Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sanctionare nelegala
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
jonny_b
Tocmai am ramas fara permis 60 de zile si o amenda de 300 lei (150 in 48 de ore) pentru ca am depasit un politist care nu s-a asigurat si ca sa il evit l-am claxonat , s-a luat dupa mine si mi-a taiat calea cu masina s-a dat jos s-a legitimat mi-a luat buletinul si m-a chemat la politie fara sa imi intocmeasca proces-verbal.
Ajuns la politie mi-a scris pe procesul verbal ca imi da amenda la circulatia pe sens opus cu toate ca eu facusem depasire aveam si semnal pus.
Ma gandesc sa fac contestatie pentru ca pe proces verbal a scris ca imi da amenda la Art.41. - (1) Vehiculele și animalele, atunci când circulă pe drumurile publice pe care le este permis accesul, trebuie conduse pe partea din dreapta a drumului public, în sensul de circulație, cât mai aproape de marginea părții carosabile, cu respectarea semnificației semnalizării rutiere și a regulilor de circulație.

(2) Numerotarea benzilor de circulație pe fiecare sens se efectuează în ordine crescătoare de la marginea din partea dreaptă a drumului către axa acestuia. În cazul autostrăzilor, banda de urgență nu intră în numerotarea benzilor de circulație.

(3) Dacă un drum este prevăzut cu o pistă specială destinată circulației bicicletelor, acestea, precum și mopedele vor fi conduse numai pe pista respectivă.

numai ca el nu a scris art. 41 alin 1 pe proces scrie doar art 41/OUG195/2002 , eu ce sa inteleg ca ma sanctioneaza pentru toate 3 alineatele?, iar la la sanctiune scrie in loc de art.101 alin3 lit. d OUG195/2002 scrie pur si simplu art 101/3/d/OUG195/2002.
Poate s-a mai lovit cineva de asa ceva astept si eu niste sfaturi.
caktuss
pai politaiul intra la categoria "animale" radmasa.gif

mi se pare "putin" abuziva faza cu retinutul buletinului

tu ai depasit pe linie continua, sau pe langa vreun indicator care interzice depasirea ?
M i h a i
jonny_b>>ai depasit pe linie continua? In ce masina era politistul? Intreb asa de curiozitate ca mai sunt unii care se cred ''smekeri'' si mai opresc participantii la trafic din masinile lor personale...am patit si eu asta in drum spre mare;am depasit un politist intr-o localitate cu mai mult de 50 km/h si a scos ''paleta reflectorizanta'' sa ma opreasca.Politistul era in Corsa lui 1.2 si binenteles ca nu am oprit .De anul trecut si pana acum nu am primit reclamatie sau ceva de genul..
AL
trebuie contestat... un avocat va sti ce sa scrie... in principiu e vorba de urmatoarele "bube":
1. era politistul in timpul serviciului?... probabil ca nu, altfel ar fi avut la el chitantierul de PV-uri... sau poate e unu politist de birou... dar si atunci trebuie vazut ce atributii are el si daca era in timpul orelor de program sau nu...
2. nu avea dreptul sa retina buletinul... deci a procedat intr-un mod nelegal, ceea ce poate pune sub semnul intrebarii legalitatea constatatii faptei... dar totusi abuzul sau e o fapta imputabila lui, ceea ce nu scuteste sanctionarea faptei tale...
3. daca intre descrierea faptei in PV si ce s-a intamplat de fapt (depasire) exista o diferenta, tebuie invocata... depasirea inseama ca poti merge pe sens opus pe durata manevrei ... si ai noroc ca depasirea a fost de curand explicitata in lege... deci daca manevra ta se incadreaza la depasire, atunci esti in situatia de "... respectarea semnificației semnalizării rutiere și a regulilor de circulație" din aliniatul 1 invocat de el... adica tu ai respectat regula de depasire... deci nu ti se poate imputa nerespectarea alin. 1 al art. 41

