Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident ieri la 19:00 - Pod Ciurel, langa McD.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
segcm
Ieri in jurul orei 19 veneam dinspre Crangasi spre Pod Ciurel. Cum plec de la semafor din Crangasi, cam spre finalul parcului, inainte de balustradele de tabla de pe dreapta din curba, un camion incepe sa mearga in zig-zag, pierde controlul, intra pe trotuar, trece razant pe langa doua femei cu un carut cu bebe, se redreseaza. Imi spun: "Bine ca nu m-am bagat in depasirea lui ca pare beat dupa manevrele care le face...". La semafor era verde, soferul TIR-ului sunt sigur ca nu vedea oricum culoarea si bine ca era verde, altfel trecerea de pietoni era plina...
reduc viteza pe banda II....fiindca imi era frica sa-l depasesc. El ramane pe banda I si accelereaza puternic (se vedea pe teava de esapament din laterala). La McDonallds era oprit un autocar, in spatele autocarului un VW Touareg, apoi o Solenza. Tir-ul intra in plin in ele fara a frana.
Naspa era ca persoanele din Dacie erau blocate, usile nu se deschideau si curgea benzina... Pana la urma niste trecatori au tras de usi, parbriz si i-au scos pe cei doi din Solenza. Pasagera din dr. era lovita rau la cap, cred ca a datcu capul de rama usii.

Evident ca soferul Tir-ului era crita........

[attachmentid=1627452641][attachmentid=1627452642]
R19/16v
Camionul pare fresh
Axe
am vazut un accident identic dar cu un matiz , au ars ca sobolanii pt ca nu putut iesi ?
rtBK
QUOTE(R19/16v @ 1 Jun 2008, 12:39)
Camionul pare fresh
*




eventual putea sa plece si sa reclame ca zgarieturile din fata erau facute in parcare icon_mrgreen.gif . din cate vad autocarul, touaregul si solenza erau parcate neregulamentar?? sau mi se pare mie
ssilviu
Deci de asta s-a circulat ca naiba aseara pe acolo ... Am ajuns la ora 7 si un pic in crangasi si am facut o ora pana la locul accidentului, cand nu mai era decat un touareg acolo ...
M i h a i
Astia cu camioanele sunt cei mai periculosi...conduc morti de oboseala si morti de beti...nu toti...dar majoritatea asa conduc....
valeron_x
acum sa nu generalizam, nu cred ca reprezinta o majoritate cei care conduc bauti. sunt periculosi prin gabaritul autovehiculelor pe care le conduc, asta e adevarat. cred ca daca s-ar face o statistica, procentul soferilor de TIR care produc accidente pe fondul oboselii sau consumului de alcool ar fi mult mai mic decat cel al soferilor de turisme
mafone
Eh, prostia este ca si timpii pe care-i au sunt de kkt. Daca se pierd pe o centura ca a Bucurestiului, trebuie sa recupereze, si atunci nu mai tin seama de oboseala, de nimic. Sunt platiti destul de bine, dar , desi ar trebui sa fie cate 2, ca sa poata face cu schimbul, in general este doar 1 care trebuie sa faca mii de km intr-o perioada a draq de scurta.
aphophis
daca ala era beat si s-a urcat beat la volan ar trebui impuscat. de fapt orice sofer prins beat la volan ar merita un glont in scafarlie.
segcm
Era pulbere, nu beat.........
Si pana sa vina politia a stat in cabina si a bagat in el o jumate de sticla de 2L de Fanta... In mintea lui credea ca i se duce alcoolul...
valeron_x
@aphophis
mai bine lovit cu un camion, parerea mea
M i h a i
Conduc bauti pentru ca legea e varza...sunt mari si nu le este teama de nimic...(singurul lor inamic este copacul de pe marginea DN-ului)..Nu mai zic de soferii de camion Roman din zone rurale si nu numai...sunt sigur ca peste 50 % dintre ei se urca bauti la volan...si se mai cred si mari soferi..sunt de acord cu aphophis cu impuscarea...sau macar ceva membre taiate ph34r.gif
j.d
In ce hal s-a deformat Solenza....
Parca nu mai aveau voie sa circule prin oras masinile mari...? Desi vad multe ROMAN-uri care contribui masiv la incalzirea globala...iar cel mai deranjant este ca masinile de la ADP care uda spatiile verzi si ca re ar trebui sa atenueze poluarea din oras sunt tocmai niste ROMAN-uri care lasa un fum intoxicant in spatele lor...insa asta se intampla intr-o tara de 2 lei si o capitala europeana de nici un Eurocent ocupata din pacate de multi oameni care iti ofera zilnic la nici 5 minute deprate ocazia sa zici "ia uite-l si pe taranu asta...". Imi pare rau pentru ce s-a intamplat in acest accident insa sunt prea multi care nu respecta legea si dau dovada de o ignoranta totala fata de ceilalti participanti la trafic...ma intreb oare...s-ar mai intamplat acest incident daca conducatorii auto respectau legea si nu opreau pe o banda de circulatie? Soferul TIR-ului sigur ca are vina lui ca a baut si ar trebui pedepsit cu ani buni de inchisoare plus anularea dreptului de a conduce pe toata viata...insa lucrul acesta nu se va intampla pentru ca nimanui din tara asta nu-i pasa de nimeni si nimeni nu vrea sa invete nimic din greselile din trecut...oare cate accidente si pierderi de vieti omenesti ar fi fost evitate daca cineva lua masuri ca accidentele sa nu se mai repete intr-un mod asemantor...si ma refer aici la zeci de intersectii nesemnalizate corespunzator, trotuare neprotejate, si multe altele...nu mai zic de drumurile nationale, unde e prapad...se repeta accidente la mod indigo in multe zone, insa nimeni nu schimba nimic...nimeni nu respecta legea, nimeni nu o aplica, si toti cautam sa o indoim putin...din punctul meu de vedere, asta nu e decat inca un accident cauzat de un sistem bolnav...
valeron_x
sefu', de acord cu tot ce ai spus, dar vezi ca ignoranta inseamna altceva
L!nuX
au facut ceva , au pus indicatoare mari si verzi cu "viata are prioritate" si am vazut unu in drum spre Craiova care avea si contorizate victimele , mi s-a parut hilar ..,

