Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: iPhone 3G, merita sau nu?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3
Cypher4laguna
Ma bate gandul sa iau un iPhone 3G.

Ce ziceti, merita sau nu?

Pontru posesorii de iPhone, ati avut probleme cu el?

Mersic happy.gif

driverx
What for? Vrei sa faci pe bengosu cu el? Cel mai degeaba telefon. O sa il iei, o sa iti placa o luna, o sa vrei sa mai instalezi una alta pe el si aici dai de idioteniile si limitarile Apple. O sa vrei sa navighezi ca lumea in Romania cu el, o sa vezi ca optiunile de softuri de navigatie is limitate, etc

Daca vrei GPS, multimedia, all in one shit, cumpara o jucarie cu windows mobile. Scalabiltiate mare, endless possibilities pentru navigatie. Youtube poti vedea mai greu decat pe un iPhone, dar.....sper ca nu e asa important asta.
antifizic2
la ce pret se ridica la noi in tara o astfel de jucarie?
vijelie
ce conteaza? e cool
M i h a i
QUOTE(antifizic2 @ 7 Aug 2008, 11:47)
la ce pret se ridica la noi in tara o astfel de jucarie?
*




La liber..de la 'baieti' icon_mrgreen.gif cam 750 E cel de 8 gb...La orange inca nu a aparut pretul...probabil ca vor fi ''available'' numai pe baza de abonament...si cred ca va fi un abonament de 30 E...Matei...ce pret au acolo la liber? sau nu sunt disponibile nici acolo la liber.. wacko.gif
R19/16v
E "fesan"!! biggrin.gif

user posted image

©pitzipoanca.org
antifizic2
pretul mentionat e imens

in state unul cu abonament de 8 giga e 200$ iar cel de 16 giga 300$

proof:

http://www.wireless.att.com/cell-phone-ser...e.jsp?WT.srch=1

edit: de mentionat nu se poate lua decat cu abonament AT&T iar daca vrei sa il deblochezi acest lucru nu se poate face decat dupa 2 ani, posibil sa fie basm, eu asa am auzit
M i h a i
Mda...ce abonament? 80 $ pe luna? Interesant ar fi sa stim cat costa acolo la liber Matei...sa sa putem face o comparatie..

R16>misto pozitia ''de atac'' a domnisoarei.... tongue.gif

Antif>Acum am vazut ca ai edtitat..daca nu este la liber nu ma incanta cu nimic ca este 200 $..
ionutctn
@MHY
Din cate stiu eu nu se mai poate cumpara "la liber". Stiu asta de la o colega de servici. I-a cumparat barbatsu' din America acum multe luni dar era vorba de IPHONE modelul anterior, nu asta 3G.

@Cypher4laguna
Stiu ca te intereseaza IPHONE dar cred ca aceleasi functii/gadget-uri sau chiar mai multe le regasesti pe Nokia N95 8 GB si bineinteles la un pret mult mai accesibil. Este doar un exemplu de alternativa la bani mult mai putini.
argon
regasesti pe naiba, cum faci la Nokia sa tie se invarta imaginea dupa cum misti telefonul?
M i h a i
Daca vrei ceva similar Iphone nu ai cum sa recomanzi N95..sa fim seriosi...ce rezolutie are N95 ??Si nici touchscreen nu este...Cel mai ok este un Nokia N810 sau un Htc Touch Diamond....care are o rezolutie de 480 x 640..
ionutctn
Imi pare rau daca asta s-a inteles. Nu era o recomandare sau o sugestie.
Despre cealalta problema stie cineva? Se mai poate cumpara "la liber"? Eu v-am spus ce stiu de la o colega de servici.
EdyB
Orange il va distribui incepand cu 22 august, acum luandu-se precomenzi...pretul din pacate nu este comunicat.

La "liber" nu se poate cumpara...activarea se face in magazin, pe baza noului abonament. La primul iphone si-au luat teapa deoarece lasau lumea sa si-l activeze acasa...dar majoritatea ajungea sa-l deblocheze si sa-l foloseasca fara abonamentul implicit.

Si din cate imi aduc aminte, mister steve jobs zicea ca noul iphone nu va depasi 200$, respectiv 300$ nicaieri in lume (desigur se referea la pretul de oferta). In Marea Britanie sta pe la o suta si ceva de lire...

Respecte.
rtBK
MHY ... aici e unu cu N800 care este foarte apropiat de N810... Nu faceti greseala de a cumpara asa ceva! Imi blestem ziua in care am facut aceasta decizie idioata.

+ n700/n800/n810/n810 wimax nu sunt telefoane ci internettablet-uri fara capacitati de comunicare gsm


si ca o apreciere personala... nu stiu cum mai suportati caramizile. Ultimul telefon pe care l-am cumparat am vrut sa fie cat mai subtire si usor posibil.

