Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nokia E71/E72
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
liviu2004
Mă interesează să pun mâna pe un astfel de telefon. Mă interesează partea cu WLAN și email. Cum pot folosi yahoo messenger pe el?

Îmi puteți da câteva păreri despre aceste funcții, poate le aveți la alte nokii?
l@u
De ce nu vrei un E51 ca are de toate si merge ca unul fara simbyan cu toate ca are (ma refer la timp de raspuns) si pe deasupra e si slim. Eu am unul de cateva luni si iti pot spune ca e super.
liviu2004
Dintr-un singur motiv. Tastatura QWERTY. Daca nu gaseam pe net E71 eram chitit pe un E70.

Sincer la E71 nu ma atrage forma ca e patratoasa, dar ma impac cu ideea.
Liviu
Mi-am luat eu un E71 .. e cel mai performant telefon pe care l-am avut vreodata (si am trecut si prin comunicatoare).
Desi pare patratos crede-ma ca e extrem de ergonomic. Calitatea finisarilor e de exceptie iar viteza de lucru e uimitoare.
Internetul si e-mailul sunt scopurile pentru care acest telefon a fost creat (conectica in general).
liviu2004
Am apreciat la el următoarele:

1. Tastatura Qwerty
2. GPS
3. WLAN
4. Conectivitatea
5. Bateria

L-am comandat pe internet și mâine îl primesc. Acum caut un soft de navigație pentru el, dacă a mai încercat cineva pe sistemul lui de operare îl rog să ne zică cum se mișcă. Garmin ar fi prima opțiune.

Și cred că am să descoper multe alte opțiuni pentru el.

Se poate afla ce viteză are procesorul? (am găsit, 381 MHz, cred că e bine)
Trebuie antivirus pentru el?
Liviu
369 MHz , ARM11

Nu, nu ai nevoie de antivirus ... deocamdata
liviu2004
Am instalat Garmin 4.10.60 pe Nokia E71. Am transferat in el harta Romaniei, imi cere codul de deblocare, il am scris pe hartie si NU il pot introduce in telefon. Pur si simplu apas pe taste si pe ecran nu apare nimic.

Mai pot sa-i fac ceva?

LE: rezolvat!
Liviu
Mai, ce imi place mie textul ala "rezolvat!" .. si atat.
SPUNE FRATE CUM AI REZOLVAT ca poate se mai impiedica cineva de problema asta si sa stie ce au facut altii.
liviu2004
Pai am crezut ca toata lumea stie, numai eu nu. biggrin.gif
Se baga serialul pe care nu puteam sa-l introduc la tastatura intr-un fisier GMASPUPP.UNL si se introduce in directorul Garmin din telefon. Asta e tot.

Pana acum deja am ajutat 3 persoane asa ca ... biggrin.gif
l@u
Unde esti bre in Gl. ca dau o bere ??????
liviu2004
N 45 25 516
E 028 25 48
biggrin.gif

Accidental am constatat ieri că la Nic-Nic există un hot-spot. Frumos. Cred că e timpul să caut topicul acela cu hot-spoturi în Galați.
ccezar2004
pune si tu niste capturi de ecran cu garmin in actiune
liviu2004
Și cum fac asta pe telefon? Pozez ecranul cu un aparat foto sau mai e și altă variantă?
ccezar2004
pai cred ca cel mai simplu e sa pozezi telefonul... eventual si un filmulet biggrin.gif... sunt foarte interesat de dispunerea elementelor pe ecran si mai ales daca ecranul mai mare face si textele mai "citibile"
liviu2004
Marimea textelor poți să o alegi tu. Are 3 nivele. O sa încerc diseara niște poze / filme.

Mai nou, imi pronunta numele celor din agendă, când mă sună. Voce de barbat. Trebuie sa caut o voce de femeie, eventual Ioana. biggrin.gif (le: cică Ellen)

Uite aici câteva poze.

http://www.daciaclub.ro/Garmin-Mobile-XT-t93139.html
ccezar2004
cred ca faza cu pronuntatul numelor din agenda este de l a telefon... nu de la garmin....

