Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce parere aveti se statul roman?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
ncristi
De unde ideea...ieri am platit impozitul pe semestru...o suma considerabila...am fi putut sa luam o masina de lux pe banii aia sau sa cumparam un aparat intr-unul din spitatle din tara asta de kkat...orice...

Ieri pe la 5 am ajuns la intrare in B ... la Baneasa...ei bine de acolo pana la Obor (nu sunt mai mult de 8-10Km) am facut apropae 4 (patru ORE!!!!) am simtit ca o iau razana. Interesant este ca nu am ajuns totusi acasa ... am lasta masina undeva pe langa politia sectorului 2 si m-am dus pe jos.

Cine este vinovat?...cine raspunde pentru batia de joc, pentru umilinta pe care o induram zilnic din partea unor imbecili pe care-i alegem cu speranta din 4 in 4 ani?

De ce noi (cetatenii) ne facem datoria si raspundem pentru orice fapta in schimb ei isi bat joc cu o nerusinare fara margini?
gotty
votat execrabil!

no comment!
ssilviu
QUOTE(ncristi @ 23 Apr 2008, 09:20)
Cine este vinovat?...cine raspunde pentru batia de joc, pentru umilinta pe care o induram zilnic din partea unor imbecili pe care-i alegem cu speranta din 4 in 4 ani?


Poporul. Pentru ca el si-a ales conducatorii. Pentru ca e pasiv, nu actioneaza, nu are vointa, nu gandeste si nu in ultimul rand, e prost. Asta e. Pana la urma are conducatorii pe care ii merita, nu?
ncristi
Votat execrabil...nu plec din cauza parintilor.
CGB
QUOTE(ssilviu @ 23 Apr 2008, 08:23)
Poporul. Pentru ca el si-a ales conducatorii. Pentru ca e pasiv, nu actioneaza, nu are vointa, nu gandeste si nu in ultimul rand, e prost. Asta e. Pana la urma are conducatorii pe care ii merita, nu?
*



pasivitatea se poate rezolva prin revolta. iar conducatorii astia sint. daca se propun 2 conducatori: unul hot, mincinos si tupeist si altul nesimtit, la fel de hot si mult mai tupeist....poporu' ce dreq sa aleaga? tre sa aleaga unu din aia 2. ca daca nu alege se gasesc destui sa chitaie:"pai daca nu mergi la vot, n-ai dreptul sa te vaiti".
pai taticu, io merg la vot, da' ce dracu sa votez intre doi hoti?

statu' roman e cel mai mare hot, cel mai mare jmenar, cel mai nesimtit in relatia cu cetateanul.
dack
Statul roman este cel mai mare hot. Am observat asta in timp, indiferent de cine a fost la putere. Cum ajungem la putere, ne intrebuintam toate resursele ca sa ne umplem de bani. Ne doare in cur de aia care ne-au trimis acolo. Trebuie sa facem banu' gros repede, pentru ca nu stii cand se schimba foaia si vin ceilalti hoti la putere. Ce, noi suntem mai prosti? Vile, masini scumpe, conturi in banca - asta este scopul unic al celor de la putere. De fiecare data.

Eu am insa o si mai mare problema - cu Parlamentul.

Parlamentul, adica aia care voteaza legile dupa care traim in tara asta, ar trebui sa fie compus, in mod normal, din cei mai buni romani - cei mai inteligenti, cei mai culti, cei mai experimentati, cei mai responsabili, etc...in general, cei mai buni. Ca sa ne fie bine tuturor, ar trebui sa fim condusi de cei mai valorosi dintre noi. Asa ar fi logic. Asa e si in viata - nu pui la varful unei companii un dobitoc incapabil, decat daca vrei sa ajungi la faliment foarte rapid...

Intrebare de 1000 de puncte - din ce specie de oameni este alcatuit Parlamentul Romaniei de 20 de ani incoace?

Cum avem pretentia sa o ducem mai bine, iar legile din tara asta sa fie corecte si moderne, cand in Parlament ajung cu precadere: inculti, mincinosi, ipocriti, infractori, obositi, prosti, mitocani, mistocari - si lista poate continua la nesfarsit?

Replica (vazuta cu ochii mei la TV!) unei doamne deputat catre unul fost la putere - "Ciocu' mic - acuma noi avem puterea!". Ciocu' mic? Acuma noi avem puterea? Asta este exprimarea si atitudinea unui deputat roman, pe deplin integrat european.

Uitati-va la fetzele lor. Uitati-va la nivelul dialogurilor pe care le poarta. La cum voteaza la mai multe butoane. La cum se huiduie unii pe altii. La cum isi dau sms-uri cu injuraturi reciproc. La cum dorm in timpul sedintelor. La cum isi schimba orientarea politica in fiecare luna. La ce legi voteaza, care sa ii avantajeze doar pe ei. Astia ne conduc pe noi.

