Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: plasma sau LCD
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
semit
ma gandesc din ce in ce mai serios sa scap de CRT si sa pun o "placa" pe perete sa scap de tot balciu`. recomandari? daca va fi LCD va fi sigur Samsung pe la 94cm daca va fi plasma va fi Panasonic tot cam pe acolo.. merita diferenta de 14-15 milioane? va fi folosit pentru TV( meciurile de la EURO) wub.gif cool.gif , cateva dvd-uri pe luna si Playstation smile.gif
gotty
astept si eu cu mare interes recomandarile....
GABONE77
ia LCD. vezi ca-s oferte peste tot incluzand Metro pana pe 14 mai. nu lua plasma ia LCD pt ca plasma poate fi impresionata. uiti odata tv deschis cu imaginea ps2 de consola pe fundal cateva ore si cand vii o sa vezi tot impregnata cu matrita lasata. asta e un aspect. al doilea ar fi ca e tehnologie moarta. daca ai bani garla ia full HD o sa ai experiente maxime vizuale. daca nu si un HD ready e f bun. Sharp LG Samsung, ai de unde alege. sa fii atent si la unghiul de vizualizare pe verticala, am vazut un Toshiba daca nu stateai perpendicular pe el nu vedeai nimic, era totul pe negativ.
MuciX
Stiu ca plasmele au ca dezavantaje faptul ca trebuie puse la o distanta considerabila pentru a putea vedea ceva si in plus raman imprimate. Asta o stiu de la un prieten care lucreaza la MediaPro si zicea ca au pe un hol o plasma care, logic, e tot timpul pe ProTv, iar acum daca o opresc, ramane sigla in colt radmasa.gif
mafone
Eu am avut aceeasi dilema. La momentul respectiv era la plasme problema cu durata de viata destul de mica 10000 de ore sau asa ceva. Insa plasma se vede superior LCD-ului. Am ales 2 LCD-uri full HDTV. Au fost ceva mai scumpe decat majoritatea, insa am inteles ca se vad mult mai bine decat cele normale. Am luat teapa pentru ca, desi am BOOM, nu este transmisie HDTV decat pana in antena. De la antena pana in receptor si apoi pana in televizor, intra normal. Deci HDTV nema. Te sfatuiesc sa-ti iei LCD, dar nu cred ca full HDTV este obligatoriu, deoarece va mai dura pana ca aceasta tehnologie sa fie implementata pe deplin la noi.
GABONE77
nici la americani nu e. trec pe digital de abia din 2009. la noi probabil in 2099.
mafone
In legatura cu tehnologia, nu este pe deplin adevarat, deoarece aceasta este in continua schimbare si la plasme. Din cate stiu de acum cativa ani pana in acest moment s-a schimbat de cateva ori tehnologia si la plasme. Oricum claritatea la plasma este superioara LCD-ului in acest moment.
sebi
Eu am si recomand LCD si asta din mai multe motive, 1: mie personal mie se pare ca LCD-ul are culorile mai vii decat plasma, 2: LCD_ul are o durata de viata net superioara fata de de plasma (plasma fiind garanta mii de ore). Pe plasma daca de exemplu lasi o imagine mai mult timp (poza sau ceva de genul) o sa vezi ca daca treci pe tv vei avea acea poza in fundal, ramane cumva tiparit pe gaz (dispare dupa ceva vreme).

Eu am Samsung lcd, unul de 116, unul de 106 si la pc un wide de 22. Sunt extrem de multumit de toate, imagine clara si curata.

Plasma au ai mei Panasonic viera sau ceva de genul, nu se vede rau, dar nu as da un lcd pe plasma.

Pentru o imagine cat mai OK recomand sa-ti pui televiziune digitala NEAPARAT (boom, dolce etc)

Tot din experianta vorbesc, cablu transmit semnal analogic 4:3 (din cate stiu eu). Eu unul am boom care transmit semnal digital 16:9 ED. se vede super nu iti deformeaza imaginea fata de cablu care deformeaza.

norisss
e mult de citit, dar o groaza de amici mi-au dat pana la urma dreptate: PLASMA E NUMBER ONE

Semite, te astept la o demonstratie sa vezi ce poate o plasma HDready.


