Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: suspensie noua
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
alexumf
...si bine am facut. Masina si-a schimbat comportamentul in bine... pe langa garda coborata (3,5cm) masina, desi nu foarte rigida este mult mai stabila. Am simtit diferenta si la franari violente, tendinta de a se balansa haotic disparand... Investitia a fost de 1200 euro cu tot cu flanse si montaj...
r_vlad
Daca ai avut PDG cred ca a scazut garda la sol cu mai mult de 35 mm dupa montarea kitului. Datele furnizate de Bilstein se refera probabil la Megane vandut in vestul Europei iar acesta nu are PDG.
Fuzz
Si niste poze ar fi bune.
Hack
Da da, asteptam poze happy.gif .
M i h a i
alexumf>>ai pus flanse normale de megane(stock biggrin.gif ) sau altele?
alexumf
Scuze pt intarziere. Am fost ocupat cu testatul suspensiei tongue.gif . De poze nu am avut timp pana acum dar maine cel tarziu rezolv problema. Flansele sunt stock si sper sa tina...
alexumf
Am revenit cu pozele promise... mie sincer nu mi se pare k e foarte diferita de cum era cu PDG. Arata oricum acceptabil acum. Diferenta insa se simte la condus.
Daca e cineva interesat de amortizoarele/arcurile vechi sunt de vanzare....
Va salut cu respect...
Wolverine
Acum ca ai "scapat" de PDG, zine si noua daca ai ideea din ce mama draq e compus, ca si eu vrea sa nu se mai vada de parca sunt cocotat pe munte biggrin.gif .
Masina arata super bine, felicitari.
alexumf
Merci frumos. Aparent arcurile sunt "problema". Tind sa cred ca si cursa amortizoarelr este mai lunga, dar nu am facut nici o masuratore concreta sad.gif L-am lasat pe nenea mecanicu singur jumatate de ora si cand m-am intors masina arata ca-n poza. Sigur insa nu exista nici un distantier sau ceva asemanator. Am plecat de acolo doar cu arc, amortizor si flansele de pe fata.

12 Jul 2008, 22:32:
blush.gif am vrut sa spun 4 arcuri, 4 amortizoare si 2 flanse... deci cam asta da aspectul de 4x4 masinii
hellcat
@alexumf: Intradevar, garda la sol a coborat cu pana la 35 mm, parerea mea e ca ai coborat-o exact cat trebuie, are si look frumos si te mai poti baga si pe un drum prin padure.
Foarte frumos coupe-ul!!

@wolverine: Pachetul Drumuri Grele e un...pachet, adica din el fac parte aceasta suspensie (ca orice alta suspensie, dar setata la o anumita inaltime si duritate) si scutul motor metalic, din otel.
Gabi
la un model fara PDG se poate seta suspensia la o alta inaltime sau trebuie sa fie instalate componentele din pachetul PDG?
M i h a i
alexumf>>arata ok masina...dar nu mi se pare mai joasa decat a mea wacko.gif ...(eu am 2.1 cu suspensie stock)..
Hack
Nici nu cred ca e bine pe drumurile noastre ca masina sa fie mai joasa decat Megane-ul 2.1, e suficient atat.
alexumf
MHY>> Exact asta a fost si prima mea impresie. Masina arata cred exact ca un megane stock, conceput pobabil pt drumuri normale, nu pt ale noastre. Si eu speram sa coboare mai mult, si desi ca aspect vizual nu sunt extrem de incantat, pot spune ca senzatia de condus s-a schimbat cu totul... in bine. Pe viitor ma gandesc si la alte jante si... sper sa fie si mai bine..
Bacu
ai cumva poze si dinainte de a efectua modificarea? ar fi interesant de facut comparatie...

cand mi-o cadea primul amortizor sau prima flansa vreau sa fac si eu aceeasi operatiune...
Mutzunache
Mi-am dat si eu comanda azi, m-am hotarat...acum...unde le montez? Help...please icon_mrgreen.gif
alexumf
QUOTE(Mutzunache @ 17 Jul 2008, 15:38)
Mi-am dat si eu comanda azi, m-am hotarat...acum...unde le montez? Help...please icon_mrgreen.gif
*


Vis-a-vis de "RACINGNICK" (prin Baicului)este un atelier, iar mie mi-au cerut 700 000 de roata, doar ca m-au programat peste o saptamana si nu am avut rabdare... asa ca am fost la Master tuner unde aveam o cunostinta. Operatiunea e simpla, asa ca nu-ti face griji te poti duce la orice service (dotat cu rampa si presa pt arcuri tongue.gif )
Te sfatuesc sa-ti schimbi si flansele, chiar daca cele vechi sunt ok. Nu mai tin minte exact dar te costa pana in 5 mil. Succes! ...
claus
70 ron de roata ? wow, mi se pare enorm
eu, pentru orice operatiune ce tine de mecanica, apelez la baietii de la serviceul mach1 (sofitel).. care sunt foarte priceputi in ale renaulturilor smile.gif
Mutzunache
Am gasit la Dab - 200 ron toate rotile, dar sper sa imi soseasca in timp util, deoarece sambata viitoare astia intra in concediu....

Kit-ul a costat 2900 cu tot cu TVA.
alexumf
QUOTE(Mutzunache @ 18 Jul 2008, 08:01)
Am gasit la Dab - 200 ron toate rotile, dar sper sa imi soseasca in timp util, deoarece sambata viitoare astia intra in concediu....

