Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema plansa de bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mfo
Salut,am si eu un symbol din 2006 la care am urmatoarea problema:
Plansa de bord este deplasata intre cadrane si grila de aer .mai are cineva aceasta problema???
Cum ati rezolvat problema???
Multumesc
k0b3
Poza?
verde
Stai linistit.Partea superioara bord e deplasata stanga daca te uiti la linia verticala aeratoare in jos catre consola , radio, AC etc. adica punctul 2 din desen, la toate masinile Symbol pe care le-am vazut eu. La pct 1 in desen am sesizat ca exista un carlig care ar trebui sa se infiga in carapacea inferioara a bordului. Datorita unor bavuri din turnare care nu au fost inlaturate la finisaj, acel carlig nu ramane infipt si coltul ala al carapacei superioare (tot pct 1 in desen)iese mai in afara.

Daca e vorba de alta situatie,,,,, poza !
mfo
sad.gif Salut ,
La mine problema este ceva mai grava, deoarece plansa a fortat in grila de aer si a fisurat o margine a acesteia (coltul din dreapta jos).Am fost la service cu ea de cateva ori pentru a vorbi cu cei de la garantii .Problema este ca nu am reusit sa fac nimic desi masina este in garantie.
Promit sa revin cu foto.
catalin80
vin si eu cu o problema asemanatoare. mi se pare destul de inestetic luftul ala sad.gif
ceva solutii?
mfo
Salut catalin80,
Aceasi problema o am si eu, doar ca la mine a aparut si o fisura de la grila de aer.La mine deplasarea este mai mare circa 8mm .Problema de care zicea domnul de mai devreme cu deplasarea pe toata linia o am si eu dar momentan ma deranjeaza foarte tare chestia cu plansa.
Eu am facut o gramada de reclamatii si la fabricant si la service , dar nu vor sa recunoasca faptul ca pe acest model au pus o piesa lucrata foarte prost si de slaba calitate .
Azi o sa va arat si cateva fotografii ca sa vedeti si voi cum va evolua situatia din pacate.
Dorucb
din ce vad postat, se pare ca la unele Symboluri din 2006 apare problema asta vis-a-vis de plansa de bord
reptileq
Si la mine este situatia din poza, nu e foarte evident si am observat mai tarziu dar cred ca a fost de la inceput asa.
Ayden_CJ
se vede defectul acesta chiar si in pozele din manual, dar no, asta e, bine ca merge masinuta:)
mfo
Asa arata plansa mea de bord.Problema este ca cei de la renault nu vor sa recunoasaca acest defect, desi cred ca apare la foarte multe masini din acest model.Eu ma tot plimb pe la service poate reusesc sa fac ceva .Daca nu cred ca o sa ajung pe la protectia consumatorilor.Asa nu se mai poate continua

27 Sep 2008, 10:54:
Masina merge nimic de obiectat .In mod normal la orice alt fabricant de masini asa ceva se rezolva imediat cu scuzele de rigoare .Dar la noi cum ajunge un romanas in conducere lucrurile se prostesc in ultimul hal.Trebuie sa te milogesti de ei ca sa faca ceva fara sa le dai bani.
Eu am primit tot felul de acuzatii stupide de genul (domne ai tras de bord)-idei de cretini, unde gasesc ei motivatia pentru a face asa ceva eu nu imi imaginez.
Amo rugaminte pentru cei care au si ei aceasi problema.Fratilor nu mai stati cu mainile in san daca inca mai aveti masinile in garantie. Plansa de bord costa destul de mult undeva la vreo 700E- fara manopera.
mad.gif
Hai sa facem ceva ce naiba astia isi bat joc de noi de parca am fi primit masinile pe gratis.
mfo
Salut,
Mai are cineva problema in cauza. A reusit cineva sa faca ceva .Cum a rezolvat defectul?? dry.gif
mfo
Salut, am si eu o mica rugaminte la voi.Daca aveti probleme cu plansele de bord ( luft / crapaturi etc).Va rog frumos sa le postati .Eu am o problema sesizata catre reno-romania -"plansa de bord deplasata in afara destul de urat" ,sistemul de prindere nu mai ramane fixat in zona de langa volan,si pana acum nu am reusit sa fac nimic.
costeloosh
si eu am aceeasi problema cu acel luft. la mine mai este insa si o alta problema...lamelele de la aerisitoare nu mai vor sa se deplaseze stanga - dreapta. credeti ca se poate remedia pe garantie?
claudiu.manda
Uite ca mi s-a intamplat si mie: a pocnit grila aeratoarelor in dreapta jos. Ce intrebare as avea: consola asta (cu gaura pentru aeratoare si display) e prinsa in cleme sau nituri de bord? Stie cineva cum poate fi data jos? As incerca sa o lipesc apoi sa o imbrac in folie.

Cei de la Mach 1 mi-au spus ca e nituita... Poate confirma cineva care a dat bordul jos?

19 Jan 2011, 22:25:
Nimeni ?
claudiu.manda
Multumesc, @cmandrei, le citisem, insa acolo nu am gasit nicio poza cu interiorul partii superioare a bordului, ca sa-mi fac vreo idee. Nu stiu daca piesa respectiva poate fi scoasa de la locul ei fara a o strica si a nu mai avea ce face cu ea ulterior (in cazul in care e lipita sau prinsa cu nituri), eventual daca poate fi scoasa din locasul ei fara a da bordul jos.

Multumesc.

