Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor! Hayon blocat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
cipi13
De la un timp hayonul meu cam facea figuri si se inchidea mai greu. De doua zile a facut figura finala. S-a blocat. Si nu se mai deschide. Dar s-a blocat pe deschis, in sensul ca senzorul imi spune ca hayonul este deschis iar beculetul din portbagaj sta aprins in permanenta. Are cineva vreo idee cum s-ar putea debloca ? Am incercat sa o zgudui un pic, si alte treburi empirice, dar mi-a fost frica sa trec la surubelnita.

PS noroc ca are sistemul ala de deschis geamul, ca altfel......


Chiar nimeni ?
cipi13
Chiar nimeni nu a avut problema asta ?
tugui radu
desfa tapiteria de pe haion si curata mufa de la motoras care cu timpu se oxideaza
boghi_o
Salutare!

Azi dimineata in parcare la Praktiker dau sa deschid portbagajul si surpriza nu se deschide. Nici usa si nici luneta (e varianta Break, Laguna II 2001 1.9 dCi), cu toate ca portierele functioneaza normal. Am vazut cateva cazuri asemanatoare pe aici dar nici unul exact la fel.

Intrebare: cum deschid usa respectiva (fara ranga ... ca si Gigi cu Maybach-ul lui)??? radmasa.gif

Iar apoi daca asta se rezolva cum ajung sa vad contactele, firele sau ce o mai fi pe acolo ca sa vad care e cauza??

Apreciez orice sfaturi sau sugestii si sper ca nu e nimic foarte grav.

Bafta si miracole!
tugui radu
am avut aceiasi problema si de vina este senzoru sau contactu care deschide haionu(cel pe care apesi)desfaci mocheta de pe haion si scoti contactu afara ii prins in doua cleme ce se strang pe interior ,scoti mufa si desfaci contactu cu o surubelnita(tot in cleme ii prins) o sa vezi doua lamele de cupru care cu timpu se oxideaza , le cureti si montezi la loc totul. succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.