Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garajul meu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74
b06fcn
Asa cum am mai spus, am trecut la ochi migdalati si calitate superioara...
Tot trebuia sa schimb masina, asa ca, dupa o indelungata trecere in revista a ofertei auto din Romania, precum si dupa ce am vazut o Kia Cerato pe sosea si mi-a placut cum se aseaza pe curbe, m-am hotarat sa incerc...mai ales ca aveau si o super promotie, discount de vreo 2500 euro...
Deci, masina a implinit zilele astea o luna de cand a fost inscrisa in circulatie (la trei zile de la cumparare), are deja aproape 8000 km, cu un rodaj facut afara, cu motorina buna si drumuri line...
Ca dotari, are cam tot ce iti poti dori, fara chestii bling bling si superflue (are airbag-uri frontale, laterale si cortina, climatizare automata, computer de bord, ABS, EBD si Brake Assist, frane cu disc pe toate rotile, radio cd mp3, ornamente cromate in interior (manere usi, buton frana de mana), geamuri electrice la toate usile, inchidere centralizata cu alarma, imobilizator, cotiera cu priza suplimentara de curent, scrumiere in fata si in spate, suporti de pahare in fara si spate, prinderi ISofix scaune copii, suport ochelari, lumina pentru harti etc...)
Dpdv mecanic sta foarte bine, noul motor Crdi 16 V dezvoltat de Hyundai are 1.6 litri si dezvolta 115 cai, gratie unei turbine cu geometrie variabila si a unui intercooler enorm...
Consuma putin (media rodajului a fost de 5.4 litri, in contextul in care AC-ul a mers non-stop, am fost doua persoane plus bagajele pentru doua saptamani, s-a mers tare...
Tinuta de drum este exemplara, nu este foarte rigida masina, puntea spate multi-link facandu-si bine datoria.
Singura nemultumire, remediata rapid, a fost legata de cauciucuri, masina fiind dotata cu gume Kumho, care nu m-au incantat si pe care le-am schimbat cu niste Fulda Carat Progresso, mult mai adaptate stilului meu de condus...

In rest, foarte incantat, comenzile sunt bine amplasate, clima face frig bine, nu consuma ulei, zgomot nu face - cand urca in ture parca e motor pe benzina, doar la relanti isi tradeaza originile tractoriste...

Si poze
Lostboy
si cati euroi te-a costat cu reducerea aia?
AIX
S-o stapanesti sanatos! Niste jante de aliaj n-ar strica smile.gif Cat a fost?
b06fcn
Merci, a fost 15800 euro DDP...Jentile urmeaza, dar se gasesc greu ca sunt 4x114.3
Cat despre calitate, am vazut masini din astea dupa mai multi ani in Romania si m-au surprins placut, fata de Megane care la 8000 km avea deja greierasi...
b76bgaarh
cateva intrebari.....
nu tea deranjat rezultatul euroncap????

http://www.euroncap.com/tests/kia_cerato_2006/249.aspx

si faptul ca este generatie veche de masina?????? varianta hacth a fost inlocuita de Kia ceed?????
1.6
S-o stapanesti cu placere si fara evenimente rutiere...(iata unde era rima!)biggrin.gif
Daca ai dat atat pe o masina diesel de 115 cp si cu dotarile descrise mie mi se pare o alegere buna desi nu sunt un mare fan al masinilor koreene. Ei Kia totusi se spune ca ar fi o masina fiabila.

