Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ornament cheder parbriz / luneta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
turbodxman
Salut !

Intentionez sa schimb ornamentul cromat al chederului de la parbriz - fara a scoate parbrizul si chederul !
Ma intereseaza cum se scoate fara a strica chederul.
Daca cineva a mai facut asa ceva rog un sfat.

Multumiri si succes !
viculet
Nu trebuie scos chederul sau geamul
Pus si simplu este prins pe mijlocul chederului intr-un canal, deci trage dcoate-l dintr-un colt si trage-l afara.
Din pacate ai sa vezi ca nu merge cel de la daciile vechi.
Te rog spune-mi si mie cu ce vrei sa-l schimbi

turbodxman
Salut !

Multam de sugestie.
Nefericirea este ca am incercat aceasta metoda (trasul dintr-un colt - observand cum este prins ornamentul in cheder) si nu a vrut sa iasa deloc.
Am incercat cand era foarte cald deci cauciucul moale si nici un milimetru nu a vrut. S-a rigidizat si asta a fost.
De aceea am intrebat aici ca poate stie cineva vre-un artificiu ceva .
Am intrebat si oameni care dezmembreaza si repara Renault 25 si toti au spus ca nu se scoate decat cu tot cu cheder si parbriz ... ceea ce nu voi face deloc!
Nu stiu ce sa mai cred ... am citit pe un forum francez (forumul clubului Renaault 25 din Franta) ca cineva a reusit sa il inlocuiasca pe cel al lunetei, fara a scoate luneta si chederul ... acum se pare ca numai ghinionul poate face diferenta intre a reusi si a nu reusi !
Cat despre ornament l-am cumparat de la reprezentanta original si asta a fost. Noroc ca intre timp am gasit sa il vand cuiva si asa nu am ramsa cu banii blocati.


Numai bine !
spyball74
eu pe perbriz am gasit unul la dezmembrari si l-am schimbat exact cum scrie mai sus.
L-am tras afara pe cel vechi si l-am inlocuit.
Acum depinde de masina, la R25 al meu asa se face, ideea e ca fara sa-l scoti pe cel cromat nu ai cum sa scoti chederul de parbriz, ornamentul ala fixeaza si chederul pe exterior (il tine evazat)
As vrea sa-l schimb si pe cel de la luneta, dar n-am gasit nicaieri.
Al meu R25 e din 1990.

turbodxman
Salut !

Eu vreau sa schimb doar ornamentul cromat (care e din plastic).
Nu chederul nu altceva (parbrizul). In nici un caz !
Prin tragere ornamentul nu a vrut sa iasa pur si simplu!
Poti incerca sa cauti ornamentul cromat care este din 2 bucati si cele 2 clame metalice cromate la reprezentanta sau la un magazin care aduce piese originale daca vrei unul ca si nou pentru luneta.


Succes !
Petry
SALUTARE.Ptr.turbodxman,spune-mi te rog ce pret are ornamentul cromat pe care l-ai vindut si de unde anume l-ai cumparat, prin ce distribuitor, ptr ca ma intereseaza, vreau sa-l schimb neaparat si fata si spate.
Multumesc anticipat.
turbodxman
Sal'tare !

Pt Petry: ornamentul cromat pentru chederul parbrizului l-am cumparat de la reprezentanta Renault (Dealer) original in tipla. A costat in jur de 50 de euro.
Probabil vei gasi si cel 2 bucati pentru luneta si cele 2 clame dar stiu ca am intrebat si pretul acestora din urma atunci si erau mult mai scumpe decat ornamentul parbrizului.
70 si ceva de euro parca... numai ornamentele lunetei fara clame...nu mai retin exact.
Oricum se aduc numai pe original (nu vei gasi in Romania facute de altcineva decat de Renault (sau pentru Renault) gen Italia, Spania sau Bulgaria ... sau mai stiu eu ce ... mai ieftin.
Bling - bling - ul costa !



Succes !
Petry
Salut.Cred ca am sa le cumpar pe rind.
Ce stii de fetele de usi, se gasesc tot originale Renault?ma refer la tapiserie.Ale mele sau distrus partial sunt din vinilin si s-au inegrit in partea de sus unde bate soarele si s-au deslipit.Am incercat o reconditionare dar fara succes, vinilinul a devenit casant si nu se mai poate lipi la loc.Cred ca este singurul lucru care ma deranjeaza la aceasta masina.
Multumesc .
turbodxman
Salut !

Si eu m-am interesat de fetele de usi si am aflat ca se aduc (deci se pot cumpara) numai impreuna cu portierele.
Pretul unei portiere cu fata de usa ar fi de peste 300 de euro din cate mai retin (vre-o 350 ceva de genul).
Acest pret in cazul modelului meu.
Deci ... asa stau lucrurile.
Decizia ramane la latitudinea ta !

