Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eleron Megane 2 Sedan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
Pages: 1, 2
Hack
Am gasit aici un eleron pentru Megane 2 Sedan, asemanator cu cel din catalogul de accesorii de la Renault, la un pret bun as zice fata de cel original care am intrebat la reprezentanta si au zis ca e in jur de 13 milioane ohmy.gif cu vopsit si montaj. Am nevoie de pareri si sfaturi de la cei care si-au montat asa ceva, ce probleme au intampinat? de ce trebuie tinut cont? etc.

Mersi.
sebi
In poza arata ok, dar vezi sa nu fie din cauciuc..... daca ai putea sa-l "probezi" inainte ar fi super, adica sa-l pui pe masina sa vezi sa cum vine, tre sa vina perfect dupa curba portbagajului.

De montat e relativ usor, depinde cum preferi, la mine este prin cu suruburi si are garnituri la fiecare surub + o garnitura pe toata marginea eleronul. Il poti monta si cu silicon stiu multi care au asa montat. Eu am preferat prinderea fixa 100%.


Pretul este foarte mic in comparatie cu eleronul original, pretul zis de tine e aprox corect, variaza de la reprezentanta la reprezentanta, ma refer la manopera de vopsire/montare.

Trebuie sa tii cont ca te mai costa si vopsitul, si iti recomand sa nu te zgarcesti la vopsit, eleronul fiind din abs/plastic se vopseste intr-un anume fel si cu o anumite pregatire (trebuie dat cu o solutie pe baza de plastic, premier plastic, fuller plastic, dupa vopsire nu se da uscare etc etc). Am vazut multe elemente vopsite de "meserias" pe principiul "lasa ca merge" si fie nu a iesit cum trebuie fie lacul se crapa si cel mai des intalnit sarea vopseaua, asa ca nu te zgarcii.
Solon
Iti dau eu un sfat: Vezi de treaba!
1300 ron pentru o bucata de cauciuc sau plastic ce o fi? ohmy.gif
sebi
QUOTE(Solon @ 30 Jul 2008, 14:37)
Iti dau eu un sfat: Vezi de treaba!
1300 ron pentru o bucata de cauciuc sau plastic ce o fi? ohmy.gif
*




E mult intradevar, dar e piese originala vine la fix fara improvizare. Problema la astea "facute" din fibra in nu stiu garaj nu sunt chiar ok. In primul rand nu va pica 100% perfect cum pica cel de la renault si in al doilea rand, multi folosesc fibra de proasta calitate, fibra in timp lucreaza (caldura/frig) si vopseaua pe piese respectiva va fi plina de valuri.....

Tot in jurul sumei de 1200 ron a fost si al meu (eleron+vopsit+montat). Acum stii cum e, cati bani dai, atata face....

Daca e sa-l faci custom din fibra, si sa fie de calitate, te poate duce si peste 500 euro....
Hack
Am sunat la un numar de pe site si am cerut niste lamuriri cu privire la eleronul respectiv, cica este din fibra de sticla(nu este cauciuc) iar ca sistem de prindere vine cu 2 posibilitati: mastic si suruburi(pot fi folosite impreuna sau separat), eu a-s prefera sa nu-mi gauresc capacul portbagajului si speram sa fie suficient doar masticul. In privinta vopsitului sigur nu o sa ma zgarcesc pentru ca nu vreau o treaba facuta de mantuiala, deja stiu un atelier de vopsitorie bun dar trebuie sa ma mai interesez.

Multumesc de raspunsuri sebi.
mihai_dorin
Manuel are pe masina un eleron frumos. Acum nu stiu de unde l-a cumparat.
sebi
QUOTE(Hackmikey @ 30 Jul 2008, 15:00)
...eu a-s prefera sa nu-mi gauresc capacul portbagajului si speram sa fie suficient doar masticul.
*




Stiu ca nu e placut sa dai gauri in portbagaj, dar mi se pare mult mai eficent mastic + suruburi decat doar mastic. Ma gandesc ca de la caldura si alte prostii sa nu cumva sa se dezlipeasca pe extremitati.... dar acum na, e mult mai usor sa revii la un portbagaj normal daca pui doar mastic. Cu toate ca daca ai de gand sa-l dai jos mai exista riscul ca masticul sa atace lacul..... sau nu....
RADU__
NIci nu se compara cu al lui Manuel.
Uite poza din link cu lumina mai mare. Pare a fi din plastic sau cauciucat.
mihai_dorin
Al lui Manuel arata foarte bine, eu zic ca acela ar fi indicat.
Manuel
Poza nu e foarte concludenta insa nu mi se pare foarte diferit de al meu!
In niciun caz nu e 1300 lei cel original, eu am dat 156 euro fara TVA + ” 1 milion de vopsit si montat "la negru". Incearca si la alt dealer, pretul ar trebui sa fie acelasi. Codul e 77 11 223 744.
Prinderea e in suruburi + mastic. Masticul (cel din kitul care vine cu eleronul) e foarte prost, dupa vreo cateva saptamani s-a dezlipit asa ca l-am dat jos si i-am bagat silicon.

