Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RENAULT ONDELIOS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Concepte
danutz_r
Renault va prezenta, la Salonul de la Paris, din aceasta toamna, conceptul Ondelios. Este vorba de o noua viziune Renault asupra unui model de top, pentru iubitorii confortului si rafinamentului.
[attachmentid=1627471355]
Fiind un crossover care combina confortul la superlativ cu atentia pentru mediul inconjurator, se prezinta cu o propulsie hibrida, avand un motor diesel si unul electric.
[attachmentid=1627471356] [attachmentid=1627471357]
Pentru o masa foarte redusa, este realizat din materiale speciale. Astfel, unele componente au fost realizate din fibre naturale, cu un mare grad de reciclare, in vreme ce caroseria este din carbon si policarbonat, deci foarte usoara.
[attachmentid=1627471358]
Ondelios are la bord o baterie litiu-ion si este propulsat de un hibrid format dintr-un motor diesel 2,0 litri dCi de 205 CP si doua motoare electrice de 20 kW fiecare.
[attachmentid=1627471359]
Designul este inspiriat din aviatie, caroseria lunga de 4,8 metri si inalta de 1,6 metri avand un coeficient aerodinamic de doar 0,29. Elementele de aluminiu, suprafetele vitrate de mari dimensiuni, plansa de bord hi-tech, lampile cu tehnologie LED si portierele care se deschis in stil “fluture” ii dau un look avangardist, automobilul fiind gandit pentru segmentul superior.
[attachmentid=1627471360]
De altfel, Ondelios se vrea un crossover al viitorului, din categoria business. Are trei randuri de scaune, cu locuri individuale pentru 6 persoane, care ofera confort de inalta clasa. Interiorul a fost conceput sa ofere o atmosfera rafinata, la care contribuie din plin touch designul, materialele alese si sistemul multimedia interactiv portabil Samsung, disponibil pentru fiecare pasager in parte.

sursa 1.... sursa 2 ... sursa 3
Solon
Spate infect! ph34r.gif
Coro
255/40 ZR23 Michelin Pilot Sport wub.gif
alindrgn
arata super in poze...doar ca nu mi-o imaginez ca o sa o vad vreodata pe strada biggrin.gif
sillydog
apare doar noaptea, ca batmobilul !!! biggrin.gif
bambu
Ciudata tinichea...
Alexu7
asta e fratele mai bogat al daciei zentry?
eduardsebe
Parca e naveta spatiala
daniel_renault
frumos
Mariusgl
Toata lumea face concepte dar nimeni absolut NIMENI nu le scoate pe piata....de fapt nu poti sa scoti asa ceva pe piata in conditiile actuale
nomax
am avut ocazi sa o vad in showroom-ul din Paris. Ce pot sa zic... o gramada da inovatii iar ca aspect e super.
petre 1
Intre a zice si a face... e cale lunga.
Adi R5
bine ca ne-au lasat noua Duster-ul!
SorinCT
Arata.... ciudat. Interior asemanator mai vezi pe la alte concepte dar spatele ala e 166.gif
spy_oh_joy1389
Ce as vrea lumina alba in spatele siglei ca la Ondelios wub.gif
turbodxman
Coeficientul aerodinamic (0.29) nu impresioneaza in prezent.
Renault 25 TS are un coeficient aerodinamic de 0.28 (an fabricatie 1984) excl.gif
Raduchu
anyway mie imi place si spatele ...e frumos dar cat o sa tina electrica ..asta e intrebarea blink.gif
turbodxman
@Raduchu: nu crezi, verifica cifrele. wink.gif Ele vorbesc. icon_mrgreen.gif
Nu tot ce e nou e neaparat la toate capitolele mai performant decat ceea ce a fost fabricat anterior. excl.gif
Raduchu
pai da te cred pt ca am citit pe wikipedia cand am luat masina...

The TS model briefly held the unofficial title of "world's most aerodynamic mass-production car" with a Cd of 0.28, and at its launch the 25 was easily the best in its class for fuel economy.
turbodxman
icon_mrgreen.gif wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.