LE: zi si mie daca ai parbriz atermic si daca da cum se descurca receptorul GPS cu acesta?
liviu2004
La Logan nu e atermic. La ce ai vazut tu in semnatura mea, inca nu s-a extras minereul de fier din China. biggrin.gif

Combinatia radio - casti este una foarte nefericita si mult sub Nokia 6230i la calitate audio. Volumul este mult mai mic si lipseste egalizatorul.

Ca sa dau si note la partea audio:

Nokia E71 = -100
Nokia 6230i = 10.

Probabil nu au avut loc de un chip audio bun.

O mica rectificare: la Music player exista egalizator, la radio nu. Oricum castile sunt de toata jena.
ccezar2004
asa e si la E51... in schimb cand am pus castile de pe un ipod shuffle am ramas foarte placut surprins....
liviu2004
Am instalat si Nokia email, deocamdata e beta si trial(free).

http://www.techlog.ro/software/nokia-lanse...e-e-mail-nativ/

http://email.nokia.com/
liviu2004
Un player capabil cu care să ascult radio21 de pe net există pentru symbian?
$$ilvviu
Partea cu sunetul ar putea fi din faptul ca e brand-uit.
Daca il decodezi si resoftezi cu o versiune free se aude mai bine.
liviu2004
E la liber telefonul. Pe difuzor nu am ce sa-i reprosez.

Repet intrebarea: un player capabil sa citeasca streaming audio de pe internet exista pentru symbian? Sa ascult radio21, kissfm, europafm, etc? Dar pentru continut video gen antena3 live, realitatea tv live?
liviu2004
Mersi. Am probat de pe ambele linkuri si nu difera cu nimic de ceea ce am acum. Practic nu pot asculta radio decat dintr-o lista prestabilita in care logic nu sunt posturile care ma intereseaza.

Sa inteleg totusi ca symbian nu suporta playere pentru acest link:

http://89.238.252.138:8000
deconectat
Teoretic Real Player stie sa faca asta, doar ca eu nu am gasit o versiune pt telefonul tau. Pe mine nu ma prea intereseaza pentru ca nu am foarte mult trafic inclus pe telefon.
liviu2004
De aia am WLAN pe el. biggrin.gif. Am Realplayer pe telefon, nu stie. Mai sap si eu.
ccezar2004
ai radio pe orange wap... wink.gif
Liviu
QUOTE(liviu2004 @ 3 Aug 2008, 23:34)
Mersi. Am probat de pe ambele linkuri si nu difera cu nimic de ceea ce am acum. Practic nu pot asculta radio decat dintr-o lista prestabilita in care logic nu sunt posturile care ma intereseaza.

Sa inteleg totusi ca symbian nu suporta playere pentru acest link:

http://89.238.252.138:8000
*



Am incercat eu cu COREPLAYER .. merge minunat streamul radio21.
Trebuie doar sa dai "open URL" si sa bifezi "open as podcast".

Ca un mic update dupa ceva timp de utilizat noul gadget: CEL MAI TARE TELEFON FACUT VREODATA DE NOKIA !
sonycu
salutare..

in urma celor citite pe aici, si nu in ultimul rand in urma parerii lui liviu (care a fost amabil sa imi raspunda la niste intrebari) mi-am luat acest model..

nu il am decat de 2 zile, nu prea am apucat sa ma bucur de el prea mult.. am intrat in toate meniurile si submeniurile, ce sa zic, asemanator cu n73, bine, sunt si multe lucruri diferite..

despre camera nu voi vorbi, nu ma intereseaza deloc..

despre music player-ul incorporat nu voi vorbi, nu ma intereseaza..

despre radio, iar, nu voi vorbi..

ce ma intereseaza e e-mail-ul, gps-ul, internetul..

acum.. telefonul are inca ceva baterie, cum sa procedez cu formatarea bateriei? intreb deoarece nu vreau sa gresesc cu acest model.. prin urmare.. las bateria sa se consume in totalitate dupa care il pun la incarcat, inchis, timp de 12 ore, corect?

asa am facut cu n73 si ma tine bateria 4 zile.. asa am facut insa si cu nokia 1112 si ma tine 3 zile, din 7 cat ar trebui..

prin urmare astept sfatul vostru..

cu stima,

cristi

ps. un program de navigatie de unde pot descarca?
liviu2004
Eu am procedat asa cu bateria: am lasat pana a zis acumulator descarcat, l-am incarcat pana a zis acumulator incarcat si gata. Cred ca la bateriile de Li nu mai conteaza pre-formatarea. Cred.