Multumesc de aprecieri! tongue.gif
Hack
Il stiam pe al lui Manuel ca am vazut poze laugh.gif si arata foarte bine ma gandeam ca e original. La Sibiu mi-au spus pretul ala pentru eleronul original, o sa incerc si la Mures sa vad la ei ce pret ar avea. Multumesc baieti pentru pareri si sfaturi.
Hack
Tocmai am vorbit la Mures si mi-au spus asa: 550RON pentru eleron si 350RON pentru vopsit si montat, dar am uitat sa intreb daca astea sunt preturi cu TVA sau fara laugh.gif .
Manuel
Probabil sunt fara TVA. Parerea mea: ia-l de la ei iar pentru montaj trateaza cu vopsitorul. Te ajunge la maxim 800 lei cu totul.
Solon
QUOTE(Hackmikey @ 1 Aug 2008, 11:40)
Tocmai am vorbit la Mures si mi-au spus asa: 550RON pentru eleron si 350RON pentru vopsit si montat, dar am uitat sa intreb daca astea sunt preturi cu TVA sau fara laugh.gif .
*


La service autorizat? Daca e autorizat, preturile sunt fara TVA! blush.gif
Hack
Da da, la service autorizat am vorbit. smile.gif
Fre33lancer
cine are deja montat , poate pune poze pls biggrin.gif , ar fi super sa vad cum arata cel original smile.gif
Hack
Uite aici niste poze cu masina lui Manuel, sper sa nu se supere pe mine ca ti-am dat link smile.gif .
Fre33lancer
presupun ca acela este cel original de la renault ..nu ?
Hack
Da.
30 mdc
intrati pe www icc tuning si gasiti acolo eleron pentru sedan si este identic cu cel original daca nu este chiar acelasi
ca pret la ei era 106 euro iar in constanta mi-l aduceau cu aproximativ 200 euro
dan22y
La pretul acesta (200 euro) mai bine il cumparam pe cel original (550 ron fara TVA).

Poate daca ne adunam mai multi pt o comanda vom iesi mai ieftin.
petre 1
Ieri am intrebat eu la Serus si eleronul costa 125euro+TVA,mai adaugati vopsitul si montajul. cod produs 7711223744

Un kit complet praguri + prelungiri fata,prelungiri spate costa 680 euro +TVA si mai punem vopsitul si montajul. cod produs 7711223740


Scump domne scump...
Adrian00
Hack,pana la urma ti-ai achizitionat eleronul? icon_mrgreen.gif
Hack
Nope, nu ma risc laugh.gif .
Rolly00
Si pentru ca tot este topic deschis...imi poate recomanda si mie cineva un site sau o firma care vinde eleroane pentru megane 2 hatchback? Si-a pus cineva? Ma refer la modelul finut de vine de-asupra lunetei, la un pret mai putin piperat ca cel original...
Hack
Cauta in link-ul pe care l-am dat in primul post.
Rolly00
am cautat...nimic finut
supremeon
Nu radeti de mine, nu ma criticati, dar, va rog mult, spuneti-mi si mie, la ce foloseste eleronul?
Se simte mai stabila masina daca il montati (atunci de ce nu vin montate din fabrica)? Sau scade consumul (eu credeam ca de fapt creste). Sau este pur estetic?

Mersi..
Hack
E pur estetic, nu are nici un rol functional.
Solon
@hackule: Ai insomnii? Tu vezi la ce ore postezi de 2 zile? smile.gif
Hack
blink.gif La ora aia sunt la munca laugh.gif .
Solon
Pai de ce te mai duci la ora aia daca atunci tot intri pe forum? icon_mrgreen.gif
codryn
salut baieti. m-ar interesa si pe mine un eleron pentru megane II sedan. si-a luat cineva asa ceva in ultima vreme?
skorpio_bog
mi-a venit in sfarsit si mie eleronul pentru megane. luni ma duc sa il vopsesc si marti, cel tarziu miercuri sper sa il montez pe masina biggrin.gif

cam asa arata kitul cu eleronul din fabrica nevopsit:

