Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning Twingo
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
AB13POT
Imi face impresia ca buburuzele noastre , chiar daca sunt dragute mai pot fi imbunatatite un picut. Asa ca incep prin a posta faruri si semnalizatoare Angel Eye Brasov.

P.S. ca pret farurile sunt (perechea ) 900 Ron, stopurile 1 440 Ron , 2 500 Ron
dany_ing3r
Preturile mi se par cam exagerate, parca am mai vazut undeva cam la jumate pretul (erau tot perechea).
P.S. Farurile au reglaj electronic? Cele de care ziceam nu aveau.
AB13POT
Da sunt concepute sa poti pune motorasul existent de la farurile vechi ale masinii ( cel putin asa mi sa spus). In legatura cu pretul sar putea sa nu fie cel mai mic de pe piata . Apropo , la stopuri sunt 440 Ron si 500 Ron , am uitat sa pun virgulele dupa nr. pozei.
dany_ing3r
smile.gif Farurile mi se par scumpe (adica dublu fata de ce am mai vazut).
Stopurile au preturi normale( in comparatie cu concurenta), acum dupa explicatiile aduse ( virgula uitata ).
M-am speriat ca oamenii aia cer 2500 RON pe o pereche de stopuri smile.gif)
K-PAX
Sunt super calumea, si eu am mai vazut dar la preturi mai mari ... oricum acum ma gandeam sa fac si eu investitia asta dar va trebui sa mai astepte putin pana imi pun si un MP3-player mai serios...un modulator FM nu are calitatea unui MP3-player...
BooGyBoy
pt ce model de twingo sunt farurile?al meu e model 2001..se potrivesc?
MSn
Posibil sa am si eu nevoie de o pereche de faruri ca am adus recent un Twingo din 1999 tocmai din UK si e posibil la RAR sa nu accepte farurile de UK. Masina a ajuns din Franta in UK dar posibil ca atunci cand s-a inmatriculat masina in UK posibil sa fi inlocuit farurile.

Stie cineva sa imi spuna cum pot sa imi dau seama daca sunt faruri ptr. volan pe stanga (ca la noi sau ptr. volan pe dreapta (ca in UK) ?
Masina e cu volan pe stanga.
psymax
Nu cred ca se leaga astia ai nostrii de chestia asta, dar oricum e indicat sa le schimbi (daca sunt de uk bineinteles sau poate merg reglate, dar nu cred). De verificat este simplu (cred): parchezi masina cu fata la un zid (la aprox 5 metri de el) si dai drumu la faza scurta... ai sa observi ca intr-o parte lumina va 'bate' mai sus pe zid... daca e pe partea dreapta mai sus... este OK ... daca este pe partea stanga mai sus... este UK......... tongue.gif
gedan
e cel mai simplu lucru : ai o sageata pe sticla sau te uiti pe spatele lampii, unde scrie LHD sau RHD .
sigur RAR-ul va bombani ...
bubu782001
Nu o sa ai vreodata probleme din astea pentru simplul motiv ca Twingo NU a fost facut vreodata in varianta UK (volan pe dreapta). Mai tarziu Renault a recunoscut ca a gresit adoptand politica de a nu face Twingo varianta UK. Toate Twingo-urile din lume sunt cu volan pe stanga deci si farurile sunt concepute tot pentru conducerea din stanga.
MSn
Sper sa fie asa sa nu mai fiu nevoit sa achit inca vreo 900 lei ptr. alte faruri.
La RAR 100% se leaga de chestia asta. Scrie si la ei pe site.
Si in UK o masina adusa din Europa cu volanul pe stanga cred ca posesorul este obligat sa schimbe farurile pentru LHD ca sa o poata inmatricula in UK.
Aici cel putin asa scrie http://www.wayne.spillett.net/twingo/reg.htm
O sa verific maine ce spune @gedan daca gasesc sageata sau scris.

