Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O parere ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Mrija
Am facut de marti pana ieri dimineata la ora 4 1900 de km pe drumurile tarii. Proaste / bune, cum or fi ele, nu conteaza, indiferent ce masina ai, ti-o "rupi"

Am condus un opel astra, 2002. Ideea e ca eu detin un reno laguna dar doresc sa achizitionez si acest opel cu care am fost.

La renoul meu apreciez comfortul la drum lung, habitabilitatea in el, spatiul si dotarile. Nu sunt multumit de consum ( e benzina ) si de suspensiile moi. Apreciez stabilitatea in curbe ( e combi ) desi ii fuge curu la un viraj luat in stil schumacher, per total sunt multumit.

Acum ideea cu opelul sta in felul urmator, apreciez robusteatea lui, suspensiile rigide si consumul mic 1.7 dti. am scos consum cu el 4.3%, calcul facut de la plin la plin , calcata pana in 130. Nu imi place "taria" scaunelor, eficacitatea scazuta a franelor, intratea abs-ului prea repede. Are tinuta de drum ireprosabila, putine dotari, nici macar geamuri electrice.

E normal sa am consum scazut ca e motorina, dar cei care ati condus o tona de masini, va rog sa-mi spuneti daca voi ati renunta la comfortul si avantajele unui reno in fata opelului mai sus denumit.

Pretul nu conteaza, per total sunt curios. Nimic nu e batut in cuie, doar va rog sa-mi spuneti care ar fi diferentele. De mic am crescut cu reno, am ajuns sa detin si eu un reno si doresc o alta masina pentru consum.


NU doresc un topic OPEL vs RENAULT sau benzina vs motorina, doresc doar niste pareri sincere si competente.
$$ilvviu
Daca iti place masina si pretul e bun cumpar-o.
Sau daca iti place mai mult Laguna si singura problema ar fi consumul ia-ti un diesel, a mea consuma cam 5%.
chris_b
Impaca si capra si varza: ia-ti un reno de 1.5 dci biggrin.gif

Pana nu demult am condus doar masini fara dotari. Momentan sunt inca in stadiul in care ma bucura la culme fiecare detaliu al Meganului si nu, nu as renunta la ele doar de dragul unui consum mai mic.

Sfatul meu e sa incerci sa faci rost de o masina similara opelului si sa o conduci o saptamana. Vezi cum te simti in ea...
shteffanivlad
Parerea mea personala este ca nu merita sa dai laguna pentru astra. Laguna merita numai pentru laguna mai noua. Asta e parerea mea proprie si personala smile.gif
Mrija
Vreau sa iau si opelul, nu vreau sa dau laguna smile.gif
super_robitza
miemi nu-mi place opelul deoarece:1 scaune de piatra( la toate masinile germane sunt la fel)2 raport pret dotari este cam slabut(adica daca masina este 6000 nici macar ai aer pe ea sau un alt exemplu la noul corsa la a doua varianta de echipare ai ac optioanal si e foarte chioara) si acum un sfat: nu te arunca la prima masina gasita. cauta si tu alte marci mai bine echipate si un pret la cam cat e opelu. si mai sunt multe chestii care nu-mi plac la opel dar am decis sa fac postu mai scurt.ori cum cobori la ceva mai slabut ca confort si trebuie sati dai seama asta.la fiabilitate opelul poate sta bine doar daca:1este bine ingrijit 2 cun iti e norocu cu masina. acum tu decizi asta este doar un sfat si tu poti sa cumperi masina asta sau nu.biggrin.gif
MuciX
Daca vrei sa pastrezi Laguna si sa iei si Opelul pentru consum, dar nu vrei sa renunti la confort, ia-ti o Astra mai dotata, dar cu aceeasi motorizare.
Nu vreau sa fac flame, la mine in familie s-au perindat vreo 4 masini Opel si sincer parerea generala e ca Opel e o masina "nemteasca" la pret de frantuzeasca.
Solon
Eu am avut un Opel Astra din 2002, a fost si la Bursa.
Pot sa zica toti ca nu stiu ce plastice nasoale are sau ca e prea monoton.
Mie mi s-a parut absolut bestiala masina. Da, are scaune tari dar mie imi plac pentru ca nu ma doare spatele in ele.Masina aia nu scotea un greieras.
In locul Astrei a venit o Corsa.La fel, scaune tari wub.gif , si plastice-ca sa gadil criticii- mai bune.e adevarat ca asta, are acum 1200 km si nu exista greieri dar e prea noua.
Concluzie: sunt posesor de Renault, Peugeot si Opel si desi Megane-ul e masina de baza ma incanta la nebunie Opelul!
Un mare DEZAVANTAJ: Bagi bani o gramada in configuratia care te incanta!
Si dupa ce ai vazut la cati bani iese iti dai seama ca poti sa incerci alt producator!
super_robitza
spunene si noua pretul masini. doar din curiozitate. daca e 7,8 mi de euro de ce nuti iei un megane 2 la bani astia. sau megane 1 si mai si ramai cu bani. sau l2.
Mrija
3100 E e pretul masinii.
Da, are scaune de piatra care imi displac. Nu scoate un greiere la cei 400000 de km cati ii are, motorul e refacut, turbina schimbata, segmenti, cuzineti etc. Dar nu-mi place cum franeaza, adica ieri i-am pus 2 cauciucuri continental sport noi si intra abs-u prea repede. Nu dispun de mai multi bani, (fie vb intre noi) o iau pt consum si doar pentru distante lungi. Ca in oras papa vreo 8 la cum o calc eu, ca deh, e motorina, laguna, benzinara papa 10. Oricum laguna pare muuult mai comfortabila decat opelul, chit ca e din 98. Dar opelul e mai robust oricum, se vede pe felul in care e creeata masina si la materiale. Ideea e ca, cu benzina, consum extraurban nu pot scoate sub 7.5, pe cand cu opelul am scos 4 si ceva cand am fost la Bucale, in ambele cazuri masina plina. Oricum, eu fac vreo 4000 de km pe luna ( serviciul asta ) si de aceea prefer opelul la consum.
Solon
400 k km? ohmy.gif blink.gif
Adila16
Posed Opel Astra Classic II.
Posed Megane II BiCorp.
Ambele benzinare...Am tot scris eu despre ele...A fost chiar un versus pe forum...

Si, oricat imi e de greu, nu ma indur sa dau niciuna din ele, Mrija.

Se completeaza una pe alta, din toate punctele de vedere... wub.gif

BiCorpul (sau cum ii spune multa lume, Shake It) e rasat, elegant, comod.
Astra e spartana, robusta, muncitoare si econoama...
Mrija
Exact cum spui tu adila, si DA, opelul ala are 400k km si nu are un greiere blink.gif
eduardsebe
Dupa parerea mea e mult 400.000 km...dar intodeauna zic ca nu conteaza cati km are motorul ci doar cum merge/trage/si consuma...dar sa nu dai acum banii pe opel si dupa aia sa bagi bani in motor...este o parere proprie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.