Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: R19 Chamade 1.9D
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
123666
Salut! Am si eu un R19 din '90 de vreo 4 luni. Mi s-a rupt si mie cablul de ambreiaj de curand si la un magazin de piese auto imi cere dimensiunea cablului pentru ca aparent acelasi model de masina din acelasi an cu aceeasi motorizare sa aibe mai multe dimensiuni de cablu blink.gif . Tin sa mentionez ca am cutia de viteze de pe un r19 1.3.
Intrebarile mele ar fi
1 stiti careva dimensiunea cablului?
2 cat m-ar costa o cutie de 1.9D cu tot cu manopera?
3 cat de complicat e sa schimbi un cablu de ambreiaj?
zeu_4u_sweety
Parerea mea, daca tot e modificata masina, nu e cutia originala, sa demontezi frumos cablu si sa te duci cu el in brate la magazin, mi se pare cel mai convenabil!
vepman_ro
Nu foarte complicat dar implica un pic de "migaleala " si efort ...
Am sa incerc s aprezint eu inmare sper s anu gresesc pe undeva ..amc eva dubii pentru ca eu l-am montat cu un an si ceva in urma ..
Se introduce nuca in furca ambreiajului dupa ce in prealabil s-a introdus prin orificiul cu tampon de cauciuc . Se prinde cablul in cele 2 urechi deplastic ..se introduce prin podea sia poi se prinde in urechea apropiata ..atentie cum pozitionezi cablul sa nu aiba raza mica ( curbura cat mai mare ) ..dupa care se introduce capatul de cablu cu piulita hexagonala (hexagon de 5 parca si lungimede 5-7mm ) prin orificiul din primul semicerc ( cel de sus , se verifica ca acel cablu de ambreiaj sa stea bine in canalul semicercului dupa care se introduce hexagonul(cap de cablu ) in primul semicerc si invartim juma de tura de el sa fim siguri ca a intrat bine hexagonul in locasul lui ...Verificam ( prin pipaire ) asta in czul in care nu am dat jos tubulatura de aerisire de deasupra pedalelor, daca cablul este in canalul semicercului de sus si bine pozitionat in hexagonul semicercului de jos .


Sper ca m-am facut inteles si atasez si o poza pentru ati forma o idee...
123666
merci de ajutor... dar totusi huh.gif e un pic cam mult pt mine smile.gif ma resum la aria mea de intelegere si o sa imi duc masina la un service.
merci de ajutor din nou
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.