Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergatoare Megane 2.2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Fre33lancer
Problema sta in felul urmator , masina are 2500km si aproximativ 2 luni de la achizitionare , pana acuma nu prea am mers pe ploaie sau daca am mers am trecut cu vederea problema stergatoarelor in ideea ca e nou domne, se aseaza ...acuma ca a inceput sa inunde prin bucuresti , este absolut insuportabil , stergatoarele mele nu sunt bune de nimica , pe langa faptul ca nu prea sterg ( cand urca sus nu prea sterg , dar la coborare mai culeg apa ) , fac un zgomot infernal , nici la dacia 1310 nu am patit in halul asta ,prefer sa stau cu ele oprite decat sa ma omoare cu sunetul ala tampit de plastic pe geam sad.gif , am incercat ca sa dau si cu apa de la tasnitoare ca poate nu erau destul de ude, dar nimica . Din cate am observat la urcare sar in continuu si in felul asta nu sterg deloc sad.gif . Sa ma duc la garantie ?! ph34r.gif ph34r.gif
TAW
In mod normal stergatoarele nu fac obiectul garantiei (ca si becurile de ex.). Dar poti intreba la deler daca ti le schimba (fara sa le deconteze Renault, caci nu o va face). Dealerul poate face asta daca va dori, ca sa te multumeasca, dar nu este obligat. Asa ca depinde de modul cum pui problema.
Aaa... si vezi daca stergatoarele sun noi, si originale, caci e posibil ca cineva sa isi fi innoit strgatoarele lui vechi cu ale tale. La antrepozitul Reno, la dealer, la bloc, la serviciu, etc.... (eu am intalnit cazuri).
Bafta! biggrin.gif
DRD
Nu cred ca se ofera garantie la stergatoare deoarece sunt consumabile la fel cum a spus TAW
Danezu
Cel mai rau este ca daca nu ti le schimba dealerul,te costa 166 Ron perechea wacko.gif
Solon
Consumabile! Concluzie, NU!
Fre33lancer
atunci o solutie sa le fac sa mearga ca niste stergatoare normale ? , ele sunt noi am inspectat lama , dar problema e ca nu culiseaza pe parbriz sad.gif , parca incep sa imi para rau dupa stergatoarele mele de pe solenza care mergeau cu anii ireprosabil la doar 200 mii ph34r.gif
adrian mgn
Nu trebuie sa-ti para rau dupa alea de Solenta.
Ai achizitionat masina de doua luni...mai fa un efort si cumparati o pereche de stergatoare noi,nu trebuie sa le iei de la Renault neaparat daca ti se par scumpe, iar cum sa ti le schimbi gasesti pe forum.Si acestea te vor tine multa vreme.
Spui ca la urcare mai mult sar ... asta poate fi din cauza ca lama de cauciuc e prea tare sau poate nu sunt pozitionate corect,verifica sunt niste semne pe parbriz de ghidaj.
Atata ghinion sa ai ... in rest sa o stapanesti fara probleme.
Fuzz
Parca pe face-lift nu merg decat cele originale, asta e buba.
shteffanivlad
Era pe undeva pe aici cum sa schimbi cu altele. Oricum, nu cred ca mai dureaza mult si incep si alti producatori sa puna sistemul de prindere sau adaptoare.
manucu
trebuia sa te tina cel putin un an. una dintre posibilitati este ca un binevoitor, inainte de livrare, sa ti le fi schimbat pe cele noi cu ale cuiva care le-a mai folosit inainte. pe m2.2 merg si cele de pe clio 3.
ssilviu
Clio 3 adica.
manucu
just. am modificat postul meu anterior
bogdanescu

Din cite stiu eu pe clio 3 stergatorul ala mai mic e de 400mm. Pe megane e de 450.
caktuss
mergi la un magazin de piese auto (unu oricare, de pe strada) si vezi ce pret are un set de bosch aerotwin pentru masina ta

mai lasati reprezentanta in pace pt fleacuri gen stergatoare, becuri... etc
cassius_clay
Intr-adevar sunt consumabile...dar dupa 2 luni si 2500 km poti face putin scandal.
In afara de asta incearca sa degresezi parbrizul bine si exista si niste solutii pentru cauciuc...daca e lamela prea tare poate se mai corecteaza cu vreo chestie de genul ala.
ssilviu
QUOTE(bogdanescu @ 6 May 2008, 16:07)
Din cite stiu eu pe clio 3 stergatorul ala mai mic e de 400mm. Pe megane e de 450.
*


Hopa, asta nu am observat. Si am dat comanda de stergator de clio 3 icon_mrgreen.gif
manucu
eu am pe m2.2 stergatoare de clio3 si sunt f bune...
bogdanescu
Mi-am luat stergatoare 'de origine' de la Serus. 141 RON. Sint Valeo.
N-am apucat sa le montez asa ca nu pot sa va spun cum sterg.
A l e x
caktuss, Bosch Aerotwin nu e pentru 2.1 ?
megane1
QUOTE(caktuss @ 6 May 2008, 23:31)
mai lasati reprezentanta in pace pt fleacuri gen stergatoare, becuri... etc
*



zi le, domnu caktuss... radmasa.gif


andrei.dumitrescu
Nici eu nu sunt de acord cu preturile practicate de dealeri, mai ales pentru stergatoare, asa ca am ajuns in vitan, unde am si gasit.