C@talin
oricum p;oti sal deblochezi ca are sistem de operare pe el biggrin.gif
black latimea conteaza icon_mrgreen.gif radmasa.gif
Cypher4laguna
Pe liber la AT&T am auzit ca e 600 USD in State. 200 USD e pretul de buyback (daca dai vechiul iPhone inapoi).

Nu sunt genu haifaiv (hi5), chiar dimpotriva. Dar l-as lua ca "gadget".

Ce imi trebuie mie:

Eu tin mult la un display mare, nu ma intereseaza deloc tastatura qwerty... dar ABSOLUT DELOC (deci cele gen Blackberry cu o tona de butoane pica). Imi plac lucrurile destul de curate la design, iar iPhone-ul este frumos din punctul asta de vedere.

Preferabil as vrea un all-in-one GSM si Navigatie (pe care o folosesc o data pe an, dar cand o folosesc am nevoie de ea). Aproape ca ma pierdusem in Brasov fara harta. Nu fac foto cu aparatul, nici video (pentru astea am aparatura separata)

Ma astept oricum sa nu fie stralucita navigatia pe iPhone, pt ca este pe Google Maps, iar pe google ii doare undeva de strazile de la noi laugh.gif

Bateria as vrea sa ma tina cam 7 zile (nu vorbesc extraordinar de mult la el), deci un sistem cu Windows Mobile cam pica (stiti si voi de ce).

Astept sfaturile voastre in continuare worship.gif

P.S. Nu il voi folosi sa navighez pe net. Sunt si asa conectabil 22 de ore din 24 pe zi... Macar 2 ore sa nu am treaba cu netul icon_mrgreen.gif
bygy007
are de toate daca nu il folosesti intensiv , doar telefon covorbiri de 15-20 de minute pe zi , se incarca si de la calculator cind ai cablul conectat (nu am folosit incarcatorul lui decit de vreo 2 ori ) cam 4-5 zile daca il folosesti la navigatie 3-5 ore din pacate are windows mobile dar eu nu am avut probleme cu el inca si se apropie anul
Cypher4laguna
voi mai astepta sigur pana pe 22 August sa vad la ce pret o sa aduca Oranj minunea... pana atunci m-am mai uitat pe net si mi-au facut cu ochiul ca alternative:

Nokia N81 8Gb
Nokia N95 8Gb
Fujitsu Loox N520 sau N560

Daca sunt proprietari ale celor de mai sus va rog sa imi ziceti pareri. smile.gif
Cypher4laguna
Puteti taia N81 de pe lista de mai sus.

Noua lista e:

iPhone 3G
Nokia N96 16Gb
Nokia N95 8Gb
Fujitsu Loox N520 sau N560
Manuel
Fujitsu n-are GSM. In rest e OK, am un 520 de aproape 2 ani.
R19/16v
Da, si eu foarte multumit de 520.
Cypher4laguna
Bine ca mi-ati atras atentia... biggrin.gif Nu stiu de ce aveam impresia ca are si GSM rolleyes.gif

Noua lista e:

iPhone 3G 8Gb
Nokia N95 8Gb
HP IPAQ 614c
Eten Glofiish X800
MiticaLGN
Uite ceva ca sa iti mai treaca cheful de iphone smile.gif
http://news.yahoo.com/s/cnet/20080811/tc_c...357931001242037

Eu l-am vazut pe ala vechi, e misto ca look dar cam mare dupa parerea mea. L-asi fi luat pe asta nou pentru GPS, dar cred ca partea cu gps-ul mai are destul de asteptat pentru Romania.
Ca utilizator de produse apple (am un mac book pro) pot sa iti spun ca produsele lor sunt ok, dar de multe ori utilizatorii se asteapta la mult mai multe, ca urmare a marketingului lor.

Dorubarg
dar de Samsung i900 Omnia nu spune nimeni nimic? E mai ieftin ca IPhone 2, are Windows mobile si GPS incorporat pe langa multe altele. Si dupa parerea mea e si mai reusit dpdv al designului.
catalin80
cand te plictisesti de el poti instala aplicatia asta smile.gif

http://www.luxist.com/2008/08/06/i-am-rich-iphone-app/
EdyB
@Cypher4laguna: de ce ai scos n96 de pe lista? e chiar sexos si destul de destept...mai bine renunti la n95...au trecut vremurile cand era in varf de lista.