Legat de greierasi...toate au mai devreme sau mai tarziu! Eu iti spun ca daca mergeai pe drumuri nasoale cu ea aveai si tu deja! Asa ca...rabdare si insecticid la greu!
b06fcn
@b76bgaarh : aia e Cerato 2006 5 usi, a mea este sedan 2007 face-lift, intre timp a suferit niste modificari majore la capitolul suspensie si siguranta ... cat despre generatie veche, este o masina care a fost totusi lansata in 2004 si este prevazuta sa fie produsa pana cel putin in 2010...conform site-ului oficial Kia.
M-am uitat si la cee'd si nu pot spune ca m-a convins...plus ca nu exista versiune in trei volume...
Cat despre calitate, am analizat niste studii ale JD Power care claseaza grupul Kia/Hyudai intre primele 10 marci ca fiabilitate...
@ tribunul : pretul final a fost de 15800 (acum au o promotie la 16540 pentru aceeasi masina)...
b06fcn
Revin dupa revizia de 10.000 km, cu aceeasi multumire ca si la inceput.
Detalii :
Service Mit Motors Aviatorilor
Cost revizie : 480 RON
Durata : 1 ora, programare de vineri pe marti (ca nu puteam eu luni)
Operatii si consumabile:
Schimb ulei si filtru ulei (ulei ARAL sintetic)
Schimb filtru aer
Schimb filtru polen
Verificat presiune roti si nivel lichide, stare articulatii si uzura placute frana F/S
Oameni amabili si primire OK, fara timpi morti de asteptare inutila. Am putut sta langa masina si am vazut tot ce au facut.
Singura problema : nu au modalitate de plata cu card, a trebuit sa ma duc sa scot bani ca am uitat sa iau de acasa...Noroc ca era o banca in apropiere si am facut nitica miscare in ziua respectiva...
ady85btz
s-o stapanesti sanstos si multi km doar cu reviziile!
intrebare: cate masini mai ai de gand sa-ti cumperi? tongue.gif
semit
doctore, s-o stapanesti sanatos.. dar sincer nu e cam mult 5 milioane pe un schimb de ulei si 2 filtre? mellow.gif
madhorsefuzzy
Am intrebat la acelasi dealer de pe Aviatorilor cat costa revizia la un cee'd: ~4,5milioane ROL.
b06fcn
@ semit - sunt trei filtre, cel de habitaclu fiind cel mai scump...120 RON...
@ady - nu mai vreau sa cumpar nici una, mi-ajung cele scrise acolo plus Skoda prietenei si Dacia unui amic...E suficient sa ma duc in pivnita sa vad toate gumele de iarna ca ma apuca damblaua...
b06fcn
Facut azi revizia de 20.000.
Schimbat in plus si filtrul de motorina.
Cost total pe filtru aer, motorina, ulei, polen, 5,5 litri ulei sintetic Valvoline + verificare tester + manopera = 700 RON
Masina silentioasa ca in prima zi, mai nervoasa si economica. O tentativa de greieras a fost rezolvata prin strangerea unui surub care tinea un plastic undeva la consola. O potentiala problema : clima face prea frig...
In rest, nimic de reprosat.
Masina a primit jenti de aliaj pentru gumele de vara si are in pregatire o suspensie ceva mai rigida, xenoane si powerbox.
Mai era una din generatia veche venita la revizia de 150.000 km, care avea de schimbat doar doi rulmenti.
tribunul
QUOTE(b06fcn @ 24 Apr 2008, 18:54)
Facut azi revizia de 20.000.
5,5 litri ulei sintetic Valvoline
*


cristi.r
QUOTE(b06fcn @ 11 Oct 2007, 15:59)
... trei filtre, cel de habitaclu fiind cel mai scump...120 RON...
*


Caaaaaat ?

