Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tuning motor clio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
octavianb
este vorba de un clio I din 1994,motor 1200...are doar 54cp....putini...cam ce sar putea face ca sa maresc puterea?
eu ma gandeam la un turbo....
astept niste sfaturi,poate cineva a facut ceva de genul,sau poate stie unde se poate face ceva in acest sens
Va multumesc
RapJustin
Trebuie facute anumite cercetari pentru a mota un turbo pe un motor. Este foarte posibil ca acest motor sa nu suporte un turbo si el sa crape, deci trebuie cercetat "terenu" si aflat ce presiune ar suporta.
Dar pana la turbo te'ai putea ocupa de un filtru de aer sport, o evacuare completa si marit diametrul ei.


PS: Este pe carburatie sau injectie?
sebi
Turbo ar fi o optiune, singura problema ar fi costul. In linii mari te duce in jurul sumei de 5000 euro, fiind o masina de 14 ani nu stiu daca investitia are rost....
octavianb
Din cate am citit eu este injectie...
Ar fi o optiune si filtrul de aer sport si o evacuare sport dar....dupa logica mea....daca ii dau mai mult aer nu trebuie sa ii dau si mai multa benzina?....nu ma refer la consum ci la reglaje....mai clar....daca trebuie facute anumite reglaje,e ceva complicat sau as putea si eu?(sunt amator,nu pot sa spun ca sunt complet afon,da nici nu ma risc sa desfac motorul piulita cu piulita...)....ma gandesc ca influenteaza putin treaba asta si bujiile....cam ce firma recomandati?exista ceva mai bun ca NGK pe piata? as avea nevoie de o indrumare si in privinta uleiului....imi cam place sa merg cu ea in regim de turatie destul de ridicat(locuiesc in zona de munte,curbe multe,portiuni drepte scurte=>depasiri in trepte de viteza inferioare(maxim a 3-a))

sqryn
schimba masina. filtru de aer si evacuarea sunt asa mai mult "placebo", oricum la motorul tau nu prea ai ce face. nu vei castiga decat max 8cp cu toate chestiile astea si aia doar pe hartie. nu merita investitia.
octavianb
daca vroiam sa o schimb nu mai postam numai ca sa enevez oameni...fara suparare...dar daca am cerut niste sfaturi in legatura cu ce as putea face ca sa mai scot niste cai din "buburuza" inseamna ca vreau ... poate intradevar nu merita ... dar eu vreau sa incerc...tongue.gif
sqryn
pai atunci nui pot sa iti urez decat multa bafta. si eu am tot masina pe injectie, si m-am gandit si la asta dar mi-a trecut. eu ti.am dat o parere pertinenta, tii de ea cont daca vrei. daca te incapatanezi , de acord, poate reusesti sa montezi si motor de porsche pe ea. dar asta depinde de fiecare smile.gif
hellcat
Montat turbo pe un motor aspirat nu fac decat cei "muscati" de fenomen si ii gasesti printr-un garaj particular sau vreun sopron...sau service. icon_mrgreen.gif

Tu imi vei spune ca vrei turbo pe masina si eu off-topic iti spun ca din start modificarea nu e posibila pe masinuta ta...nu-i de-ajuns turbo, cutia va rezista?, lonjeroanele rezista?, frane mai ai s-o opresti?...

Daca ai bani de investit cauta-ti un motor de clio 16s, de 1.8 16v benzina...sa fie complet, si cutie de viteze, tampoane...si apoi multa munca la transplant.
Dar mai bine schimbi masina. wink.gif
octavianb
stiu ca varianta "schimba masina" in cazul asta este cea mai simpla si poate si cea mai ieftina....nu era vorba de bani... dar am crezut ca cineva de pe aici a incercat ceva si a avut rezultate bune....din acest motiv am postat...dar daca nu se poate nu se poate...varianta schimbarii motorului nu stiu cat este de eficienta...ma gandesc ca trebuie facute multe modificari ptr. suportii motorului etc... din acest motiv iubesc batranul lui tatamiu(audi 80;sper sa nu iau warn) pe care se potrivesc piese de la inca trei modele(golf,pasat,schiroco(nu in totalitate)),si cand spun ca se potrivesc,in sensul ca motoarele se monteaza exact pe aceiasi suporti,cutiile de viteze sunt identice(exclus golf)etc...daca ar fi si la renault la fel ar fi super:P
martynel
Eu cred ca toate aceste modificari pe care ar trebui sa le faci te costa mult mai putin decat sa incerci sa faci un tunning reusit la motorul asta!Mai bine pui un motor de 1.4 cel de 75 de cai pe care e foarte posibil sa il gasesti pe la dezmembrari.
alex 19 USV
pt clio 1 cea mai simpla si mai ieftin avariata de tuning la motor este swap, cu un 1.8 16v de pe clio rsi sau de pe reno 19 16v 136 de cai curati, daca ai bani poti incerca un motor de 2.0 16v de pe clio williams pe care dupaia poti sal turbezi, mai poti face ceva cu un 1.7 turbo de volvo 440 care este motor de reno
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.