Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romania cumpara 48 de F-16
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
MihaiD
CODE
Pentagonul a anunțat, luni, că a informat Congresul american cu privire la posibilitatea de a vinde României 24 de avioane de luptă Lockheed Martin Corp F-16 noi și 24 de avioane f-16 recondiționate și echipamente aferente, evaluate în total la 4,5 miliarde dolari.

Reuters notează că agenția de cooperare în domeniul securității și apărării, care supervizează vânzările externe de arme, a anunțat că printre principalii contractanți pentru această vânzare s-ar putea număra Lockheed, Boeing Co, BAE Systems Plc din Marea Britanie, Raytheon Co, Northrop Grumman Corp, Pratt & Whitney - unitate a United Technologies Corp, general Electric Co, Goodrich Corp și L-3 Communications Holdings Inc.

Congresul are la dispoziție 30 de zile pentru a bloca această vânzare, însă acțiunile de acest tip sunt foarte rare. Pentagonul a informat că a anunțat de vineri Congresul despre posibila vânzare a unor avioane către România, un aliat NATO. “România va deveni un partener mai valoros într-o zonă importantă a lumii”, a anunțat agenția de cooperare în domeniul securității și apărării.


http://www.antena3.ro/Romania-vrea-48-de-a..._49430_ext.html

Foarte ciudata alegerea, tinand seama ca F-16 sunt cu 2 generatii in urma avioanelor de vanatoare moderne, iar pretul mi se pare enorm, daca se tine seama ca F-35 JSF(un vanator de generatia a 5-a cu Vertical Take-Off and Landing/Stealth/Motoare cu supercroaziera, etc...) va coasta intre 30 si 40 de milioane de $ pe bucata in functie de configuratie.
rtBK
pai poate ni se urca la cap si vrem sa preluam controlul lumii... s-au riscat o data cu irakienii... nu se mai risca o data icon_mrgreen.gif
C a t a l i n
Cred ca e cea mai proastă "alegere", dar e de înțeles...
MihaiD
QUOTE(blak2oo8 @ 19 May 2008, 10:30)
pai poate ni se urca la cap si vrem sa preluam controlul lumii... s-au riscat o data cu irakienii... nu se mai risca o data  icon_mrgreen.gif
*


