Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Grila RS Megane CC 2.1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
Trapa
Bine v-am regasit! Dupa 2 ani de Sedan, fara probleme tehnice sau rutiere, i finally did it! Mi-am luat un Megane CC 124.gif

Foarte pe scurt: 1.9 dCi, fab. 2005, 14.000 km, gar. 2010, climatronic, incalzire scaune, oglinzi, xenon, jante 17" 205x50, tapiserie piele etc.

Impresii din afara. Parinti: "Aveam pretentii. Nu mai ai 18 ani". Vecini: "Tot Renault?". Prieteni: "La 16k iti luai BMW". Prietena: " wub.gif ".

Impresii personale. Consum afara (Buc.-Curtea de Arges si retur): 5.5% (mers de pensionar, max. 140km/h pe autostrada). Consum oras: nerelevant, fiind vorba de Bucuresti (intre 7.5-12%). Spre deosebire de Sedan, este mult mai zgomotoasa si mai rigida. Ceea ce este relativ normal, fiind vorba de un CC, pe de o parte, si de anvelope pe 50, pe de alta parte. De la 100km/h in sus, un suierat enervant pe partea soferului (intra aerul pe undeva, dar nu-mi dau seama pe unde). Motoru' e super, foarte elastic. Puternic, te poti baza pe el.

Buuun... sa trecem la subiect. M-am hotarat sa-l personalizez putin, pentru inceput doar estetic. Ceva finut, fara sa exagerez. Un prim pas ar fi sa-i schimb grilele de la faruri cu grile de RS pt. M2.1. Va rog sa-mi spuneti cam cat costa si, mai ales, cum sa le schimb? Trebuie dat spoilerul jos sau as putea avea acces si prin alta parte, mult mai simplu? Imi poate explica cineva care a facut chestia asta?

Va multumesc. Revin cu poze si cu impresii noi. Astept sugestii si din partea altor proprietari de CC tunat. N-am prea gasit cu cine sa ma consult pe tema asta. Sunt putine CC-uri pe la noi sad.gif
gotty
foarte tare.sa l conduci cu placere!
J_J
sa ai bafta de el!!! ca posesor de cc pot sa iti spun ca suieratul nu e deloc normal...masina ar trebui sa fie etansa. Mie mi`a intrat apa (mi`a plouat ) in masina dar asta din cauza ca in momentul cand am pus acoperisul la loc nu am fost atent si a prins o garnitura , indoind`o.(stanga si dreapta sus) iti sugerez sa fi atent la zonele respective la fiecare decapotare.

On topic: sa imi zici si mie daca rezolvi ceva cu grilele ca as fi si eu curios. Happy driveing!!!

PS. tu aveai trecute in talon jantele de 17 sau ai schimbat ulterior? ms
Trapa
@gotty: Multumesc. Il conduc, intr-adevar, cu mare placere. E o senzatie de nedescris, care te face sa treci cu vederea si spatiul mic din portbagaj, si greierasii de la chedere/garnituri, si remarcile de genu': "eu mi-as fi luat BMW-eu la banii astia" mad.gif

@J_J: Voi fi atent la garnituri, multzam' pentru pont. Legat de jante - initial erau trecute in talon 195/65 R15 sau 205/55 R16. Ulterior, fostul proprietar le-a trecut in talon si pe cele de 17" (vezi foto).

Astept in continuare reply-uri cu pretul grilelor de RS si, mai ales, sfaturi de montaj... biggrin.gif
A l e x
"Vecini: "Tot Renault?". Prieteni: "La 16k iti luai BMW""

radmasa.gif

Cunosc si eu situatia. Sa-l stapanesti sanatos.
Wolverine
Sa-l conduci cu placere si fara incidente.
Si eu as fi interesat sa iau o grila fata pentru un megane 2.2, daca gasesti ptr 2.1 poate ne zici si noua pretul.
Ai intrebat la reprezentanta?
Oare se potrivesc?

Trapa
Am comandat grile de RS pentru 2.1 si deflector aer bara spate pentru Megane Hatch 2.2 (se potriveste la orice model, curbura spoilerului fiind aceeasi in partea de jos). Grile - cca. 400 RON; deflector - cca. 600 RON.

Grilele se (de)monteaza relativ usor. Au doua cleme in partea de jos (vezi zona incercuita in foto), exact in prelungirea fantelor verticale. Clemele intra in bara. Cu o surubelnita (invelita in carpa, sa nu zgarie), se apasa in jos, in bara, care este elastica si se deformeaza, lasand loc clemei sa iasa. Cand iese clema din bara, se trage de grila in fata. Mai intai la o clema, apoi la cealalta. La deflector e putin mai complicat, in sensul ca trebuie gaurita bara. Explicatiile de montaj vin in pachet.

Urmeaza o evacuare dubla smile.gif

Enjoy the photos!
SorinCT
Arata foarte misto grilele dar 400 ron, da-on spanac! smile.gif
Hack
Arata fain wub.gif dar si 1000 de lei is bani wacko.gif ...
Solon
Nasol e ca grilele rs chiar nu au ce cauta pe cc!
Trapa
Stiu, reperele sunt fff. scumpe, ca de altfel orice piesa de origine. Din pacate, n-am gasit nimic after market si nici din dezmembrari.

Solon are si el dreptate, nu exista cc RS, insa am vazut multe poze pe clubmeganecc.com si pe cabriault.com si mi-au placut.

Ideal ar fi fost un kit complet de RS, insa n-am gasit bara spate din plastic pentru CC, model RS. Am gasit doar din fibra de sticla si am zis pas (vezi foto avatar).

Pentru cei interesati de deflector, codul produsului este 77 11 419 516.
alexalina
este o firma din afara care produce kit-uri replica rs pt cc
Hack
Oare deflectorul ala merge si pe sedan nedumerire.gif ?
Trapa
@alexalina: Stiu, am gasit aici, insa reperele sunt din fibra de sticla.

@Hack: Merge perfect. Eu mai am un Megane Sedan si am incercat, arata super. Curbura spoilerului, in partea de jos, e la fel. In plus, deflectorul este dintr-un plastic de calitate, foarte rezistent si usor flexibil. Se muleaza la fix. Singura problema e pretul.
adrian mgn
ieri cand am vazut deflectorul si eu m-am intrebat daca merge pe sedan si azi am primit si eu confirmarea ca se potriveste ... asa ca ... smile.gif
Hack
Multam cheers.gif
andreiorga
o fi cam tarziu, n-o fi...eu intreb
ma/ne poti ajuta cu codul pentru grilele radiator?
tzsombi
si eu sunt curios smile.gif

oare deflectorul s epotriveste si pentru estate?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.