Ca soft de navigatie iti recomand cu insistenta Alltrafic View (Sygic Mcguider sau cum ii mai zice) 7.52 sau mai sus.

Eu am cumparat softul (din pacate doar versiunea 7.0) cu 65 de euro, harta Europei est + vest.
deconectat
Bateriile cu litiu nu se formateaza. Liviu zice bine cu incarcatul bateriei.

Legat de soft, eu as zice sa nu uiti de Garmin Mobile XT (v5.0); are harta mai detaliata decat sygic, dar interfata e mult mai primitiva.
argon
Nu stiu daca se formateaza sau nu, nu ma intereseaza barfele si parerile din popor, dar prima incarcare trebuie sa fie 12 ore, punct. Asa zice manualul, asa se face. Daca nu zice, nu se face, dar la toate telefoanele la care m-am uitat scria. Daca il lasi pana s-a incarcat si gata prima oara, nu respecti instructiunile(daca sunt), si e pe riscul tau. RTFM cum se zice, sectiunea incarcarea bateriei.
deconectat
La 6120 parca scrie doar sa-l incarci complet prima oara.
sonycu
n-am apucat sa citesc in manual instructiunile referitoare la incarcarea bateriei..

dar am sa o fac..

bafta

later edit:

am citit in manual instructiunile referitoare la incarcarea acumulatorului, nu scrie nicaieri ca trebuie tinut la incarcat 12 ore, prin urmare il voi incarca normal

PS. o adresa ceva de unde pot descarca programe pentru el?
liviu2004
QUOTE(argon @ 13 Oct 2008, 08:05)
RTFM cum se zice, sectiunea incarcarea bateriei.
*




QUOTE(sonycu @ 13 Oct 2008, 12:08)
am citit in manual instructiunile referitoare la incarcarea acumulatorului


argon, baga si mie din manualul asta un quote de acolo unde gasesti treaba cu 12 ore la acumulator.

Liviu
argon, treaba cu incarcatul n'spe ore este un mit.
De ce? .. iata dece:

Un acumulator Ni-Mh are nevoie de formatare.
Un acumulator Ni-Mh se incarca optin 12-14 ore cu 10% din curentul lui nominal de incarcare.
Acumulatorii Li-Pol si Li-Ion NU au nevoie de formatare.

Formatarea se executa pentru a contracara efectul de memorie al unui acumulator, acest efect de memorie aparand doar la Ni-Cd si la Ni-Mh .. deci, pe scurt, la acumulatorii cu NICHEL. Acumulatorii cu LITIU nu au efect de memorie.

Incarcarea unui acumulator cu Ni-Mh/Cd se face injectand curent constant. Incarcarea unui Li-Ion/Pol se face prin injectarea de curent in impulsuri.


Nici un telefon de pe planeta asta nu va incarca timp de 12 ore un acumulator, indiferent care va fi el. Circuitele de incarcare din telefoane sunt gandite pentru incarcare rapida. Astefel, un acumulator al unui telefon care se incarca maxim in 2 ore (de la 0) nu va retine niciodata mai mult de 75-80% din capacitatea lui din cauza modului de incarcare.

Ce zice manualul, faza cu 12 ore, era/este ptr dummies. Adica, altfel spus, in traducere libera ar fi: "Incarca COMPLET acumulatorul prima data (primele X dati) pentru ca sa il formezi chimic cat mai repede in vederea retinerii a cat mai multa energie in conditiile de incarcare rapida la care il supunem".
klaus
QUOTE(Liviu @ 13 Oct 2008, 23:02)
Acumulatorii cu LITIU nu au efect de memorie.
*

Au si aia dar foarte mica. Cel putin din experientele mele personale cu telefoane tinute 2-3 ani
Liviu
La 2-3 ani se cam atinge limita de varsta a unuil acumulator cu litiu.
argon
QUOTE(liviu2004 @ 13 Oct 2008, 22:19)
argon, baga si mie din manualul asta un quote de acolo unde gasesti treaba cu 12 ore la acumulator.
*



Nu am zis ca e posibil s anu scrie? La multe scrie, o sa postez poza ca nu am scaner.

