Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce planetare....?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
cristiland30
Salut baieti...o rugaminte am la voi. Vreau sa-mi cumpar planetare dar nu stiu ce model...pt ca am motor de renault 21 combi pe caroserie de renault 19.
serie motor ABRE1B0011A0408/1990 si seria caroserie- VF1B53B0502689681. Am cautat sa vad ce compabilitati gasesc dar fara nici o sansa; cei de la piese auto nu sunt siguri de tipul de planetare cere imi trebuie, asa ca va intreb pe voi. Se potrivesc cele de la alte masini, ex super nova sau solenta??? Mersi mult...
b06fcn
Motorul nu are nici o legatura cu planetarele ... Ai nevoie de planetare de R 19, cei de la magazin ti le pot gasi cu seria de sasiu. Ca sa fii sigur daca cele de SN sau Solenza merg, le poti verifica prin metoda comparatiei - iei una de pe masina ta si te duci la magazin sa verifici...Teoretic s-ar potrivi, totul depinde de lungime. In ceea ce priveste prinderile, cutiile sunt identice pe 19 si 21.
Daca se potrivesc de Solenza, ia de diesel, ca sunt mai solide...
cristiland30
bun... mersi pt raspuns, promt ca intodeauna. Am sa vad ce pot face iar pana la urma am sa dau una jos pt comparatie. Va tin la curent cu toate cele. Salut.
dan_mar
Salut. Am comparat eu o planetare de solenza cu ce am eu pe masina (cv JB5 006), cea de stanga, si nu are nici lungimea si nici grosimea la capatul dinspre fuzeta corespunzatoare, ambele marimi sunt mai mici. Nici burduful cu rulment dinspre cutie nu e la fel, dar ala se poate schimba foarte usor.
Deci astfel de compatibilitate iese din discutie.
Alte idei ....
BiGBearRO
planetarele de R19 sunt toate la fel (nu stiu la 16v smile.gif ) si nu se prea potrivesc cu nimic, ar fi posibil cu ceva de pe megane I faza 1, dat fiind ca au partea din fata identica
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.