Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze si filme din "Iepoca de aur" Cine detine
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Axe
Un subiect pentru cei ce-si mai amintesc si li se furnica pielea ! blink.gif
Uneori, era, frumos, alteori, odios.......
Sa incercam sa adunam cat mai multe materiale pt o colectie care merita sa traiasca peste timpuri. Evitati filmele prea lungi din timpul revolutiei pt ca toata lumea este satula, au fost de nenumarate ori difuzate la tv.
xcss
Interesanta ideea topicului... dar imi vine cam greu sa cred ca tramvaiul acela cu Marlboro dateaza din "iepoca"...
Axe
corect, ai dreptate, mi-a scapat, o sterg acum smile.gif
xcss
OK smile.gif Interesante poze... de unde le ai? (numai de curiozitate) O expozitie tematica?
Axe
da, a fost la teatrul national si am facut poze la poze radmasa.gif ,ssssssst, nu stiu daca era voie !!!
dantes
Ar mai trebui scotocit..multa lume a uitat... super pozele
Axe
Pai hai, scotociti ca si eu sunt nerabdator sa le vad pe ale voastre si ciar sa le copiez in colectie, iata si niste poze cu cladiri, poate chiar mai vechi de perioada "La belle Epoque" sau "Labele poc" cum vreti sa-i spuneti !!! radmasa.gif

16 Jun 2008, 19:00:
scuze, era sa uit sa atasez chiar ctitorul, fauritorul, maretul si multiubitul conducator gun3.gif post-336-1110552483.gif
gabygiovanny
ro
ncristi
Excelenta idea smile.gif

Pacat ca se uita repede...
Axe
am mai scanat cateva ore netul si iata ce am adus la lumina !
nu stiu de ce dar se gasesc extrem de greu asemenea poze, poate ar trebui sa fie adunate toate la un loc, undeva ......, aici !?


si de cutremur trebuie sa ne aducem aminte, era la ora la care trebuia sa merg la culcare dar a urmat o alergare in strada si apoi prin tot orasul pt a vedea ce mai este in picioare si ce nu, ala da cutremur, pe cinste huh.gif !
R-NOS
foarte interesant topicul... il bag la bookmarks smile.gif

deocamdata pun cateva poze, nu de alta dar maine am examen:)

mai incolo o sa fac o arhiva...
crisolro
penultima
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627455636

din asta se vede ca raposatu era fan Mc Donalds Duck ... radmasa.gif

Axe
Sa mai punem aici si banii care pe vremea aceea erau cica foarte putini dar ajungeau cu brio pt concedii prelungite la mare si la munte ca afara nu se punea problema sad.gif

<span class='edit'>17 Jun 2008, 08:21:</span>
....si niste filmulete selectate, ca pana acum am fost cam statici doar cu pozele smile.gif
&amp;feature=related
&amp;feature=related
DrK
sus e iancu pe statuie....
Pe bancnota de 25 biggrin.gif
Axe
Daca ma starniti, mai am ....
Dhragosh
eeehh ce vremuri.... mellow.gif
Axe
acum probabil ca oftezi de doua ori nu numai dupa vremuri cat dupa meci !
aphophis
ce sexy era tovarasa dictatoare laugh.gif

le. tare de tot poza asta: http://www.reno.ro/uploads/post-35304-1213693346_thumb.jpg , vad ca toti erau cu ziare in mana pe langa placuta oficiala. Noroc ca nu am prins asa ceva icon_mrgreen.gif
Axe
normal, oamenii veneau la repetitiile alea nenorocite o saptamana de dimineata pana seara, in soare, fara apa si cu dracii pe tine cat casa. Iar in ziare ce sa vezi tot despre EL ! 022.gif
eminescu0
nu am prea multe amintiri din perioada aia dar stiu ca de mic mi-a placut sa rasfoiesc ziarele vechi ale bunicilor dupa poze din vremea respectiva.
ma atrage in mod special sa vad bucurestiul de atunci. e placut sa mi-l inchipui fara aglomeratia de masini, culori si magazine de acum smile.gif

