Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antigel
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
AndreiBraila
Salut ! Am strabatut forumul in cautarea unui raspuns pentru problema mea, dar nu am gasit asa ca am deschis eu acest topic.
Inca de acum 2 zile am verificat nivelul lichidului de racire si am obs, atat cu motorul cald cat si cu el rece, ca e undeva pe la minim. Primul impuls a fost sa completez, fapt pentru care am consultat cartea masinii pentru a vedea daca trebuie un anumit fel de antigel sau sunt toate la fel ( n-am gasit nimic ). Am fost si am colindat si prin magazine si am gasit mai multe feluri, dar toate trebuiau diluate in apa si mai mult zicea la utilizare ca trebuie golita instalatia. Deci am ramas in pom.
Help ... ca trebuie sa plec la drum lung si nu vreau sa am probleme sa se incalzeasca motorul si sa mai patesc altele. unsure.gif
adi_ar
Completeaza cu apa distilata! smile.gif
Daca ai suspiciuni in legatura cu punctul de inghet, la toamna fa o verificare la un atelier oarecare sau cumpara-ti un densimetru cu care poti face acest lucru.
MMVI
salut, este mult mai simplu sa treci pe la service si sa intrebi daca nivelul lichidului este in limite normale (cu atat mai mult daca masina este inca in garantie) smile.gif

parerea mea este ca masina nu are nici o problema; si eu am observat, de cand am ridicat masina, ca nivelul lichidului de racire este la minim

AndreiBraila
Sincer sa fiu mi-ar fi foarte usor sa ma duc la un service, dar a mai fost cineva cunoscut cu ea pentru aceeasi problema si ia incasat 40 RON pentru completare huh.gif , ori eu nu am de ce da 40 RON cand o sticla de 1 L e 20 RON.
dil
Eu am completat cu Glacelf clasic (in urma cu un an jumatate) pe care ti-l recomand. Nu se dilueaza.
95puf
@AndreiBraila 20RON este chilipir curat!! Eu am luat de la Reno Constanta anul trecut 1L de antigel marca ELF cu 40.5 RON!!!!!!!! Oricum culoarea din motoarele noastre n-am gasit decat la reprezentanta, la magazinele auto nu gaseam decat rosu sau albastru, iar vanzatorii de la firmele serioase nu-mi recomandau sa completez cu antigel de alta culoare.......
Eu am completat singur pana acum de 2 ori in fiecare vara (pe la sfarsit, ca acum) cam 400 ml.
Axe
QUOTE(adi_ar @ 31 Aug 2008, 08:53)
Completeaza cu apa distilata!  smile.gif

*



Multumesc, m-ai scos dintr-o mare dilema, am in masina galben si antigel aveam doar orange, dar cum a cam trecut iarna, voi pune apa distilata tongue.gif
daniellu
Daca 40 de lei sunt multi folositi antigel DACIA Tip D. Maxim 27 lei/litru. Mai trebuie si o apa distilata.
cj98czh
si este fix aceeasi zeama cu aia de 40 de ron ...
Axe
Nu e vorba de pret, dar stau departe de magazine si ala era ce aveam in garaj, iar problema majora era culoarea. Nu stiam ce culoare sa folosesc, in masina am galben si ma intrebam daca merge combinat cu rosu/orange
einstein1984
nu conteaza culoarea, type D exista si verde si oranj. Daca e type D e miscibil fara probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.