Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Card pentru plati online
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2
MihaiD
Imi trebuie un card de debit pe care sa-l folosesc la plati online in toata lumea, sa mearga pe Paypal si sa pot sa folosesc Internet Banking 24h/24. Ce-mi recomandati? Ce se recomanda pentru Paypal, Visa sau Mastercard?
hellcat
Folosesc Mastercard de la BRD, cont in euro...bine, eu il am de vreo 3 ani, am prins "seria limitata" Hagi, Nadia, Nastase, ca asa era pe -atunci...
N-am avut nici o problema cu el...l-am folosit in vest, in Bulgaria, Grecia...destule paypal...12 euro mentenanta anuala...foarte multumit.
argon
Eu am Visa de la ING si sunt multumit, partea buna e ca pot sa-l incarc oricand direct de la bancomat fara a sta la ghiseu si completa formulare.
MihaiD
Dupa ceva sapaturi pe net am decis pentru Visa Electron de la Raiffeisen sau ING, se pare ca marg fara probleme pe PayPal.
rooster
Nu BCR. Sunt neseriosi si lenti ca melcii, iar cardurile niste jeguri neacceptate.
sadi
incearca totusi sa vezi daca gasesti un mastercard.. au acoperire mai buna
Alexu7
QUOTE(argon @ 23 Jun 2008, 20:53)
Eu am Visa de la ING si sunt multumit, partea buna e ca pot sa-l incarc oricand direct de la bancomat fara a sta la ghiseu si completa formulare.
*




up.gif



recomand, pt tranzactii online e perfect !
fara comisioane, la retrageri sau depuneri,
fara taxa de administrare,
ce mai, ING iubeste studentii radmasa.gif
MihaiD
Dupa cate am citit, Mastercard-urile nu prea sunt acceptate de PayPal...
Avani
Visa Electron e destul de bun. Ce e adevarat ca in Viena de ex, nu prea puteai plati cu el, si unii cereau doar ... atentie... MAESTRO !!! WTF adica unul din cele mai slabe produse.
sadi
e ciudat cu maestro ala, mai ales ca incepe sa dispara din oferta bancara de la noi.. ce tip de magazine sunt cele care cer maestro?
Avani
Billa din Viena, inca un supermarket (nu ii mai retin numele) care era vis-a-vis de hotelul meu,unde am dorit sa platesc pe rand cu un Visa Electron, Mastercard si ... nu se putea, nu accepta, avea semn doar pentru MAESTRO, noroc cu prietena mea care avea card Maestro la BCR si mai avea si ceva banuti pe el. Este singurul caz, nu mi s-a mai intamplat...
sadi
cardul asta poate fi folosit pentru plati pe internet?
ca asta este subiectul topicului..
xcss
QUOTE
Efectuezi plăți online, pe site-uri securizate. Vei rambursa in rate.


Scrie jos wink.gif
sadi
ok, daca asa scrie.. la mine nu merge saitul ala
xcss
Scuze... N-am stiut... blush.gif
J o h n n y


Ai putea incerca si cu un card de credit, e mai bine tolerat pentru plati online, mai ales daca cumperi din SUA - unde exista un sistem mai diferit de decontare catre Romania fata de decontarile din Europa.
A l e x
Recomand cu caldura ING + Homebank ca merg de rup.

Cont in euro, iti va da o Visa, si merge pe PayPal, si la comenzi online, si in strainatate, fara probleme, testata riguros in toate 3 cazurile de mine deci iti pot confirma.
$$ilvviu
Eu am Raiffeisen. Merge pe Payal, ai RaiffeisenOnline unde poti face operatiuni online cat si MyBanking, pt telefonul mobil.
2dor
QUOTE(MihaiD @ 25 Jun 2008, 21:01)
Dupa cate am citit, Mastercard-urile nu prea sunt acceptate de PayPal...
*



Pai uite ca merge, am eu doua carduri de la Raiffeisen, unul este card de credit Vodafone si este Mastercard, si al doilea il am pe contul curent in lei si este tot Mastercard. Ambele le am bagate la Paypal si cumpar cu ele de pe ebay fara probleme.
fanelaru
Am vazut ca s-a cam cernut si a ramas ING si RZB.

