Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noul Volkswagen Golf VI
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
2dor
The Golf VI will have three and five door versions, a rumoured cabriolet and of course the GTI which may get a glass roof. A new 1.6-liter TFSI engine is also said to be on the plans generating about 200 bhp, however, the Golf VI is set to get a new entry level engine below the 1.4-liter TSI found in the current generation. According to Wolfgang Steiger, VW's manager for powertrain research, tells the new generation Golf will offer either a 1.0-liter or 1.2-liter engine producing 75 horsepower. A final decision on which displacement will be used is yet to be finalised. It will depend on whether VW management decides on three or four cylinders.

Diesel engines are also expected to equip the hatchback, both in BlueMotion and twin-drive plug-in hybrid versions which are scheduled for release from 2010. The GTI will get even more power than the current model with an engine delivering 230 hp, and an even hotter 4Motion performance edition along the lines of the current R32 producing 265 hp following later.


http://www.worldcarfans.com/9080804.001/ne...i-photos-leaked
R19/16v
Haha biggrin.gif ce "nou" e


La reno asta s-ar clasifica la "facelift discret"...
dsi
Intr-adevar, putine modificari estetice. Poate nemtilor li s-a parut ca mai bine nu se poate asa ca doar i-au alungit un pic stopurile si farurile
Fan3
interesant noul model biggrin.gif
eu zic ca difera mai multe lucruri fata de vechea generatie...
Stefan
In tenis se zice: Never change a winning game.
Ma rog, mai era si continuarea - always change a losing one - la care Renault se pricepe de minune (vezi - Avantime, VelSatis - masini geniale de altfel... dpdv al designului).
ady85btz
Nu-i prea mare diferenta
http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=79057&hl=
DiMaggio
Se stie ca noul Golf 6 e doar un facelift dar;

1. Nu imi place
2. Nu degeaba e o referinta mondiala Golf-ul. Sunt sigur ca nu o sa o dea in bara cu a 6-a generatie.

Eu unul ma obisnuiesc cu el si sunt sigur ca o sa fie un succes.
tudor.
Golful actual merita luat doar pentru TSI'urile alea de 1.4. Super motoare.
Sunt curios cat de tentanta va fi treaba asta cu 1.6-le asta.
WNS
Eu sunt unul caruia ii place. biggrin.gif
Fan3
tot interioru difera, exterioru aproape tot...fetele de usi nu sunt la fel, barile fatza/spate difera...haionu, capota difera...nu cred ca asta e facelift...oricum modelele golf n-au prea avut facelifturi din cate stiu eu...

PS - modelu mi se pare reusit, si sunt de acord ca golfu e standardu' in segmentul respectiv
Arhimede
Stefan:Golfu' nu prea e lozu castigator pentru vw.Ma refer la generatia 5..
St
Nu este, dar ei mizeaza pe aceeasi carte, cea a designului clasic, "cuminte". Ramane de vazut cat succes o sa aiba, mai ales in perioada asta in care vanzarile scad.
Arhimede
Nu cred ca e asta.De mult timp se stia ca va fi un golf 5 1.2.SI asta pentru a reduce costurile.

E de fapt un GOLF made by Ghosn.Carlos Ghosn.
rtBK
1.2? Oare cum se taraste golfu ala?
Arhimede
Golf 6= golf 5 versiunea 1.2 ...nu 1.2 litri.
rtBK
scuze...
Stefan
QUOTE(Arhimede @ 4 Aug 2008, 19:39)
Stefan:Golfu' nu prea e lozu castigator pentru vw.Ma refer la generatia 5..
*



Winning game-ul nu e generatia a 5-a, dupa parerea mea, ci intreaga "filosofie" (mda, e mult spus) pe care se bazeaza modelele compacte VW de la golf 1 incoace: conservatorism, simplitate (spre banalitate) si robustete.
Ca la a 5-a repriza nu le-a mai mers poate se datoreaza si faptului ca nu mai simt piata cum trebuie.
Eu cred ca o sa revina in randul consumatorilor preferinta masinilor care sa nu iasa in evidenta.

LE: ca mi-am adus aminte - e mai veche stirea, dar oricum:

QUOTE
Un site specializat in analiza preferintelor homosexualilor in ceea ce priveste achizitia automobilelor, dar si a deschiderii firmelor constructoare catre persoanele cu aceasta orientare sexuala, a dat publicitatii un top al modelelor cel mai des cautate de persoanele din targetul lor.

Daca anul trecut, “tatal lor” era Toyota Yaris, anul acesta micuta japoneza a fost detronata de best-sellerul european Volkswagen Golf. Ba mai mult decat atat, sora descoperita a Golfului, Eos, s-a clasat pe locul 2.
Topul masinilor cautate pe site-ul [puncte, puncte] intre 1 ianuarie si 31 martie:

1 Volkswagen Golf (Rabbit in SUA)
2 Volkswagen Eos
3 Toyota Yaris
4 Mazda MX-5 Miata
5 Audi A3
6 Volkswagen Jetta
7 Saab 9-3
8 Dodge Caliber
9 Volvo C30
10 Mazda Mazda3
maxrayko
grila fata seamana cu noua grila de la logan,nu credeti?
ady85btz
radmasa.gif fi serios...
rtBK
mie imi da impresia de golf 4 restilizat huh.gif
sobolan
adi85btz ia loganu' de-acolo bre radmasa.gif ....face parte din alt film....
destul de nice noul golf 6.....
aphophis
urat. golful merge din urat in urat de la g4 incoace.macar g5-ul era banal, asta e si banal si urat
R19/16v
De acord!