Nu mai faceti confuzie intre HD, HDready si HDTV.Documentati-va inainte sa va dati cu parerea.
mafone
La Boom nu este digital ci este analogic. Este vrajeala celor de la Boom ca este digital. Pana una alta tot analogic iti intra in televizor. Daca ar fi digital, ar trebui sa-ti intre in mufa aia euroscart sau nu stiu cum se cheama. Cu toate astea iti intra cu mufa normala. Pana la receptor poate este digital, insa de la receptor la televizor este analogic. Exista canale care transmit HDTV, parca este Protv, canalele de la BOOM si inca cateva, insa nu pot fi receptionate HDTV din cauza transferului de la receptor la televizor. Nu ma pricep la tehnica, nu sunt mare cunoscator, insa, din ce vad " pe viu" imi dau si eu seama. Oricum Boom este un kkt. Atunci cand ploua afara incepe sa aiba intreruperi, cand sufla vantul puternic are intreruperi, nu regret ca am pastrat si RDS-ul. Am oricum aproape 200 de canale din care nu vad nici jumatate pentru ca imi scrie ca programul nu poate fi receptionat, desi am abonamentul full pe amandoua televizoarele. In materie de claritate a programelor (atunci cand nu ploua afara biggrin.gif ), intre RDS si BOOM nu exista diferente.
A si am recunoscut ca nu ma pricep, parca scrie full HD nu full HDTV.
sebi
QUOTE(mafone @ 5 May 2008, 16:57)
La Boom nu este digital ci este analogic. Este vrajeala celor de la Boom ca este digital. Pana una alta tot analogic iti intra in televizor. Daca ar fi digital, ar trebui sa-ti intre in mufa aia euroscart sau nu stiu cum se cheama. Cu toate astea iti intra cu mufa normala. Pana la receptor poate este digital, insa de la receptor la televizor este analogic. Exista canale care transmit HDTV, parca este Protv, canalele de la BOOM si inca cateva, insa nu pot fi receptionate HDTV din cauza transferului de la receptor la televizor. Nu ma pricep la tehnica, nu sunt mare cunoscator, insa, din ce vad " pe viu" imi dau si eu seama. Oricum Boom este un kkt. Atunci cand ploua afara incepe sa aiba intreruperi, cand sufla vantul puternic are intreruperi, nu regret ca am pastrat si RDS-ul. Am oricum aproape 200 de canale din care nu vad nici jumatate pentru ca imi scrie ca programul nu poate fi receptionat, desi am abonamentul full pe amandoua televizoarele. In materie de claritate a programelor (atunci cand nu ploua afara biggrin.gif ), intre RDS si BOOM nu exista diferente.
A si am recunoscut ca nu ma pricep, parca scrie full HD nu full HDTV.
*



Permite-mi sa te contrazic, eu am la fiecare LCD in casa un receiver digital si nu imi intra semnalul in LCD cu mufa de cablu de antena cum intra de la UPC de exemplu sau la tine la RDS imi poate intra HDMI sau euroscart.

Faptul ca se intrerupe este oarecum normal, si iti explic de ce, cand e inorat rau afara nu ai semnal nici la GPS-ul din masina (ce e kkt e GPS-ul nu??), din acelasi motiv nu ai nici la boom, fiecare abonat boom are antena lui proprie de satelit montat pe casa/bloc, este absolut normal sa nu se vada daca e super inorat afara. Iar tu zici ca se vede la fel la RDS sau boom iar te contrazic boom-ul da imaginea pe 16:9 DIGITAL nu 4:3 50hz cum iti da tie RDS-ul daca pui un lcd pe cablu astral si unul pe boom vezi instant diferenta de imagine.