QUOTE(Liviu @ 13 Oct 2008, 23:02)
argon, treaba cu incarcatul n'spe ore este un mit.
*



Cum spuneam, nu ma intereseaza ce e, atata timp cat manualul zice sa incarci 12 ore o faci, daca nu ajuta, nici nu strica, oricum telefoanele astea destepte sunt varza la autonomie, eu am doua Nokii mai 'proaste' asa, unul tine 8 zile unul 15 in standby, si stau 12 ore la fiecare incarcare, ca le pun seara si uit, si dimineata scot.
sonycu
probleme aparute:

1: desi nu am nici un apel ratat si nici un mesaj/e-mail necitit imi licareste intruna tasta principala

2: am observat, inca din prima zi, ca sus, acolo unde scrie operatorul de telefonie mobila, orange in cazul meu, nu apare tot scrisul dintr-o data..

caz concret: intru la meniul de personalizare (personalisation), ei, personalisatiooo, oooo asta de la urma apare sters, cca de 2 secunde, dupa care apare si restul, adica "on"

nu inteleg de ce se intampla acest lucru.. dar e ceva ce nu imi place..

trebuie un update de software oare?
liviu2004
Licaritul e ca ambreiajul de la logan. E feature, nu defect.

Scrisul, la fel. Nu e loc sa se scrie tot meniul, daca observi in partea dreapta sus apar niste simboluri, icoane.
Liviu
Sonycule .. la 1: dezactiveaza "breathing light" din profilul curent .. nu o sa mai licareasca tasta. Aia e un fel de lumina de stand-by ca sa iti dai seama ca telefonul functioneaza.
La 2 .. e o functie a FP-ului (Feature Pack) care e implementat pe E71.
Nu iti trebuie nici un update de firmware .. stai linistit, telefonul tau functioneaza asa cum trebuie.

argoane, ce iti trebuie sa te tina 12 zile un telefon cand ai curent in toate punctele inconjuratoare ? Pe mine ma tine lejer 2 zile E71.. in conditiile in care il folosesc de-i ies fulgii (mai ales internet wireless). Cei care il folosesc doar sa vorbeasca moderat au raportat 7 zile de stand-by ...

sonycu
multumesc mult pentru raspunsuri..

am luat un kapersky antivirus pentru el, deh, f secure, antivirusul pe care il folosesc pe n73 nu functioneaza si pe e71..

liviu2004
Eu nu folosesc antivirus, chiar nu cred ca e nevoie momentan.

Cum ziceam mai sus, daca vrei ceva bun, uita de nokia maps, foloseste sygic.
sonycu
bun.. am setat ca tastele sa se blocheze dupa 2 min, toate bune.. dar observ ca nu am nici un ceas pe fundal cand se face negru, asa cum e la n73

si nici nu am gasit, desi am cautat, unde sa fac setarea asta

am gasit eu un screensaver misto, dar cum sa il aplic? ca nu gasesc setarea..


later edit: "mersi" pentru ajutorul acordat

m-am descurcat pana la urma
Liviu
"Cu placere" ...

Dupa cum stii f. bine, acest forum este unul auto. Asta inseamna ca vei gasi probabil informatii despre AUTO. Daca vrei raspunsuri prompte despre GSM, de ce nu pui intrebarile pe un site despre GSM ?

Oricum, "mersi" si eu.
sonycu
ehh hai acum liviu..

am fost doar sarcastic in afirmatie, nu am zis nimic cu rautate..
klaus
cred ca si el a fost la fel...
argon
QUOTE(liviu2004 @ 13 Oct 2008, 22:19)
argon, baga si mie din manualul asta un quote de acolo unde gasesti treaba cu 12 ore la acumulator.
*




QUOTE(argon @ 14 Oct 2008, 07:48)
La multe scrie, o sa postez poza ca nu am scaner.

*



De la un tel din 2008 cu li-ion.
sonycu
problema:

am instalat 2 programe.. pe care acum nu vrea sa le mai dezinstaleze, imi zice FAILED !!!

nu stiu cum sa fac sa le sterg..

si inca ceva:

vreau sa formatez si telefonul, nu cardul de memorie, telefonul, vreau sa o ia de la capat, am intrat la optiunea activeaza setarile din fabrica, dar nu are efect, imi schimba tema si icoanele, de parca pe mine asta ma intereseaza..

ma ajuta cineva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.