[attachmentid=1627636673] [attachmentid=1627636674] [attachmentid=1627636675] [attachmentid=1627636676] [attachmentid=1627636677] [attachmentid=1627636678]

in pachet sunt instructiunile de instalare/vopsire etc, 2 garnituri autoadezive, 2 suruburi si 2 saibe pentru fixarea eleronului care de asemenea are 2 gauri pt suruburile respective pe margini. suruburile sunt doar de fixare, el lipindu-se pe portbagaj cu adeziv de parbrizuri si lunete.
99AIM
la ce bani?
skorpio_bog
627 lei la serus. la autocobalcescu e 667.
rtBK
cu tot cu vopsit?
semit
deci nu biggrin.gif
SorinCT
Sunt curios daca ramane spatiu intre spoiler si caroserie pe mijloc avand in vedere ca se folosesc niste garnituri destul de grosute din ce vad eu.
telim4lulu
dpdv estetic schimba total spatele masinii , mare grija la imbinari , trebuie sa gauresti portbagajul daca vrei sa-l mai ai smile.gif , pe langa cele 2 suruburi de prindere sa ai la indemana silicon din belsug ... de vopsit se vopseste usor ptr. ca are suprafata neteda... spor la treaba !
hellcat
QUOTE(SorinCT @ 3 Jul 2010, 17:53)
...avand in vedere ca se folosesc niste garnituri destul de grosute din ce vad eu.
*


Ce garnituri grosute? Bulinele negre sunt din burete iar saibele vin prin portbagaj.
Pe toata suprafata lui se va da cu silicon. Se aseaza bine eleronul, nu-l confundati cu vreo replica.
SorinCT
Asteptam poze cu produsul final atunci!
skorpio_bog
QUOTE(rtBK @ 3 Jul 2010, 16:28)
cu tot cu vopsit?
*



ete ....

fara vopsit, logic. doar kitul cu eleron de la reno.

Vopsit ma costa 150 de lei.

QUOTE(SorinCT @ 3 Jul 2010, 17:53)
Sunt curios daca ramane spatiu intre spoiler si caroserie pe mijloc avand in vedere ca se folosesc niste garnituri destul de grosute din ce vad eu.
*


eleronul vine perfect pe capota de la portbagaj. l-am probat de forma cand l-am ridicat. este cel de origine, deci nu replica de pe la vreun magazin de "tiuning".
garniturile nu sunt din cauciuc si nu sunt grosute deloc. sunt dintr-un material buretos exact ca cele de la stopuri daca le-ai desfacut vreodata, care se muleaza si se comprima pe suprafata portbagajului asa ca nu exista riscul sa ramana nici un luft nedorit. pe spate au un material adeziv cu ajutorul caruia se vor fixa pe gaurile eleronului ca sa nu joace, scape la montaj.

@telim4lulu, stiu ca trebuie gaurit, am si instructiunile in kit de la ei. se dau 2 gauri in portbagaj. pe suprafata eleronului pe partea inferioara are niste gauri si striatii ca sa aiba priza mai buna adezivul, pe el se va da cu adeziv special (din ala de se lipesc lunetele la masini) dupa care se va lipi pe portbagaj si se va fixa in cele 2 suruburi la extremitati.
Hack
Sa faci poze la montaj respekt.gif !
Solon
Ca n-am inteles: ti-l montezi sau te duci la service sa-l monteze priceputii?
skorpio_bog
tocmai am fost la service si am lasat eleronul la vopsit biggrin.gif maine e gata.

initial vroiam sa il montez singur, insa nu am adeziv din ala special de lipit parbrize asa ca am vb la service-ul unde l-am lasat la vopsit si mi-l monteaza baietii acolo. la reno mi-au cerut 700 de mii sa mi-l monteze "priceputii" laugh.gif bineinteles ca nu am acceptat. ca sa nu mai spunem de cele 6 milioane doar pentru vopsit.

PS: aveti idee cat ofera reno garantie la montajul unei piese pe masina? ma refer la manopera nu la piesa propriu zisa.
aqua
90 de zile manopera
SorinCT
Deci la reprezentanta un eleron ca ala te costa 13 milioane + 6 milioane vopsitul si 600 mii manopera. 173.gif
catalyn_grigore
QUOTE(skorpio_bog @ 3 Jul 2010, 15:13)
627 lei la serus. la autocobalcescu e 667.
*




deci 627 de la serus pret final nu 13 mil huh.gif cat despre vopsit si manopera post-336-1110552449.gif
semit
mie nu-mi place cum da, nu arata ca si cum ar fi de acolo, nu pare OEM, dar daca voua(tie si lui Manuel care a avut primul asa ceva OEM) va place sa le stapaniti sanatosi.. pe negru parca da mai bine, il face sa para un pic mai micut, dar pe culori deschise...e prea mare la partea care vine orizontal pe capota portbagaj, as vrea sa-l vad live dupa montare, poate imi schimb parerea smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.