Sunt multe tari care au comandat F35 deja, nu cred ca ar fii probleme cu Romania, mai ales ca suntem in NATO.
C a t a l i n
Nu e alegerea României... Dansăm cum ne cântă alții...
bonzai
Nu stiu ce se negociaza, dar nu reiese ca noi ne-am hotarat pentru F-16. Doar ca SUA vor sa ne vanda.
F-16 nu e chiar asa rau in ultimile variante. Este adus la zi, nu prea mai are legatura cu variantele ce se faceau prin anii 80. Oricum este un avion testat in lupta.
F-35 nu cred ca vom putea lua, cel putin acum. Multa din tarile participante la program il vor primi dupa 2012. Daca n-am baga si noi acum, mai devreme de 2015 ma indoiesc ca vom primi ceva.
Solon
Eu stiam ca Romania o sa cumpere avioane Grippen! A fost nevoie sa vina taranul ala de Bush cu ocazia summit-ului si sa-i strecoare Baselului ca nu prea e frumos sa ia de la europeni!
Ca doar Base a zis ca exista o axa Bucuresti-Londra-Washington, nu? biggrin.gif Si asa se strica nitel caruta!
diesel_power
Parca se zvonea acu ceva vreme ca vroiau sa cumpere niste Eurofighter Typhoon.
argon
trebuiau cumva americanii sa se scape de avioanele astea depasite moral..
Bulldog
Aveti dreptate, cele 3 variante de achizitie erau:
JAS 39 Grippen
Eurofighter Typhoon
Lockheed Martin F16
Dintre cele 3 Eurofighter iese cel mai mult in evidenta datorita performantelor si capacitatii de transport a armamentului, dar este si mai scump.
Iar F16 am impresia ca le cumparam deoarece nu avem incotro.
Oricum, indiferent de alegere, va fi mai bine decat cu actualele MIG21 Lancer, care sunt mai bune ca utilaj agricol.
minny
Cumparam c*c*t american dar stiam ca se va intampla asta ... No e mai bun decat lancerul dar dupa vreo 10 ani o sa aiba aceeasi imagine. Numai ca noi o sa il tinem in serviciu vreo 40 de ani. Mereu am admirat ungurii. Fara complex de tara mica, si-au vazut mereu interesul propriu si au cumparat Grippen ... Acu Baselu ar zice ca Ungurii prin ce fac nu conteaza in NATO. Dar noi cu ce contam ? Trimitem trupe peste tot, cumparam toate gunoaiele de la englezi si americani da' is curios daca om si primi inapoi ceva la sfarsit ...
C a t a l i n
Las; că ungurii, când vor ceva, trimit fete la înaintare...
minny
Important e ca se descurca sa faca cum vor si le cam iese ... La achizitia asta de F16 e o linie destul de fina intre considerente politice si atitudine de pres numa' bun de calcat in picioare. Pe mine ce ma enerveaza e ca nu imi dau seama unde suntem. Sper sa fie politica.
C a t a l i n
Eu zic preș. Doar că ne-am vopsit din roșu, în albastru.
DrK
Eu cred ca e o alegere la limita intre politic si economic... Bush a aruncat o pasarica prin cotroceni sa vada cat de sus zboara. S-a tras o concluzie corecta din pct meu de vedere...
Poate gresesc dar nu vad de ce ne-ar trebui noua vanatori de ultima generatie... Suntem plasati foarte bine si suntem ca dotari peste nivelul tarilor vecine cu potential de risc mare... Cursa de inarmare parca se terminase nu? icon_mrgreen.gif
dizzy
Si de ce 48? Nu-s cam multe?
N-ar ajunge si giumate?
Diac
pai cele "reconditionate" au o durata de viata mai scurta decât cele noi si la un moment dat probabil ca vor fi canibalizate pt piese de schimb.
wolfin
oricum este o mare teapa cu F-16 reconditionate.

decat 48 de rable , nu vad de ce nu au cumparat un singur 117 si un B2 si rezolvau problema.

le piteam undeva in munti, nu le vedeam nici noi nici dusmanu.