Iar lista cu avantajele boom este lunga, cum ar fi: ai programul de derulare la tot ce e pe TV ore, rezervari etc. Citez " Boom este televiziune digitala prin satelit. Este alternativa de ultima generatie la cablul TV. Iti aduce in plus fata de canalele retransmise, canale proprii si multe alte beneficii.

Marca Boom apartine familiei DTH Television si ofera prin satelit o vasta varietate de programe TV, folosind tehnologie digitala de ultima generatie. "

Ma rog, ca de obiciei multi cunoscatori, eu ma retrag din discutie, Semite, daca vrei vii si vezi live la mine ce si cum si hotaresti. Ambele lcd-uri care le am sunt varianta Full HD.

Succes la toata lumea.
semit
am 2 invitatii deja blush.gif si plasma si lcd... sa vedem cum ne gasim rolleyes.gif
A l e x
Eu am citit multe argumente, sincer e cam greu de ales.

Parerea mea, hotaraste-te ce diagonala vrei, si apoi uite-te la oferte, si ia ceva cu raport calitate/pret bun, indiferent de e el LCD sau Plasma, ca la urma urmei, nu conteaza.

Mai bine te asiguri ca supporta 1080p.
mister
Un mic sprijin: plasma_vs_ lcd
mafone
Ok, cum zici tu, atunci intrarea in receptor cum este analogica sau digitala?
user posted image
Eu zic ca pana una alta tot analogic este.
sebi
QUOTE(mafone @ 5 May 2008, 17:29)
Ok, cum zici tu, atunci intrarea in receptor cum este analogica sau digitala?
user posted image
Eu zic ca pana una alta tot analogic este.
*




Ai scos poza, pacat, vedeai ca cablul ala negru care zici tu ca e de cablu tv analogic, este cablul care vine direct de la satelitul de pe casa, este normal sa vina printr-un cablu ca nu vine prin fibra (care tot cablul este) cablul care vine si intra in decodor este altul decat cel de la providerii RDS, iar semnalul este digital care intra in LCD. Atasat este o poza cu intrarile LCD_ului meu si se vede clar ca semnalul nu intra pe intrarea analogica..... Ma rog, l-as cita pe marele semit cu privire la discutia asta, dar nu imi permit ca nu te cunosc personal.

Am zis ca nu ma mai bag in discutia asta......

Orice semnal fie el digital/analogic vine printr-un cablu, de acord ?? sau cel analogic vine cu un porumbel si cel digital vine prin unda laser ?

Cablul care intra in el este una, ce iese este alta, eu imi mentin parerea ca semnalul care intra intr-un LCD din BOOM/DOLCE etc orice provider digital este NET superior oricarui provider analogic.

<<Nu mai comentez>>

Have fun!
semit
Goosfraba... Goosfraba.. sa ramanem civilizati..atacam idei nu persoane, multumesc smile.gif
bear_mc
LCD cu HD Ready si intrari multe. wink.gif Ai mei au cumparat un LCD Sony Bravia si vede foarte bine. Numai ca ei au si tv digitala si se cunoaste. Daca o pui pe cablul de la RDS vede nasol.
AlexV
LCD toata ziua. asta in primul rand daca la vara nu vrei sa dai drumul la ac doar sa racesti plasma. si LCD-ul se incalzeste, dar plasma e mare consumator de energie.

ca si culori, clar se vede mai bine pe o plasma, dar si dezavantajul remanentei imaginilor statice nu e de ignorat.

la plasma o sa ai rezolutie 1024 cu 768 in wide. la lcd rezolutia asta e in 4:3 cum e si corect, iar in wide ai 1366x768.
bonzai
Recomandara mea: daca urmaresti strict TV + ocazional film pe dvd ia o plasma Panasonic. Recomand Panasonic 37PV80P. Este modelul 2008, ce aduce ceva imbunatatiri modelului 2007 considerat de multi cel mai bun TV de dimensiuni medii.

