tramvaiul 16, a fost langa mine atunci, si cand aveam Dacie si acum, cand poate o duc mai bine ..
Cat despre faza cu damele de companie*, vorbind ca de la barbat la barbat, unde este mandria ta de BARBAT, de pradator innascut, de a avea o femeie, de a o cuceri, acel joc al seductiei, cand te duci dai banu, aia sta ca vaca si se gandeste la parizeru` pe care l-a mancat inainte sa vii tu sau cat are factura la telefon.. si probabil iti zice hai baiatu`/domnu` ca mai sta unu` la usa..

*mentionez ca nu am vizitat niciodata nici o dama de companie si nu am fost nevoit sa platesc pentru sex poate de aceea am si principiile pe care consider corecte smile.gif
adrian mgn
biggrin.gif
A l e x
"aia sta ca vaca si se gandeste la parizeru` pe care l-a mancat inainte sa vii tu sau cat are factura la telefon.. si probabil iti zice hai baiatu`/domnu` ca mai sta unu` la usa.."

Sau face un teatru in pat de ar lua zmeura de aur direct in cap... Bineinteles, ipotetic vorbind.
elro
Sau face un teatru in pat de ar lua zmeura de aur direct in cap... Bineinteles, ipotetic vorbind.

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
marian-j
Io mi-s cu muiera mea de 22 de ani!Dupa ce ne-am "luat" ne-am mutat in gazda si,la vremea respectiva,"averea" mea consta intr-o motocicleta si žoalele de pe mine care erau tot alea pe care l-e aveam si in dulap!Anii au trecut,am schimbat cateva gazde,apoi am reusit sa ne cumparam un mic apartament confort tzhspe,apoi am facut schimb+diferenta cu unul confort unu pe care mai apoi l-am vandut si ne-am luat o casuta darapanata la care muncim ca chiorii si in clipa de fata,avem doua masini modeste si inca suntem IMPREUNA!La fel cum spunea un coleg mai inaintea mea si la noi in familie sotia mea castiga mai mult decat mine!Si ce-i cu asta?Toti banii castigati de noi sunt administrati de comun acord!Fara prejudecati de felul ca barbatul tre' sa castige mai mult deoarece asa am mostenit aceasta cutuma!
Nu spun ca de-a lungul anilor nu m-am zgait si io la o glezna mai fina,la o fustita mai scurta sau la un san mai saltaret!Departe gandu'!Insa,deocamdata, sunt multumit cu ce am acasa incat sa nu simt nevoia sa fac vizite pe la "Crucea de piatra".Sper sa nu ma pocneasca dreaq strechea la batranete si sa incep sa-mi risipesc bruma de avere umbland dupa c*urul altor muieri!
Inca ceva!Desi uneori mai "ploua in paradis" si ne certam din te miri ce si apoi sta madam imbufnata cate doua zile inca ne intelegem destul de bine.Desemenea reusesc de multe ori sa o fac sa rāda si eu sunt de parere ca chichirezul unei relatii de lunga durata este felul in care partenerii reusesc sa-l faca,unul pe celalalt,sa se simta confortabil cu relatia respectiva!Parerea mea!
Asa ca roiu' ,mai baieti, si insurati-va!Sotiile va vor maturiza si mai apoi va vor disciplina existenta si astfel va veti reconsidera total lucrurile pe care doriti sa l-e faceti in viata!
Sper ca alegerile pe care l-e veti face sa fie cele corecte pentru a nu fi nevoiti sa treceti,atat voi cat si partenerele,prin experienta traumatizanta a unui divort!
Bafta!
aphophis
deocamdata nu. in viitorul mai mult sau mai putin indepartat probabil ca da. Oricum am stat impreuna o gramada , ca si cum am fi fost casatoriti, deci ori ca e actul, ori ca nu e actul dracul tot ala e. Poate doar la unele chestii s-ar cunoaste diferenta, insa .. viata (mai ales in cuplu) e complexa si are multe aspecte. incepand de la perioada de inceput, cand esti in limba, terminand cu unele perioade de lehamite smile.gif
