Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pas cu pas pt schimbarea proprietarului
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Sorin_18
STIU CA SA MAI DISCUTAT DAR SE PARE CA ESU SUNT UN TIP MAI DIFICIL,AS VREA SA IMI SPUNA SI MIE CINEVA CARE SUNT PASII CARE TREBUIESC PARCURSI PT A SCHIMBA PROPRIETARUL (IN URMA VANZARII)
Smiley
pasul 1: inveti sa nu mai folosesti doar majuscule
pasul 2: cauti topicul despre vanzarea masinilor sh (asta: http://www.daciaclub.ro/Inmatriculare-Masi...and-t17378.html . e primul in sectiunea Legislatie)
pasul 3: citesti topicul ala
pasul 4: urmezi sfaturile de acolo
Sorin_18
mda,foaarte intelept,nu vad problema cu majusculele dar ata e trebui sa mai apara cate unu dasta ca tine,multumesc pt link dar am citit acel topic.este de acum 2 ani nu stiu daca mai este valabil ce este acolo
Relu11
Daca te duceai la ultima pagina sau la ultimile 2 gaseai informatii de actualitate. Si daca vrei si mai actuale te duci frumos la Politie directia inmatriculari, apropo nu ai specificat in ce localitate te intereseaza ca una e sa vrei la Bucuresti si alta e la Cluj.
Brohlin
Luni mi-am inmatriculat masinuta. Toata operatia a durat cam 9 ore +/- 30 minute.
Pasii pe care i-am urmat au fost urmatorii:

1. programare RAR
2. efectuarea autenticitatii la RAR
3. directia impozit si taxe de care apartii pentru luare in evidenta si semna fisele de inmatriculare
4. taxe cec: inmatriculare si certificat inmatriculare (sucursala CEC din sectorul de care apartii)
5. politie, stat la coada cu placutele vechi si dosar
6. asteptat 2 ore pentru ridicat noul talon, CIV-ul si noile placute de inmatriculare.

Asta e pentru cazul in care esti cumparatorul, daca esti vanzatorul... atunci mai intereseaza-te.
Sorin_18
sunt cumparator,dar in cazul in care pastrez numerele trebuie sa mai duc nr ???si inca o intrebare,asigurarea trebuie facuta pe numele noului titular,(ma refer la copia care trebuie prezentata la ghiseu) sau cea veche de la fostu proprietar?
Andy_ACS
Daca pastrezi numerele (trebuie sa ai domiciliul in acelasi judet cu fostul proprietare) nu mai duci numerele si nu mai platesti taxa de numere.

Asigurarea pe numele tau (noul proprietar) - se poate face pe seria sasiu, nu pe nr de inmatriculare daca vrei sa schimbi numarul, dar nu e cazul tau.

Bafta!
Sorin_18
mersi mult aici cu asigurarea era marea mea dilema,multam
Marius*
Inmatricularea permanenta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.