Daca in schimb o sa-l conectezi la PC (sau console jocuri) si semnal bun TV (eventual digital, DTH sau cablu digital) mergi pe LCD.
Modelele Samsung ofera optiuni foarte bune pentru banii pe care ii dai. In schimb te poti astepta sa ai lumina neuniforma pe fundaluri inchise sasu alte efecte tipice pentru LCD. Ca pret ok este 37R81 sau 37M86 daca vrei Full HD si tehnologie de imbunatatire a imaginilor in miscare rapida (gen 100Hz). Ambele sunt modele 2007, inca nu au aparut pe la noi modelele noi.
Intr-o gama buna de preturi as recomanda pentru LCD calitate buna:Panasonic 37LZ70P (full HD dar model 2007), Sony 32D3000 (probabil cel mai bun Tv de 32), Sharp 37 X20E.

Avantaje plasma: culori mai bune, negrul cel mai bun, fara probleme cu miscarile rapide (ex meciuri de fotbal), contrast mai bun
Dezavantaje: imagini retinute pe ecran (nu mai este asa o problema la modelele noi), ceva mai grele si cu consum mai mare de curent, rezolutie de regula mai mica daca te pasioneaza filmele High Definition, necesita un fel de "rodaj" la inceput, in incaperi luminate puteric imaginea poate parea mai stearsa

Avantaje LCD: nu este asa pretentios la intretinere ca plasma, imagini mai bune la conectarea PC, mai usor, mai subtire, consuma mai putin
Dezavantaje: necesita multe reglaje sa ai o imagine buna pe semnal TV mai prost, pot avea unghiuri slabe de vizionare, pot avea probleme cu imaginile in miscare, mai scumpe ca plasma la aceeasi diagonala.

Informativ eu am un Sony Bravia 32S2500 de ccre sunt multumit, mai putin la meciuri de fotbal, unde este cel mult ok. In schimb il folosesc foarte mult la filme HD de pe PC iar semnal Tv am digital de la UPC.

Pareri personale: Cu cat creste diagonala cu atat scade calitatea imaginii TV standard. (trebuie sa te dai cat mai in spate sa vezi mai bine)
TV Full HD este un moft la diagonale sub 42'. Full HD iti trebuie doar daca ai filme Full HD.
Depinde foarte mult ce buget ai. Degeaba ti-as recomanda un LCD de 5000 ron daca bugetul este de 3000.

M-am oprit
semit
Multumesc.. foarte cuprinzator raspunsul tau.. Da, bugetul este de 3000 lei smile.gif
dack
Plasma se vede mai bine. Eu am 2 LCD-uri in casa si o plasma. La rezolutii apropiate, plasma este mult peste ele. De altfel ne putem uita pe specificatii... Se vede cristal si de la un metru jumate (unde ma aflu in momentul in care scriu aceste randuri). Nu am probleme cu imprimarea unor imagini pe fundal, dupa un an si jumatate, dar eu nu ma uit pe un singur program, cum proceda domnul de la Protv. Legat de durata de functionare la plasme ea este semnificativ mai mica ca in cazul LCd-urilor, este adevarat. Numai ca daca vei calcula ce inseamna asta in ani, o sa vezi ca vei mai schimba televizorul de 10 ori intre-timp (vor aparea tehnologii noi, vor avansa cele existente - in esenta o sa vrei ceva nou).
Exista desigur si LCD-uri care se vad foarte bine, numai ca au un pret pe masura, mare - la diagonale mari (peste 82).

Sa nu iei plasa cu clipurile demo din magazine. Se folosesc surse care scot rezolutii incredibile, cum tu nu o sa ai prea curand acasa. Niste excroci nenorociti.

Anyway, sunt multe pareri avizate aici (fara misto), deci poti tine cont de toate sfaturile. Ce am sa fac eu este sa iti recomand producatorii, in aceasta ordine:
1)Panasonic (plasma)
2)Sony(lcd)
3)Philips(lcd)

Asta e parerea mea, bazata pe experienta proprie.
Multa bafta la alegere.