nu era mai simplu sa isi aduca americanii mai multe F-uri in RO? ca si asa zboara nestingheriti. le mai dadeam o baza militara, in harghita sau covasna si rezolvam problemele icon_mrgreen.gif
Dacia Linuxis
Eh, de la flota de oldtimere trecem la una de youngtimere, e un progres wink.gif
argon
oricum nu faceau nimic, inafara ca mai pica cate unul la cate un exercitiu fara sens si scop.
negrucvj
pai n-am vrut noi sa vina americanii?! Nu v-ati pregatit dorsalele inca? Rusii sunt mici copii comparativ cu big brother. Noi nu vedem decit suprafata dar ce-i inauntru pute rau.
minny
Mie mi se rupe sufletu ca o escadrila de Mig 29 zic eu superioara lui F16 sta si rugineste pe undeva ca nu e standard NATO. In schimb o sa ne dam cu comediile astea care cel putin alea reconditionate nu o sa fie bune decat pe post de piese de schimb si nu m-as mira sa si pice unu sau doua. Schimbam doar uneltele la arat, cumparam scump si prost. Daca tot vroiam sa luam de la americani mai bine luam totul nou sau barem F-18 Hornet ca de alte dume gen F-117 nu avem noi bani (asat daca vand asa ceva). Eu raman la concluzia ca pentru noi cel mai OK ar fi fost vreo 20-30 de grippenuri, insa na, nici asa pe nimic nu intri sub scut ...
Solon
Mig-ul 29 ramane si azi un adversar aerian redutabil. Dar usor-usor se uzeaza moral. Plus ca si daca MIG facea un super avion nu puteam sa cumparam de la rusi ca deh,ne uitam spre vest.
Ramane sa vada simpaticii americani asistati ca la balamuc de calculator in avioanele lor sa vada ce inseamna "dog fight" cu Mig 29 sau cu Sukhoi 37. biggrin.gif
Su-37 ramane cel mai manevrabil avion de lupta cu cel mai bun unghi de atac indiferent cat se chinuie americanii.
Una peste alta eu zic ca e un pas in fata comparativ cu Mig 21! Avem piloti foarte buni si merita si ei niste avioane pe masura!
Da, ok, Grippen este muuuult mai modern, dar asta e, macar sa le ia pe astea si cat mai repede!
Eu unul ma bucur sa stiu ca in caz de ceva suntem aparati de F 16 comparativ cu Mig 21! Este?
mauru007
Eu unul ma duc sa otravesc fantana si ma retrag in padure! Am jucat la vremea lor si F16 MF si Mig-29 Fulcrum asa ca sunt la fel de pregatit ca pilotii foarte buni de care vorbeste d-l Solon. Si eu si ei am vazut avioanele astea doar la TV si in jocuri.
Io_mi_s
Se mai poarta 'dog fight' in zilele noastre? La ce rachete se poarta (sub aripi, pe umar, in buzunar)? Iar treaba cu cel mai bun unghi de atac... D.p. meu d.v., e clar, organismul uman limiteaza posibilitatile avionului. In particular, pt mine cel mai tare-i YF22. Sorry 4 off... totusi, avioanele astea F16 nu mai sunt pe val, desi, corectati-ma de-i cazu', cred ca-s multipurpose (vanatoare-bombardament), deci si-or face ele treaba pan' la urma...
Solon
Pai daca nu se mai poarta "dog fight" iei 2 B2 si ai terminat!
YF22 nu o sa avem bani decat de unul! radmasa.gif
E bine si cu astea! Pun pariu ca nu o sa se intample nimic atat de tragic ca in cazul Migurilor!
kaspersky
QUOTE(DrK @ 20 May 2008, 11:00)
Suntem plasati foarte bine si suntem ca dotari peste nivelul tarilor vecine cu potential de risc mare... 
*


vezi sa nu te auda ucrainienii ca aia au avionase cu sutele icon_mrgreen.gif
J o h n n y


plus ceva din arsenalul nuclear al fostei uniuni sovietice...



einstein1984
Pentru misiunile de politie aeriana ale Romanian Air Force, F16 e suficient. Poate un Grippen era si mai bun, insa daca americani au avut un lobby mai eficient, asta e.
Nu mai aberati cu F117 sau B2 ca de bombardiere strategice nu avem nevoie. Cred ca nici nu avem bani de munitiile lansate de aceste avioane, daramite de un KC130 sa le alimenteze in zbor.
F18 iarasi e o tampenie, ala e avion de marina, si portavioane nu avem. Daca vroiau sa ne tepuiasaca, ne varau pe gat niste F15, insa asa am luat ceva mai ieftin.
Ce escadrila de MIg 29 avem noi? 3 bucati? E un avion f bun si capabil, insa are costuri de operare destul de mari ca sa nu-l faca prea eficient. Sunt bune si cateva de genul asta, insa nu 30 de bucati.
Oricum, si UAE au destule F16, la fel si Norvegia, Belgia, Grecia, Polonia si Turcia (si astia comanda cate 50 sau 100 de bucati, nu ca noi). In definitiv atinge Mach 2 si are o autonomie de 550 de km cu vreo 4 bombe de 450 de kile la bord.
Merced
MiG-uri 29 am avut putine, cred ca oricum mai mult de trei dar nu stiu daca peste 15. Era un zvon ca vroiau sa le upgradeze cand inca erau in exploatare, sa le faca dupa MiG 29 Sniper, dupa modelu' Lancer al MiG 21. Au avut moldovenii vreo 20 dar le-au vandut, cui credeti, americanilor, dupa 1990. Se poate citi pe Wikipedia, cica le-au luat sa le studieze conforum unui acord semnat si cu rusii. In orice caz sunt avioane bune, dar atata timp cat n-am avut de la inceput un numar mai mare, se pare ca au preferat sa le scoata din utilizare.
Si eu as fi tot pentru Grippen, aud ca ar face suedezii si un centru de reparatii la noi. Din nefericire tre sa avem grija cu axa Bucuresti-Londra-Washington... laugh.gif

