Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se desface antena
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I > Tutoriale
mojorisin
Salut. Zilele trecute am constatat ca ploua in masina, apa infiltrandu-se pe la antena. Iata cum am procedat.

1. Capacul dinspre parbriz trebuie impins cu o surubelnita ca sa iasa din cleme.

[attachmentid=1627453824]

2. Asa arata el desfacut.

[attachmentid=1627453825]

3. Se desfac suruburile ce fixeaza plafoniera de plastic.

[attachmentid=1627453826]

4. Iata pe unde se infiltreaza apa si se prelinge pe surubul antenei.

[attachmentid=1627453827]

5. Odata desfacuta antena, se pot observa 2 gauri pe caroserie: una pentru antena si una pentru suportul de plastic al antenei, suport care are un "shtutz" de cauciuc si care impiedica antena sa se roteasca in jurul axului surubului. Eu am pus banda pe gaura aceasta mai mica si am taiat shtutzul. Cu cat mai putine gauri pe unde poate intra apa, cu atat mai bine !

[attachmentid=1627453830]

6.Am luat o garnitura mare de cauciuc si am taiat din ea ca sa potriveasca pe surubul antenei, respectiv pe cauciucul mai gros de deasupra lui. Garnitura a fost plasata pe exteriorul caroseriei.

[attachmentid=1627453829]

7. Pentru ca nu am avut o garnitura potrivita, am pus banda pe interior peste gaura antenei. Daca aveam un petec de cauciuc, il puneam pe acela.... Dupa ce am pus banda, am crestat in cruce pe gaura bandajata ca sa intre antena si in acelasi timp sa izoleze bine eventualele locuri vulnerabile.

[attachmentid=1627453831]

8.Am re-montat antena la locul ei si am strans bine surubul pe interior ca sa presez bine garnitura ce opunea forta. Chiar daca locul nu pare etans pe margini, in interior el este perfect izolat. Nu exista pericolul ca apa sa se infiltreze si sa intre in masina sau sa rugineasca marginile gaurii din caroserie.

[attachmentid=1627453832]
rino
pentru ce masina e tutorialul?

Nu era mai corect sa inlocuiesi antena sparta?
Solon
Megane 1, probabil!
mojorisin
Megane 1, da. Sigur ca puteam sa inlocuiesc antena.Dar ca sa fiu si mai sigur, puteam inlocui masina...nu ? biggrin.gif
rino
.... puteai s-o lipesti?!
mojorisin
Practic nu ai ce sa lipesti. Cand se misca antena in sus in jos, din cauza ca e destul de rigida, se misca si din surub recte din garnitura de izolatie si se creaza spatii pe unde intra apa. Deoarece e destul de simplu de desfacut si controlat problema, am ales aceasta cale. Siliconul nu ar fi impiedicat patrunderea apei decat provizoriu.
elro
o problema asemanatoare am avut la matiz,am scos lampa din plafon,am scos antena,am pus un strat gros de vaselina,am pus antena peste,am strans,am sters surplusul de vaselina si gata,de 2 ani nu mai intra pic de apa
edy1092
Multumesc si eu pt. tutorial ... de foarte mare ajutor cool.gif

user posted image
Maxy25
Foarte bun tutorial , am urmat sfaturile intocmai , am rezolvat problema in 10 min. Scurgere de apa pe la antena .
Multumesc colegi
addy2002
Ce e acel bumb de pe plafon?
[attachmentid=1628054725]
roland
Stropitoare spate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.