@Bonzai
Frumos post si util. Bravo!
A l e x
"nici la americani nu e."

Vorbesti de HDTV? Adica americanii n-au HDTV ?

radmasa.gif
traffictours
Eu mi-am luat Sony KDL32S3000, sunt multumit, dar desi il privesc cam de la 2-2,5 m parca regret ca nu am luat o diagonala mai mare, 101 cm, de exemplu(la 4/3 diagonala e de doar 66 cm, iar la wide, imaginea de la semnalul tv e deformata la extremitati), deci o diagonala mai mare ar fi fost mai bine.
bonzai
In banii aia, si pentru ca vine Euro, mi-as lua Panasonic 37PV70P sau chiar 80P. Primul l-am vazut la preturi in jur de 3400 RON la magazine online.
Pe LCD la aceeasi bani ar fi Samsung 37R81, Philips 37PFL5522D si pentru un pic mai mult Panasonic 37LZ70 si LG 37LF75 - nu neaparat ca sunt Full HD, ci doar ca au imagine mai buna.

Eu as lua plasma Panasonic 37PV80P daca as avea in jur de 3600 RON.
Pentru maxim 3000 RON, mergi pe 80 cm.


Ah, sa nu uit: daca iei Samsung, verifica NEAPARAT intr-un magazin cum se schimba canalele. Am vazut 2 modele la prieteni la care dureaza apx 1 sec!! trecerea de la un canal la altul (pe analogic evident). Pe mine m-ar innebuni avand in vedere ca "scannez" nonstop prin posturi. Nu stiu daca "asa e la toate" Samsung LCD sau doar la anumite modele.
traffictours
Una din cele mai bune variante zic eu ca e oferta de la Altex(sau in alta parte, desi nu prea e peste tot): Sony KDL40S3000, costa 40,8 milioane, dar se zice ca Sony e regele lcd-urilor, eu am tot avut tv-uri Sony(crt, flat) si nu am fost dezamagit...bineinteles ca mai e si Philips, Samsung, mai depinde si de gusturi, adica depinde mult de gusturi, ca marcile de top(sau la un anumit nivel de pret) sunt cumva echivalente la performante...
bonzai
Eu am o vorba (valabila si la masini):
"Nu comparati marci, ci modele"
traffictours
Vorba asta e valabila asa, in general, dar cand vorbim de Sony sau Philips, de exemplu, astia nu prea dau rateuri, asa ca gustul si bugetul alocat decide...
herculane
eu am o plasma si un lcd

pe scurt pot spune cam asa:
-plasma vede mai bine posturile de pe cablul analog
-plasma are negrul mai negru (daca pot spune asa smile.gif )
-intr-o camera luminoasa plasma afiseaza mai bine culorile, pe cand lcd-ul devine mai sters
-plasma consuma mult mai mult decat lcd-ul si mai face si zgomot de la coolerele incorporate
-rezolutia lcd-urilor e in general mai buna, ceea ce le face mai potrivite pt a fi folosite drept monitoare pt jocuri (pc, consola), filme HD
-durata de viata e cam dubla in cazul lcd-urilor, insa mi se pare un lucru neimportant pt ca banuiesc ca nu tine nimeni plasma 20-30ani
-la plasma poate aparea efectul de ardere, adica sa ramana imprimata o imagine statica afisata prea mult timp, dar plasmele noi nu prea mai au problema asta
-lcd-urile sufera la afisarea imaginilor rapide, aparand ghosting-ul, dar acum timpul de raspuns este destul de mic si nu mai e atat de deranjanta problema
-plasmele sunt mai sensibile la schimbari de clima, altitudine pt ca au gazele alea inauntru smile.gif

plasma as lua panasonic, lcd samsung sau sony

scuze ca le-am ingramadit asa aiurea pe toate (ma cam grabesc), insa sper ca iti poti face o idee cat de cat
AlexC
Plasma, plasma, plasma!

