Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bucsi coloana de directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Pages: 1, 2
lennon
Am o problema la coloana de directie. Mecanicul mi-a spus ca ar fi vorba despre niste bucsi, dar nu am reusit pana acum sa le gasesc in comert.

Jocul apare doar in plan vertical, si e enervant atunci cand merg pe un drum prost din cauza zgomotului pe care il genereaza.

Stie cineva cum as putea rezolva beleaua?

Masina e cea din semnatura.
Johnny78
care e locatia ta?
emy39
Ai volanul reglabil atunci zgomotul care il face poate fi de la tija ce permite reglarea lui,cu conditia sa nu ai alte jocuri. Acolo am avut troncanituri enervante la trecerea gropilor si le-am eliminat romaneste. Specific ca nu aveam joc la volan nici la rotirea lui si nici la miscarea lui in plan vertical.
Shaggy_yo
nu stiu daca e vorba de ceea ce am si eu dar sa vedem.e o chestie acolo sub masina (scuze da nu prea ma pricep) care mecanicul a zis ca e bascula.mi-a zis ca buscsile trebuiesc schimbate,cele inferioare.am vazut cu ochii mei cand a tras de rotzi (masina fiind pe rampa) cum se misca o placa mare acolo care parca sa zic era prinsa de bascula.m-am dus la alt mecanic sa le shimbe am cumparat atat bucsi inferioare cat si superioare(fata si spate ca are si in fata si in spate).le-a schimbat...si......SURPRIZA....tot asa face:( si exact cum zice si mai sus doar in plan vertical....adica dai in groapa...platoul ala de sub masina,care e prins prin 2 bari de fier masiv in forma de "L" , se distanteaza de sasiu iar cand revin pe plan drept se aude un "POC" dar face asa de urat incat zici ca se rupe sad.gif.daca m-am inselat cu referire la "platou" si tijele in forma de "L" sa ma corectati....repet..nu prea ma pricep....poate nu e nici un "PLATOU" si doar ma insel sunt doar "L-urile" johny sa nu ma certi tongue.gif
Johnny78
nu te cert Shaggy. nu am de ce.

l-am intrebat de locatie pentru ca vreau sa vad si eu minunea cu bucsele alea.
in orice caz, cel mai bine pentru el ar fi sa schimbe ansamblul cardanic de la coloana volan. partea amuzanta e ca jocul pe verticala se mai rezolva si daca strangi caseta volan cum trebuie...
lennon
Johnny78, sunt din Bucuresti.

Am marcat pe poza atasata locul unde este mai evident jocul.
Acolo pot misca coloana cu mana in plan vertical si se produce si zgomotul ala care ma enerveaza pe mine.

Shaggy_yo, spre norocul meu nu o patesc chiar cum o patesti tu, pe sub masina e ok :-) pb mea e dinauntru.
CiPPtm
Legat de bucsa de la directie am si eu o problema:
Cand incep sa virez,de la pozitia rotilor drepte, spre stanga sau dreapta se aude o bataie infundata.
Repet - doar cand rotile sunt drepte si incep virarea lor spre st. sau dr. - bataia se aude doar o data si doar la prima rotatie a volanului.
Am impresia ca ii vorba de o bucsa de pe la directie dar nu stiu care.
Poate ati mai intalnit voi problema asta.
Johnny78
lennon:
superb...
dupa cum am banuit. Crucea cardanica...
sau ansamblul cardanic... cum vrei sa ii spui.
La Renault cu tine smile.gif sau la Parvulescu... sau la Johnny sa te duca la Parvulescu.
Numarul meu de telefon e postat. Suna cand vrei, daca vrei...
lennon
Bon, macar stim ce e smile.gif Sper ca in weekend sa am timp sa ajung.

2 chestii:

Ai cumva idee cat poate costa distractia asta?
Parvulescu e ok ca si service?


Multumesc

Johnny78
cat costa distractia?
Nu am nici cea mai vaga idee.

Parvulescu e OK daca stai acolo, calare pe baieti...
Dan_laguna
Buna ziua.Nnu este vorba de crucea cardanica,In interiorul coloanei de volan ,intre carcasa externa si axul volanului exista 2 coroane cu bile ,una in partea posterioara si una in partea superioara.Aceste coroane s-au deteriorat si jocul este intre extremitatea coroanei si carcasa exterioara.Este un defect de fabricatie ( vezi nr incidentelor) dar DESIi pare poate neverosimil nu tine de siguranta circulatiei ci de confortul acustic din habitaclu. REPET NU ESTE VORBA DE crucile cardanice.
Solutia: sa gasesti niste rulmenti cu ace ,de dimensiunile ( diametrul ext 32mm,diam interior 26mm) si sa inlocuiesti acele "coroane cu bile".

Cumparand aceeasi coloana de directie second hand nu faci decat sa decalezi cu o anumita perioada de timp ( relativ scurta) acelasi efect.

Te rog nu da banii pe prostii... ( ia bomboane la copii ) smile.gif
Tine minte sfatul meu din acest raspuns.

