Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intarziere raportare spargere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
strainu
Am aflat in seara asta ca in timpul unui scandal, cineva mi-a spart geamul de la masina. Se pare ca a venit politia, l-a luat si i-au facut PV.

Problema e ca eu sunt plecat din tara si nu ma intorc decat peste 2 saptamani. Teoretic ar fi trebuit sa ma duc la politie in 48 de ore si dup-aia la asigurare. Cum e mai bine sa fac? Sa ma duc cand ma intorc si sa zic ca a fost spart atunci, sau sa le zic ca a fost spart acum? Daca le zic adevarul, trebuie sa ma duc la sectie sa fac rost de numele aluia sau cum trebuie procedat?

Mentionez ca nu tin sa evit malusul (sa isi recupereze asigurarea banii de la persoana respectiva), vreau doar sa imi plateasca reparatiile.
ghertzoi
eu stiu ca mai nou toate asigurarile CASCO sunt cu franciza, minim 100 euro. Intrebarea e daca merita sa ti-l faci pe casco, tinand cont si de malus. Daca totusi da...tu trebuie sa ii anunti, de ce sa nu le dai un telefon? Data fiind situatia ca nu poti merge personal la ei din motive subiective. Daca fac nazuri le poti trimite o scrisoare recomandata si la revedere, nu au ce face
adi_ar
La luarea deciziei as zice sa ai in vedere ca:
1. Necomunicarea in termen a avariei la societatea de asigurari, este motiv pentru refuzul platii despagubirii. In situatii justificate / documentate, cele 48 ore termen se refera la momentul constatarii / intoarcerii in tara. Pentru a evita discutii ulterioare ar fi bine sa iei legatura telefonic cu ei pentru notificare.
La urma urmei faci o sesizare "din auzite", prezumptiva. Poate ca, la intorcere, vei constata ca autorul este dispus sa te despagubeasca pentru a scapa de dosar / plangere.
2. Intr-o asemenea situatie, dat fiind dosarul care se va intocmi de catre politie, respectiv procesul, probabil se va inregistra o intarziere la plata despagubirii pana la finalizarea cercetarii/procesului, conform cu clauza din contractul CASCO.
xcristina
Ar trebui sa ai in vedere si faptul ca fapta a fost deja constatata de catre politie, e cam complicat sa te duci peste doua saptamani si anunti la asigurari ca abia atunci ti-a fost spart geamul, pv-ul de la politie iti e o proba buna in dosarul de daune.
Tudor
Din ce spui, fapta a fost deja constatata de Politie, cand te intorci va trebui doar sa mergi si sa obtii hartii de la politie.

In stadiul actual tot ce poti face este sa trimiti la asigurator o instiintare pe fax (pastreaza faxul si confirmarea de primire ca dovada), in care scrii exact ce stii la acest moment. Pune pe cineva sa faca poze la geamul spart, iar apoi, pe cat posibil repara (daca nu are cine sa mearga sa inlocuiasca geamul, macar sa il "blindeze" cu folie si banda adeziva (atentie la banda adeziva colorata ca lasa culoare pe vopsea si nu o mai poti scoate). Daca face cineva reparatia sa ceara factura si deviz detaliat pe numele tau.

Dupa ce te intorci mergi la politie (circa de zona) sa vezi daca trebuie sa dai vreo declaratie. Daca e nevoie, depune declaratia (sau plangerea, ce iti spun ei ca e nevoie). Oricum (cu sau fara declaratie), politia trebuie sa iti dea autorizatie de reparatie.