O sa mai adaug la lista de top:
htc touch diamond http://www.gsmarena.com/htc_touch_diamond-2368.php
htc touch pro http://www.gsmarena.com/htc_touch_pro-2413.php
samsung i900 omnia http://www.gsmarena.com/samsung_i900_omnia-2422.php
samsung i8510 innov8 http://www.gsmarena.com/samsung_i8510_innov8-2471.php
nokia 6600 http://www.gsmarena.com/nokia_6600_slide-2355.php
nokia 7610 supernova http://www.gsmarena.com/nokia_7610_supernova-2444.php
catalin80
QUOTE(Cypher4laguna @ 8 Aug 2008, 22:03)

Ma astept oricum sa nu fie stralucita navigatia pe iPhone, pt ca este pe Google Maps, iar pe google ii doare undeva de strazile de la noi  laugh.gif

*




poti instala IGO in viitorul apropiat tongue.gif

http://mobilearsenal.com/new/cebit_igo_on_iphone.html
Cypher4laguna
Samsung i900 Omnia imi place, la fel si i8510 INNOV8 dar nu se gasesc inca... si nu stiu cat am chef sa rabd...

N96 pica din cauza pretului dry.gif

HTC nu vreau, desi sunt bune... nu imi plac sliderele laterale

Restul pica din cauza lipsei GPS-ului
Ov
eu astept e66 sa apara la vodafone in oferta si cred ca ma bag wink.gif
[attachmentid=1627465720]
bygy007
QUOTE(Cypher4laguna @ 12 Aug 2008, 15:47)

HTC nu vreau, desi sunt bune... nu imi plac sliderele laterale


*


nu trebuie neaparat sa il desfaci ai tastatura virtuala si scrii mult mai repede cu ea, eu nu l-am desfacut mai mult de 2 ori pina acum
ArtVandelay
Pentru cei care se simt frustrati ca gadgetul-minune al lui Steve Jobs nu mai e la fel de select ca la inceput si ca de la 600 de dolari, pretul de anul trecut, iPhone-ul a ajuns sa coste 200 de dolari, Apple are solutia perfecta: o noua aplicatie care nu face nimic altceva decat sa afiseze o bijutierie lucitoare si mesajul "I Am Rich" (Sunt Bogat) si care costa doar 999,99 de dolari, anunta FoxNews.

Aplicatia creata de un anume Armin Heinrich e menita sa arate prietenilor, colegilor de munca sau rivalilor din afaceri ca faci parte din clasa celor "dotati" financiar.

Descrierea oficiala a aplicatiei pe iTunes suna cam asa: "Icon-ul rosu de pe iPhone-ul sau iPod-ul Touch iti va aminti tot timpul (si celor carora o vei arata) ca ti-o poti permite. Este o opera de arta cu nici o functie ascunsa".

Site-ul Sillicon Valley Insider informeaza ca aplicatia a fost retrasa de pe iTunes, iar site-ul Tehnologizer.com realizeaza un sondaj daca aplicatia sa fie pastrata de Apple.
eminescu0
pretul ala mult laudat de 200$ va fi legat nu doar de tipul abonamentului, dar si, foarte probabil, de un abonament lunar de date. articolul asta e destul de interesant, cred ca l-am mai pus pe undeva. cum zicea cineva anterior, telefoanele vor trebui activate in magazin, in caz contrar s-ar putea sa nu mai ai acces la iTunes sau update-uri.

in fine, ca alternativa as zice HTC Diamod. e mai destept si mai "deschis" catre tuningul cu aplicatii, stie si el sa roteasca ecranul si in plus exista tot felul de aplicatii care folosesc accelerometrul. chiar si n95/n95 8GB stiu sa faca asta Solon. in plus HTC e mai mic, are ecranul ala de rezolutie uriasa si, cum am zis mai sus, e mult mai flexibil.


alte optiuni ar mai fi, dupa mine:
Samsung Omnia
Eten x650
LG KS20 - fara GPS
LG U960 - fara GPS
Cypher4laguna
Lista scurta finala:

Nokia N95 8Gb (50% sanse)
iPhone 3G 8Gb (35% sanse-ar creste daca s-ar aduce la noi cu garantie)
Eten Glofiish X800 (15% sanse)

Cum ziceam, astept lansarea ofociala in Romanica a maritului iPhone, dar cred ca se preteaza mai bune Nokia gusturilor mele (desi nu-s fan Nokia)

La iPhone 3G ii lipseste (si inca ii va lipsi o vreme) o harta Detaliata a Romaniei (care pana o vor face 3rd party makers va mai curge multa apa pe Dambovita)

Si N95 8Gb-ul are unele lipsuri, dar overall e OK. Sunt curios cat tine bateria la o utilizare moderata (30-45 min/zi) smile.gif Nu are touch screen dar macar e un lucru in minus care se poate strica biggrin.gif

Omnia ar fi super OK, dar pana apare... unsure.gif
rtBK
EdyB
Misto comparatia...oricum, cine a folosit 3g-ul pentru date stie ca nu zboara paginile ca in spotul original iphone. Poate la un model viitor 4G wimax.
EdyB
Gata, e oficial acum http://www.orange.ro/iphone/rezumat-oferta.html

Pret minim 179E pentru modelul de 8G cu un abonament de 59E(!!!) /luna pentru 2 ani, iar maxim...atentie....489E pentru modeul de 16G cu un abonament de 39E/luna pentru 1 an.