odata cu contestarea PV in 15 zile poti sa faci memoriu si la conducerea DPR din IGP cu privire la abuzul comis prin retinerea CI fara drept si in afara serviciului (daca era asa... dar daca nu era in afara ar fi avut la el chitantierul de PV-uri)... poti spune ca ai avut si martori care au asistat pasiv la eveniment... adica prieteni/cunoscuti care au vazut din alt vehicul manevra facuta de tine si modul in care ai fost oprit
mauru007
Eu nu iteleg ce ai facut. Ai depasit un politist care nu s-a asigurat? Adica tu erai deja in depasire si el s-a bagat in depasire la randul lui si tu ai triplat? Sau a intrat de pe o un drum fara prioritate si tu ai intrat pe contrasens ca sa il ocolesti?
Danezu
Clar faci contestatie! Politistul trebuie sa probeze in instanta ca l-ai depasit neregulamentar. Arde-l la geu, cu un avocat bun nu ai nici un fel de problema.
Cuvantul lui este egal cu zero daca nu te-a filmat sau nu are martori .Tu neaparat sa ai 1-2 martori.

Bafta si sa ne tii la curent!
adi_ar
Nu stiu in ce masina era politistul dar mie singurul abuz in toata povestea, asa cum este reprodusa, mi se pare "taiatul caii" daca masina era fara insemne. A pus in pericol, nejustificat, integritatea cuiva.
Situatia nu era de natura sa se procedeze in acest fel chiar daca era masina "sub acoperire" decat daca era vorba de urmarirea unui traficant periculos ori un criminal in urmarire.
Daca era civilizat si competent ti-ar fi retinut numarul si iti trimitea o chemare la politie.

Pe partea cealalta, claxonul trebuie folosit in orase/localitati pentru a preveni situatii periculoase iminente, nu pentru a "felicita" partenerii de trafic pentru ca nu pleaca destul de repede, nu se misca dupa ritmul nostru sau sunt de sex opus.
Asa, in general, cred ca ar trebui manifestata mai multa ingaduinta si civilizatie in trafic.
Ce am scris la urma este numai o meditatie personala. Nu stim ce a fost acolo in realitate dar mie personal nu-mi plac povestile cu "i-am dat un claxon, doua si niste flash-uri mormolocului".

vijelie
Eu tot nu inteleg de ce i-a luat permisul 2 luni.
In alta ordine de idei, nu este conflict de interese cand agentul constatator e aceeasi persoana cu cea, sa zicem, vatamata?
adi_ar
Pai sa vedem ce ne mai spune. Eu cred ca , de fapt, politistul iesea din parcare cu masina personala, semnalizand corect iar colegul nostru i-a trantit un claxon preluuuung depasindu-l (probabil in lipsa de frana din dotare).
De aici pana la "ambatul" politistului a fost numai un pas. smile.gif
Acum, repet, politistul nu cred ca a procedat profesional si poate nici legal da' na, are si el testosteron !

QUOTE
si ca sa il evit l-am claxonat


Adica cum ?
mister
Esti mai mult decat vinovat.

1. Ai citit OUG 195 republicat si regulamentul de aplicare?
2. Daca politistul s-a legitimat, ai retinut/notat numarul insignei?
3. De ce dai actele din mana?
4. De ce crezi ca ti-a oprit buletinul si nu permisul?
5. De ce nu ti-a intocmit pv la locul faptei?
5. De ce te-ai dus la sectie?
6. De ce ai acceptat sa-ti intocmeasca pv la sectie?
7. PV-ul l-ai semnat?
8. Ai facut mentiuni in pv?
9. Ai cerut sa-ti explice de ce iti intocmeste pv?
10.Ai intrebat ce reprezinta art 101/3/d/OUG195/2002?(poti afla acum ce reprezinta)

Art.101
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
...
d) circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire.



Trecand peste toate astea, depune contestatie.
Victoras2001
Fara sa stim exact ce s-a intamplat, cine si ce rol juca, vorbim discutii.