-Dezlipirea plasticului din partea superioara a fetelor de usi este o "boala" a Renault 25 si 21 (dupa un numar mare de ani)-

Succes !
Petry
Ce chestie tare,fetele de usi vin cu tot cu portiera.E o mare magarie.Oricum multumesc ptr. informatii.Ai un cod ptr. ornametele cromate? ar fi mai usor ptr. mine sa ma inteleg cu bulgarul.Vreau sa vad la ei ce pret au aceste ornamente.
Multumesc.
turbodxman
Salut !

Aceasta e politica producatorului.
Te supui daca nu ai alta varianta si ai nevoie de reperul respectiv neaparat sau vrei sa il inlocuiesti, din pacate.
Codurile sunt urmatoarele:

ornament cheder parbriz: 7700760067
ornament cheder luneta: 7701202560

Zi-mi si mie pretul dupa ce afli de la bulgar pentru ca sunt curios cum sta treaba.
Teoretic si logic ar trebui ca preturile sa fie aceleasi in cadrul retelei Renault.


Succes !
Petry
Multumesc mult.Promit ca te tin la curent.
Vezi ca ti-am raspuns la mesaj.Ar fi bine sa vorbim in weekend.
Petry
Am aflat preturile de la ornamentele cromate parbriz si luneta la vecinii bulgari.
Ornament cromat parbriz=40 euro
Ornament cromat luneta =85 euro,dar s-ar putea sa existe o alternativa.
M-am inteles cu bulgarul,care mai are un magazin de piese auto rusesti, sa probeze pe un R25 ornamente de la masinile rusesti.El zice ca s-ar potrivi si sunt mult mai ieftine.
Ramane de vazut.Va tin la curent.Pa
turbodxman
Salut !

Asa cum am intuit preturile sunt aceleasi in cadrul retelei Renault.
Era culmea sa difere, chiar daca era in avantajul nostru.
Multam pentru tinerea la curent cu progresele facute.


Succes in continuare !
R25_GTS
Salutare

Se poate rezolva si cu banda cromata care se gaseste si pe la noi.

Numai bine

Inlocuire cu banda cromata

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
santo.cristian
salut.am si eu o problema si o intrebare :eu am parbrizul la phase 2 crapat de sus pina jos in partea stinga;dupa ce voi gasi parbriz ca sa-l schimb banuiesc ca va trebui sa pun si cheder nou,care cred ca are si acel ornament cromat de care vb voi,nu?
turbodxman
@santo.cristian: Pentru a monta un parbriz e nevoie de cheder. Poti alege varianta originala (recomadabil): parbriz, cheder, clame si ornament cromat sau o alta (de Daewoo) mai ieftina: cheder de Daewoo fara ornament cromat.

santo.cristian
Salut turbodxman.In legatura cu cel original ai o firma,o adresa unde ai putea sa ma trimiti si ai idee cam la ce pret?
turbodxman
@santo.cristian: Pentru ornament cheder parbriz original (cromat) la reprezentanta Renault din Bucuresti - in cazul tau (IPSO) sigur. Pret nu stiu sigur ... acum 2 sau 3 ani 50 euro.
enache sorin
SALUT! Eu am schimbat parbrizul saptamana trecuta si mi au pus baietii de la firma cheder de OPEL ,s-a potrivit perfect si aiesit si bine. TOTAL 350RON. BAFTA!
turbodxman
@enache sorin: Chederul are ornament? ornamentul e cromat? (seamana cu cel original)? sau e negru (culoarea chederului)?
enache sorin
SALUT! Este negru fara ornament,dar da foarte BINE.
santo.cristian
Sorine.daca esti dragut,unde anume l-ai pus, iar parbrizul era original sau macar stii ce natie era?
turbodxman
@enache sorin: Intuiam. E bine ca iti place smile.gif
santo.cristian


<span class='edit'>7 May 2010, 22:15:</span>
PT Sorin,ma refeream daca este original de la renault,chiar daca ti-au pus cheder de la alta firma,ca la fel de bine poate fii turcesc sau alta provenienta,caz in care difera la calitate si pret,eventual garantie,scuze eu ma refeream la parbriz in special,n-am fost pe faza
enache sorin
PTR.santo.cristian,la 350ron cu tot cu montaj si cheder da ti seama ca nu este ORIGINAL RENAULT,garantie am,dar la ce foloseste?
turbodxman
Aviz amatorilor: Parbrizele neoriginale (indiferent de producator al lor si marca & model auto) sunt mai "fragile" decat cele originale: sticla nu e atat de rezistenta ... la "atacul" unei pietricele mici crapa imediat.
Am experienta cu parbrize originale si aftermarket.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.