Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mi-am dat demisia!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Mrija
Suparat...

M-am descarcat cel putin .... prea mult stres & stuff ....
MuciX
Macar ai dat-o intr-o maniera in care sa-ti mai vindece ranile provocate de rahatul indurat?
dack
Hei! Ce s-a intamplat de ai ajuns in situatia asta? sad.gif
L!nuX
popa.gif
caktuss
si ce esti asa suparat ? eu am fost chiar fericit ca mi-am dat demisia de la ultimul loc de munca... si nu a durat decat 3 zile icon_mrgreen.gif
AR-18-MOS
Bravo ... aplauze.gif
AlexC
da detalii, ca altfel nu pot decat sa iti urez ca de peste 2 saptamani sa iti fie mai bine!
Laurentziu83
Mrija, macar ai contract la un nou loc de munca?
Eu nu as face miscarea asta pana nu as sti ca nu raman pe drumuri.
Mrija
Nu prea pot sa activez pe forum, din cauza noului loc de munca biggrin.gif

La locul vechi am avut probleme cu receptia la marfa, cand lipsea ceva mi se baga pe gat, ca si cum as fi un hot frateeee. Am pus piciorul in prag, am zis PA, au urlat la mine !!!! am spus, am urechi din 87 si aud bine. A inceput sa urle si mai tare, i-am zis, stii ce? in bag p***-n **** si in firma ta daca nu stii sa te controlezi. Nu asa vorbesti cu angajatul. Mi-am luat haina si am iesit. A 2-a zi am adus demisia biggrin.gif
A l e x
Puteai foarte usor sa spui toate astea la Coltul Suparatilor, defapt am dat un report si sper sa fie mutate aceste posturi acolo.

Bafta la noul serviciu.
Privilex
ceva I-uri pe CM? smile.gif sper sa nu...
Mrija
Merci alex.


Fara I in CM pentru ca am amenintat cu proces. Nu am primit un stat de plata pe care trebuia sa-l semnez. Bani am luat, dar fara semnatura.

Sooooo....... rolleyes.gif
Privilex
e bine atunci...se pare ca suntem cam apropiati la varsta,eu fiind mai batran cu 1an.si cred ca la fel de "incapatanat" ca si eu imi depusesem demisia acum o luna dar in lipsa de oameni...au dat-o in barci...si acu sunt in medical sad.gif
aphophis
bine ai facut. parerea mea e ca pana una alta trebuie sa fie un respect in relatia angajator-angajat sau sef/subaltern.
Laurentziu83
QUOTE(Privilex @ 18 May 2008, 23:45)
ceva I-uri pe CM? smile.gif sper sa nu...
*


Crezi ca mai conteaza? La noi nu intereseaza pe nimeni litera I. Si pe angajator nu prea il intereseaza mai mult de atat, pentru ca trebuie sa faca ancheta, etc, si nu merita.
Si litera I chiar nu avea rost pe aici.

Eu zic sa lasam topicul separat, probleme cu angajatorii avem cu totii in Romania, unde ei au ajuns sa aiba preturi ca in Vest, dar salariile le tin...mai mici, asa..., ca sa nu mai zic de mentinerea mentalitatilor balcanice, in care nu ti se zice nimic si trebuie sa te descurci singur, bine, cea mai sigura cale de a le rezolva este sa plecam in alta parte, nu sa ne certam cu ei. Locuri de munca se gasesc, doar trebuie sa cauti.
C@talin
unde lucrezi acuma ?biggrin.gif
Laurentziu83
Lasa ca ne zice el cand se mai elibereaza. Conteaza sa fie multumit.
Flamingo
Conform unui studiu recent, se pare ca in Romania (nu stiu cum e la altii), majoritatea celor care isi schimba jobul, nu o fac din cauza banilor sau a distantei, ci din cauza sefilor. Si chiar au dreptate, eu fiind unul dintre cei patiti in vreo 2 randuri. rolleyes.gif

In alta ordine de idei, iti doresc succes cu noul job si o sa vezi ca un sut in fund e un pas inainte, chiar daca n-o sa nimeresti "bine" din prima. De regula, si o spun din experienta mea si a altora, pana gasesti ceva mai bun, este posibil sa schimbi cel putin 2 - 3 locuri de munca, unde vei sta 1-2 luni... si unde nu vei face prea multi purici, din cauza ca te "urmaresc" amintirle vechiului job, dar intr-un final va fi ok. Daca ai prieteni care sa te sustina si familie care sa te inteleaga, atunci va fi si mai bine.

Inca ceva...
Nu accepta un job numai ca sa ai de unde sa pleci spre casa. Pacat ca s-a intamplat acum, cand e vara aproape... si aici ma refer la concediu.

Bafta ! wink.gif
Laurentziu83
Pai la noi pe afara e vopsit gardul...asa ca, accepti o mica perioada de timp, dupa care cauti din nou.
Si, intr-adevar, nu salariile sunt neaparat o problema, cat atractia pentru respectivul loc de munca. La un loc de munca la care stai intr-un stress permanent, nu ai cu cine sa schimbi o vorba, categoric nu vei face multi purici, oricat de tentant ar fi salariul.
Flamingo
In caz ca te ajuta ceva, ai mai jos un citat dintr-un curs de "Consiliere Educationala a Carierei" de la Facultatea de Psihologie...

QUOTE
Printre cauzele cele mai frecvente care favorizeaza stresul la locul de munca se numara: lipsa de control asupra situatiei, lipsa de siguranta, incarcarea excesiva cu sarcini si rutina. Printre consecintele negative cel mai frecvent intalnite cauzate de stresul de la locul de munca se numara (statistic vorbind): depresiile, starea de neliniste, rutina profesionala, relatiile defectuoase cu colegii / conducerea.


Deci asa cum va spuneam mai devrme, nici nu se pune problema salariului. Acum ma rog, nu e vorba sa faci munca patriotica, dar daca exista "liniste", treci lejer peste aspectele financiare sau ca la mai-stiu-eu-ce multinationala se castiga dublu si ce bine ar fi acolo.

Parerea mea. smile.gif
crisolro
http://demisiata.ro/
Flamingo
Hmmm, conform acelui site, din 15 persoane care au acceptat sa-si faca publica demisia, 6 au lucrat la UPC Romania... rolleyes.gif Este bun si un astfel de site inainte sa te angajezi. Pacat ca nu este atat de cunoscut incat sa fie folosit ca o adevarata baza de date. Nu vreau sa fac publicitate lui, dar cred c-ar fi cazul sa trecem si noi pe acolo sa ingrosam randurile ca sa stie altii la ce sa se astepte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.