RZB:
Pros:
- aplicatia de IB e superioara celei de la ING. Posibilitatea de a cumpara valuta on-line, posibilitatea de a constitui depozite on-line.
Cons:
- comision de 4 lei cind primesti bani prin transfer bancar (minim)
- OP extern 3,1 lei, intern 1 leu

ING:
Pros:
- dobinda mare la contul de card (parca 9% acum)
- OP extern 2 lei, intern 0 lei
Cons:
- cardul asociat contului cu dobinda mare la vedere e Visa Electron
- aplicatia de IB e primitiva (nu atit de primitiva ca cea de la AlphaBank)

Paypal merge bine si pe VISA si pe Mastercard, dar tine cont de unde primesti bani. Ai de primit/platit $ foloseste Visa, ai de primit/platit euro, foloseste Mastercard. Visa foloseste ca moneda de referinta $, Mastercard euro. Deci orice tranzactie faci, ea trece prin moneda respectiva.
einstein1984
Visa electron de la BCR si contul atasat Visa Virtuon, e cel mai sigur.
St
QUOTE(Alexu7 @ 25 Jun 2008, 21:01)
ce mai, ING iubeste studentii 
*




Studentii da, dar elevii nu mad.gif
flaviuf
Eu am Visa Electron de la ING si l-am folosit pe e-bay la greu. Mi-am luat si Digipass asa ca pot sa consult conturile la orice ora, sa fac transferuri, plati. in plus poti sa-ti alimentezi singur contul la orice ora.
Recomand din plin.
cristyyy
Si eu foloses tot Visa Electron de la ING + homebanking + paypal
OAP
QUOTE(Avani @ 27 Jun 2008, 08:47)
Visa Electron e destul de bun. Ce e adevarat ca in Viena de ex, nu prea puteai plati cu el, si unii cereau doar ... atentie... MAESTRO !!!  WTF adica unul din cele mai slabe produse.
*


Maestro e cerut la Billa, Hofer, Zillpunkt, Spar...totusi in 90 la suta din cazuri poti plati cu orice card in vienna, ma refer la marile complexe comerciale...daca nu fuguta la bankomat...da e cu comision
Cozminelu
ING nu poate atasa un alt tip de card la cont, numai VISA Electron?
Smiley
ba da, poate: http://www.ing.ro/ing/ro/ING/Produse/Cardu...profile=private
einstein1984
Apropo de cardurile de credit ING. La mastercard nu se percepe dobanda la platile la comercianti decat dupa 45 de zile, insa pentru retragerile de la ATM dobanda incepe din prima zi.
Un transfer intern, de pe contul de mastercard de credit in contROL ar fi taxat la fel? Ca daca nu, ar fi interesanta manevra, sa iei bani in descoperit si sa-i pui in contROL unde aduc dobanda, apoi, inainte de expirarea perioadei de gratie sa-i pui la loc pe cardul de credit. Eu unul as crede ca ar trebui sa fie la fel cu o plata la comercianti, caci nu implica numerar.
Como
Nu poti transfera bani din contul cardului de credit.
Cat despre dobanda, e vorba de dobanda care se calculeaza daca nu rambursezi integral suma utilizata pana la sfarsitul perioadei de gratie?
einstein1984
Oups, asta nu stiam. Adica nu am cascat ochii daca am si posibilitatea de plati.
Daca scoti bani de la bancomat de pe cardul de credit mastercard al lui ING, platesti dobanda inca din prima zi. Fara perioada de gratie.
tataiedaciotul
Folosesc de mult timp card ING+servicile aferente si e super OK! : Se pare ca in RO este singurul card care are si banda magnetica si cip. wink.gif
AlexC
Si care sunt comisioanele reale la cumparaturi in alte monede, altele decat RON? Ma intereseaza subiectul, eu la cardul meu de credit (la alta banca) platesc 4-5% fata de cursul BNR, cand 1-2% mi s-ar parea mult mai acceptabil.
Ov
azi am comandat ceva din .de cu cardul ing

produsul a fost 77,8 euro si mi-a tras de pe card (instant as putea adauga, am dat click pe send si apoi refresh la homebank si mi-a aparut tranzactia) 333.51 RON

ca alt exemplu de comision la ing: saptamana trecuta am facut un tranfer de 8000ron in alta banca si comisionul a fost de vre-o 3 lei (2.58 mai exact pt 8375ron)

as mai adauga ca mizerabilii aia unde am dat banii, mi-au luat 6 lei ca sa-i incaseze. E vorba de banca transilvania rolleyes.gif
geocosma
@tataiedaciotul: ING poate a fost primul care a emis carduri si cu cip in Romania. Cred ca din 2007. De la ei am un Visa electron si un Mastercard pe acelasi cont si amandoua au cipuri. Acum ING nu mai este singurul care emite carduri cu cip. Am card de salariu la BRD, iar cel reinnoit in septembrie 2008 are si cip.
klaus
QUOTE(Ov @ 9 Feb 2009, 14:57)
ca alt exemplu de comision la ing: saptamana trecuta am facut un tranfer de 8000ron in alta banca si comisionul a fost de vre-o 3 lei (2.58 mai exact pt 8375ron)
*

