Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Hai sa mergem in Franta cu masina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
iulidan2000
Mi-am planificat anul asta sa merg in concediu cu masina pana in Franta. Prin Viena, Salzburg, Strasbourg, Paris si retur, eventual intoarcerea sa se faca prin Italia de nord. Doreste cineva sa-mi tina companie? Plecare pe16/17 iulie 2008.
bogdan_90
eu dar am permis mai putin de un an se poate sa ies cu masina din tara?
cmandrei
Da poti smile.gif
iulidan2000
Nu se mai baga nimeni?
Stiu ca e un traseu lung, poate nu chiar asa de lung ca al altora, dar acesta necesita un buget relativ modest. Am vazut un post in care individul mergea pana in Spania, dar avea ceva cazari gratuite, pe la prieteni.
M-am hotarat. Traseul va fi: Plecare Slatina 18.07 - Viena, 19.07 - Salzburg, 20.07 - Strasbourg, 21-24.07 - Paris, 24.07 - Lyon, 25.07 -Maranello, It., 27.07 - Graz, Au., 30.07 - Slatina, acasa
crisyman
E bine de stiut ca la Paris, anul trecut, incepand cu 1 iulie, pana la sfarsitul lui august, parcarea ptr. masinile cu nr. strain era gratuita. Ptr. informatii intrati pe site-ul primariei din Paris. Oricum eu am primit un CADOU anul trecut de aproape 100 de euroi cu care mi-am scos costul pe autostrazile lor (care e UCIGATOR).
iulidan2000
Pentru crisyman
Buna informatia. Poti posta un link? Merci!
bog70
@crisyman <E bine de stiut ca la Paris, anul trecut, incepand cu 1 iulie, pana la sfarsitul lui august, parcarea ptr. masinile cu nr. strain era gratuita. Ptr. informatii intrati pe site-ul primariei din Paris. Oricum eu am primit un CADOU anul trecut de aproape 100 de euroi cu care mi-am scos costul pe autostrazile lor (care e UCIGATOR).>

Nu e bine de stiut ce spui tu. Nu exista asa ceva si nici anul trecut nu cred ca a existat. Este al doilea topic pe care intervii cu mesajul asta. Ai luat cumva amenda anul trecut la Paris pentru parcare? rolleyes.gif

Pentru toti cei care merg in Paris in concediu. Luati-va un card pentru parcare (sunt de 10 si 30 de euro) de la orice magazin Tabac. Puteti parca si plati de pe card pe locurile marcate pe asfalt cu PAYANT. M-am intors de trei zile si pot sa va asigur ca de fiecare data am platit doar cate o ora sau doua (2 euro ora) in apropierea obiectivelor turistice si m-am intors la masina dupa doua sau trei ore....Nu am fost amendat.... Nu stiu daca am avut noroc sau daca m-au iertat pentru ca eram turist.... Intarzierile la parcare au fost date de cozile imense la intrarea pentru obiectivele turistice.....
iulidan2000
Corect! Informatie eronata! Parcare subterana, 3 zile, 81 euroi. Scump dom`le, scump!

30 Jul 2008, 10:34:
Pe strada n-am avut tupeu sa o las
Mihai60
Acolo este cum este.
Incercati la Barcelona. 24h / 45 euro !!! in centru.
Pe Diagonal acolo unde am stat ~ 25 de euro / 24h

Mihai
GabyT
QUOTE(bog70 @ 20 Jul 2008, 19:43)
@crisyman <E bine de stiut ca la Paris, anul trecut, incepand cu 1 iulie, pana la sfarsitul lui august, parcarea ptr. masinile cu nr. strain era gratuita. Ptr. informatii intrati pe site-ul primariei din Paris. Oricum eu am primit un CADOU anul trecut de aproape 100 de euroi cu care mi-am scos costul pe autostrazile lor (care e UCIGATOR).>

