Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesire din tara - imediat dupa casatorie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
faganezu
am o nedumerire. pe data de 23 aug ma insor. iar pe 25 aug vreau sa plec cu sotia in italia. intrebarea e: ea poate iesi cu buletinul vechi?, pt ca in 2 zile nu are timp sa-si schimbe buletinul cu noul nume de familie pe el.
paul_damian
Pai cine o impiedica, doar nu scrie nicaieri ca sunteti casatoriti, nu? Ce nu mai ai voie sa iesi cu amanta din tara? biggrin.gif
cmandrei
Da se poate ... asa am facut si noi ... smile.gif
Robert SLZ
Doar daca nu-i mai perforeaza astia buletinul.
Como
Cand zici "buletin vechi", e vorba de buletin din ala cu pagini sau te referi la cartea de identitate cu numele dinainte de casatorie? Cu buletinul nu se poate calatori in UE, cu cartea de identitate da.
cmandrei
Mda ... am uitat de faza cu gauritul buletinului ... asa e ... noi am folosit pasaportului ei pe numele vechi ... sad.gif smile.gif
faganezu
ma scuzati. e vb de cartea de indentitate cu numele vechi inainte de casatorie. daca se peforeaza cartea, am sfeclito.
EdyB
Depinde cum te intelegi cu cei de la vama...niste prieteni au plecat toamna trecuta, ea fiind cu buletinul gaurit, si le-a zis la iesire din romania ca nu prea poate sa-i lase dar i-a lasat ca oricum o sa-i intoarca din drum la intrare in celelalte tari...si nu i-a intors nimeni din drum. Nu cred sincer ca te trimite careva inapoi acasa tocmai cand pleci in luna de miere.

Numai bine!
faganezu
probabil o sa iau si certificatul de casatorie ca sa demonstrez cine e.
cmandrei
Pana atunci isi poate face pasaport si nu mai este nici o problema
dizzy
Nu are pasaport?
Daca are, merge cu pasaportul pe numele vechi
Daca nu are, il face pe numele vechi si merge cu el asa!
driverx
Cel mai usor rezolvi cu un pasaport facut ACUM inainte de casatorie (daca nu are) si gata.
argon
nu ii lasa nimeni cartea de identitate dupa casatorie intreaga, o perforeaza obligatoriu, deci nu, nu poate iesi din tara. Un pasaport se face in 2 ore la urgenta wink.gif
mateimatei
Nu risca sa te duci cu CI perforata. Nici macar certificatul de nastere nu te salveaza. Regula este clara: o CI perforata nu este document valabil. Am patit asta la Vama Veche, acum o luna, cand o fata din grup lasase vechiul pasaport acasa si venise doar cu CI. Romanii nu si nu, bulgarii spuneau ca ei inchid ochii daca romanii o lasa. Ne-am rugat de ei 2 ore cu tot cu telefoane de recomandare.
faganezu
daca ma duc cu pasaportul nu o sa ma intrebe unde e C.I.-ul? si ce sa intamplat cu el?? dc nu il are?
adi_ar
Nu!
Rover
daca te duci cu pasaportul nu te intreaba nimeni nimic daca este valabil...pt simplul fapt ca poti sa iesi si cu o gagica, nu neaparat cu sotia ta, asa ca nu trebuie sa fie acelasi nume biggrin.gif
deci doar cu pasportul poti (asa am facut si eu in voiajul de nunta)
faganezu
nu e vb ca e sotia sau nu; doar sa nu intre la banuieli ca are pasaport, iar majoritatea au C.I. cand ies din tara.
adi_ar
Du-te fara grija !
Atentie doar la termenul de schimbare a pasaportului / permisului de conducere etc. la intoarcere.
nairam
Pai cred ca este mai simplu sa te "rogi" de nenea/tanti de la starea civila sa nu ii gaureasca buletinul ..... Eu acum aud pentru prima data de faza cu gauritul CI.... la mine NU s-a intamplat asa ceva ....
OAP
QUOTE(EdyB @ 18 Jul 2008, 11:29)
i-a lasat ca oricum o sa-i intoarca din drum la intrare in celelalte tari...si nu i-a intors nimeni din drum.

nu i-a intors nimeni la intrare in alte tari pentru ca nu mai e nimeni la granita Ungaria<austria...si mai departe tongue.gif ...scoate passaport in regim de urgenta si mergeti linistiti fara stres, altfel o sa stati cu fica-n san si adio luna de miere
faganezu
parca sunt blestemat: ea avea pasaport dar nu il mai gaseste si s ar putea sa fi si expirat intre timp. trebuie declarat pierdut iainte sa facva altul? 183.gif
driverx
QUOTE(faganezu @ 18 Jul 2008, 14:44)
daca ma duc cu pasaportul nu o sa ma intrebe unde e C.I.-ul? si ce sa intamplat cu el?? dc nu il are?
*



Eu aproape 3 ani m-am prezentat DOAR cu pasaportu, pentru ca buletinul imi era expirat si nimeni nu ma mai accepta cu el asa (unu de la Western Union m-a poftit afara ca s-a saturat sa ma legitimeze cu hartia aia expirata), si nu aveam chef sa ma duc sa il schimb, presupunea drumuri la Oradea, zile pierdute.

Iti dai seama, ca daca am stat atat in situatia asta, am stat pentru ca nimeni NU a comentat absolut nimic. Ah,....ba da, pentru credite nu merge cu pasaportul, ci doar cu buletinul biggrin.gif
Como
QUOTE(faganezu @ 19 Jul 2008, 14:40)
doar sa nu intre la banuieli ca are pasaport, iar majoritatea au C.I. cand ies din tara.
*



Vezi de treaba, eu circul doar cu pasaport (iar CI ramane acasa), la fel diverse rude si prieteni care pleaca macar o data pe luna in UE.
b34uen
mai e o solutie, va pastrati numele avute inainte de casatorie si nu se schimba buletinul
mateimatei
Sau puteti divorta. Cate capete atatea sfaturi. Pana la urma mai plecati?
faganezu
de plecat tot plecam. dar trebuie sa cautam pasaportul ei. 183.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.