Zic, poate doresti sa-ti transmit si eu datele contului meu, poate imi faci si mie un virament de peste 8.000 lei. Promit cu mana pe inima ca platesc eu comisionul tongue.gif
Brohlin
La o retragere de la un bancomat ING, card ING visa electron, la o suma ~5.000 RON, mi-a luat comision de vreo 10 lei.
Batrânul
Nu numai la ING, ci la majoritatea bancilor mari comisionul de retragere la ATM este 0,2%; deci la o retragere de 5000 lei comisionul este de 10 lei.
St
Nu cred ca e pe undeva mai ieftin, decat eventual daca au oferte speciale, cum este la ING(0 comision) pentru studenti.
klaus
La bancpost daca ai ceva angajati si ceva sange in instalatie poti negocia lejereanu comision zero de retragere. Stiu cazuri concrete, nu vorbesc din povesti.
Alexu7
QUOTE(St @ 9 Feb 2009, 20:14)
Nu cred ca e pe undeva mai ieftin, decat eventual daca au oferte speciale, cum este la ING(0 comision) pentru studenti.
*



eh, St, ai ajuns la stadiul de student, te bucuri de visa de la ING acu? tongue.gif
ecologic
Si eu sunt foarte multumit de ING. Asta de acum 2 ani cand la Viena nu am putut plati cu cardul BRD ca nu avea cip, iar ING-ul sotiei avea. De atunci mi-am facut si eu cont la ING, am si Digipass (e langa mine acum si ma asculta), platesc toate facturile de acasa (chiar daca nu exista conventie, nu prea ma intereseaza si inca nu m-a refuzat nimeni), iar platile in afara le fac tot de acasa. Per total, nota 10
b76bgaarh
QUOTE(Ov @ 9 Feb 2009, 14:57)
azi am comandat ceva din .de cu cardul ing

produsul a fost 77,8 euro si mi-a tras de pe card (instant as putea adauga, am dat click pe send si apoi refresh la homebank si mi-a aparut tranzactia) 333.51 RON

ca alt exemplu de comision la ing: saptamana trecuta am facut un tranfer de 8000ron in alta banca si comisionul a fost de vre-o 3 lei (2.58 mai exact pt 8375ron)

as mai adauga ca mizerabilii aia unde am dat banii, mi-au luat 6 lei ca sa-i incaseze. E vorba de banca transilvania rolleyes.gif
*




ce bani au domnii astia moderatori......

eu am un card maestro cu chip...si 2 mastercarduri...daca platesc chiar si pe net cu ele ..comisionele sunt neglijabile......acum conteaza la ce te zgarcesti....sa ai comisionulo mic sau sa fie lumea f serviabila......
sadi
normal ar fi ca lumea sa fie serviabila, iar comisioanele mici.. maaaare utopie
FLP
Eu am incercat sa platesc facturile prin homebank asta de la ING. Si imi scria acolo ca plata se va face pe 17 ale lunii (adica peste 7 zile) ?!?! Mai jos scria mai mic ca in functie de termenii negociati in contract atat dureaza? Care e faza ?
St
QUOTE(Alexu7 @ 10 Feb 2009, 00:27)
eh, St, ai ajuns la stadiul de student, te bucuri de visa de la ING acu?  tongue.gif
*



Nu. Mama lor...pentru elevi nu e valabila oferta gun3.gif

Sunt curios daca la toamna o sa ma treaca si pe mine pe 0% comision.
Ov
QUOTE(b76bgaarh @ 10 Feb 2009, 14:01)
ce bani au domnii astia moderatori......
*



aia era contributia la sindicatul moderatorilor
oricum imi scot parleala insutit din salariu de moderator (salariul de baza nu e mare, dar primim muuuuulte sporuri pentru mediul in care lucram) tongue.gif
alabinas
Visa Electron de la ING am si eu . Sunt multumit de el mai ales ca fac cumparaturi din ungaria . paritate f buna . Nu am avut probleme cu el pana akuma si il am de vreo 4 ani.
ecologic
QUOTE(FLP @ 10 Feb 2009, 20:37)
Eu am incercat sa platesc facturile prin homebank asta de la ING. Si imi scria acolo ca plata se va face pe 17 ale lunii (adica peste 7 zile) ?!?! Mai jos scria mai mic ca in functie de termenii negociati in contract atat dureaza? Care e faza ?
*




Trebuie sa verifici daca este intr-adevar asa. Poti face asta intrand in meniul plati efectuate sa vazi cand s-a facut tranzactia. Eu unul platesc lunar cam 5 facturi, puntru care firmele au sau nu acord cu ING (de exemplu platesc Brantner, fara sa-mi comenteze nimic), iar tranzactia se face intotdeauna in aceeasi zi (tranzactie facuta dimineata) sau maxim a doua zi (pentru platile de dupa amiaza sau seara). Exceptia a fost in perioada sarbatorilor de iarna cand bancile au fost inchise, poate ai prins o asemenea perioada.
HellRaiser
In momentul de fata folosesc Mastercard de la Unicredit cu online evident. Destul de ok. Am si anumite avantaje deoarece am fost grup de 200 - 300 de persoane la achizitionare (adica firma).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.