Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bieleta antiruliu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
johndoe82
stie cineva de unde pot sa cumpar o bieleta antiruliu spate. cei de la magazine spun ca nu pot aduce nici pe comanda. astept variante.
cj98czh
Tin minte ca m-am confruntat cu aceeasi problema... si rezolvarea este...

Dai jos bieleta si schimbi bucsile alea mici de cauciuc cu unele de la bieletele de bara stabilizatoare dela Dacia 1300.. bucsile sunt identice.. eu le-am schimbat acum 2 ani si asa am vandut masina..
radulescuraduflorin
Buna,
Eu am probleme cu cea de pe fata si nu se gaseste decat cea originala care e vreo 2mil.
La mine a sarit si mi-a crapat si janta(in mers).Credeti ca daca ii pun bucse mai e ok?
Multumesc,
Radu
Petry
Salut.Solutia este la vecinii bulgari.O bielete antirului fata de firma SASIC este 10 euro bucata,un pret ,zic eu,foarte bun.
radulescuraduflorin
dar mai exact de unde ?Din Bulgaria sau stii o adresa ,un nr de tel??Mi-ar prinde bine! smile.gif
Multumesc mult si astept

Radu
Petry
Din loc.Vidin,Bulgaria.Eu cunosc pe cineva acolo care are magazin de piese auto, m-am imprietenit cu el.Cind am nevoie de ceva piese il contacrez prin internet fac comanda si el ma anunta cand are piesele respective,adica de fapt,a doua zi la fel cala noi, numai ca trebuie sa merg la Vidin sa le iau.Am uitat, eu stau in Calafat si Vidinul este pe malul celalalt al Dunarii,trec cu bacul.Eu am deschis un topic legat de preturile mici de la bulgari si m-am oferit sa ajut pe cine doreste,oferta ramane valabila.
Telef.0762279597;e-mail vdnpetrica@yahoo.com;ID Skype vadeanu.petrica3
tutu
Daca cautati piesa incercuita din imagine ( pt fata ), costa cca 40 Ron , ( noua ) se gaseste curent la magazinele de piese import din Bucuresti
radulescuraduflorin
Buna,
La ce magazin se gaseste ca eu am cautat in Iasi si nimic.E Renault 25TD din 1991 si am gasit dar era la unul din capete gaura mica.A masurat persoana de la unul din mag si mi-a zis ca nu am nici o solutie decat sa o cumpar pe cea originala.(250 lei)

E piesa din imagine dar nu stiu momentan diametrul exact.
Multumesc
tutu
Cautati la firma AUTOBILD Tel. (021) 253. 24.59 ; 0723.361.364 din Bucuresti, este un tip super amabil acolo.
tutu
Intre timp am avut si eu probleme cu bieleta anti ruliu de pe partea dreapta care mi-a sarit de pe bara stabilizatoare fata, dar fara urmari neplacute ca megeam cu viteza mica si au inceput sa se auda zgomote si trosnituri din zona dreapta fata. Atata doar ca am pierdut siguranta + talerul din tabla. degeaba am incercat pe la magazine sau la dezmembrari caci nu se gasesc.
Cand am vrut sa caut bieleta noua am avut surpriza sa constat ca sunt diferite la Re 25 Phase 1 fata de modelele tip Phase 2, in sensul ca primele sunt mai scurte decat ultimile. Deasemenea bara stabilizatoare difera la tipul 1 fata de tip 2 in sensul ca la primele modele pana in 1988 bara este mai groasa fata de tipul 2.
La magazine am gasit doar modelul de bieleta pt Phase 2 ( cea lunga ) in jur la 50 - 60 Ron.
Am pus o alta saiba metalica pe care am asigurat-o cu un colier metalic banal ( in locul sigurantei originale )care se strange bine cu o surubelnita. Ma gandesc ca ar fi mers si cu o siguranta de tip Zegher pt exterior, dar nu am avut asa ceva ( posibil sa se gaseasca la Praktiker ).
Cand am cautat la dezmembrari mi-au spus cei de acolo ca asta-i boala la Re 25 din fabricatie -chestia cu saritul bieletei de pe bara, unii au rezolvat-o cu colier iar altii recomandau 2 afturi de sudura date pe saiba metalica si bara antiruliu ,ca sa imobilizeze bieleta la pozitie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.