Apoi mergi la asigurator si deschizi dosar de dauna. Daca inspectorul face nazuri ca ai facut deja reparatia, ii atragi respectuos atentie ca era obligatia ta sa limitezi alte daune posibile, cum ar fi furtul. Daca face nazuri in continuare, ceri ferm sa discuti cu un director. Asiguratorul o sa iti dea o hartie catre politie in care intreaba cine e autorul. Cu acea hartie mergi la politie si ei raspund oficial cine e autorul identificat in cauza. Cu raspunsul si cu factura fiscala de la reparatie se inchide dosarul si poti sa iti recuperezi banii. Daca ai fransiza pe polita, atunci iti recuperezi banii platiti la reparatie mai putin valoarea fransizei.
strainu
Salut si mersi de raspunsuri. Ca de obicei, raspunsuri prompte si la obiect smile.gif
I-am sunat pe aia de la asigurari si mi-au zis ca trebuie sa le comunic in scris in 48 de ore dupa ce ma duc la politie.
@Tudor: Cand zici "mergi la asigurator si deschizi dosar de dauna" te referi la un centru de constatari sau la o agentie a firmei? Si ca sa repar geamul nu trebuie sa obtin mai intai autorizatia de reparatie?
adi_ar
Excelent sfatul legat de limitarea pagubelor !
WNS
Ai mai avea posibilitatea sa mearga cineva de incredere (eventual o ruda) la politie pt a obtine actele de constatare, dupa care tu sa le trimiti pe fax, sau intr-o scrisoare recomandata in copie actele de la politie si motivele pt care nu poti ajunge imediat la ei pt dechiderea dosarului de dauna.
Daca masina era stationata la politie nu e obigatoriu s-o prezinte propietarul.
Iar in felul acesta te-ai achitat de obligatia de ai notifica in scris. Si in mod normal nu ar trebui sa ai probleme.
Bafta.
Tudor
strainu:
Prin "mergi la asigurari" m-am referit evident la un centru de constatari daune al asiguratorului.
Termenul de 48 de ore (in toate contractele casco pe care le-am citit eu, dar nu contest ca pot exista si exceptii care nu mi-au picat in mana) curge de la momentul daunei sau al constatarii daunei. E discutabil daca oficial tu acum ai constatat dauna sau asta se va intampla abia atunci cand vei ajunge fizic langa masina. Eu ti-am sugerat faxul de informare ca o masura de protejare contra unor posibile (dar foarte improbabile) abuzuri. Personal nu cred ca vei avea nici o problema daca vei face asa cum te-au sfatuit telefonic cei de la asigurator.
Daca citesti atent raspunsul meu anterior, am scris clar ca de la politie trebuie sa primesti Autorizatia de reparatie, indiferent daca iti cer vreo declaratia sau nu.
UXE
am si eu o intrebare legata de termenul acela de 48 de ore..


sa zicem ca ieri mi-au spart un geam ..a venit politia facut proces verbal , obtinut autorizatie de reparatie etc... cum ramane cu instiintarea asiguratorului? ca de ex sa zicem iar ca azi e luni dar centrul de constatari al asiguratorului e deschis numai joia .... nu o sa fie problema ca or sa treaca 48 de ore pana atunci?


sau trebuie dat mai intai un tel "doar ca sa stie ei"..si dupa aia pot sa ma duc si dupa 2 sapt la constatare? smile.gif
adi_ar
Eu zic sa nu facem speculatii !
In primul rand, nu am auzit ca cineva sa suporte consecinte pentru situatii "limita", adica neprezentarea luni la 09:05, pentru un accident petrecut vineri la 17:00, sa zicem !
Perioada respectiva se refera la "zile lucratoare", altfel, pentru daune suferite in perioadele de weekend prelungit cu sarbatori legale, nu s-ar plati nici o despagubire fara un program de permanenta la asigurator.
strainu
QUOTE(UXE @ 17 Jun 2008, 08:05)
cum ramane cu instiintarea asiguratorului?    ca de ex  sa zicem iar  ca azi e luni  dar centrul de constatari al asiguratorului e deschis numai joia ....  nu o  sa fie problema ca or sa treaca 48 de ore pana atunci?
*



La mine scrie ca trebuie instiintata in scris orice Sucursala a asiguratorului. Centrul de constatare e bonus tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.