Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sistem sunet 5.1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
bashtalu
salutare,


am un calc care are placa de sunet on board, are 3 mufe in spate pt sistem 5.1. am luat un sistem creative de 5.1 si nu se aude decat in 2 boxe si bass...am facut setarea in sistem de 5.1 inclusiv in driverul realtek si degeaba.
cand introduc jackul in mufele placii de sunet imi apare la realtek o fereastra sa confirm ce fel de sursa este: line in, mic, front, rear, bass
am tot facut combinatii dar nu merge, chiar imi spune ca daca bifez rear in loc de line sistemul nu merge asa


cum fac??? deja ma dispera


smile.gif
Dhragosh
Probabil placa ta nu este 5.1 asa cum ai spus.
Una 5.1 are 5 intrari: 3(una verde una portocalie si una neagra)+2(una line in si una microphone)..
Deci cel mai bine iti cumperi una separat plus ca se va auzi mult mai bine fata de cea onboard.. wink.gif
rtBK
line in si mic trebuiesc excluse din combinatie, daca nici asa nu merge exista un adaptor pe care cei de la logitech il pun la dispozitie gratuit o data cu vanzarea sistemelelor audio 5.1

p.s. incearca un update de drivere pentru ca trebuie sa mearga! ai grija unde pui rear sa conectezi satelitii din spate, iar subwooferu la bass pentru ca altfel face galagie intradevar softul lor.

user posted image

p.p.s. cu ce program l-ai testat si nu a mers sunetul decat in 2 boxe?
bashtalu
cu realtek sound manager, e driverul pe care il am pt sunet. nu am un asemenea adapter, iar iesirile placii sunt doar 3 nu 5.
satelitii nu au si ei vreun semn ceva sa stiu care e spate care e fata, ii bag in mufe si asta e ca nu am de unde sa stiu ce si mcum, iar mufele in placa de sunet le bag dupa culori.... si nu merg....
am incercat si update la driver, nu am gasit unul bun

ps: calc e luat de o sapt....
rtBK
ai verificat daca sistemul este ok? adica daca chiar merge? daca nu incearca sa pui pe rand fiecare jack in intrarea verde si ar trebui pe rand sa mearga boxele din fata, bass-ul si cele din spate. asa o sa iti dai seama daca este in regula sistemul.

daca sistemul este ok raspunsul este evident.. placa de sunet este de vina, desi stiu ca si eu am avut de furca cu acelasi chipset de sunet si pana la urma tot ca mine a fost tongue.gif, adica a mers.

reinstal windows intra in calcul? dupa care instalezi in primul rand driverele sunetului de pe http://www.realtek.com.tw/
bashtalu
am pus pe rand fiecare jack in intrarea verde si merg toate boxele, normal la ultimul jack a ramas o sg boxa cu wooferul...deci ce are?
nu stiu ce update sa fac la driver sau sa iau o placa de sunet?

oricum cred ca m-a tepuit ala de la magazin ca am instalat un joc(serious sam) si se misca f greu....deci video on board e praf, tre sa iau alta

trist...
rtBK
la faza cu video on board te-a tepuit grav. E bun doar pentru office, altceva nu.

O placa de sunet 5.1 nu este scumpa, cred ca iesi la 200 - 300 ron in total ( si cu o placa video ) daca vrei putina calitate
bashtalu
da, e clara treaba...
multumesc mult, stiu ce am de facut...


smile.gif
Io_mi_s
Si io am d-alea onboard cu 3 mufe stereo... La setarea placii in sistem 5.1, line in si mic devin canale fata si spate (adica-si pierd functiile initiale). Setarea am facut-o atat din diverul placii cat si din XP (desi nu cred ca ar fi fost cazu'). Io ti-as sugera sa mai butonezi...
DRD
Placile onbord trebuie sa aiba 3 mufe(albastru,verde,roz)iar sistemul tau trebuie sa aiba 3 jack-uri(portocaliu,negru si verde). Trebuie sa bagi mufa verde la verde,negru la albastru si portocaliu la roz,dupa care te duci la sound manager si setezi modul 5.1 tu cred ca esti pe 2 canale deocandata.Dupa asta ar trebui sa se aude in toate boxele indiferent de calitate.Apropo ce sis. Creative ai?

Daca tot nu merge iti sugerezi sa iti cumperi http://www.emag.ro/placi_sunet/placa-de-su...0-AUDIGY-SE-7.1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.