Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: best quitarist
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video > Clipuri Diverse
adrian mgn
marian-j
Fain-fain! wub.gif
A l e x
Nu e "best" din niciun punct de vedere,nici n-a reusit sa reproduca sweepurile, ca sa nu mai vorbim ca se scrie "guitarist" nu "quitarist" deci nu inteleg titlul, dar da,tipul e bun si e un clip cunoscut, unul din cele mai vizionate de pe YouTube.

Dar haideti totusi sa punem clipul original, cu tipul care a compus aceasta piesa (adica adaptarea pe chitara a celebrei piese clasice), daca tot suntem aici :

xcss
Guitar wankery... Stiu... Da' e fain smile.gif
A l e x
O da, o legenda vie.

MAB \m/
dya
Asa cum suna cantat de baieteii aia doi Canonu' lu' Pachelbel, imi aduce foarte tare aminte de riff-urile lu' Malmsteen. Va mai amintiti de el?
Din cate-mi amintesc eu, Malmsteen a si inregistrat o versiune rock a piesei scrise de Pachelbel si a publicat-o pe un album mai putin mediatizat numit: "A young etude to classical music" sau cam asa ceva.
Parerea mea e ca nici decum cel de-al doilea sau primul dintre cei doi pustani nu au compus varianta Rock.
Ca sa intelegeti un pic despre ce vorbesc relativ la Malmsteen (pentru cei care nu-i cunosc stilul), iata doua exemple:
&feature=related
&feature=related
A l e x
Canon in D e o piesa cunoscuta, sunt convins ca sunt multi chitaristi care au fost tentati sa o adapteze pe chitara...

Ideea e, clipul din primul post e cantat nota cu nota dupa piesa lui JerryC (clipul pus de mine), adaptare facuta de el.

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_Rock_%28music%29 - Poti citi si aici.

Asta nu inseamna ca e singurul de pe planeta care a incercat, dar el a popularizat-o si acum e plin YouTube-ul de coveruri, mai ales ca a facut si tab pentru piesa si a postat si negativul.

Dar un lucru e sigur, ne vedem in toamna la Malmsteen la concert, este ?
dya
QUOTE(A l e x @ 21 Aug 2008, 09:25)


Dar un lucru e sigur, ne vedem in toamna la Malmsteen la concert, este ?
*



Yeap, bet your ass we do! sofer7.gif ROCK ON! wink.gif
adrian mgn
QUOTE(A l e x @ 21 Aug 2008, 09:54)
Nu e "best" din niciun punct de vedere,nici n-a reusit sa reproduca sweepurile, ca sa nu mai vorbim ca se scrie "guitarist" nu "quitarist" deci nu inteleg titlul



Graba strica treaba ! blush.gif blush.gif
Acuma daca e " best" sau nu e relativ ... pt. mine un afon in ale instrumentelor e foarte bun. biggrin.gif

sweepuri ... ? blink.gif
Solon
Acum vrei si lectii de muzica! Ramai afon! smile.gif
xcss
Adrian: Sweep picking.
Danezu
dya: piesa NU a fost compusa de Malmsteen 100%,acesta nu canta cu "fluerate",adica flajioleti,daca am spus corect ca nu mai tin minte.
Oricum ambii pusti sunt meseriasi si asta se vede dupa miscarea mainii,stapanesc foarte bine chitara,dar mai au de mancat paine pana ajung ca Malmsteen sau si mai grei,ca Michael Angelo.

Bafta!
dya
QUOTE(Danezu @ 21 Aug 2008, 14:31)
dya: piesa NU a fost compusa de Malmsteen 100%,acesta nu canta cu "fluerate",adica flajioleti,daca am spus corect ca nu mai tin minte.

*



piesa NU a fost compusa de Malmsteen PUNCT!
Compozitorul se numeste Pachelbel http://en.wikipedia.org/wiki/Pachelbel (reciteste ce am scris), de interpretarea piesei in maniera "rock" era vorba in discutie. wink.gif
Si da sunt de acord ca Malmsteen nu canta flajeolete (flajeoletzi biggrin.gif scuzati limbaju' mIRC da' ca sa se inteleaga cum suna). Ce canta el in unele piese, atentie, se numeste hybrid picking, si e un fel de ciupire a corzilor cam mult din interiorul griff-ului. Daca nu ma insel e o metoda proprie.. si sincer e cam dusa la extrem... de aia nici nu prea am mai vazut asa ceva la multi alti ghitaristi (asta nu inseamna ca nu o aplica si altii, dar asa firav... un fel de hammering pe la tastele 19 pana la 22).
Bafta
A l e x
Hybrid picking inseamna in mare picking cu degetele si pana in acelasi timp (de acolo si termenul "hybrid") si nu e o metoda proprie a lui Malmsteen, e ceva ce fac multi chitaristi. E pur si simplu derivat din necesitatea de a canta cu pana o piesa, dar la anumite fragmente fiind nevoie de "mai multe degete" biggrin.gif

Eu unul cel mai mult am vazut metoda la Tommy Emmanuel.

adrian mgm : Are Jerry C o parte in piesa, pe la inceput, in care e un sweep destul de dificil (cam pe la 1:42) pe care tipul din primul clip il inlocuieste cu tapping wink.gif

Si ca sa lamurim problema. Piesa clasica e compusa de Pachbel si titlul complet, daca vreti sa cautati piesa, e "Johann Pachelbel - Canon in D major," o piesa folosita mult pe la nunti la americani.

Varianta "rock" e numita "Canon Rock" si e adaptarea pe chitara facuta de Jerry C (cel din clipul pus de mine mai sus). Nu va mai certati, asta e adevarul. smile.gif
adip
"Far Beyond The Sun" cantata incredibil de unul Ozielzinho.
&NR=1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.