Nu e bine de stiut ce spui tu. Nu exista asa ceva si nici anul trecut nu cred ca a existat. Este al doilea topic pe care intervii cu mesajul asta. Ai luat cumva amenda anul trecut la Paris pentru parcare?  rolleyes.gif

Pentru toti cei care merg in Paris in concediu. Luati-va un card pentru parcare (sunt de 10 si 30 de euro) de la orice magazin Tabac. Puteti parca si plati de pe card pe locurile marcate pe asfalt cu PAYANT. M-am intors de trei zile si pot sa va asigur ca de fiecare data am platit doar cate o ora sau doua (2 euro ora) in apropierea obiectivelor turistice si m-am intors la masina dupa doua sau trei ore....Nu am fost amendat....  Nu stiu daca am avut noroc sau daca m-au iertat pentru ca eram turist.... Intarzierile la parcare au fost date de cozile imense la intrarea pentru obiectivele turistice.....
*




Intervin si eu cu o informatie proaspata.
Dupa ce ieri tatalui meu i s-a saltat masina din Paris (o parcase pe un pod peste calea ferata alaturi de multe alte masini) si a trebuit sa plateasca taxa de ridicare (136E) + amenda (36E -pe care insa cel de la firma de ridicari i-a recomandat sa nu o plateasca daca nu are de gand sa inmatriculeze masina in Franta blink.gif ), s-a invartit mai mult de 2 ore prin Paris in cautarea unui loc de parcare.

Dupa ce insfarsit a gasit unul (dintre cele la care se face plata cu cardul) a aflat ca parcarea in asemenea locuri este gratuita in toata luna august (informatie care a obtinut-o de la un "bastinas" si care este scrisa inclusiv pe automatele de parcare).

E drept ca pentru a gasi un loc de parcare a pierdut o groaza de timp si a parcurs jumatate de Paris, deci mai bine mergeti la un hotel care are asigurata si parcare. ph34r.gif

Parcare subterana a gasit cu 2.80E/ora sau 25 E/zi.
bog70
QUOTE(GabyT @ 2 Aug 2008, 10:22)
Intervin si eu cu o informatie proaspata.
Dupa ce insfarsit a gasit unul (dintre cele la care se face plata cu cardul) a aflat ca parcarea in asemenea locuri este gratuita in toata luna august (informatie care a obtinut-o de la un "bastinas" si care este scrisa inclusiv pe automatele de parcare).

Parcare subterana a gasit cu 2.80E/ora sau 25 E/zi.
*



Nu contest ca "bastinasul" i-a dat informatia tatalui tau, dar te asigur ca pe automatele de parcare NU era scrisa informatia asta. Citesc si vorbesc in engleza, franceza si italiana....te asigur ca asa ceva nu era inscriptionat....ar fi vazut si tatal tau, daca anuntul era acolo....in iulie cand am fost eu sigur nu era asa...
Ma rog, o fi secretul lui Polichinele la Paris treaba asta, dar, din moment ce nu era scrisa, nici eu, nici colegul iulian2000 n-am riscat si nici tu nu cred ca ai face treaba asta daca nu e scrisa undeva, chiar daca ai sursa sigura "bastinasul'....daca vine politia ce zici? mi-a zis un parizian s-o las aici ca nu trebuie sa platesc?

LE: ca veni vorba, imi pare rau ca tatal tau a trebuit sa platesca amenda. cred ca a avut ghinion daca numai pe el l-a mluat sau poate au avit in ei si ceva razbunare importiva 'esticilor".....
Stie cineva sau i-a venit cuiva vreo amenda de la radarele automate de pe dn-urile lor (drumurile rn)?. Am luat cel putin trei flashuri pe drum....situatia nu sta ca la noi...dupa ce apare pe partea dreapta a drumului un avertisment ca e radar, poti fi sigur ca in 200-500 de metri e o cutie cu radar automat....am vazut si unele care luau din spate...s-a ars cineva cu treaba asta?
GabyT
Revin, din pacate cu informatii contradictorii...
Se pare ca sejurul in Paris este mai costisitor decat s-ar fi asteptat si extrem de complicat in ceea ce priveste parcarea... huh.gif

Din nou a incasat o amenda in locul unde "bastinasul" il asigurase ca parcarea este free; se pare ca tocmai in respectiva zona nu exista o atare informatie pe automate, insa pe restul ar fi existat nedumerire.gif ; eu personal nu am ajuns inca prin Paris asa ca nu stiu ce sa zic...