Dan73
Uite ca am facut 16 ani cu a mea chiar acusi, de la 19 ani ne-am "luat"...Ah ce tanar mai eram. Alergam dupa un loc in Grozavesti si am dormit cateva nopti in Regie la niste fosti colegi de liceu...asa am cunoscut-o pe politehnista mea. Pana la urma am pus mana pe camera 27, parter, camin C, Grozavesti in care am prins nu mai putin de 17 soareci cu farfuria si nuca, in care faceam cartofi prajiti pe resoul de bca asta in timp ce ascultam muzica la doua radiouri Gloria legate la un prapadit de walkman...dar era stereo.
Apoi am avut noroc cu soacra-mea, o femeie mai strangatoare care ne-a ajutat sa sarim episodul cu gazda sau chiria. La inceput am stat intr-o garsoniera pe care si acum o regret (intr-una din vilutele din spatele spitalului Victor Babes daca le stie cineva). Nu aveam nimic, decat aragazul lasat de fostii proprietari si un pat pliant dat de o colega de facultate in care nu aveam loc decat daca stateam pe-o dunga (cum se spune) amandoi. In sfarsit...tot atunci era mai bine desi acum avem spatiu mai mare si cam tot ce trebuie..viata era mai putin stresanta iar cu prietenii ne vedeam mult mai des. Bine ca a venit odorul asta de fetita cu care m-a fericit nevasta.
Ca sa ii raspund lui Axe...
Cred ca e frumoasa viata in doi, iar la momentele critice e important sa ai o doza de intelepciune si, vorba lui Marian, sa faci femeia de langa tine sa rada.
Deci Balanele, ca tot ne captasi atentia, fa fetele sa rada si vei vedea ca banii sunt ceva secundar. Dar poate o fi altfel acuma...deh...alte vremuri.
marian-j
Draga Dane,sa stii ca si in cazul nostru tot soacra-mea a fost cea care a pus cel mai mult umarul ca sa ne mutam in locuinte din ce in ce mai bune!Femeie inteleapta care a stiut sa ne "catalizeze" eforturile!Am avut o relatie tare tare faina cu soacra-mea!Uneori gandeam atat de asemanator incat ma intelegeam mai bine cu 'mneaei decat cu fii-sa! biggrin.gif Pacat ca a nu a apucat sa ne vada mutati la casa!Cancerul a fost de alta parere! sad.gif
P.S.
Mama ce gust misto aveau cartofii prajiti facuti pe boltzaru' de bca ! wub.gif Bine,ce era naspa era faptul ca acei cartofi erau prajiti in ulei luat pe ratie cu buletinu'! radmasa.gif
Pe atunci ne luam cu buletinu' unt,zahar si ulei iar acum ne luam credite!! wink.gif
Dan73
Imi pare rau pentru soacra ta....nu mai stiu cine, poate parintele Galeriu, a spus ca boala asta e o boala ce trimite oamenii care sufera de ea direct in rai.

Cum sa nu fie buni cartofii facuti pe resou daca sub tigaie erau pe putin 1500 de w (iar in tabloul electric era un cui in loc de lita). ...asta e ideea sa se perpeleasca repede ca sa faca crusta un pic. Nu mai spun ca acei cartofi erau tocmai de la Suciu de Sus, Maramures, pusi la tren, in ditamai sacul, de mama colegului meu de camera.

Ca sa revin....dupa cum spune Balanel ca stau lucrurile in ziua de azi si dupa ce mai vad si eu cred ca romantismul a disparut cu totul. La chefurile din tineretile mele timpurii (ca si-acu sunt tanar, normal) cel mai admirat flacau era ala care stia cu chitara. Maaaa... ce ciuda mi-era ca nu m-am dus si eu cu sor'mea la Casa Pionierilor sa invat la chitara.
DrK
Da-mi voie sa raspund cu maxim interes la aceste sondaje...
user posted image
BOG
Si aici se inchide...in fond sintem pe un forum auto...cine mai deschide subiecte din astea trebuie sa se astepte de azi inainte si la zile libere de meditatie.... mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.