Si mai au tupeul sa anunte ca deschid 6 magazine pe 22 august la ora 0:00 smile.gif) ...ce cozi or sa fie...bataie pe ele, clar.
BOG
Mda..in SUA pleaca de la 199 dolari....deci Romania e de fapt tara tuturor posibilitatilor..
SwatKat
Pai de ce sa nu faca profit si ei?

Tineti minte cnd s-a inchis magazinul MyX ce coada a fost? Si preturile erau destul de piperate daca-mi aduc aminte...
BOG
Faceau profit si la 199 de dolari..stai fara grija...
Cypher4laguna
stati linistiti... din abonamentul ala o parte ajunge in conturile lui Apple wink.gif stiu asta din sursa sigura
bygy007
enorm de mari abonamentele (ca pret ) , dupa mine nu se merita , oricum eu nu am nevoie am ceva similar (HTC) si sint enorm de multimit de el
semit
la "baietii" de pe net costa 799E radmasa.gif
klaus
QUOTE(EdyB @ 20 Aug 2008, 12:33)
Si mai au tupeul sa anunte ca deschid 6 magazine pe 22 august la ora 0:00 smile.gif) ...ce cozi or sa fie...bataie pe ele, clar.
*

Cica nu au fost deloc cozi. Se pare ca erau cca. vreo 15 insi care au stat la coada sa ia, ca erau mai multi aia de la televiziuni care venisera sa filmeze cozile si nu aveau ce.
Cypher4laguna
Chiar credeti ca fitosii de pe haifaiv stau la cozi? icon_mrgreen.gif Lor li se trimite prin valet la vila de la munte icon_mrgreen.gif

Deci, eu am ajuns la concluzia ca deocamdata NU merita aifonu... sa vedem cand or dezvolta destule aplicatii pentr Romanica (3rd party GPS map)!
EdyB
QUOTE(klaus @ 24 Aug 2008, 10:14)
Cica nu au fost deloc cozi. Se pare ca erau cca. vreo 15 insi care au stat la coada sa ia, ca erau mai multi aia de la televiziuni care venisera sa filmeze cozile si nu aveau ce.
*



Stiu...eram ironic...ce om normal si-ar face asemenea abonament?!

24 Aug 2008, 12:34:
QUOTE(Cypher4laguna @ 24 Aug 2008, 12:12)
sa vedem cand or dezvolta destule aplicatii pentr Romanica (3rd party GPS map)!
*


Asta nu se va intampla prea curand...deocamdata se merge pe google maps. Oricum s-au facut de rusine cu 3g-ul...cica au probleme grave...se plange lumea ca li se intrerup convorbirile. Deh...lucruri americane.
Cypher4laguna
asta cu convorbiri intrerupte sau ca suni si nu se aude soneria am auzit-o si eu de la o colega care-si suna iubitul pe iPhone...

Asta e... Nokia sa fie smile.gif
Hack
Nu-ti recomand N95-ul, doar camera e de el, nu-si merita banii; stiu asta pentru ca am unul, nu vorbesc din auzite.
Danezu
De ce nu-l recomanzi? Eu am unul de 1 an jumate,de cand s-a lansat in Romania si nu am avut nici cea mai mica problema cu el,tine bateria 2-3 zile si vorbesc destul pe el,m-a ajutat ca GPS cand am avut nevoie,face poze super bine,este destul de mic pentru cate are pe el smile.gif Gasesti softuri si aplicatii sa-ti pui si in cap! Nu mai vorbesc ca se conecteaza imediat la net,are ecranul cat de cat bun,etc.Eu nu renunt la el nici in favoarea lui N96.Cred ca face toti banii mai ales ca acum este 1200-1300 ron....

Bafta!
MadHawk1
QUOTE(Cypher4laguna @ 24 Aug 2008, 21:51)
asta cu convorbiri intrerupte sau ca suni si nu se aude soneria am auzit-o si eu de la o colega care-si suna iubitul pe iPhone...

Asta e... Nokia sa fie smile.gif
*



Apple a actualizat softul iPhone pentru rezolvarea problemelor semnalate la terminalul 3G. Nemultumirile persista
rtBK
e prea mare si gros. O prietena de-a mea il tinea in ghiozdan, desi avea buzunare. ohmy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.