Si in plus luati in considerare ca niciuna nu e poza 100% reala!
Arhimede
Puteau sa grefeze mecla lu scirocco care arata superb.
Ryk
mie mie se pare ca aduce putin a megane 2.1, doar ca farurile sunt putin mai rotunjite si masca este continua de la un far la altul.
antifizic2
arata aiurea rau, cel putin vazut din spate, stopurile acelea arata ca fiind grafate de pa o masina mai mare sad.gif

sunt fan golf si sper ca aceste poze nu reflecte in toatal realitatea, nazui la un alt design pentru noua generatie
IsNa
Eu nu pot intelege ce puteti parlamenta pe pagini intregi daca e face-lift sau nu, daca seamana cu Loganul sau cu Meganul... (astea-s chestii de gust si nu se poate ajunge la o concluzie!), dar nimeni nu vorbeste de tehnica!

Nu a observat nimeni ca au disparut complet din lista motoarele aspirate?
Nu a observat nimeni ca se vorbeste de un diesel-hybrid?
dizzy
Golf 5 e o masina buna dar cam scumpa de produs.
G6 va rezolva problema asta. Va aduce motoare pe benzina cu performante bune, dieselurile sunt oricum bune.


OT: Homosexualii chiar au gusturi bune la masini
maxrayko
eu vad o asemanare...daca voi nu....
Highwayman
In Autobild se spune ca va pleca de la 16500 de euro (cu 200 de euro mai mult decat versiunea precedenta - varianta de baza, 80CP). SAu cel putin eu asa am inteles: http://www.autobild.de/artikel/erste-fotos...-vi_759923.html
Cypher4laguna
slab, dar nici nu ma asteptam la mai mult de la VW. Sper sa-l cumpere cat mai multi biggrin.gif
A l e x
Masina arata bine, mult mai bine decat golful V, dar intr-adevar, prea putine schimbari, mai mult facelift decat o noua generatie...
dmc
Banala si urata la exterior. Ma asteptam la mai mult de la VW pentru generatia a VI-a. Nici interiorul nu mi se pare extraordinar. Parca actuala generatie arata chiar mai bine. Dar sa o vedem in realitate cum arata.
xcss
Mie mi se pare aceeasi ciorba ca si Golful 5, doar discret reincalzita...
Arhimede
Iote poze noi

Sper ca nu mi se mai sterge postul..
M i h a i
Sunt de acord ca pare mai mult un facelift decat o noua generatie...darrr..imi place foarte mult...un motor misto pe ea plus Dsg..iubire.gif
mafteilucian
Frumoasa masina!
La Golf nici nu prea te lasa "istoria" sa o modifici intr-atat de mult incat sa zici ca e nemaiintalnita, din cauza faptului ca Volkswagen Golf a creat conceptul de HATCHBACK la automobile.
Si, ca sa fim corecti pana la capat, ar trebui sa recunoastem meritele Volkswagen, acelea de a avea ca referinta in DESIGN-ul AUTO modele care se afla in curtea sa: PORSCHE, VW BEETLE, GOLF
GOLF VI, un automobil nou si clasic in acelasi timp.

PS. Nu e destul sa privesti pentru a "comenta"... mai e nevoie si de cunoastere si intelegere; atunci cu siguranta vei tacea.
Arhimede
Pai nena Porsche are meritul de a concepe modelele porsche, vw beetle....nu vw.
Cypher4laguna
QUOTE(mafteilucian @ 8 Aug 2008, 17:50)
din cauza faptului ca Volkswagen Golf a creat conceptul de HATCHBACK la automobile.
*



aaa...aaa... scuzati impertinenta, dar nu cumva a inventat Ford hatchback-ul cu Model T? radmasa.gif

Lasand gluma la o parte luati de aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hatchback
Arhimede
Daca model T era hatchback eu sunt drujba.

Inseamna ca prima masina facuta de daimler era un fel de ariel atom.
Cypher4laguna
Era o gluma smile.gif

De asta am pus si linkul de wiki... vedeti acolo care a fost primul hatch... oricum nu Golf rolleyes.gif
Stefan
Primul hatch?

Citroën Traction Avant Commerciale (1938)

user posted image
Qubs
pare mai degraba a break ca mai are si geamul lateral
St
Nu neaparat...uita-te unde are rotile din spate.

Cand se lanseaza golful in Romania?
Overclocker
mie mi se pare un pic asemanator spatele cu cel de la velsatis... facand abstractie de unele elemente specifice...
Geox16v
Interiorul seamana mult cu cel de la EOS !
Arhimede
Dar ce o sa spuna posesorii de passat cc despre volan?
mafteilucian
Despre Vw Golf, VW Beetle, Porsche (modele care se afla in proprietatea VW si care sunt referinte in design-ul auto) am "aflat" in vremea cand eram student in anul doi la Arte Plastice, de la un profesor universitar, nicidecum de pe site-ul "wikipedia".
Probabilitatea ca un lacatus mecanic sa "adauge" informatii (fie ele si corecte) pe Wikipedia este mare...
xcss
Nu stiu in ce masura vreun model Porsche este proprietatea VW huh.gif Porsche AG detine peste 30% din VW.
dvs
Uniunea Europeana si-a dat acordul pentru preluarea VW de catre Porche AG, lucru ce se va intampla la sfarsitul anului sau la inceputul lui 2009.

In consecinta, toate marcile care apartin de VW si inclusiv VW vor deveni proprietatea Porche.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.