Si apropo de Ucraina. Ei au intr-adevar o avioane mai multe ca noi, si avioane decente, dar cel putin oficial nu e una din tarile care sa aiba arsenal nuclear. Ca o fi ramas razlet cate o focoasa pe ici, pe colo, e posibil, insa nu-s rusii atat de neatenti cand vine vorba de asta.
Solon

Nu mai aberati cu F117 sau B2 ca de bombardiere strategice nu avem nevoie.

Iarta-ne ! blush.gif
Visam si noi cu ochii deschisi!
Cypher4laguna
Mig-urile 29 ale noastre au fost scoase din uz din lipsa de bani... sa inteleg ca avem bani sa intretinem si sa zburam 48 de aveoane americane? radmasa.gif

Oricum daca alegeam eu mergeam pe mana lui F35 JSF sau Su 37.

YF22 e muuuult prea scump pt noi. wink.gif
Merced
Ca F35 sau Su 37 n-or fi scumpe. Si asa avioanele vor veni prin 2012 cica, deci s-ar putea sa mai avem caderi de MiG-uri 21 pana atunci... sad.gif
einstein1984
Eurofighterul nu a intrat in discutie la achizitia asta? Ca axa Bucuresti Washngton trece si pe la Londra. Sau macar niste Harrier la sh, ca erau perfecte la relieful nostru.
bonzai
EF ar fi ceva foarte bun pentru noi insa nu cred ca ni-l putem permite.
Problema este alta, EF este foarte bun in luptele Air-Air, insa nu la fel de bine s-a dezvoltat partea de atac la sol.
Si sincer in urmatorii ani noi o sa avem soldati prin Iraq, Afghanistan, etc Acolo avem nevoie de atacuri de sol precise, nu de lupte aeriene. F-16 este foarte bun la acest lucru, probabil si Gripen e la fel de bun insa nu si-a demonstrat valoarea in lupta.
TMihai
Din cate am mai auzit si eu pe la tv, cand am avut chef de el, actuala achizitie va influenta si urmatoarea achizitie de avioane de lupta. Daca vor...pardon vom cumpara F-16, urmatoarele avioane cumparate vor fi YF22 iar pt piloti va fi foarte usoara trecerea pe noile aparate. Bine...daca peste 20 de ani o sa intram in clubul tarilor cu apa calda curenta si o sa ne permitem asa ceva.
Solon
Si Euro figher a fost in discutie dar nu s-a concretizat nimic! Ce mai, tre' sa luam de la americani!
einstein1984
Ai dreptate, insa nu vad in bugetul nostru sa deplasam si avioane in misiuni de mentinere a pacii, e dureros de scump. Poate vom mai avea si achizitii de avioane specializate in sprijinul trupelor de la sol (F16 se descurca si la rolul antitanc, dar nu e facut pentru asta).
Merced
QUOTE
MiG-21 LanceR  110  only 48 operational - to be replaced by F-16 Falcons Eurofighter Typhoon or JAS 39 Gripen multirole aircraft.They will be maitained in service until 2012, when all the new fighter aircraft will arrive;


Se pare ca intrase si Eurofighteru' in discutie...
2dor
F-16 este un avion perfect pentru tara noastra, important e sa li se dea pilotilor posibilitatea sa faca antrenamente.
minny
Nu zic ca F-16 e rau, dar:
- i-a cam trecut vremea si daca acu mai merge peste 10 ani o sa fie cam varza
- ok pentru alea noi dar faza cu second hand imi suna cunoscuta rau. Va mai aduceti aminte de fregatele alea luate de la fier vechi prin Bae Systems ce in final au iesit mai scumpe decat daca le-am fi luat de noi ? Alea vechi o sa le folosim numa pentru piese dupa 2-3 ani, cred ca mai simplu cumparam piesele de-a gata ca avionul se vinde probabil la pachet cu training, suport si mentenanta, etc.
- grippen nu numai ca e mai ieftin dar costul de operare e mult mai mic in timp ce la F-16 e foarte ridicat. Sincer nu cred ca o sa avem bani sa putem opera 48 astfel de aeronave.
- contractul de offset eu zic ca daca chiar exista nu se va respecta, ca vorba aia suntem datori la americani (s-a intamplat la fel cu contractul de offset pentru fregate, e undeva pe la 10 la suta indeplinit doar din cat trebuia sa fie)
- nu in ultimul rand deschidem un precedent. De acum inainte o sa cam cumparam totul de la Americani si macar de ne-ar da mai ieftin si marfa buna...
Vom vedea ce va fi.