Parintii mei si-au luat de 8 luni Panasonic 42PV70P, si o folosesc la TV analog si ceva filme pe DVD. Imaginea este cristal, tubul tine 60.000 ore (scrie in carte), negrul e negru, chestia cu burn-in e o poveste de acum 3 ani sau de la plasme facute pe vapor si branduite "Myria", "Funai", etc.

La LCD vezi mai bine DACA sursa emite in aceeasi rezolutie ca cea a TVului, altfel se vede ca pe orice monitor LCD folosit la o alta rezolutie decat cea nativa.

semit, ia 37PV70P ca e cea mai ieftina si buna, ia 42PV70 daca vrei best-buy, si ia 42PY70 daca vrei cel mai bun raport tehnologie noua/pret/calitate.
Daca plasma depaseste bugetul, ia 32R81 de la Samsung si nu o sa regreti.
aqua
eu am un lcd LG de 81 frate-miu o plasma Panasonic tot in jur de 80, nu stiu exact.
Bineinteles ca am fost foarte curios sa vad daca se merita dif de cateva milioane bune, si sincer spun ca pt mine cel putin nu e absolut nici o diferenta, am vazut la plasma exact acele minusuri care le am si la lcd, probabil cel mai important este sursa de semnal, el are digital eu inca sunt pe cablu.
Deci eu nu as plati acei bani in plus doar pt ca e plasma, si teoretic sau in review-uri sau in specificatii este mai buna decat lcd-ul, pt un user obisnuit, meciuri, filme de pe dvd player, etc. este acelasi lucru, trebuie sa fii critic de arta ca sa te iei acum de chichite in loc sa stai linistit pe spate sa urmaresti emisiunile.
parerea mea ca unul care a vazut cele doua tehnologii in actiune, nu merita banii in plus.
dack
Plasma mai mica de 94 nu stiu daca exista... blink.gif
Iar legat de pret, la caracteristici similare, LCD-urile sunt semnificativ mai scumpe.
bonzai
Atentie ca modelul 37PV7 este diferit de 37PV70. Specificatii un pic mai slabe dar mai ales lipsa intrare VGA.
herculane
QUOTE(dack @ 6 May 2008, 10:18)
Plasma mai mica de 94 nu stiu daca exista... blink.gif




sunt si de 82. a scos lg acum cateva luni una, nu stiu daca au mai scos si alti producatori...

oricum, modelul acela de la lg e in jur de 21mil in magazine
semit
41 de kg.. sad.gif cu supra-incalzirea cum sta.. stie cineva?
dack
Semit, vad ca are - Greutate (fara stand) 23 Kg -
Despre ce model vorbesti?
dantes
Pentru aprofundare referitor la conectica necesara la panourile astea se pot consulta 2 topicuri de pe dacia de aici (consum) sau de aici (conectica)

Pe scurt... personal am luat contact cu o groaza de lcd-uri si dupa ochiul meu si dupa cum le-am butonat cum am vrut clasamentul dupa mine e:

1.Samsung (10 calitate, 5 pret)
2.LG (9 calitate, pret 10)
3.Sony (7 calitate, pret 7)
4.Panasonic (7 calitate, pret 6)
5.Philips (8 calitate, pret 3, design 10)
....
x. Myria (2 calitate, 10 pret)

Imi e greu sa descriu in cuvinte cum am gandit clasamentul insa pot spune ca m-a interesat cum se vede in surse full HD, in dvb-t, in cablu tv chior, conectivitate, unghiuri de vizionare, vizibilitate la soare puternic, pret. Nu m-a interesat sa vad pe cifrele date de producatori. Unele teste le-am facut chiar cu 3 teveuri odata (un lg, un samsung si un panasonic).