Ce garantie anticoroziune ai la masina ?
b06fcn
sad.gif

M-a lovit un papucar in dimineata asta, nu a tinut banda si mi-a lovit aripa spate stanga si bara...a zis ca e smecher si face o coloana intreaga la semafor de pe banda de obligatoriu la stanga. Am incercat sa il evit, pana cand mi-am dat seama ca daca ma mai dau mult spre dreapta il lovesc pe cel de pe banda de langa mine.
Cine le da carnet acestor idioti?
Acum incep alergatura si nebunia cu asigurarile si service-ul...Din spusele celui de la service IMG bara e undeva la 1500 RON + suporti si alte chestii pe dedesubt care nu se stie daca mai sunt intregi, indreptarea aripii mai costa si aia vreo 1200 RON, cam 4000 RON cu tot cu vopsitorie.
ady85btz
imi pare rau pentru ce-ai patit sad.gif ,si a venit acum inainte de sarbatori
multa rabdare cu asigurarile si serviceul
bafta
cristi.r
Pai sa-ti fie invatatura de minte, ca inainte de sarbatori sa mergi numai cu masina din avatar biggrin.gif !!!
Hai c-am incercat si eu sa glumesc, nu te supara ! Cat de frustrant poate fi ... sa ai rabdare cu aia si, daca poti, sa stai pe capul lor cand ti-o repara. Daca ei se supara, asta e ... le trece pana la urma ...
b06fcn
Daca o lovea pe aia din avatar dormea la urgenta individul...
Problema e ca a dura ceva sa vina piesele - bara, ca sper ca aripa nu mi-o schimba...
b06fcn
Dintre asiaticele mele, cel dintai a venit dansa, intre cele doua frantuzoaice (una cu origini spaniole si alta cu sange turcesc) si nemtoaice (una get beget si una cu sange cehesc).
O cheama Avensis...Toyota Avensis...Cand a fost adusa si omologata a fost chiar admirata la RAR, ca fiind primul model liftback omologat in Romania.
Are de toate, mai putin piele si xenoane ca doar ea era pe stoc in configuratia asta in momentul in care am dat comanda si a fost singura care a venit chiar a doua zi de la comanda (dublu climatronic, ESP, sasiu sport, jenti aliaj pe 17, senzori de ploaie si lumina, navigatie imbarcata, 9 airbag-uri etc., sunet de calitate - unii zic ca ar avea boxe Bose, dar n-am stat sa ma uit). A mai primit si detector modular care isi face foarte bine treaba.
Are motoras cam mic pe gustul meu, 2 litri si 126 de cai, dar care isi fac foarte bine treaba, ajutati si de cele 6 viteze ale cutiei - la 3000 rpm in viteza a 6-a nu are decat 175 km/h. Consuma motorina de buna calitate, cam 7 litri la suta in medie, iar ca drumuri nu ii plac decat cele lungi...de aia nici nu este folosita la altceva decat la drumuri in afara orasului. Ma rog, mai circula si prin oras, la spalatorie si la alimentat.
La prima revizie - 15000 km - nu s-au schimbat decat uleiul si filtrul de ulei, restul nu a fost nevoie.
Singura problema - navigatia nu functioneaza in Romania, din cauza de lipsa de harta compatibila. Sper ca odata cu inceperea importului de Lexus IS in Romania, care din cate am vazut in testele din revistele de specialitate vine cu echipat cu asa ceva, vor exista si DVD-uri cu harta Romaniei.

[attachmentid=1627448613]
[attachmentid=1627448614]
[attachmentid=1627448620]
cj98czh
Frumoasa jucaria... sa o folosesti cu placere si fara evenimente!!!
dansora
Foarte frumoasa...
Chiar daca e ea de generatie mai veche, dupa gusturile mele, e peste nemtoaicele cu care se lupta (Passat, Vectra)..
Mult rafinament si calitate...
Sa o stapanesti sanatos..Sanatate si drumuri bune wink.gif
b06fcn
Nici nu sta de vorba cu Passaturile sau alte Audi si BMW similare...De aia am si vrut Toyota, pentru ca e diferita si e numarul 1 mondial...Acum stau si ma gandesc sa dam Skoda consoartei, sa ii pasez Kia si sa-mi iau un Lexus, ca au super-oferta la 26500 DDP cu motor de 2200 si 177 de cai...
b06fcn
Schimbat placute frana pe fata ieri - 220 RON, originale...Mi se pare un pret rezonabil.
Bara spate a fost comandata si in jur de 20 mai masina intra la facut. Sa vedem cum iese...
dansora
Ramai la divizia TOYOTA wub.gif
david79
nice wub.gif , arata fain
sa o stapanesti sanatos
am acelasi motor, deocamdata nu am decat 7500 km
foarte bun ca performanta, elsticitate, consum
Ionescu
Frate ai autobaza? biggrin.gif Poate punem de un RATB biggrin.gif:D
Revenind... blush.gif imi vine sap ling. E maisna mea favorita!! Toyota Avensis e perfectiunea intruchipata! Cand am fost odata cu tata la aia de la Toyota sa cascam gura...m-am lipit de Avensis si nu am mai plecat. Este masina perfecta. E si de munca si de mers la tara, si eleganta ca o dna superrafinata wub.gif ... Sa o stapinesti sanatos. Poate in 100 ani imi iau si eu 052.gif