wolfin
sper ca nu sunt off topic, dar americanii daca nu ma insel me-au mai dat echipament militar, gen masini de teren Hummer(vreo 3 bucati happy.gif ) si vreo 2 masini de teren chevi pt. transmisiuni.

acum nu stiu daca au fost gratis (daca este ceva gratis pe lume)!!!
einstein1984
Au fost SH, nu gratis!
MihaiD
QUOTE
Financial Times: Romania incearca - in achizitionarea de echipament militar - sa faca pe plac atat partenerilor americani, cat si celor europeni 
de Anne-Marie Blajan HotNews.ro
Miercuri, 2 iulie 2008, 16:03 Actualitate | Esențial


Romania regandeste cheltuirea celor 4,5 de miliarde de euro alocati achizitionarii de avioane de lupta, pentru a asigura fonduri si altor cheltuieli militare si a face pe plac atat partenerilor americani, cat si celor europeni, scrie Financial Times.

Publicatia sustine ca Romania se afla sub presiunea partenerilor americani si europeni pentru a alege compania care sa ii furnizeze avioanele necesare, dar si pentru a gasi bani pentru elicoptere si alte echipamente necesare trupelor aflate in Afghanistan si Irak.

Anul trecut, CSAT a autorizat cheltuirea a 4,5 miliarde de euro pentru 48 de avioane de lupta care sa inlocuiasca flota de MIG Lancer invechita, care va "expira" in 2011. Unii oficiali din ministerul apararii sustin insa ca Romania nu mai are nevoie de patru escadroane de avioane de vanatoare si ca se gandesc sa cheltuiasca jumatate din suma alocata pe alte echipamente precum elicoptere, vehicule blindate de transport al trupelor si de drone.

"Nu suntem atat de bogati incat sa cumparam tot ce au nevoie fortele noastre armate", a declarat secretarul de stat Cornelui Dobritoiu pentru FT. Prin urmare, este nevoie sa autoritatile sa fie selective si sa aloce jumatate din buget pentru echipamente care sa asigure o mai mare protectie trupelor din teren, a completat Dobritoiu.

Oficialii romani spun ca trei companii au fost invitate sa inainteze oferte pentru avioanele pe care armata romana vrea sa le achizitioneze. Acestea sunt compania americana Lockheed Martin, Gripen din Suedia si consortiul Eurofighter. Decizia oficiala insa nu va fi luata decat dupa alegerile generale, care se asteapta pentur noiembrie, scrie Financial Times.

In centrul dezbaterii privind achizitia de echipament militar sta chiar conflictul dintre presedintele Traian Basescu si Guvern, privind nevoile strategice ale Romaniei. Basescu, "un atlanticist prin temperament", ar fi in favoarea companiei americane, in timp ce Guvernul, condus de Calin Popescu-Tariceanu, ar opta pentru companiile europene.

Dobritoiu a recunoscut ca in luarea deciziei autoritatile vor lua in calcul multumirea partenerilor strategici ai Romaniei. "Trebuie sa fim deschisi in mod echilibrat in fata ambelor piete", a spus secretarul de stat, accentuand insa ideea ca "trebuie sa fim siguri ca suntem interoperabili atat cu UE, cat si cu NATO".

