Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru polen
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
renault19tse
salutare,
ridic o problema care sigur enerveaza pe toata lumea de pe aici cu R 19 fara AC.
in perioada asta cand e teiul inflorit sau toamna cand cad frunzele avem o mare problema.
ventilatorul care este asa de necesar sa ne racoreasca cat de cat se transforma in rasnita si arunca toate flolrile sau frunzele usacte in masina.

are careva vreo idee cum sa evitam asta? a facut careva vreo incercare ?

eu ma gandeam sa montez un fel de sita pe intradosul capacelor de plastic de la baterie...in felul asta frunzele nu mai ajung acolo, dar in acelasi timp blocheaza si spatiile pe unde intra aer.
ar mai fi imbracarea ventilatorului cu o astfel de sita sau cu un filtru de polen.....
ceva idei ?

o fi existat din fabrica vreun filtru livrat ca accesoriu ?

credeti-ma ca m-am saturat sa tot fac curat in masina si sa fie plin de flori de tei peste tot smile.gif
faza este ca nu suport sa nu fie impecabil de curat in orice masina pe care o conduc deci poate ma sfatuiti in vreun fel.
R19/16v
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=109...dpost&p=1352367

Aparent a existat ceva aftermarket.
renault19tse
gata am rezolvat si aceasta problema.
am gasit kit original Renault pentru asa ceva.
A fost facut special pentru R19 de catre Valeo.
In sfarsit am scapat de praful din masina si de pe grilele de aerisire iar la toamna nu mai rasnesc frunze biggrin.gif
A costat 550 RON.
R19/16v
Poze poze poze!
renault19tse
iata si poze :
astazi am curatat temeinic si canalele de ventilatie precum si grilele.
sper sa ma tina ceva timp.
are cineva idee la cati km se schimba filtru de polen in Romania ?
10.000 este acceptabil ? cred ca e ok.

5 Jul 2008, 18:15:
practic la ventilator, in partea pe unde trage aer(opusa bateriei) se adauga acea tulumba cu filtru de polen.
Montajul nu este dificil dar presupune putina rabdare si atentie
R19/16v
Piesa de origine? Da-mi si mie codul, te rog wink.gif
renault19tse
da, este piesa de origine.
codul ti-l pot spune numai Luni.
daca uit te rog sa-mi reamintesti.
vepman_ro
Da interesant ..si piesa de origine ..probabil s-au gandit si ei , mult mai tarziu la aceasta problema ..dar totusi ( bine deja ne-am invatat cu preturile ) 550RON mi se pare cam scumpicel ..si doar filtrul in sine la ce bani este?
renault19tse
filtrul in sine este ieftin de ordinul a 30-40 RON.
suportul este mai scump dar sincer nu e mare smecherie.
daca nu tii mortis sa fie original, poti face o improvizatie si sa-l pui acolo fara suport, care de fapt, ala e scump.
vepman_ro
Da ..din tinerea mea de minte , capacul aerotermei sau vb in termeni tehnici gura de absorbtie aer este dintr-un plastic mai dur , si ma gandesc ca aici se poate atasa o tija filetata cu lungime de aprox 30 de cm si la celalat capat al filtrului se decupeaza unc erc cu diametrul corespunzator filtrului dupa care se strange prin intermediul unei piulite ....dar ma intreb : nu cumva acel suport are si o aparatoare de apa in partea superioara?
oky ...raman la parerea R19 ..coduri de catalog ..sa vedem si noi una alata smile.gif
cosmonwo
Salut! Foarte utila chestia. Am facut si eu improvizatiile mele in scopul asta. Dar am totusi o nelamurire. Pentru partea cu motorul electric de la aeroterma are acest chit vreun capac ceva? Pentru ca ventilatorul ala aspira pe ambele parti. Ori nu ai postat poza si cu laterala cealalta? Lamureste-ne te rog!
R19/16v
Pare-mi-se ca nu aspira pe ambele parti.
renault19tse
aspira pe ambele parti, m-am uitat astazi.
pe partea aceea cu motorul are un capac.
debitul de aer este intradevar ceva mai mic dar nu suparator.
Totul este sa schimbi filtrul la timp.
vepman_ro
Debitul de aer ceva mai mic era de asteptat, dar nu cred ca asta ar fi un inconvenient...
zeu_4u_sweety
e un pas spre montarea A/C sa inteleg ? Ca daca nu.....nu vad rostu sa dai 5 mil pe un filtru cand poti sa iti iei o plasa de tantari sa iti montezi pe spatele capacelor de la baterie/:) totusi nici loganu nu are filtru de polen ce ne mai mira si unele modele de clio chiar!
vepman_ro
Intre filtru de polen si plasa de tantari este o diferenta ..si poate ca unii totusi vor ca aerul din interiorul masinii sa aiba un anumit grad de puritate ...acum totusi cum am mai in postul anterior , depinde de la persoana la persoana daca investeste cei 550 RON intr-un asemenea lucru , daca tine la originalitate sau daca aborda anumite improvizatii pentru a preintampina "frunzele , praful fin , polenul etc ...
renault19tse
pe mine ma bucura fiecare moment petrecut in masina mea si nu am vrut ca in timp ce merg eu asa relaxat sa-mi vina o frunza in nas sau sa inghit praful din Bucuresti. Plasa de tantari nu opreste praful.
Mai mult in interior praful depus pe tapiterie, bord, etc este inexistent, asta daca nu mergi cu geamurile deschise.

din pct meu de vedere merita tot efortul. e mult intradevar dar merita.

dupa ce montezi filtrul, cureti toate trasele de ventilatie si te vei simti mult mai bine.

zeu_4u_sweety, sa nu mai compari nicioadata Loganul cu R 19.
Loganul este totusi o Dacie mai avansata.
Gadeste-te ca ce are Loganul din 2008 19-le avea in 90, adica acum 18 ani.


BiGBearRO
ai dreptate renault19tse in ceea ce priveste comparatia Logan cu R19
pot sa adaug ca sistemul de franare de pe Logan este "de inspiratie" R19 dar cu discuri care nu sunt ventilate.
Sa vedem cum vor arata Loganurile la 18 ani vechime wink.gif
R19/16v
Luati totusi in considerare si diferenta de pret wink.gif
renault19tse
revin sa va transmit codul acestui kit ''filtru habitaclu''
codul este : 7701418815
Costa fix 484,27 RON fara TVA.
R19/16v
Cam asta e, nu?
vepman_ro
Thanks ....sunt curios cine -si mai cumpara asa ceva :0 s avedem cine pretuieste R19-le smile.gif
renault19tse
da, acela este sistemul.
Horyca
Daca cineva mai este interesat sa isi monteze acuma se gaseste la aproximativ 300 RON tva inclus la AUTONET...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.