Am atasat si doua poze cu masinuta. smile.gif
bubu782001
Stai linistit ca nu achiti 900 ron. Chiar un set de faruri de tuning (angels eyes) te costa 150 euro vezi link-ul asta: http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...gel-181439.html
Unele stock poti sa le iei la vreo 360 ron (180 ron bucata) noi de la Autobild.
Eu o sa iau zilele astea un set de faruri cu angels eyes pentru twingo si niste xenoane pentru ca am farul de pe partea soferului busit (2 urechi rupte).
Un upgrade.
MSn
Am demontat farurile si nu am vazut sa scrie ceva pe ele cum ca ar fi pentru LHD sau RHD.

Este cate o sageata pe sticla farului dar se pare ca este pentru a indica in ce parte se monteaza fiecare. Pe fiecare far este in directia opusa.

Atasez si pozele farului.
Probabil ca o sa merg la un service sa verifice ei inainte de a merge la RAR cu masina.
AB13POT
Nu are rost sa platestti inainte de a verifica singur , Psymax are perfecta dreptate , deci citez din "clasici" "De verificat este simplu (cred): parchezi masina cu fata la un zid (la aprox 5 metri de el) si dai drumu la faza scurta... ai sa observi ca intr-o parte lumina va 'bate' mai sus pe zid... daca e pe partea dreapta mai sus... este OK ... daca este pe partea stanga mai sus... este UK......... "
BeastTwingo
am gasit un tip care aduce de afara componente twingo si inclusiv angel eyes .....


eu vreau sa imi comand stopuri si faruri angel eyes black .... sunt super mishto ... eu zic ca merita un 210 euro ...
ce zice`ti ?
va las aici id-ul tipului ... pentru contact.....

xpertu77@yahoo.com

merita sincer
renotgo
Verifica daca acele faruri si stopuri se potrivesc pe masina ta .Dupa cate stiu farurile sint pentru modelele fabricate pana in 1998 ,mai precis nu au reglaj cu actionare electrica .Stopurile la fel ,tot modele vechi .Ai grija ce cumperi ...!
Boghdan
Daca va cumparati faruri sa imi ziceti ca vi le cumpar eu pe cele vechi ca mie mi s-a spart unu mi-a sarit o piatra de la un camion sad.gif si unu bate in sus le-am lipt provizoriu cu super glue merci bafta !
Kostyn Twingo
Salutare oameni buni, ajutati-ma si pe mine pentru realizarea unei dorinte.As dorii sa stiu si eu cui ma pot adresa pentru a-mi face un tuning exterior masinutzei mele.Doresc spoilere, praguri, faruri angel eyes, folie pe spate ( luneta si geamuri laterale )si cam atat deocamdata.As vrea sa fie cineva care sa se ocupe cap coada, sa dau banii si gata.Va multumesc mult si astept raspuns.Bafta tuturor
Kostyn Twingo
merci mult "renotgo" raman dator
twingo_buc
http://www.4tuning.ro/poze/Masini-Tunate-2...hy-v8-5354.html

