Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sygic McGuider
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
liviu2004
Pare interesant la interfata, harti pentru europa, romania, voci in romana, speed alert, lane assistant (in functie de tara), speedcams.

Sunt la versiunea 7.52.514.
Liviu
Da, e interesant (l-am pus pe telefon) dar sa vedem cum se descurca cu rutarea in timp real smile.gif ... am sa il testez zilele astea prin B.
EdyB
Salut,

Unde ati gasit soft-ul?
Liviu
La magazinul lor online, cum unde?
Ce, crezi ca m-am apucat sa caut pe net torenti, sau sa ma uit pe forumuri de symbian ?

http://www.sygic.com/download/index.php
Cypher4laguna
Dupa cum ziceam si eu intr-un alt topic mi-am pus si eu pe N82. Interfata e OK, iar in cateva teste scurte a mers excelent.

Ramane de vazut cum o sa pot adauga pe viitor alte speedcams.
EdyB
Nu, Liviu, Doamne-fereste! Cum sa descarci de pe torrente?! Asta inseamna piratarea softului...
liviu2004
QUOTE(Cypher4laguna @ 9 Sep 2008, 15:37)
Dupa cum ziceam si eu intr-un alt topic mi-am pus si eu pe N82. Interfata e OK, iar in cateva teste scurte a mers excelent.

Ramane de vazut cum o sa pot adauga pe viitor alte speedcams.
*



Fisierele cu extensia upi se duc in folderul maps/"tara respectiva". Iconurile se pun in folderul Res/Icons.

Apoi din soft in Administrare PDI, Avertizare de apropiere, selectezi speedams (numele fisierelor upi) setezi o distanta in avans pentru avertizare, un sunet si gata.
Cypher4laguna
Ideea e ca am deja cateva speedcams deja. Se face overwrite sau o sa am 2 alarme pentru aceeasi chestie? biggrin.gif

Update: Azi m-a dezamagit ca nu imi recunostea adresa de Acasa. S-a blocat de 3 ori la 72 de m de calculat pana m-am enervat si am pus o strada din zona.

In plus cam insita sa merg pe Ion Mihalache cand eu aam vrut sa merg pe Aviatorilor/Poligrafiei.
liviu2004
Totusi, ma gandesc asa: un GPS nu este pentru cei care cunosc zona. Este pentru cei care nu cunosc si vor sa ajunga de la A la B. Desi softul nu e perfect ca rutare, atata timp cat ajungi la B, eu zic ca e ok.

Azi am descoperit ca prin tunel simuleaza viteza automobilului si inainteaza pe harta (fara semnal GPS).
Liviu
QUOTE(liviu2004 @ 10 Sep 2008, 22:22)
Azi am descoperit ca prin tunel simuleaza viteza automobilului si inainteaza pe harta (fara semnal GPS).
*


Asta e valabil si la tomtom , si la igo. Nu stiu daca si la garmin, nu am testat.
Corbu'
Din cate stiu ultima versiune de McGuider nu are o harta completa si buna a Romaniei, doar un BETA incomplet. Harta noua ar trebui lansata de Allview ce sunt reprezentantii Sygic pentru ROmania....dar din pacate harta se lasa mult asteptata.
Pentru Europa de Vest e relativ OK avand interfata mai prietenoasa, pentru Romania mai avem de asteptat dupa Allview.
deconectat
Eu folosesc softul nou cu harta veche a romaniei convertita in noul format si e ok.
liviu2004
Am crezut ca mi se pare mie dar la versiunea asta (beta) cateodata nu imi arata limita de viteza pe respectivul drum, ceea ce pe mine ma cam deranjaza.
Liviu
Hartile de la McGuider sunt facute de teleatlas. Tot teleatlas face si hartile ptr igo. DUpa cum stim, nici in igo nu sunt toate limitele de viteza peste tot, deci eu cred ca e o problema de harta mai mult decat una de soft.
liviu2004
Tot ce e posibil, eu doar semnalez diferentele fata de versiunea anterioara. Pe de alta parte Sygic se lauda pe site-ul lor ca harta Olandei e 100% completa.

Unde ma gandesc ca e doar un bug. Ideea e ca atunci cand trec dintr-un sector in altul imi apare si indicatorul de limita. smile.gif
istudor
Folosesc Sygic McGuider pe un telefon cu symbian si am Versiune soft 7.60731, versiune harta 7.54. Exista o harta mai noua ?
Cypher4laguna
Si eu am 7.54 si nu am auzit de vreo versiune mai noua smile.gif
ccezar2004
QUOTE(liviu2004 @ 9 Sep 2008, 21:15)
Fisierele cu extensia upi se duc in folderul maps/"tara respectiva". Iconurile se pun in folderul Res/Icons.

Apoi din soft in Administrare PDI, Avertizare de apropiere, selectezi speedams (numele fisierelor upi) setezi o distanta in avans pentru avertizare, un sunet si gata.
*



asta am facut si eu dar nu imi apare la categorii de PDI... ce sa fac?...
liviu2004
Azi s-a lansat noua versiune Allview GPS. De fapt, habar n-am ce versiune va fi dar aflu in curand. biggrin.gif

Cica sunt si harti noi.

Mdea, versiunea e 7.60731 si harta 7.54.
2dor
E o chestie ciudata cu softul acesta. L-am instalat pe un E90 si i-am adaugat fisierele cu camere de pe site-ul speedcams. Numai ca la PDI-uri nu vede iconita care are numele SpeedCam. Pur si simplu nu merge, si nu stiu de ce. Toate fisierele sunt puse in folderele care trebuie. Mai am o alta varianta de PDI-uri romanesti unde figureaza si McDonald, KFC, benzinarii, iar camerele au mai multe iconite si sunt pe categorii. Acelea merg perfect.
liviu2004
Nu credeam ca e asa de praf situatia in ro la navigatie. Azi am facut un drum Bucuresti Galati si stiind drumul am putut face o comparatie. In Braila ma trimitea pe o strada demult inchisa, in Galati ma punea sa o iau prin o vila pe un drum imaginar si multe altele.
Corbu'
In RO ai Garmin + ROAD 2008 daca vrei cea mai detaliata harta sau iGO 2008. Restul sunt praf in ochi.
mining
E veche si nu e grozav de detaliata.
Alydor
comparativ cu ce nu e grozav de detaliata? ca mie personal mi se pare ca este CEA mai detaliata harta aparuta pana la ora respectiva... Nu stiu cu ce faci tu comparatie insa te asigur ca harta ro de la garmin este foarte bine pusa la punct. Interfata cam lasa de dorit , dar asta e alta poveste...


Suma respectelor, Alydor
liviu2004
http://www.sygic.com/aura/index.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.