De ce nu ai luat-o cu cutie automata?...
b06fcn
Merci de urari. Nu o aveau decat pe dansa pe stoc, plus ca al meu tata care merge mai mult cu ea a zis ca nu mai invata la varsta asta sa conduca o automata...Eu insa, ma gandesc ca urmatoarea mea masina va avea cutie automata...Lexus-ul iese din calcul pe considerentul asta, plus ca parca ma tenteaza o revenire la benzina...au mai crescut veniturile si standingul, parca mi-as permite...
2dor
Sa o conduci cu placere mii de km fara incidente. Ce Lexus e la 26500?
b06fcn
IS 220d Brise 177 de cai, cutie manuala cu 6 - am inteles ca nu are piele, xenoane si navigatie - care oricum este inutila in .ro la ora actuala...
semit
cand nu esti la lantz... te asteptam vineri seara biggrin.gif
b06fcn
Ce e aia lant? smile.gif Nu cunosc conceptul...
b06fcn
Am bagat masina la facut, plus ca vinerea trecuta un aurolac fara altceva mai bun de facut mi-a spart geamul de la usa dreapta fata, a cotrobait prin torpedou si cotiera, fara sa gaseasca ceva interesant in afara de cartea de service si manualul de utilizare si a plecat lasand un munte de cioburi in masina si fata de la usa ciupita in mai multe locuri de resturile de geam...Dupa ce iese de la reparat, folie scrie pe masini...sa vad de unde si cat ma costa...
C a t a l i n
Conceptele de lanț și pole position sunt branduri ale Întâlnirilor Reno.
RSV
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
Renault Megane dCI
Skoda Octavia TDI
Kia Cerato CRDi
Opel Corsa CDTI
Toyota Avensis D4D

Acestea sunt toate masinile tale?
sorin1967
Si pe mine ma "toaca" marunt astia de la Toyota, dar mai rezist vreo luna... wink.gif
Bacu
s-o stapanesti cu placere! da-ne si noua mai multe detalii: liftback inseamna 5 usi? nu stiam ca exista si varianta asta la avensis, ai luat-o din romania?.... nu am inteles daca este nou nouta sau are deja 15000km...
b06fcn
Liftback este versiunea cu 5 usi. Nu se aduce in Romania, nici macar pe comanda, drept pentru care am cumparat-o din Franta. Acum are 20.000 km - aproape, dar am luat-o de noua. Mai are nitel si face un anisor de cand a fost adusa si abia a implinit un an de cand a fost fabricata.
b06fcn
Dap...ale familiei (suntem 3 soferi, eu, a mea jumatate si tata). Eu sunt singurul insa care le conduc pe toate...nu in acelasi timp insa... smile.gif
mauru007
Nu te induri sa mai vinzi din ele sau ai vreo afinitate speciala pentru ele? 6 masini pentru 3 soferi e cam mult! smile.gif
RSV
foarte tare sa ai 6 masini la 3 soferi intr-o casa