interiorul mi se pare bestial.
Tamango
Frumos dar parca prea agresiv ...
danpopa2005
am un twingo bleumarin din 2001 si as vrea sa-i pun stickere laterale, am vazut un model f reusit cu stelute, ma poate ajuta cineva cu o informatie, inde gasesc asemenea stickere? mersi frumos smile.gif
MIHAELY
Sal ..
mergi la sectiunea BURSA de pe forum
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=160181&hl=stickere
dxr
Pentru doritorii de tuning se gasesc stopuri Dectane la un pret decent zic eu aici smile.gif
catalincre
scump frate, in mures sunt 80 de euro si cred ca poti negocia. cool.gif
ma poate informa cineva cum e cu tobele sport? tocmai mi-am montat una si parca se uitau politistii lung dupa mine.
twingo_buc
n`ai voie..... mie au vrut sa`mi ia talonul pe vremea cand aveam twingo..... intra in aceeasi categorie cu stopurile negre si etc. Oricum rar sa te opreasca politia pt asa ceva..... Eu unul am alta problema cu politia acum.. placuta de inmatriculare pe fata este complte alba da nici de al dracu` nu ma duc sa o schimb smile.gif) iar ca pret ce iti e 90 de euro acolo..... ce iti e 80 de euro la mures si sa platesti transportul de acolo. Bafta baieti.
Tamango
Pe mine m-au oprit odata in trafic cand eram cu motocicleta, din cauza tobei, ca era prea zgomotoasa. I-am montat un silencer si n-am mai avut probleme. Ideea e ca se mai fac filtre mixte, politzia + RAR si iti verifica zgomotul cu un decibel-metru. Apoi iti ia talonul pentru, citez, "poluare fonica si sonora" smile.gif
catalincre
@tamango, silencer-ul l-ai cumparat sau l-ai facut tu? ai ceva poze sau scheme cu el? mi-e pacat sa dau toba jos acum deoarece cea originala oricum era varza. pentru a mea e greu sa gasesc silencer deoarece are iesirea de 65mm nu de 100 sau 90 cum gasesti peste tot.
Tamango
L-am cumparat, mi l-au montat niste baieti la in service. Nu mai am motorul ca il dadeam jos si-i faceam poze sad.gif Ce toba sport ai cu iesirea asa de mica ? 65 are la intrare parca ...

PS - si cu ocazia asta mi-am amintit ca-mi trebuie si mie asa ceva la Twingo. Am toba sport si toba originala de backup in caz de ceva dar vorba ta, mi-e pacat sa dau jos toba ...
bubu782001
Voi vorbiti de Twingo? Cum arata un silencer pentru Twingo? Sau mai bine-zis exista asa-ceva?
Tamango
Pentru toba stock normal ca nu ... Eu am o ditai tulumba care suna bestial ... poate confirma si dxr care a auzit-o la intalnire smile.gif
alexmitzu
si-a pus cineva folie pe twingo? daca da ma intereseaza va rog cat l-a costat si unde a facut operatiunea. aproro: se simte diferenta vara intre o masina foliata si una simpla? (ma intereseaza pt ca nu am AC:( )
cipikao
Eu am avut folie pe ea. Asa am cumparat-o din Germania, avea folie pe gemurile spate si pe gemul potbagaj-ului dar primul lucru cand am ajuns in tara am dat foliile jos. Nu se potriveste cu twingo, din punctul meu de vedere, masina e si asa mica iar folia parca face interiorul si mai mic din cauza ca-l intuneca. Asta nu inseamna ca nu arata bine cu folie, dar mi nu mi-a placut.[attachmentid=1627597939]

28 Feb 2010, 23:07:
[attachmentid=1627597941] [attachmentid=1627597943]
MIHAELY
Costa maxim 100 RON ,

1 Mar 2010, 16:36:

pentru geamurile laterale spate ...
iar un montaj de calitate implica demontarea geamurilor...
alexmitzu
doar gemurile din spate nu cred ca ar arata misto, ma gadeam ca daca ii pun, sa foliez si cele din fata si luneta, asa doar sa o carpesc nu cred ca mi-ar placea. biggrin.gif
alexmitzu
uite aici cum arata masina lui boghdan, sincer sa fiu arata bine (bubule te rog sa te abtii, am aflat deja parerea ta icon_mrgreen.gif )
Tamango
Folie pe fata ? De cate ori a fost oprit de politie ? smile.gif
alexmitzu
pentru cei care vor sa-si puna filtru de aer sport vad in poza de mai jos o solutie, s-a montat direct pe corpul clapeta (ala e bubu, nu? parca asa imi aduc aminte cand l-am curatat smile.gif )

asa renuntam la aerul cald de la motor si trage aer rece de afara. stiu parerile pro si contra filtelor de aer, am postat doar pentru cei interesati (discutam la una din intalniri despre pozitionarea filtrelor de aer sport)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.