Johnny78 ..ai legatura smile.gif
Johnny78
multumesc pentru legatura Dan_laguna

Daca tu te-ai uitat la poza respectiva si spui ca acolo, in locul incercuit, sunt rulmenti cu ace si nu un ansamblu cardanic, atunci OK.
Lennon se plangea de un joc in plan vertical, pe care mecanicul lui l-a identificat ca provenind de la bucsa din acel ansamblu cardanic. Din cate stiu eu, odata inceput jocul in acel punct, se va amplifica rezultand joc in directie. Adica va lua virajele dupa un timp de gandire...

Eu zic sa il lasam pe lennon sa ne spuna ce si cum a rezolvat pana la urma.

In ceea ce priveste pocniturile, e posibil sa fie si acei rulmenti... Intrebarea pe care o am eu ar fi: ce se intampla daca acele din rulmenti se "incaleca" si blocheaza rulmentul?
Eu zic ca adio directie, adio siguranta, buna ziua copac, stalp, sant, TIR, etc.
Dan_laguna
se foloseste un rulment cu ace ,ptr ca spatiul respectiv nu permite folosirea unui rulment cu bile ,ci doar a uneo coroane cu bine ( solutie folosita de francezi) .Principiul de functionare ace-bile e acelasi
Johnny78
stiu asta. Din cauza spatiului se pun rulmenti cu ace.
Intrebarea era alta...
exista posibilitatea ca unul din acele ace sa se strambe dintr-un motiv sau altul. cum ramane atunci cu directia?
cridaia
QUOTE(CiPPtm @ 28 Jul 2008, 09:48)
Legat de bucsa de la directie am si eu o problema:
Cand incep sa virez,de la pozitia rotilor drepte, spre stanga sau dreapta se aude o bataie infundata.
Repet - doar cand rotile sunt drepte si incep virarea lor spre st. sau dr. - bataia se aude doar o data si doar la prima rotatie a volanului.
Am impresia ca ii vorba de o bucsa de pe la directie dar nu stiu care.
Poate ati mai intalnit voi problema asta.
*



cam aceeasi problema am avut-o si eu.......rezolvarea a fost: schimbarea rulmentilor de la suspensie. Mai explicit : la fiecare telescop in parte ( cel putin pe fata ), la baza arcului este un rulment care din cauza umezelii se deterioreaza ( la mine sau spart si la o virare completa stanga/dreapta pocnea cam de doua/trei ori ). Am schimbat acei rulmenti ( care sau potrivit si de Solenza,Nova care au costat 15 lei/buc ) si problema s-a rezolvat.
Daca reusesc am sa fac si poze cu rulmentul spart
Johnny78
asta e cazul ala fericit.
cazul nasol e cel in care se duce caseta si ai batai din caseta.
fabyan
Spunetimi si mie cum se schimba acea bucsa si cum anume se cheama. Am joc in directie din cauza acelei bucsi si pe drum pietruit face un zgomot urat ca naiba acolo.