21 Jan 2011, 16:10:
Am inteles ca intr-adevar e prinsa in nituri si nu poate fi data jos de pe plansa de bord decat daca se rup respectivele nituri. O sa incerc sa gasesc pe cineva care sa o colenteze fara a o da jos, poate merge asa.

Niste poze cu "maimuta":
[attachmentid=1627690010] [attachmentid=1627690011]
toyboykuku
Salutari. Am si eu o problema legata tot de plansa de bord, in sensul ca a aparut un spatiu intre plansa de bord si airbag-ul de la pasager. Vreau sa stiu daca a mai intalnit cineva aceasta problema si care e rezolvarea. E posibil sa se fi deformat din cauza caldurii plansa de bord sau s-a lasat in jos airbagul?
aurelyan
blink.gif Incearca sa pui o poza, dar n-am auzit si nu am vazut la nimeni sa se "lase" airbagul pasagerului...esti sigur ca mai ai airbag acolo, ca vad ca ti-ai luat masina de curand...
verde
E un defect al bordului. Airbagu e prins F.F.solid . Acolo ai o decupare superficiala ptr ca acel capac sa zboare din bord la o adica , fara a incomoda airbagul. La masina mea din semnatura abia se cunoaste ceva f fin . Ori masina a stat f mult in soare neprotejata , ori a fost inlocuita partea de sus a bordului cu ceva vechi. Capacul ala e parte integranta a bordului.
Poza preluata din forum prin amabilitatea colegilor .
mfo21
QUOTE(claudiu.manda @ 20 Jan 2011, 17:11)
Multumesc, @cmandrei, le citisem, insa acolo nu am gasit nicio poza cu interiorul partii superioare a bordului, ca sa-mi fac vreo idee. Nu stiu daca piesa respectiva poate fi scoasa de la locul ei fara a o strica si a nu mai avea ce face cu ea ulterior (in cazul in care e lipita sau prinsa cu nituri), eventual daca poate fi scoasa din locasul ei fara a da bordul jos.

Multumesc.

<span class='edit'>21 Jan 2011, 16:10:</span>
Am inteles ca intr-adevar e prinsa in nituri si nu poate fi data jos de pe plansa de bord decat daca se rup respectivele nituri. O sa incerc sa gasesc pe cineva care sa o colenteze fara a o da jos, poate merge asa.

Niste poze cu "maimuta":
[attachmentid=1627690010] [attachmentid=1627690011]
*



Salut Claudiu,

Din pacate pot sa iti dau eu vestea. Acea placa ornamental de la grila de aer are niste picioruse din plastic care sunt topit la montarea ei pe plansa de bord. Singurul lucur pe care poti sa il faci este sa le defaci din interior tot prin topire cat mai finut, sa o dai jos, sa o lipesti cu o rasina nu cu superglue, sa o slefuiesti foarte frumos si sa o vopsesti cu o nuanta care sa se potirveasca. Am facut acest experiment cu niste grile de logan si a iesit foarte bine. Problema ta este identica cu a mea, eu sper inca sa o rezolv cu reno chiar daca a iesit demult din garantie. Acum cateva zile am fost contactat de ei dupa atata timp pentru un studiu de piata si am spus verde in fat ce parare am de reno si de modul in care isi bate joc de cei care au ales pana la urma sa le faca vanzare. Am fost contactat chiar a doua zi de catre ei si au zis sa fac din nou inca o constatare in una din unitatile agreate. Acum ramane sa vedem cu se definitiveaza traba aceasta.
Daca vrei sa facem o reclamatie comuna pe aceasta tema te sustin. Undes doi puterea creste.
verde
tuyboykuku scuze de eroare , revin cu amanunte intrucat am demontat plansa bord. In dreptul airbag pasager e decupata si airbagul are o fata identica cu plansa bord. Daca luftul e mare , plansa bord nu e fixata cum trebue. Are o dublura alba pe dedesupt cu 3 urechi frontale si 2 laterale care se agata pe suportul airbagului , asezand plansa bord f aproape de acesta . vezi poze
aurelyan
QUOTE(aurelyan @ 29 Jul 2011, 13:46)
blink.gif  Incearca sa pui o poza, dar n-am auzit  si nu am vazut la nimeni sa se "lase" airbagul pasagerului...esti sigur ca mai ai airbag acolo, ca vad ca ti-ai luat masina de curand...
*


QUOTE(verde @ 28 Aug 2011, 12:21)
In dreptul airbag pasager e decupata si airbagul are o fata identica cu plansa bord.
*



La asta m-am referit si eu, ori nu este bine prinsa plansa de bord, cu toate ca e cam ciudat sa se lase asa, deodata, ori nu mai are airbag acolo, daca incerci sa apesi acea bucata nu se lasa asa usor.
bogdangepe
Ce chestie,si la mine tot asa este crapat ornamentul,exact in acelas loc.
mfo21
Salut,

Cand ai observat ca este sparta fata grilei de aer? CU siguranta este vina ta, ai tras de bord, acesta este raspunsul care va veni de la renault romania daca te duci cu acesta problema in cazul in care mai este masina in garantie.

Am si eu o rugaminte la tine, poti sa imi dai o adresa de mail sa discutam cum am putea rezolva problema.
mfo21
Salut fratilor cu symbol din 2006,
Am si eu o intrebare la voi. Voi chiar nu aveti plansa de bord deplasata in dreapta volanului? Vreau sa stiu cam care este amploarea acestui defect si de ce nu faceti ceva in sensul remedierii acestuia. In urma reclamatiilor mele am primit raspuns de la reno ca nu au fost primite plangeri pe aceasta tema si nu prea imi vine sa cred.
Va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.