Pentru divertisment.
Ieri a fost canicula, azi e ok. Cum sa-mi taie calea un civil, sa se dea jos, sa-mi spuna ca-i politist si sa-mi ia buletinul? Nu cumva era unu' cu legitimatie d-aia cu insigna de doi lei vechi, civil adica, dar care "ajuta" politia rutiera (se ajuta pe el sa scape de amenzi) si e cu inca 300-400 de concetateni sub comanda directa a vreunui plutonier major? radmasa.gif
Sa va iasa din cap ca e legal asa ceva.
Nici "civilii" nici cei de la paza si ordine (imbracati in uniforma) n-au voie sa dispuna sanctiuni. Tot ce pot face e sa cheme prin statie un echipaj de la politia rutiera si sa-l convinga ca au dreptate.
La sectie? Ma duceam, da cand aveam o fereastra. biggrin.gif
Buletinul? Daca putea sa mi-l ia, "i-l dadeam". biggrin.gif
Daca e real ce scrii tu aici, "facura aia un misto de tine..." radmasa.gif

Oricum, e o telenovela..

P.S. Ca masura complementara, nu ti-au dat si-o bataie? tongue.gif
jonny_b
Politistul se afla in masina de politie care nu era inscriptionata eu m-am asigurat am pus semnal sa il depasesc iar cand am ajuns cu masina in dreptul lui el a incercat sa depaseasca la randul lui fara a se asigura ca din spate veneam eu cu semnal pus , incearca sa se bage si atunci ca sa nu ma loveasca l-am claxonat, a reintrat pe banda lui de mers si eu am terminat depasirea, mi-am vazut de mers si peste vreo 400 m imi taie calea cu masina oblic pe sensul meu de mers la vreo 1m in fata mea. La politie cand m-am prezentat la incheierea procesului verbal nu mi mi-a adus la cunostiinta de faptul ca pot face vreo obiectie asupra procesului verbal el completand singur fara sa ma intrebe daca am ceva de mentionat.
Victoras2001
QUOTE
Politistul se afla in masina de politie care nu era inscriptionata

Asa. De unde stii ca era "masina de politie" daca nu era inscriptionata? politistul era civil sau in uniforma?
mauru007
Fa contestatie. Pe viitor daca te opreste un politist in civil din motive care tin de politia rutiera suna direct la 112 si spune ca te-a oprit o persoana care pretinde ca e politist si sa trimita un echipaj la fata locului. Unii pleaca taras cu politist cu tot in exercitiul functiunii si altii dau acte si tot ce li se cere unor persoane in civil. Pe vechiul buletin scria ca esti obligat sa il prezini la cerere organelor de control sau cam asa ceva pe C.I. nu scrie nimic. Asa ca daca nu ii convenea trebuia sa te retina si sa te duca la sectie sa vedem pentru ce motiv.
Si daca e in uniforma poti sa nu il bagi in seama avand in vedere tot felul de farse care apar la TV cu politisti falsi. In state daca ai o banuiala ca masina care incearca sa te opreasca nu e de politie poti sa mergi in continuare (respectand viteza legala si semnele de circulatie) pina la primul post de politie sau pina la prima masina cu insemne si sa opresti in dreptul lor pentru a le cere sprijinul. Au facut asta pentru ca mai sunt diverse persoane care impersoneaza politisti si pe acolo.
Victoras2001
Mai oameni buni, nu inteleg defel. Ce e aia "sa te opreasca un politist in civil"? Cum sa ma opreasca? Imi taie calea? Intru in el. Imi face cu mana? Ii fac si eu. Nu pricep cum te poate opri un politist in civil.
vijelie
Cazul tipic de militian care intimideaza oamenii cu care intra in contact.
La unii tine, la cei mai multi nu.
Victoras2001
Hai mai, fiti seriosi! Un cetatean imi taie calea cu masina, se da jos, zice ca-i politist, imi ia buletinul, ma duce la politie si ma amendeaza ca l-am depasit radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Cand imi da chitanta ii spun "multumesc". radmasa.gif
jonny_b
Cetateanu ala chiar era politist s-a legitimat !
hash
Trebuia sa-i iei numele, si pe procesul verbal sa scrii varianta ta.

"Art 180. (5) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile trebuie consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal."

Daca poti sa demonstrezi asta, poa' sa-si manance politistul PV fript. Avem niste drepturi, fir-ar sa fie ..

http://www.euroavocatura.ro/jurisprudenta/...de_contraventie

Cand am fost oprit pentru viteza neregulamentara, politistul m-a indrebat expres ce obiectiuni am si a scris efectiv raspunsul meu in PV.