Concluzie. LCD, daca e pana 1m diag. atunci hd-ready, peste musai fullHD, Samsung sau LG care dupa mine se vad cel mai bine si clar fata de restul. Personal folosesc un LG 42LF75 insa cred ca in bugetul tau s-ar incadra destul de bine ceva de pe aici


Sper sa te ajute in alegerea corecta.
semit
mersi de review blush.gif , o sa am grija totusi sa fie fara angel eyes icon_mrgreen.gif
traffictours
Pai daca tot se vorbeste si de diagonale, haideti s-o lamurim si cu distanta optima de la care trebuie privit tv-ul, fie plasma, fie lcd. Eu stiam de cca 2,5Xdiagonala, dar pe net mai sunt si alte opinii...
dantes
QUOTE(semit @ 6 May 2008, 13:07)
...o sa am grija totusi sa fie fara angel eyes  icon_mrgreen.gif
*



radmasa.gif radmasa.gif tongue.gif

Bugetul tau cred ca mai trebuie marit cu 2-300 lei sa iei ceva mai bun (asta daca se poate) ptr. ca am vazut ca pe la 3200-3300 ar fi ceva teveuri...sub trebuie sa cam incepi sa faci compromisuri... Ca diagonala cred ca doar daca vrei musai peste 1m atunci cei 3000 sunt cam putini ptr. a lua si ceva de calitate/optiuni... Cred ca un 94 la banii astia intra bine...

Bafta la cumparaturi

Despre diagonale e dupa cum ii place fiecaruia... Personal imi place ca toata privirea sa-mi fie acoperita de film.....cam cum e la cinema la mijlocul salii, iar acolo regula de 2,5x diag. nu merge.

In concluzie e dupa gusturi...
xcss
Oarecum off topic... Imi aduc aminte de o discutie...

http://bash.org/?860040

<JoshtheRipper> Brad do you have any issues with " burn in " on your plasma?
<KnaveBrad> nope
<JoshtheRipper> kool
<JoshtheRipper> How well does it handle blacks
<KnaveBrad> I have it bolted to the wall, so they can't really take it without some serious work

04.gif

semit
data de achizitie ar fi 20-25 mai ... sa vedem cum stau atunci.. ce voi lua va fi sigur de 94 si nu as vrea sa depasesc 30mil.. dar sa vedem.. poate castig la loto laugh.gif

daca va fi plasma va fi sigur Panasonic Viera, iar LCD sunt sigur doar de marca pana acum si anume Samsung smile.gif ambele de 37inch, pe asta voi marsa si aprofunda smile.gif
DrK
Shefu incearca Sharp. am auzit ca sunt taticii lor wink.gif
A l e x
QUOTE(norisss @ 5 May 2008, 16:37)
e mult de citit, dar o groaza de amici mi-au dat pana la urma dreptate: PLASMA E NUMBER ONE

Semite, te astept la o demonstratie sa vezi ce poate o plasma HDready.
Nu mai faceti confuzie intre HD, HDready si HDTV.Documentati-va inainte sa va dati cu parerea.
*



Confuziile vin din cauza marketingului aiurea. "Full HD" e noul "Full options" ca si termen. Toti il folosesc dar putin stiu cu adevarat ce inseamna. Si tot ce are "HD" pe el inseamna un fel de "tata-lor" pentru romanii de rand, care se pierd in denumiri si litere in loc sa se uite la caracteristicile propriu-zise.

Daca vreti caracteristici, uitati-va la rezolutiile maxim suportate, de acolo va dati seama ce poate.
AlexV
semit, ca tot ai mentionat suma de 3000 ron. exact asta a fost si bugetul meul max in decembrie si am luat LG 42LC42 (107 cm) . 2999 la DOMO.
Se vede foarte bine. Fratele meu tot asta si-a luat. El are si modelul anterior, merge de mai bine de 1 an jumate non stop.
Danezu
Semit,vezi ca au la oferta in Real po o plasma Panasonic pe la 2700 lei. De 94 parca!
A l e x
Eu as baga un 1080p daca mi-as lua acum LCD sau plasma, daca tot dau un ban macar sa fac treaba pana la capat. Sigur pe viitor blu-ray-ul va fi ca dvdul de accesibil, de ce sa nu ai un tv care sa stie de toate ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.