cam asta s-a facut cel putin la nivel de drumuri nationale ...


in bucuresti vad ca se schimba semafoare in draci , imi f multe intersectii sunt 2 randuri de semafoare , alea vechi si unele noi inca nefunctionale , si in cele mai multe cazuri sunt amplasate aiurea pentru ca sunt cele vechi puse bine.....

asta e tara in care traim , ne meritam soarta ...
valeron_x
alea noi sunt cecle inteligente, de-aia nu merg. nu se baga in traficul asta de rahat... vezi, sunt inteligente, cel mai destept cedeaza smile.gif)
Bhal
eu am avut o intalnire cu un camion al carui sofer adormise... noroc ca nu aveam copaci pe marginea drumului si am putut sa ma dau la o parte din calea boului. am stat sa ma gandesc putin daca merita sa stau multi ani in puscarie ca el sa nu mai respire... dar nu merita...

si editul: pe drumul spre mare erau (si cred ca inca sunt) niste popasuri. pline de diversi de obicei, printre care si camionagii. Nu cred ca am oprit vreodata acolo si sa nu vad cel putin un sofer de camion care isi varsa rachiu in cafea si se suie la volan.

Asa e, nu sunt toti betivi. Doar o mare parte. Asa e, alearga sa faca niste bani. Dar cei pe care ii lovesc ce vina au?

Da, probabil ca sunt mult mai multi soferi de turisme in aceeasi situatie. Dar acum camionagii sunt pe gratar.

PS: de cand am carnetul nu prea am mai pus alcool in gura. Si niciodata nu beau si apoi sa conduc. Chiar daca am "experienta". Sau poate pentru ca am experienta?
wolfin
nu iau apararea nimanui. fie tractorist, camionagiu, trabantist sau ferarist, dar procentul nu este chiar "Asa e, nu sunt toti betivi. Doar o mare parte".

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.