Stergatoarele sunt Valeo Silencio si vin la set, pretul fiind 120 ron/set. Interesant mi s-a parut faptul ca pe cutie doar megane 2 ( >12.2005 ) apare ca si compatibilitate.

Pentru cine este interesat sa cumpere poate incerca la maganzinele de la parterul Autovit Center, pe partea dreapta mai exact.
laurentiu_206
QUOTE(cassius_clay @ 7 May 2008, 14:18)
In afara de asta incearca sa degresezi parbrizul bine si exista si niste solutii pentru cauciuc...daca e lamela prea tare poate se mai corecteaza cu vreo chestie de genul ala.
*



Ale mele curata bine dar scartaie enervant de mult. Am schimbat apa pt. parbriz, am dat cu fas-fas de geam pe ele si tot degeaba.
Despre ce solutie e vorba mai sus?
Cum trebuie pozitionata lamela? Spunea altcineva ca exista un reglaj.
marius75
si eu am un megan 2,face-lift,si am probleme cu stergatoarele.Bratul care vine de la masina nu este intors,cum e la celelalte,ci in forma de U,iar sistemul de prindere e nou.Am cautat,dar degeaba,iar la reprezentanta e 120 ron,nu am intrebat daca bucata sau set de 2
spy_oh_joy1389
QUOTE(caktuss @ 6 May 2008, 23:31)
mergi la un magazin de piese auto (unu oricare, de pe strada) si vezi ce pret are un set de bosch aerotwin pentru masina ta

mai lasati reprezentanta in pace pt fleacuri gen stergatoare, becuri... etc
*


am fost la un magazin de piese auto aici din cartier, am intrebat cat costa un set pt megane 2.2 si mi-a zis ca valeo 180 si bosch 210. De ce am impresia ca astia sunt mana in mana cu dealerii? la un prieten la peugeot 307 bosch erau 170 si 200 valeo, sau ceva de genul. Culmea e ca la peugeotul ala sunt mai lungi amandoua.

ce am mai auzit eu pe aici? la autovit sunt mai ieftine? cred ca o sa dau pe acolo.
alexxis2001ro
pentru M II - faza 1 mi-am luat eu bosch aerotwin retrofit - 135 ron - meteor timisoara. pentru M II faza 2 a fost problema la inceput dar acum se gasesc atat valeo cat si bosch.
msch
Stergatoarele mele sunt cele originale, au aproape un an. Sterg destul de bine(s-ar putea si mai bine), insa este enervant acel zgomot care il scoate...se aude de prima data de cand am folosit stergatoarele. Este strigator la cer la o masina ca asta, sa-ti "urle" stergatoarele... am incercat sa ignor zgomotul dar e prea puternic. Totusi nu se poate face ceva? Ca daca nu am sa cumpar si eu altele.
alexxis2001ro
s-a mai spus in alt topic si citez -asa face toate-
spy_oh_joy1389
QUOTE(msch @ 27 Feb 2009, 12:35)
Stergatoarele mele sunt cele originale, au aproape un an. Sterg destul de bine(s-ar putea si mai bine), insa este enervant acel zgomot care il scoate...se aude de prima data de cand am folosit stergatoarele. Este strigator la cer la o masina ca asta, sa-ti "urle" stergatoarele... am incercat sa ignor zgomotul dar e prea puternic. Totusi nu se poate face ceva? Ca daca nu am sa cumpar si eu altele.
*



eu unul ma saturasem de zgomotul ala! de cate ori incepea scrajneam din dinti si daca vorbea cineva in masina nu mai auzeam nimic. mi-am luat un set nou valeo din serus. 165 de lei, cam mult dar n-am gasit contrafacute sa se potriveasca.
tipixxl
si eu am probleme cu ele si am masina de doar 2 saptamani si fac parca le am de o vesnicie. Dar alea din Vitan le are cineva, se potrivesc oare ?
draqosh
si eu am avut prob cu stergatoarele la inceput dar leam schimbat la cobalcescu intradevar destul de scumpe 180 de ron dar merg de 2 ani impecabil.....deci zic ca merita banii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.