Dupa acest episod a mai strabatut Parisul inca odata pana a gasit un loc de parcare unde zica-se ca ar fi fost "free" (si a reusit "performanta" de a scapa o zi in Paris fara amenda biggrin.gif in contextul in care nici el, nici eu, nu am luat niciodata, vre-o asemenea amenda).

Concluzia este clara : NU va bazati niciodata pe ceea ce va spun "bastinasii" si cel putin in Paris, alegeti o parcare cu plata.

Referitor la scorul inregistrat (2 din 3) e posibil sa fie ghinion (desi cred ca daca ar fi fost mai circumspect, ar fi scapat fara nici o amenda) sau "toleranta 0" fata de parcarile neregulamentare.

Acum am si eu o intrebare : ce risc eu la anul daca ajung in Franta cu aceasi masina, daca el nu plateste amenzile (ca banuiesc ca nu le vor trimite acasa) ?
Flores
Nu risti mare lucru, si eu am adunat de vreo trei ani ceva amenzi de parcare si flash-uri de la radar......pana acum nu m-a deranjat nimeni cu nimic sper ca nici de acum incolo.....Ca fapt divers nici spaniolii cu care vorba aia, sunt vecini, nu au treba cu radarele fixe si amenzile de parcare!
GabyT
a scapat.gif Mi-ai luat o piatra de pe inima a scapat.gif
Ma gandeam ca le voi plati eu cu varf si indesat la urmatoarea mea vizita...
Se pare ca este mare nebunie cu parcarile in aceasta perioada inclusiv pe litoral (Nice, Cannes); acum 2 ani cand am fost eu (e drept, prin octombrie) nu era atat de stresant blink.gif
iulidan2000
Cu un gps am reusit sa evit camerele lor. Nu stiu sa ma fi flash-uit vreunul, dar am inima cat un purice vreo 6 luni de acum incolo. Se pare ca ce e Euro se trimite acasa. Sa vedem...
Flores
Uite un link unde se face referire la treaba asta http://www.caradisiac.com/php/actu_enq/enq...1_eviter_pv.php , ultimele paragrafe .....
nasty
chestia asta e adevarata sau e bau-bau?

""De la 1 septembrie2006, prima lista cu debitori va ajunge de la compania germana Parktrade Europe la firma de colectare a debitelor Urban&Asociatii, pe baza unui protocol incheiat recent intre cele doua parti. Protocolul prevede ca partea romana sa recupereze contravaloarea amenzilor de parcare si de trafic neachitate in tarile membre UE de catre soferii romani. Urban&Asociatii va primi, astfel, zeci de mii de cazuri de amenzi in valoare de circa un milion de euro. Dar acesta este numai inceputul. In prima faza, vor fi trimise cele mai vechi amenzi, care ar putea fi prescrise daca nu s-ar actiona rapid. Compania va incasa pentru cazurile rezolvate cu succes un comision de 11% din valoarea debitului colectat.

Incasarile firmei de recuperare vor creste pe masura ce vor fi trimise si celelalte liste cu amenzi primite de soferii romani in afara tarii, in ultimii patru-cinci ani. Mai mult, nimeni nu va opri robinetul cu amenzi. Conducerea firmei preconizeaza o rata de succes intre 60% si 85%, in functie de zona de origine a debitorului. De exemplu, cele mai mici sanse de recuperare a sumelor datorate se preconizeaza in cazul soferilor din zona Moldova"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.