Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Caseta de directie Laguna I
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
andipreda
Va salut
Am probleme la caseta de directie care trebuie inlocuita. Cel putin asa mi-au spus cei de la service. Adevarul e ca atunci cind trec peste denivelari (cit de mici) se aude un zgomot venind parca de la picioarele soferului. Acest lucru se intimpla indiferent daca trec cu roata stinga sau dreapta fata. Sunt din Timisoara. Stie cineva unde as putea sa gasesc (second) la un pret bun? Nu de alta dar una noua nu coboara sub 1700 de lei+ manopera.
Laguna mea: break, 1,6 16v, 1999, dotare concorde
Va multumesc
Astept si posibile sugestii.
krystyb
decit sa iei una sh, mai bine o reconditionezi pe asta, stiam ca prin tirgoviste este un service care iti schimba toate piesele necesare, ( un kit parca de reconditionat), si ai si garantie 18 luni.
andu911
si mie mi s-a spus ca e caseta, la 10 serviceuri si dupa ce am schimbat-o, am descoperit singur ca era coloana biggrin.gif
foscyucman
cand e vorba de caseta de directie incearca sa mergi la mai multi doctori,caseta e foarte scumpa(nu stiu exact cat dar cred ca trece de 3mii si zgomotul poate fi inselator.
de obicei caseta face mai urat cand se duce si iar de obicei nu se strica asa de usor,asteptam un diagnostic corect
Bafta
Johnny78
statistic vorbind, caseta nu se defecteaza atat de usor. mai degraba tirantii de la directie decat caseta....mai sunt si niste bucse pe acolo...
zmt
Salut,

Bine ca am gasit un post cu caseta asta tongue.gif. Si mie mi`a zis un mecanic ca am probleme la caseta dar mi`a zis ca vreo 50 de mii de km sa nu imi fac griji sau sa ma gandesc sa o schimb. Se aude la denivelari un fel de bataie care se simte si in volan ( ca un trepidat asa). dar la drum intins si curbe nu se simte si nu se aude nimic. Voi ce mi`ati recomanda? Multumesc, Bogdan.
Johnny78
recomand o vizita la doctor cat mai repede, pentru diagnosticare urgenta a problemei.
nu cred ca daca acea caseta da semne de sfarsit, mai merge 50k. sa fim seriosi.
du-te la cel putin 3 mecanici si fa o verificare si pe la coloana si tiranti.

sa auzim de bine!!!
Alexul
Daca tot este un topic deschis...

Toata fata este aproape noua, de la amortizoare la bucsi, bascule, pivoti etc.
Problema este ca simt mici batai in volan la gropi...si parca uneori se si aude ca zdrangane ceva pe sub volan...

Este posibil sa fie o bucsa gen cum avea clasia Dacie ? biggrin.gif , cuplaj sau bucsa de teflon?
darksleep
QUOTE(Alexul @ 10 May 2015, 00:17)
Daca tot este un topic deschis...

Toata fata este aproape noua, de la amortizoare la bucsi, bascule, pivoti etc.
Problema este ca simt mici batai in volan la gropi...si parca uneori se si aude ca zdrangane ceva pe sub volan...

Este posibil sa fie o bucsa gen cum avea clasia Dacie ? biggrin.gif , cuplaj sau bucsa de teflon?
*



Bucsele de la bara stabilizatoare incearca. Aceasi bataie o am si eu, din pacate nu se pot schimba bucsele, ele fiind turnate pe bara.
bundy220
QUOTE(Alexul @ 10 May 2015, 00:17)

Este posibil sa fie o bucsa gen cum avea clasia Dacie ? biggrin.gif , cuplaj sau bucsa de teflon?
*


da,este posibil
hardinc
Pentru cei cu zgomote sub volan , incercati sa va uitati la coloana, partea care culiseaza cand iti ajustezi volanul. De acolo aveam joc. Solutia mea a fost sa blochez mecanismul ala bagand ceva cu forta acolo si ,bineinteles, nemaifolosind ajustarea volanului.
Alexul
Se pare ca daca trag volanul putin spre mine, nu se mai aude si troncane nimic smile.gif))
jiku
Trebuie sa repar caseta de directie.(curge tare). Am demontat suruburile de prindere si bieletele.Un mic ajutor de la cineva care a facut asta as dori.
Cum iese de pe coloana si daca mai trebuie desfacut si suportul de sub motor?
Multam fain
16valve
Jiku se pun rotile drept se blocheaza volanu se desface surubul de dedesupt (se scoate coloana volan de pe caseta . dai jos capetele de bara bieletele ,bieleta g inclusiv tot ansamblul de pe langa ea o sa o poti scoate usor afara .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.