Parlamentul Romaniei - cea mai jenibila institutie din aceasta tara. De 20 de ani. Si toate astea - pe banii nostri. Pe munca noastra de fiecare zi. Fiecare dintre noi da bani din salariu ( in loc sa ii duca acasa) pentru ca niste imbecili sa citeasca presa in timpul sedintelor, sa doarma sau pur si simplu, sa lipseasca.

Ma duc sa vomit. Mai vine cineva? greata.gif
Laurentziu83
Stai la coada.
Am votat ultima optiune, cand voi putea, o voi face.
Pentru statul roman, PARAZITII - DE ZIUA TA, cu dedicatie ca sa mi-o **** de 1 decembrie, ca eu sunt satul sa le-o fac de ani de zile.
ncristi
Adica asta smile.gif ?
Perfect de acord...se potriveste cu statul roman smile.gif

dragos62
Spune-ti ca statul face si drege,dar v-ati pus vreodata intrebarea daca toti,dar absolut toti cetatenii si-ar plati darile catre stat la timp si fara artifici de a le fenta ,oare am mai avea aceleasi taxe si impozite?
dack
Eu asa fac. Trebuie sa platesc pentru restul de romani hoti?

Daca unii nu fac asa, este treba statului, care are in mana toate resursele si parghiile pentru a-si colecta birurile. Asta este treaba lor.

Inca un lucru - Dragos, ti-ai pus vreodata intrebarea daca toti cei care au guvernat tara asta nu ar fi furat, cum am fi dus-o acum?
dragos62
Nu trebuie,dar exact ca intr-o afacere...pui la costul de fabricare si perderi si transport...regii...etc...iar consumatorul final plateste toate aceste costuri.Deci statul sa poata ajunge le un anumit buget da in cei corecti.La primul impuls ti-as raspunde ...da ,am fi dus-o mirific,feeric...dar ar fi relativ raspunsul...nu furau ei sigur furau alti din spatele lor....si tot asa,de aceia am spus ...daca toti cetateni ar fi corecti...
dack
Adica cei care isi platesc impozitele sunt cei mai mari fraieri.

Ia sa nu mai dea statul in cei corecti. Sa dea in hoti. Ca de aia platesc Politia si o armata de functionari din banii mei.

Si ne intoarcem de unde am plecat. Pentru ca cei mai mari hoti sunt...in Parlamente si in Guverne, de 20 de ani. Fabrici, terenuri, combinate, licitatii, vapoare, etc...Una e sa nu plateasca Gogu impozit pe casa de 50 RON si altceva un comision de 1.000.000 EUR produs de ministrul X, in urma unei licitatii manarite.

Despre asta vorbim aici.
TresPasser
QUOTE(ssilviu @ 23 Apr 2008, 09:23)
Poporul. Pentru ca el si-a ales conducatorii. Pentru ca e pasiv, nu actioneaza, nu are vointa, nu gandeste si nu in ultimul rand, e prost. Asta e. Pana la urma are conducatorii pe care ii merita, nu?
*



Total de acord. Cat timp o sa ramanem pasivi ei ne vor lua de "fraieri" si vor continua sa se preocupe doar de buzunarul lor, nicidecum de bunul mers al lucrurilor in tara asta.
Apropo, am votat ultima varianta. Cu prima ocazie.....PA.
dragos62
Pai hotia este direct proportional cu nivelul in care actioneaza...nea X daca lucreaza in fabrica fura cateva suruburi,nea Y care administreaza toate fabricile fura cateva fabrici , in definitv ambi fura.Ca suruburile alea sunt ceva nesimnificativ comparabil cu fabrici...e alceva ,dar tot hotie este.
ncristi
In general lumea plateste corect taxele....cel putin cei pe care-i cunosc. Si totusi nimeni nu beneficiaza de nimic...nu sunt servicii medicale, nu sunt drumuri...statul roman incaseaza si nu da absolut nimic.

Este un escroc.
dragos62
Nu neg ca nu ar fi escroc,hot si nu mai stiu cum,dar am incercat sa gandesc un pic mai departe...teoretic daca toti ar fi cinstiti ,statul si-ar face pana la urma 'burta mare' si cu siguranta ar micsora taxele si impozitele.
adrian mgn
Aud tot timpul aceste discutii ... ca statul nu ne da , statul nu ne asigura ...