user posted image
user posted image

user posted image
user posted image

frumos orasul asa !
DrK
Imi cer scuze, pe hartia de 25 e tudor vladimirescu.. In schimb pe cea de 5 mii este Iancu blush.gif
adica pe asta: user posted image
Axe
Din pacate ne trecusi de revolutie, se vede si semnatura lui Isarescu huh.gif
DrK
stiu asta.. doar am subliniat greseala facuta...
ghertzoi
atasez si doua exemple relevante legate de cultul personalitatii, al falsilor zei...ma mir cum a putut sta poporul asta 45 de ani in asemenea ideologie (va rog nu vreau sa incep o discutie pe tema, e doar parere personala)...ma rog acum melodiile astea mi se par distractive smile.gif
Axe
super tari melodiile, unde naiba le gasishi smile.gif, faza tare este sa incercati sa sa ascultati melodiile in timp ce vizionati pozele hhhhhhhhhhh, intrati mai bine in atmosfera radmasa.gif
ghertzoi
pur intamplator am dat peste ele pe DC, si le-am adus ca nu mai auzisem aceste "beat"-uri din 89 biggrin.gif...bine, nici nu le-am prea simtit lipsa!
Axe
Nu are nimeni poze de pe litoral cand veneau italienii buluc, ceva calatorii cu trenul pe scara(stiu ca am incercat senzatia, catifelare nu gluma), mutari de biserici si cladiri, polonezii la nudisti, cozile din spatele blocurilor la alimentara ? wacko.gif
Axe
una noua de la cutremur ! sad.gif Bd Iuliu Maniu
touche
inca cateva
adrian mgn
mamaia 1975
[attachmentid=1627456747]

timisoara - pod maria 1970
[attachmentid=1627456749]
Axe
caldeee, buneee, miez d'aluneeee
aphophis
QUOTE(touche @ 22 Jun 2008, 18:42)
inca cateva
*




cat de ciudat mi se pare acum sa vad pîine , in loc de pâine blush.gif
xcss
Si pe aia o vedeai pe firma, ca inauntru...
Axe
E hai, ca paine era, sa nu fim chiar......, si ce batoane, cum se simtea gustul ala de lapte din baton ! blink.gif
xcss
Eu tin minte ca luam paine pe cartela... si ce cozi erau...
bdorin
ma mandresc si eu cu urbea mea...
ce trafic de cosmar in centrul orasului....
Axe
QUOTE(bdorin @ 23 Jun 2008, 18:29)
ma mandresc si eu cu urbea mea...
ce trafic de cosmar in centrul orasului....
*



tu erai cel cu codite ? radmasa.gif
BOG
Sint si aici niste chestii interesante din trecutul nostru comun..
adip
Daca s-ar fi putut imortaliza trairile ar fi fost mare pacat sa nu punem, astia mai batrani, poze cu FRICA pe care o traiam zilnic, in episoade mici, marunte, care ne rodeau copilaria si adolescenta comunista. Nici nu va puteti da seama, multi dintre voi, ce noroc aveti nascandu-va mai tarziu cu vreo 10 ani. Aveti mult mai multe sanse sa va urmariti si atingeti scopurile decat cei care au trait zeci de ani in bezna aia comunista nenorocita la care uneori ne uitam nostalgic doar fiindca ne aduce aminte de copilarie.
BOG
Eh..acu nu trebuie sa fii asa de tragic...
adip
Pai din cand in cand tre' sa ne mai si gandim ce era in spatele imaginilor din perioada aia, nu? smile.gif
Axe
QUOTE(BOG @ 24 Jun 2008, 17:25)
Sint si aici niste chestii interesante din trecutul nostru comun..
*



bravo bog pentru site foarte misto

QUOTE(adip @ 24 Jun 2008, 17:46)
Daca s-ar fi putut imortaliza trairile ar fi fost mare pacat sa nu punem, astia mai batrani, poze cu FRICA pe care o traiam zilnic, in episoade mici, marunte, care ne rodeau copilaria si adolescenta comunista. Nici nu va puteti da seama, multi dintre voi, ce noroc aveti nascandu-va mai tarziu cu vreo 10 ani. Aveti mult mai multe sanse sa va urmariti si atingeti scopurile decat cei care au trait zeci de ani in bezna aia comunista nenorocita la care uneori ne uitam nostalgic doar fiindca ne aduce aminte de copilarie.
*



eh, noi aveam shop-urile, pe unde ieseam in occident.

&feature=related


&feature=related
Axe
inca o pagina interesanta : http://ovidiu-nicolaeceausescu.blogspot.co...a-niculaie.html
gabygiovanny
tot pe vremea lui...
Axe
cine are poze din statiunile litoralului ?
Axe
inca ceva repere pt revigorarea neuronului uituc ! radmasa.gif

bambu
Blocaj incredibil in trafic in '68, Drumul Taberei-Orizont
Hypo RS
Perioada aia a avut si bune si rele. Nu au sens "of ce timpuri" sau " mama ce aiurea era atunci". Efectiv era altceva. Cu alb si negru. Punct. O sa imi pun ringtone o melodie d'aia.... Sa cante oda comunista pe Nokia generatie 2006 (cred) .
Axe
QUOTE(bambu @ 2 Aug 2008, 00:04)
Blocaj incredibil in trafic in '68, Drumul Taberei-Orizont
*



da si astfel de blocaje incredibile au tinut pana prin "85, faceai 10minute din cernica la punctul incriminat de tine radmasa.gif
problema era ca puneau astia radarele alea, parca le vad si acum , dacii albe fara numar, care pe locul din dreapta aveau un fel de cutie pt paine, vai de ele ce dreq inregistrau alea, daca si astazi sunt discutii ca radarele au erori mari .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.