Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema trapa electrica megane 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
adi.iulian
sal fratilor am si eu o mare problema ,am un megane 1.5 dci din 2005 si mi-a aparut o problema la el ,masina are plafon panoramic si trapa electrica ,si acum problema : tocmai m-am intors de la tara si am observat ca atunci cand merg cu 120--130 se ridica trapa in sus f putin si face un sgomot insuportabil de parca ai merge cu capul pe fereastra ,daca incetinesc nu se mai aude , si am mai incercat inca ceva daca stai in masina si impingi cu mana incet de trapa in sus se mesca ,ce pot sa fac in legatura cu asta ca ma gandesc ca o sa vina iarna si o sa paralizez de frig in masina ,dak a mai avut cineva problema asta va rog sa ma ajutati si daca aveti poze as fi recunoscator
RADU__
Daca aveai rabdare, cautai si nu ma deschideai un topic cu acest subiect.
am cautat eu pentru tine si am gasit asta

Lectura placuta.
ScoRpiO
link-ul postat de radu este catre tutorial...
mai este si urmatorul topic in cazul in care ce scrie in tutorial nu rezolva problema:
http://www.reno.ro/Probleme-trapa-t119653.html
la mine nu s-a rezolvat cu schimbarea setului de role... face fix la fel...
rog un moderator sa uneasca cele 2 topicuri...
meganus_bicorpus
Am dat si eu cu banda pe rolelel de la trapa si zgomotul a disparut.Am inlocuit rolele cu altele noi si zgomotul a reparaut, dar la o iteza un pic mai mare fata de cum facea prima data.Morala: ideea cu banda a fost mai buna decat inlocuirea pieselor..
meganus_bicorpus
Salut!
Am o problema la trapa electrica...nu mai face nimic!Am deschis trapa (destul de greu, din a 2-3-a incercare) si nu s-a mai inchis.Dupa zeci de reinitializari a mers sacadat, s-a inchis si asa am lasat-o.Ieri am demontat motorasul si am observat ca la actionarea manuala, cu in inbus de 5, trapa culiseaza corect dar nu pot sa zic ca merge ca unsa, efortul in inbus a fost destul de mare.Am desfacut motorasul si am constatat ca calculatorul si motorasul fac corp comun, exista o placa cu relee, puricei, etc destul de maricica si doi papuci mari de alimentare care se mufeaza direct pe motoras.Am alimentat motorasul direct in papucei si acesta se misca, am inversat polaritatea si merge si asa...deci motorasul e OK.
Ce mama naibii sa-i fac la placa cu puricei, e o problema in acea zona si nu stiu ce sa masor, unde sa umblu.Nici nu vreau sa stiu cat costa un ansamblu nou....
mvld
Buna ziua,
Am o problema cu trapa. Din greseala am deschis-o iarna cind afara era inghetat si am stricat placutele din plastic.
nr. 7701055550 si 7701055545

Am sunat pe la dezmemrari si nimeni nu m-au ajutat. Piesele noi sunt foarte scumpe.
Poate stie cineva unde le pot gasi. Am nevoie de ambele (Din stanga si din dreapta)
djcristi
sunt 330ron/buc noi in magazin pe comanda externa.

nu cred ca gasesti la dezmembrari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.