Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nori ciudati
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video > Clipuri Diverse
aphophis
Ciudata forma lor, puse asa in paralel..
&feature=related
http://www.liveleak.com/view?i=580_1210628568
&feature=related
&feature=related
Tiberiu-Andrei
Tipu acela de nori din al treilea filmulet pare a fii tipul mamatocumulus.Am vazut asa ceva si la noi intr-un uichiend pe munte.
aphophis
arata inspaimantotor. eu unul cel putin la aia mamut.... nu as fi foarte linistit daca ar apare, cu toate ca e un fenomen natural..
C a t a l i n
În primul clip sunt nori cu dezvoltare pe verticală, numiți Cumulonimbus.
ionut16031987
QUOTE(MAERSK @ 21 May 2008, 21:47)
În primul clip sunt nori cu dezvoltare pe verticală, numiți Cumulonimbus.
*


... atunci cand doua mase de aer cu umiditate si temperaturi diferite intra in contact... nimic deosebit... blush.gif
Solon
QUOTE(MAERSK @ 21 May 2008, 22:47)
În primul clip sunt nori cu dezvoltare pe verticală, numiți Cumulonimbus.
*


Capabili de stricaciuni mari? Sau sunt doar de efect?
C a t a l i n
QUOTE
Cumulonimbus (Cb)= nori grei, denși, caracterizați printr-o puternică dezvoltare pe verticală; priviți de la distanță au aspectul unor turnuri sau munți uriași, albi sau gri pal la vârf și cenușiu închis la bază. Baza lor se poate afla la aproximativ 1000 m, iar extinderea pe verticală poate depăși 11000 m (partea superioară se poate afla uneori și la peste 12000 m). Adeseori se remarcă la partea superioară suprafețe netede și forme asemănătoare unei nicovale, alteori prezintă ”cârlige” și ”gheare”, similare celor care caracterizează norii Cirrus. Dezvoltarea verticală puternică determină ca partea lor superioară să fie alcătuită numai din gheață, iar partea lor inferioară, numai din picături de apă. În cadrul genului s-au identificat speciile:
-calvus (cal) cu protuberențe în curs de destrămare;
-capillatus (cap) cu forme asemănătoare norilor Cirrus în partea superioară.
Observarea lor pe cer constituie totdeauna un indiciu de înrăutățire a vremii, caracterizată frecvent prin rafale de vânt puternice, ploi torențiale (adeseori grindină), fulgere, tunete și trăsnete. Din această cauză ei mai sunt denumiți ”capete de tunete” (thunderhead).


Am citat din cartea scrisă de Liviu A. Neguț, intitulată ”Meteorologie maritimă”.
AR-18-MOS
Daca as vedea nori precum sunt cei din primul clip, deasupra casei mele ... m-as ingrijora. smile.gif
A l e x
Totusi suntem la "Clipuri Video" nu mai puneti doar poze si discutii interminabile despre nori...

Am curatat putin pe aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.