eu am doua si abia ma descurc
b06fcn
E simplu :
Toyota este masina de drum a familiei (in special pentru ai mei, ca ei au cumparat-o)
Opelul este masina de oras a tatei si a mea cand am chef de schimbare - consuma putin si se parcheaza usor, plus ca e foarte fasneata...
Kia este masina mea de toate zilele, dar dupa modul haotic in care a inceput sa se circule in Bucuresti, cred ca revin la R21 ca masina de toate zilele in Bucuresti...
R21 era masina mea de toate zilele pana a venit Kia acum mai putin de un an. Merg cu ea in weekend si cand se intampla sa fie Kia la service, asa cum se intampla zilele astea, sau cand am de carat ceva mai voluminos, iarna pin Bucuresti dupa ce ninge etc...emai practic sa ai o masina de care se feresc altii, decat sa te feresti tu de ei...Plus ca are cam 120 de cai si merge pe motorina si daca ar fi sa o dau, nu iau nimic pe ea, pentru cate pot face cu asemenea masina cand am nevoie.
Megane-ul a fost masina familiei pana a venit Toyota. A avut si niste probleme, a fost la vanzare, dar nu l-a vrut decat un samsar de Vitan care ne-a oferit pe el 5000 de euro - masina fiind 1.9 dci din 2003. Drept pentru care, avand in vedere ca nu consuma bani si a fost deja amortizata, masina respectiva sta la dispozitie cand e nevoie de ea ... in prezent, Opelul este in service si tata merge cu masina aia...
Skoda este masina consoartei, merge cu ea zilnic la birou. Ne gandeam sa o schimbam, dar parca nu merita inca acest oras o alta masina noua...
Multa lume ne intreaba ce facem cu atatea masini, voila...Eu merg foarte mult, am nevoie de masina la orice ora, am avut perioade cand nu aveam decat doua masini si se simtea nevoia unei masini de back-up. Nu te lovesti mereu de nevoia asta, dar se poate intampla si atunci li se vede adevarata utilitate.
cristi.r
R21-ul arata ca in avatarul tau ? Daca nu, rogu-te pune niste poze ! Interior si exterior ! Poate e tampita cererea mea, insa promit ca de la celelalte nu-ti mai cer biggrin.gif
bulan
QUOTE(b06fcn @ 24 May 2008, 07:31)
E simplu:
*


E simplu:sa fii sanatos!Bravo voua ca sunteti o familie unita si folositi toti masinile dupa bunul plac!
b06fcn
Merci de urari.
M-au sunat de laIMG, masina e gata, luni o ridic. Cost geam + manopera = 600 RON.
sorin1967
Am facut un test vineri cu D-4D. Motorul e puternic, dar franele si servodirectia sunt "frectie" pe langa astea de Megane, asteapta nervos.gif lucru care iar ma pune pe ganduri huh.gif
argon
D-4D fiind un motor(tehnologie) nu prea are cum sa aiba frane si directie dry.gif
b06fcn
Cu franele, aparent asa este, mai ales cand e masina noua si nerodata suficient, ai o senzatie de spongios...dar este doar o senzatie, in realitate franeaza extrem de bine, comparat cu Megane-ul pe care il avem si care are frane excelente...frana este progresiva, pentru ca masina este totusi destul de grea. Iar directia, este super-asistata pe loc si la viteze mici, dar la viteze mari este exact cum trebuie...
lucian_v
Frumoasa...toyota e toyota smile.gif
Spune-mi te rog ce detector modular ai si de care vad in primul post ca esti multumit.
Multumesc mult si sa ai parte numai de evenimente fericite cu ea smile.gif
b06fcn
Merci de urari. Detectorul este Beltronics, parca 975, oricum, singurul modular de la ei...Ca idee, ultima data m-a anuntat cu vreo 2500 metri inainte de masina radar stationara, care era orientata pe sensul meu de mers (adica lua masinile din spate)...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.