Ce scrie in PV-ul tau la rubrica "obiectiuni" ?
razvan_3asy
Politia Romana!!!
Eram intr-o seara prin ferentari, este o singura banda pe sens si in mijloc linie de tramvai, am intalnit o masina de politie (politia comunitara) care se deplasa cu viteza melcului, am dat semnal am depasit si mi-am vazut de drumul meu, ca dupa 10 metri cand ma uit in retrvizoare sa vad ca au pus luminile ros-albastru in functiune si au inceput sa dea fleshuri (strada fiind goala, decat eu si iei in spatele meu) le-am inteles intentia, am dat semnal si m-am oprit pe dreapta. Mi-am zis cand vine spre mine apas "Att" si las muzica mai incet, insa apasasem mai devreme pe "att" muzica era deja data incet, cand am mai apasat odata a inceput sa urle tare:D, fix cand a venit el sa se prezinte: "buna seara, agent "vasile" de la sectia 15, va rog prezentati-mi si mie actele dumnevoastra", la care il intreb oarecum ironic "buletinu, nu? icon_mrgreen.gif " ; el de colo : "si permisu te rog", s-a uitat mi le-a dat inapoi si cica o seara placuta.
Ce m-a deranjat este faptul ca:
1. Daca nu m-as fi uitat in retrovizoare sa fi vazut ca au pus girofaru (luminile ros-albastru) poate nu as fi oprit si cine stie ce interpretau iei.
2. M-a deranjat faptu ca au dat fleshuri exact cand am privit in retrovizoare (m-au orbit) nu cred ca se face asa....

Da-l in judecata, iati un avocat bun, mai eliminam coruptia biggrin.gif.
C@talin
asa practica si politia dau flasuri wink.gif

1 Jun 2008, 16:45:
de oprit prin bucuresti nu m-au oprit decat pe la 1 nopatea odata cand era perioada sumitului,si opreau tot ce trecea,atunci lam lu-at putin la misto pala de ma asteptat 5 10 min pana am gasit asigurarea obligatorie laugh.gif si nici macar viza flotanta nu am,si nici nu imi fac smile.gif .Stie ala de cand sunt eu in buc laugh.gif acum am venit domne date dracu smile.gif
Sudsemnatu
din cate stiu eu comunitarii nu au lumini ros-albastre ci doar albastre
razvan_3asy
Mai gandeste unpic, au.
argon
te pomenesti ca au voie sa faca si controale in trafic? blink.gif
Solon
Eu stiam ca singurul lucru permis comunitarilor -dpdv ala traficului-e sa dea amenzi pentru parcari.
In rest, flit!
Hypo RS
Iata si varianta mea:

1. Ti-a luat buletinul ca ce chestie ? Asta e abuz clar. Eventual, daca nu mai vroiai sa dai cu ochii de domnu' militian te duceai in acceasi zi la Monitorul Oficial si il dadeai pierdut. Se putea sterge cu el la...

2. Te-a chemat la sectie de ce ? Ca sa iti scrie PV ? Hahahaha. Eu ma duceam cu avocat cu tot si il amenintam cu proces pt abuz facand un scandal de se satura.

3. Nu ii semnam nici un PV. Atita timp cat el a intrat in depasire DUPA mine este complet vinovat. A, vrea sa se prevaleze de greseala si vrea sa te intimideze ca el e politist ? F..k off ! Cum dovedeste el ca eu am gresit ? Prin cuvantul lui ? Are ceva dovezi ?

Efectiv a mers omu' la intimidare. Deci si sfatul meu este acelasi. Avocat bun, proces, despagubiri. A doua oara no sa ii mai trebuiasca.
jonny_b
Nu vreau sa ma intind prea mult deci nu o sa il dau in judecata pt despagubiri vreau doar amenda anulata si permisul inapoi. Sper sa nu am probleme legate de semnarea procesului verbal, mai ales ca am si martor care a vazut depasirea.
mister
jonny_b, cum crezi ca poti rezolva problema ta, altfel decat a face contestatie?

PS: nu mi-ai raspuns la intrebarile anterioare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.