Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot roata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
MindBlank
Mi-a aparut un zgomot la roata stanga. Un fel de scartait metalic intermitent ce apare de la 40-45 km/h in sus. Nu stiu cum se aude peste 75-80 ca nu am iesit cu ea din oras ca sa pot testa. Pot spune ca se modifica in intensitate cand creste viteza.

Nu dispare cand virez si nu se aude cand e rece masina. Nu e de la motor pentru ca face si cu ambreiaj calcat si nu depinde de turatia lui. Nu e de la cutie pentru ca am pus urechea si nu se aude nimic.

Atasez acest filmulet ca sa vedeti exact cum se aude cu mentiunea ca pe propriile-i roti zgomotul e mai metalic - probabil ca e stresat rulmentul. Ma gandesc sa fie rulmentul pentru ca altceva nu vad ce ar putea fi.

Si inca o chestie. Am plecat azi cu ea si pana nu s-a incalzit nu se auzea nimic. Apoi jumatate de ora in trafic m-a tot asasinat (exagerez, ca nu se aude foarte tare. E chiar imperceptibil in spatii deschise. Imi dau seama ca e de la masina mea cand ma apropii de borduri si se intoarce sunetul spre urechile mele). Apoi a inceput sa scada in intensitate pana la pragul imperceptibilitatii. De abia s-a auzit 10 minute, dupa care si-a revenit partial in intensitate.

Rulment? Ce poate sa fie altceva?
mihai1677
Rulment fara vaselina.
MindBlank
Daca se poate, doresc feedback de la cat mai multi useri pentru ca maine as vrea sa ma duc sa cumpar rulmentul daca intr-adevar asta e...
R19/16v
Rulment uscat, zic eu nedumerire.gif unsure.gif
mihai1677
Incearca sa pui vaselina intai la rulment, si daca tace.. e de bine.
aliynutz_84
da pe unde se baga vaselina daca nu va suparati, ca si la mine uruie pe stanga fata?

trebe desfacut cu totu?
unicooll
Nu e putin uzat discul ca si cum ar agata in suportul pentru ferodou? Nu cumva agata???? Nu imi dau seama prea bine daca agata sau nu acolo din filmulet...
R19/16v
unicool, in film etrierul este scos.
unicooll
QUOTE(R19/16v @ 21 May 2008, 21:40)
unicool, in film etrierul este scos.
*




Nu ma pricep prea bine... unsure.gif multumesc pentru raspuns
BiGBearRO
Rulmetii sunt "capsati" si nu prea au de ce sa piarda vaselina, daca au pierdut vaselina sunt buni de aruncat la cos deoarece sigur sunt foarte uzati si au si corodat deja.
Cauta sa iei rulmeti originali sau SKF, vezi ca difera in functie de motorizare.
Pentru montarea lor iti trebuie o presa hidraulica, nu bate cu ciocanu in iei ca poti sa ii arunci dupa asta. Demontarea se poate face si fara presa, daca ai indemanare chiar cu un flex.
Avand in vedere ca rulmentii sunt destul de scumpi recomand ca inlocuirea lor sa se faca de cineva care se pricepe si nu in spatele blocului.
MindBlank
Am luat un SKF de ieri chiar smile.gif
vepman_ro
Si stai cu rulmentul cumparat si nu incerci sa-l schimbi ?
la un service cel mai bine .....
MindBlank
Pai stau ca in momentul postarii il aveam de ~18 ore. Si aveam lucruri ceva mai importante pe cap decat schimbarea rulmentului smile.gif - cum ar fi fost sa "mut" masina in Ramnicu Valcea si sa gasesc un service, pe cineva care sa mi-l poata schimba profi nu cu barosul sau cu menghina sau alte inventii...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.