Oficialii Ministerului Apararii lucreaza la o propunere de a achizitiona doua escadroane de F16 reconditionate, ceea ce ar inseamna ca ramand 2 miliarde de euro pentru alt echipament de lupta necesar in teatrele de operatiuni din Irak si Afghanistan. Aceste contracte ar putea fi incheiate cu firme europene, in timp ce Lockheed Martin este preferata pentru avbioanele F16.

Interoperabilitatea si costurile de mentenanta sunt o ingrijorare pentru oficialii romani din domeniul apararii, care ar dori sa intre in noul program SUA Joint Strike Fighter. Similitudinile dintre F-16 si JSF ar insemna mai putini bani cheltuiti pe pregatirea pilotilor si pe sisteme noi de armament, in timp ce varianta de a cumpara F-16 uzate este o  optiune mai ieftina care le-ar permite fortelor armate romane sa cumpere avioane de ultima generatie la un moment dat in viitor.


Dintre cele trei firme invitate sa depuna oferte Lockheed Martin pare cea mai increzxatoare in sansele sale. Potrivit legislatiei romanesti, contractorii militari trebuie sa ofere offseturi industriale de 80%. Cu toate acestea, cand Departamentul Apararii al SUA a notificat Congresul in aprilie 2008 cu privire la posibila vanzare a  48 de avioane F16 Romaniei pentru 4,5 miliarde de euro, a declarat ca intelegerea nu ar include niciun offset.

Pe de alta parte, Gripen - care ar cere sub 3 miliarde pentru cele 48 de avioane - este pregatit sa ofere un offset industrial de 100%. Si Eurofighter este pregatit sa ofere offseturi pentru Eurofightere reconditionate de la fortele aeriene italiene.



http://www.hotnews.ro/stiri-esential-34096...or-europeni.htm

Ciudata treaba, Gripen-ul e un avion de generatia 4.5 si 48 de bucati sunt cu 1.5 miliare mai ieftine decat F16 + 0 offset industrial de la americani si 100% de la restu ph34r.gif ... Care de la MAPN isi face vile/castele oare wacko.gif ?
einstein1984
Toti de baniia stia!
Garett
"Si Eurofighter este pregatit sa ofere offseturi pentru Eurofightere reconditionate de la fortele aeriene italiene"
Cand au apucat astia sa le reconditioneze ca de-abia le-au bagat in operare in 2006??
afilon
QUOTE(Cypher4laguna @ 21 May 2008, 19:00)
Mig-urile 29 ale noastre au fost scoase din uz din lipsa de bani... sa inteleg ca avem bani sa intretinem si sa zburam 48 de aveoane americane? radmasa.gif



migurile 29 au fost scoase din uz pe motiv ca rusii au refuzat sa mai furnizeze piese de schimb si asistenta tehnica. de exemplu, un RD-33 (motorul) din prima generatie avea resursa de numai 300 de ore. alea de mai tirziu ajunsesera pe la 1200. cind le expira resursa, erau date jos de pe avion si trimise la rusi pentru RK, se montau in loc unele de la magazie si se comandau inlocuitoarele de la rus, noi sau reconditionate. cind aia n-au mai vrut, cind au fost uzate si alea din magazii, gata. n-a mai zburat nici un mig 29.
minny
Dar cum de MIG-21 in varianta Lancer zboara inca. Avem noi licenta de a face RK-urile ? Si piesele de unde vin ? Oricum treaba asta ma pune pe ganduri. Daca ne vand americanii F-16 o sa dam o gramada de bani pe intretinere ulterioara pentru ca daca e 0 offset probabil noi nu o sa putem sa facem nimic la el, eventual sa il dam cu polish...
rooster
Cine zice ca vor si zbura? Afacerea e facuta sa fie cumparate avioane ... pot foarte bine sa stea in hangare, sa faca poze fotomodelele cu ele.
Mai ieftim ieseam daca cumparam bombe atomice mici, tip valiza.
J o h n n y


Tare mi-e ca toata povestea asta a fost deja transata, oricat am intoarce-o pe o parte sau pe alta. Probabil ca fi aceiasi tipoligie ca la desemnarea contractului la autostrada transilvania, cea mai mare teapa pe care ne-au tras-o americanii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.