Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi ploua in portbagaj :(
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Hawk84
de fiecare data cand afara ploua si in portbagajul meu ploua sad.gif am incercat sa aflu singur buba dar nu am reusit nimic,
imi ploua prin zona difuzoarelor, pe ambele parti.

Are cineva idee de unde intra apa?
Sarac_rau
daca ai un woffer puternic in portbagaj s-ar putea sa iti fi dezlipit luneta ... sau doar un condens care se face in portbagaj .... nu cred ca e nimic grav ! eu am scapat de condensul interior simplu .. nu am mai lasat aerul conditionat pe recirculare smile.gif
mojorisin
Mie mi-a intrat apa pe la antena. Se prea poate sa se fi prelins pana in spate. Mie la o frana mi-a venit in fata si am vazut-o cum curgea din plafon. Am facut si un tutorial de izolare a antenei.
Hawk84
Merci colegi, dar nu-i un simplu condens si nici nu cred ca pe la antena poate intra atata apa.
Luneta din cate am observat nu este originala, deci a fost inlocuita.
La luneta m-am gandit si eu dar nu se observa nimic suspect!
mojorisin
Eu dupa o ploaie aveam cam 200 ml apa. Este suficienta apa ? smile.gif Insa mai trebuie sa ajunga si in spate in portbagaj si nu prea cred. Poate intra pe la aripa prin stropire ? Pe la chedere ? Pe langa chedere sunt canalele de scurgere a apei de pe caroserie, verifica si acolo daca nu e vreo gaura.
adrian mgn
cel mai bun sfat ( pe care l-a dat cineva inaintea mea smile.gif ) e sa rabatezi bancheta si din interior sa te uiti dupa vreo fanta de lumina - pe unde intra lumina intra si apa biggrin.gif - daca nu vezi nimic "ajuta-te" cu un furtun cu apa aruncata de cineva din exterior si vezi pe unde incepe sa curga.

L.E. verifica si sistemul de prindere a haionului (din semnatura vad ca ai classic) acesta se prinde in doua suruburi pe fiecare parte cu piulita pe interior si daca e un pic slabita poate intra apa pe acolo...
Shafu
si eu m-am trezit cu apa in porbagaj si m-am codit pe la toate imbinarile si chederele ...... din intamplare am desfacut stopul spate si ........ garnitura era rupta deasupra ........ cum la renault trebuie sa cumperi stopul cu tot cu biggrin.gif o sticla de lampa blush.gif fitil si o gresie de ascutit coasa wacko.gif .... am intors garnitura cu partea rupta in jos si s-a rezolvat RO_flag.gif
adrian mgn
ai rezolvat-o?
Shafu
.... nu am rezolvat .... de fapt cred ca imi ploua pe la lunete in partea de jos de unde imi lipsesc distantierele alea de plastic .....
felixneagu
Verifica si etanseitatea de la cheder. Tot prin turnare cu apa si verificat din interior. Ceva asemanator am avut eu, numai ca era chederul de la parbriz.
mining
Am cautat peste tot, dar tutorialele se refereau la Megane 2. La Megane 1 cum se curatascurgerile? Pe unde ar putea intra apa de ploaie in habitaclu, pe partea soferului?
Hawk84
daca desfaci grilele de sub parbriz (pe partea din exterioru masinii) ai sa vezi si pe partea cu soferu si pe partea pasagerului 2 gauri. vezi sa nu fie acealea infundate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.