Eu lucrez in domeniul sanitar si pot spune ca am si eu o relatie ( sau aventura smile.gif cu statul roman si intr-adevar este o mare problema...

dar hai sa vorbim un pic si de calitatea oamenilor care intr-un final formeaza statul si de care sincer nu sunt foarte multumit... incepand de la aia care iarna asteapta
sa vina statul sa le dea zapada din fata casei,care arunca gunoaie peste tot ca doar vine statul sa-l ridice , aia care se fac ca muncesc ca doar ii plateste statul ,care se fac ca fac drumuri si mai mult stau desi sunt platiti (firme private ) sau care nu lucreaza ca trebuie sa aiba cumva grija statul si de ei...

Statul ... statul a fost pe vremea comunistilor , atunci el facea si desfacea tot , acum suntem noi iar statul a ramas undeva in planul doi.

E utopic ce spun eu dar daca fiecare nu ne-am mai astepta atata de la stat sa faca ceva ci am face noi inainte eu zic ca am mai progresa un pic.

Vrem sa ne imbogatim mult prea repede si mult prea usor asta e boala noastra nu avem un cult al muncii.
dack
Adi, topicul asta nu este despre calitatea indoielnica a unor romani, lucru pe care il cunoastem deja.

Acest topic este despre autoritatile romane si ce fac ele pentru acest popor.
Inteleg ca tu esti multumit. Totul e ok - banii nostri sunt administrati ideal si nimeni nu ne fura.

Noi suntem de vina - ar trebui sa muncim mai mult. Pentru ca ei sa isi faca vile mai mari.
adip
Am votat "Execrabil" fiindca deja am plecat, slava Domnului!
Problema pleaca de la faptul ca in Romania nu se aplica legea decat dupa ureche si doar de gura lu' ue. Noi ne-am obisnuit sa ne furam caciula singuri si uitati-va unde am ajuns, la aproape 20 ani de la revolutie avem o infrastructura (sosele, cai ferate, transport public) praf. Si sperante de imbunatatire nu vad, sincer, la cu ce talent se misca astia cu bordurile si alte investitii facute cu cap, pentru care nimanui nu i se ia capul.
dack: de fapt, ar trebui sa furam mai putin. Si ca sa se intample asta, ar trebui sa fim constienti ca legea se aplica si ca daca suntem prinsi ne-o luam dupa litera si spiritul legii.
adrian mgn
Exact cum a spus si Adip ne furam caciula singuri... desigur nu sunt multumit nici eu de modul de folosire a banului public....

Dar lansez o intrebare: Cati dintre noi ajunsi sa zicem "la putere" ar incerca sa schimbe lucrurile si nu s-ar apuca sa fure?

Desigur toti ve-ti spune eu nu ...dar poate asa au zis si astia inainte...hmm?
dack
Deci nu se poate schimba nimic, pentru ca daca vom ajunge chiar noi la putere, ne-am apuca de furat.
Adi, daca toti am gandi asa, chiar nu am mai avea nici o sansa...
gliding.flight
Am votat ultima optiune, si cu prima ocazie, imi voi lua ramas bun fara nicio retinere.

E foarte clar pentru toata lumea ca suntem condusi de niste incompetenti si hoti in ultimul stadiu, de aceea nu prea-mi explic posturile lui dragos, care parca "tine cu ursu". dry.gif

Daca e sa luam cazuri concrete, exemple ar fi numeroase, ma pot referi la cele mai recente care mi-au trecut pe la urechi.

Pai ce minte sclipitoare poti avea sa votezi o lege prin care toti elevii(inclusiv prescolarii) sa primeasca stick-uri, vezi doamne or sa fie manualele in format digital stocat pe ele. Ce naiba sa faca cu el copilul din mediul rural, care el poate nici nu stie cum arata un monitor,pentru ca in sat este calculator la primarie si la politie.

Cu ceva timp in urma (un anume post de radio) a organizat acele "acte caritabile", cu participarea publicului, prin care s-au strans fonduri pentru a achizitiona un autovehicul si sa asigure transportul copiilor la scoala, pentru ca statul,(implicit "conducatorii") nu e in stare sa administreze corect niste fonduri.
Bineinteles ca e mai important ca elevul sa primeasca minunatul stick,decat sa aiba cu ce se deplasa chiar si 15 km pana la cea mai apropiata unitate de invatamant. dry.gif

Acum 2 zile ascultam la radio, o stire suna ceva de genul "Prin ordonanta de urgenta wxyz, statul va veni in sprijinul judecatorilor, si le va acorda acestora o suma de 600 EUR lunar pentru chirie". Da domnilor, au nevoie de ajutor saracii judecatori, si trebuie sa-i intelegem. mad.gif

Gata, simt ca ma aprind inutil, si nu e nici locul nici momentul potrivit. mad.gif