Kit-ul a costat 2900 cu tot cu TVA.
*


Bravo! Astept poze si impresii... cat mai repede tongue.gif
Mutzunache
Am vorbit, au pe stoc in Germania, marti se da comanda, vineri la pranz va ajunge la mine.....
bluemagic
da-ti un link exact sau un site de unde ati facut comanda kitului pls. mersi.
alexumf
www.racingnick.ro
ipiq
si nu e MULT mai rigida masina, si nu iti clantane dintii in gura la fiecare denivelare cat de mica? smile.gif
eu am suspensii sport pe A4 si este muuuult mai joasa decat a ta, intradevar se lipeste de drum si are stabilitate super, dar la linii de tramvai, denivelari, borduri etc imi rog moartea si strang tare din dinti ca la box! biggrin.gif
Mutzunache
http://www.bilstein.ro/

La racing nick 3200 ron, la bilstein 2900, de la bilstein am luat eu, ma rog inca nu am primit-o, miercuri ar sosi...
Fuzz
Sa faci poze before si after biggrin.gif
Mutzunache
Yesss master.... icon_mrgreen.gif

Problema mare, maine imi vin amortizoarele, unde naiba le montez...


Deci

Bosch Car Service 550 ron - wtf?

Am gasit Service Activ 180 ron, toate rotile.

Intrebare, este necesara efectuarea geometriei dupa montajul acestor piese?

28 Jul 2008, 19:53:
Unde sunt toti mecanicii atunci cand ai nevoie? La mare in concediu...
M i h a i
180 lei mi se pare ok.Ai incercat si augsburg?? unsure.gif

Kitul se potriveste si la bicorp si la sedan?? blink.gif blink.gif
Mutzunache
Au coduri diferite, in functie de motorizare.....cand ceri un kit, te roaga sa specifici, tip caroserie, motorizare, an fabricatie..
Fuzz
Vad ca l-ai trecut repede la semnatura biggrin.gif
Mutzunache
Eh, nevoia asta de a ne lauda...si cu tine acu
Fuzz
Oricum, chiar te rog din nou cu pozele alea, ca pe viitor daca o sa pastrez masina e o optiune buna si pentru mine. Sau dupa 50.000 cand expira garantia la trenul de rulare. Parca tot 50k e si la cea extinsa.
j.d
Si eu sunt foarte curios cum va arata Mutzmobilul...abia astept sa le punem una langa alta. tongue.gif
octav_
La Augsburg au preturi cam maricele, mie mi-au cerut 230 RON pentru schimbat arcuri fata si 100 RON pt arcuri spate.
Apropo, unde este service-ul cu 180 RON schimbat amortizoare?
Mutzunache
Arcuri si amortizoare. Montaj, la service Activ, Sos Electronicii nr 19, pe langa Kaufland Obor...

Am primit jucariile..
Mutzunache
Gata, am montat-o...

Totul s-a schimbat in bine, de la manevrabilitate, franare, acceleratie...

icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif

Poza 1 - dupa operatie

Poza 2 - inainte
j.d
Arata super frumos Mutzmobilul!!! Bravo...era exact ce trebuia! smile.gif
M i h a i
Frumos....parca merg niste jante mai mari... 04.gif Oricum sunt sigur ca este altceva acum...pdg-ul ala era chiar penibil..
Mutzunache
Multumesc. Mai am geometria de facut azi pe la 18 30 si totul e beton icon_mrgreen.gif
antifizic2
stiu service-ul din poza

cah sleep.gif
Mutzunache
Au fost foarte ok, s-au miscat repejor, o ora si jumate.
M i h a i
QUOTE(antifizic2 @ 1 Aug 2008, 11:50)
stiu service-ul din poza

cah  sleep.gif
*




Bravo Matei.... wub.gif Trebuie sa aiba neaparat 5 etaje si termopane ca sa fie mecancii priceputi?
antifizic2
este posibil sa fi trecut pe la ei pentru un schimb de ulei si sa fi pus dupa vechea masura ochiometrica , fara sa verifice desi pe joja arata ca mai trebe dar au zis las ca merge si asa

s-a intamplat acu ceva timp, nu la actuala masina
b76bgaarh
mutzu trebe sa schimbi si rotile ca arata cam naspa cu astea stock
A l e x
De ce ? Mie mi se pare ca arata bine jantele Tuxedo. Ca altele mai mari ar da mai bine, sigur, dar nu mi se par 'naspa' deloc.
Wolverine
Arata bine masina, cred c o sa ma bag si eu la un kit din asta.
Oare mi-l pun cei de la reno pe masina, inca mai am garantie 2 ani si parca nu as vrea sa renunt la ea.
Mutzunache
Nu cred, eu am fost la alt service

Faza in service..

Am mers la casierie sa platesc:

-600 ron....

Ma luase durerea de inima, ca la telefon mi s-a spus 180 ron.....

Tipa de acolo, care era si patroana:

-Cum 180 ron? Cine v-a spus asta?

Eu:

- Domnul X

Il suna pe respectivul si afla ca asa mi-a spus, imi emite factura pe 180 si il suna iar pe domnul X:

- Vezi ca tu platesti diferenta....


Cel mai ieftin pentru schimbat arcuri si amortizoare

Dab Auto - 200 ron - am discutat cu George Farcasu, acum daca iar e ca aici nu am de unde sa stiu...

Hack
Mutzu arata bine masina dar jantele alea bleah icon_mrgreen.gif , schimba-le si astea vindemi-le mie laugh.gif .
Mutzunache
Ba, terminati, ca atunci cand ma apuca o boala, nu mai scap de ea, ca in cazul componentelor de calculator, le schimb la luna....
alexumf
sa le stapanesti sanatos, si sa te fereasca gropile... tongue.gif
Eu am dat startul cu b12.... hai toata lumea 168.gif 168.gif charge.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.