Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autotest 2000
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
andreis
Am citit niste lucruri interesante pe site-ul lor si cred ca o sa le fac o vizita. Vreau sa vad cum stau cu masina, nu vreau s-o vand, vreau un control normal asupra starii de "sanatate" a masinii.

A mai mers cineva la asemenea test, cum e, se verifica chiar precis si ma pot increde in rezultate?

Astept parerile dumneavoastra cu mare interes.


http://www.autotest2000.ro/
andreis
Nimeni nu a incercat?

excl.gif
RADU__
La noi la service avem ca vecini o filiala a "AutoStress" si am destui clienti care vin de la Autotest la service sa le rezolv problemele "gasite"
Este destul de subiectiva toata testarea. Singurul test real si incontestabil este cel de putere la roata, care reflecta intr-un mod destul de real puterea motorului sau mai pe romaneste, cat cai si cati magari mai aveti in motoare. Dar si acest test este in functi de cat "c**" are tehnicianul care realizeaza testul. Este un test foarte dur pentru motoare si transmisie daca este dus pana la capat. nu de putine ori o buna parte din anvelope rmane lipita pe role.
Cat despre restul testelor...sunt subiective neavand nimic concret. Daca tehnicianul "vede" sau nu problemele ramane de discutat. O masina care a fost declarata vopsita integral. s-a dovedit sa fie vopsita asa din fabrica (FORD) Se pot pune in evidenta eventualele retusuri sau reparatii ale caroseriei, dar daca este schimbat elementul si nu are grosime de vopsea pronuntata, nu se stie.

Deci depinde ce vreti sa stiti. Daca montati tot felul de "CIP tuning" si vreti sa stiti cu cat si in ce zona motorul vostru este mai vioi, atunci este ok. Daca vreti sa cumparati masina second, este greu sa va pronuntati daca a fost "forjata" sau nu etc etc. TOtul este aleator.
andreis
Mersi @RADU__ Chiar vroiam sa vad cum stau, dar daca spui ca e o tampenie si totul se face dupa ureche, mai bine nu-l mai fac. Nu vreau sa-mi faca ala masina varza si sa-mi spuna, da, e naspa asta, asta si asta, pentru ca asa vreau eu/cred eu. Nu ma interesau atat de mult caii, doar ca vroiam sa vad cum stau cu restul, stiu unde am atins-o, nu trebuie sa-mi spuna el.

O sa vad cum sa fac, dar chiar caut un test ok, care sa nu ma faca sa cred ca am nu stiu ce masina si ea sa fie ok.

Alte pareri?
Bhal
nu am inteles exact ce vrei, dar banuiesc ca vrei un test dyno, un test de frane, de amortizoare, directie si faruri, noxe, un test clip, vrei sa iti verifice cineva unghiurile la roti, starea elementelor de directie si transmisie....

mergi in service reno si fa-le. la cat o sa te coste iti zic de pe acum ca o sa zici "lasa, ca daca bate ceva ma prind si eu..."

smile.gif
andreis
Chiar atat de scump sa fie un asemenea test? O sa ma duc pana la Reno sa vad de un fagure pentru spoiler-ul fata si de curiozitate intreb si de asta biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.