14 Feb 2009, 00:30:
Deci nu stie nimeni nimic de acea bucsa
Johnny78
in bunul stil al romanilor, nu mai stim despre ce bucsa e vorba
Poti sa copiezi post-ul care te intereseaza?
fabyan
Salut scuze dar am fost plecat o vreme. Este vorba de crucea cardanica de care spunea lennon de acolo am joc la directie si mai este vorba si despre acel rulment de care zicea dan laguna care scoate un sunet incantator pe drum pietruit.
As vrea sa le schimb ca nu le mai suport.
Johnny78
pai baga mare...
fabyan
Da dar cel mai teama mie de acel rulmet se poate schimba numai el sau numai toata coloana de directie, nu exista riscul sa sara airbag-urile ? nu stiu cum sa procedez mi le-as comanda si cand am timp sa ma duc la mecanic sa le schimb. Dami te rog mai multe detalii
Johnny78
scoti borna de + de la baterie.
fabyan
aha si atunci sigur nu mai sar? si rulmentul se poate schimba doar el sau numai toata coloana?
Johnny78
de sarit nu mai sar.
dar nu stiu daca exista referinta de rulment sau vine toata coloana.
suna-ma duminica dupa paranz si putem afla. Sa ai certificatul langa tine.
fabyan
ok. mersi
Johnny78
cu placere...
chrest70
Salutare tuturor! O problema am, si vreau sa o semnalizez aici {sper sa fiu in topic} de ceva timp la minunata mea Laguna mi-a aparut o problema; cand merg foarte incet pe un drum pietruit se simnte in coloana volanului un usor joc care copiaza denivelarile .mentionez ca in rest nu sunt probleme nici la virarea rotilor nu trosneste nimik . Ce ar mai fi de adaugat pentru a v-a face o idee este ca daca sunt cu masina intro panta in momentul cand calc frana se aude un usor zgomot. Multumesc anticipat celor care imi pot da un sfat pertinent inainte de a ajunge la service!
neiu
capeti de bara(probabil) la ''simtitul'' in coloana
vreo bucsa la brat la ''frana''
biggrin.gif
Johnny78
recomand elevator si tras de incheieturi...
oves
Daca stie cineva coloana directie de pe L 1.1 potriveste pe L 1.2?
fabyan
Da se potriveste eu am pus de phase 2
fudulucristi
salut sunt nou dar am si eu o problema la renou megan2 din 2002 am un joc in volan nu stiu sa explic prea bine se simte intre volan si acel motoras sau motor cum eo spune de sub volan nu e ocu in caseta exact la intrarea in acel motor sau servo directia cum miau zis uni amai patit cineva jocu se simte miscand volanu spre dreapta,stanga usor
katalin279
@ cridaia
aceeasi problema si la mine dar doar cind virez pe loc la max stanga sau dreapta...cred ca rulmenti de presiune se numesc nu stiu sigur.
va trebui sa-i schimb si eu.
jungle_21
Pana la urma arezolvat careva problema cu coloana de directie?Nu de alta da as vrea sa stiu ce sa cumpar si ma pregatesc din timp tongue.gif , ca am si eu zdranganeli in volan.
kiduc
baieti,daca va intereseaza coloana intreaga de la volan la directie sunt dispus sa va ajut....am eu....si eu am patit aceeasi problema si e tare enervanta ca nu prea ai ce sa ii faci decat sa schimbit totul....daca va intereseaza pe careva trimiteti un mail pe claudiutz_17@yahoo.com si ne intelegem. Si eu am incercat tot felul de minuni si nu am reusit decat sa schimb tot sistemul. Va las.....papa.
oves
Se pot rectifica bucsile respective cel putin eu am gasit un mecanic sau nici nu stiu cum sa-i spun meserias ?care rectifica bucsi coloana directie in Marghita ... cand am sa pot am sa ma duc sa vad ce se poate face?
lag_ph
la Marghita? nu-i de mirare ca se ocupa cu asa ceva, avand in vedere starea potecilor care sunt pe acolo tongue.gif
AR-21-GIP
Crucea cardanica sau ansamblul cardanic cum ii spuneti unde gasesc si cat costa ca ma tot chinui sa imi iau unul si nu gasesc nici nou nici la shrot.
fabyan
Nici nu ai sa gasesti decat axul cu tot, oricum problema e acolo unde se imbina axul cu volanul. E foarte simplu de schimbat
AR-21-GIP
pai imi trebuie dar nu gasesc,daca ma ajuta cineva
fabyan
Pai sunt atatea parcuri de dezmembrari in Arad si tu nu gasesti? Se potriveste si de phase 2 indiferent de motorizare
magda
eu am schimbat volanul cu tot de la cap la coada..de pe una din anglia si acum nu mai am nici o bataie..
GabySV
QUOTE(AR-21-GIP @ 8 Jan 2011, 12:07)
Crucea cardanica sau ansamblul cardanic cum ii spuneti unde gasesc si cat costa ca ma tot chinui sa imi iau unul si nu gasesc nici nou nici la shrot.
*



La reno 2400Ron smile.gif
emy39
Daca nu ai joc la volan si coloana dar se aude la trecerea unor denivelari problema poate sa apara in interiorul coloanei mai exact in partea de reglare a volanului acolo are 2 tevi profilate in forma de stea cu colturile rotunjite ce intra una in cealalta,aceasta ar putea produce zgomot. Te poti uita sub volan si le vei observa , incearca sa misti de cea mai mica si daca face zgomot ai rezolvat problema de confort.
Miulik
salut. uite ce prob am eu.
la viraje, la drum drept, la pante, curbe etc nu am nici o problema.
dar in momentul in care prind o groapa aud o bubuitura sub volan.
bate si ma deranjeaza zgomotul care il face in habitaclu.
care sa fie problema mea???
xionitax
aceia-si problema o am si eu,nu are nimeni idee,foto,sau explicatii cum se schimba coloana cardanica si acei rulmenti!!?vad ca problema persista cam la multe lagune.
oves
Dar daca stie cineva cum se demonteaza coloana de la volan si ar posta aici niste sfaturi nu ar fii rau... imi este frica sa umblu la volan din cauza airbagului
fabyan
Nu umbli la volan. totul e foarte simplu:langa podea pe axul volanului ai un surb pe care il desfaci si il scoti afara, apoi tragi axul spre podea pana cand ramai cu el in mana. Atentie trebuie tinut cont de pozitia volanului si a rotilor.
oves
mersi mult maine am sa ma apuc sa-l demontez ca vreau sa il duc la rectificat

22 May 2011, 19:23:
Am demontat-o dar in mana nu joaca deloc coloana doar montata pe volan ... nu pot sa imi dau seama unde este problema? in capat la bucsa aia alba sau este din volan problema ? daca puteti sa ma ajutati careva cu sfaturi ? ca am demontat-o si momentat sta masina in diagonala in curte .

22 May 2011, 19:24:
uite si coloana

22 May 2011, 19:32:
poze cu bucsa respectiva ... cred ca se vad urmele uzurii la capete
fabyan
Bucsa aia alba e uzata, din cauza ei joaca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.