Asadar da... ramane ultima solutie.
Laurentziu83
QUOTE(dragos62 @ 23 Apr 2008, 10:59)
Spune-ti ca statul face si drege,dar v-ati pus vreodata intrebarea daca toti,dar absolut toti cetatenii si-ar plati darile catre stat la timp si fara artifici de a le fenta ,oare am mai avea aceleasi taxe si impozite?
*


Eu, de la 18 ani si jumatate, de cand mi-am luat permis, am facut vreo 100 si ceva de mii de km, in care am ars carburant in medie de 6.5%, deci vreo 6000 de litri de carburant. Cum jumatate din pretul carburantului reprezinta accize (de fapt reprezinta vreo 2/3, dar hai sa nu imputam tot), rezulta ca am platit la stat echivalentul a 3000 de litri de carburant, adica 3000 x 3.7 = 9700 ron, rotunjind putin, am bagat vreo 100 de milioane la bugetul statului in vreo 6 ani. Cati cetateni ai tarisoarei asteia se pot lauda ca au platit la stat atatia bani cat am platit eu? Si asta doar din carburant, ca am platit si in alte moduri, alti bani. Ce mi-a oferit statul in schimb?
O sa sara altii ca n-am facut nimic pentru tara, etc. Uite ca am facut ceva. Am bagat niste bani in fundul lui, macar atat. Ce s-a facut cu banii astia?
Am dreptul sa injur statul sau nu? Am dreptul sa injur politia rutiera ca sta la ciupeala in loc sa faca prevenire sau nu?
dragos62
Ma vad nevoiat sa fac cateva precizari,gliding.flight crede-ma ca nu "tin cu ursul" incercam sa dau un sens acuzarilor aduse statului ,cand am spus ca toti sa-si plateasca taxele si impozitele cred ca am fost destul de clar asa ca nu o mai luati in nume personal,iar daca o face-ti nu va asteptati sa fiti bonusati sau laudati ...aviz Laurentiu.
TresPasser
QUOTE(adrian mgn @ 23 Apr 2008, 17:00)
Exact cum a spus si Adip ne furam caciula singuri... desigur nu sunt multumit nici eu de modul de folosire a banului public....

Dar lansez o intrebare: Cati dintre noi ajunsi sa zicem "la putere" ar incerca sa schimbe lucrurile si nu s-ar apuca sa fure?

Desigur toti ve-ti spune eu nu ...dar poate asa au zis si astia inainte...hmm?
*



Nu vreau sa dau prea multe detalii dar situatia sta in felul urmator: mama mea este intr-un post de conducere intr-o institutie de stat de 2 ani. Cu toate ca exista probleme de care nici nu v-ati putea imagina, nu e lasata sa le rezolve deloc. De ce? Din cauza jocurilor politice. Mai ales ca e "dependenta" de minunatul consiliul local Cluj condus de un om "minunat". Deci pentru schimbare in bine si aliniere la standarde europene se lupta de 2 ani. Rezultat: pierdut fonduri de la guvern pt ca nu li s-a dat drumul mai departe de la cons loc, pierdut 1 cladire din administratie (era ravnita de o universitate), pe cale sa mai piarda o cladire pt ca nu li se dau bani de la CLC etc. Lupte in instanta cu o firma care ocupa un spatiu abuziv (a expirat conttractul de inchiriere acu vreo 4-5 ani si nu vor sa elibereze spatiul), la care reactia Primariei: fac recurs in numele firmei respective(tin sa mentionez ca primaria detine spatiul respectiv si este dat in administratie institutiei conduse de mama mea).
Anyway ca sa nu o mai lungim: Degeaba vrei sa faci o schimbare in bine in tara asta ca nu esti lasat de jocurile politice. Si deoarece mama nu va intra in aceasta "hora", probabil cat de curand va fi schimbata pe motiv de "management defectuos" sau alte motive puerile. Sunt scarbit de ce se intampla in tara asta dar mai ales de cei de la conducere statul roman.

P.S. Ca sa fiu putin mai la subiect: cum ne ajuta statul in urma contributiilor noastre? Oriunde ai de rezolvat o problema (primarie, finante, sanatate) daca nu dai spaga esti tratat ca ultimul om. In spitale daca nu dai spaga poti sa si mori ca pe ei nu-i intereseaza, cu toate ca unii mai in varsta au contribuit 30-40 ani cu taxe si impozite. Situatia infrastructurii este arhicunoscuta. Iarna, pensionarii mor de frig in apartamente si case pt ca nu au bani de incalzire. Deci, cu ce ne ajuta statul? Poate ca sunt mai pesimist de felul meu, dar mor de ciuda cand vad cum se distruge o tara atat de frumoasa iar noi cetatenii lasam sa se intample toate aceste lucruri minunate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.