Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: carte tehnica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
leontin.briciag
Cum pot sa fac si eu rost de cartea tehnica de service pt laguna 2 de 1870cc de 120cp.
Daca mai poate sa ma ajute si pe mine cineva cum se desface interiorul la usa din spate ca nu reusesc.
Byþu
da e simplu.Te pui in genunghi si vezi ca la baza portierei are 2 suruburi cu cap de stea de 20".Apoi mai are unul la manerul interior de unde deschizi portiera(trage un pic de clapeta si-l vei vedea) Restul fetei de portiera e prinsa doar in clipsuri.
Unde este butonul pt geam scoti toata aia usor cu o surubelnita ca are niste clame metalice, si scoti mufa ca are firele scurte.
Vezi ca intre fata si portiera are o "guma" daca pot sa-i zic asa, lipicioasa care ajuta la antifonare , cu grija ca se dezlipeste .
Apoi mai deconectezi sufa de la maner, tot prin clipsare e prinsa, dupa ce ai desprins fata din clipsuri.
Si vezi ca mai este si mufa la boxa.
Sper sa ma fi facut inteles.Bafta
Da ce ai patit de o dai jos?

De carte nu stiu nimic, eu o am,chiar si in romana, dar oricum nu da in ea de dat jos fata la poriera.
qbyte
in manual sectiunea 72A.
cpcro
off topic.
gbyte, poti sa faci un uplos la tot manualul de service in limba romana?
bogdangabriel32
si eu as fi interesat demanualul in romana...mersi anticipat
TheAlphonso
http://www.infotech.renault.com/fo/index.jsp
Eu de acolo am luat tot ce am avut nevoie.

leontin.briciag
mersi pentru ajutor si scuze pentru intarziere


16 Sep 2008, 19:43:
stie cineva unde este siguranta pentru casetofon si gps?
przamfiri
uite ici toate sigurantele
tibirk
pt manual in lb romana format pdf mess tibirk23 dupa ora 7 seara
amilo
salut ma intereseaza si pe mine . o sa te contactez si eu diseara asta daca nu deranjez.

Multumesc mult
tibirk
in atasament manualul de laguna 2 in limba romana


trebuie schimbata extensia din .jpg in .rar (ce sa-i faci....daca .rar nu imi dadea voie sa fac upload i-am schimbat extensia)

e arhivata in 5 bucati.



<span class='edit'>4 Oct 2008, 18:47:</span>
w

<span class='edit'>4 Oct 2008, 18:48:</span>
w
sfinxgo
nu reusesc nicicum sa descarc sad.gif

5 Oct 2008, 06:15:
QUOTE(TheAlphonso @ 24 Apr 2008, 23:31)
http://www.infotech.renault.com/fo/index.jsp
Eu de acolo am luat tot ce am avut nevoie.
*


ai firma?
tibirk
click dreapta/save target as.......
gicusor2000
cine vrea cartea in limba romana sa intre pe gigypopa@yahoo.com.v-o trimit pe messenger cand sunteti online.
o zi buna tuturor
sfinxgo
QUOTE(tibirk @ 5 Oct 2008, 17:37)
click dreapta/save target as.......
*


merci
tibirk
am primit o gramada de solicitari in legatura cu cartea, motiv pt care am postat-o pe forum...acum primesc o gramada de solicitari referitoare la felul in care se schimba extensia si cum se dezarhiveaza...nu este un foarte mare stres pt mine dar parca ma doare sufletul cand vad ca nimeni din cei care nu stiu sa dezarhiveze fisierele nu vrea sa-si dea un pic interesul sa invete un nivel basic de folosire a windows-ului


a. click dreapta/save target as... pe fiecare fisier in parte, si-l salvezi intr-un director(ex. new folder)...toate cele 5 fisiere trebuiesc salvate in acelasi director.Titlul fisierelor este:
1- Renault_Laguna_II.part1
2 - Renault_Laguna_II.part2
3 - Renault_Laguna_II.part3
4- Renault_Laguna_II.part4
5 - Renault_Laguna_II.part5

b. daca nu ti se vede extensia fisierului .jpg, atunci deschizi orice director (folder) mergi la sectiunea tools din meniul directorului (sub bara albastra de sus), deschizi folder options, mergi la sectiunea view si debifezi optiunea hide extentions for known file type apoi dai ok. Acum o sa vezi fisierele descarcate de pe site asa:
1- Renault_Laguna_II.part1.jpg
2 - Renault_Laguna_II.part2.jpg
3 - Renault_Laguna_II.part3.jpg
4- Renault_Laguna_II.part4.jpg
5 - Renault_Laguna_II.part5.jpg

c. schimbi la toate extensia din .jpg in .rar, (apare intrebarea "Are you sure you want to change it?" / "Esti sigur ca vrei sa schimbi asta?" dai yes si la fiecare in parte faci asta, apoi toate vor arata asa:
1- Renault_Laguna_II.part1.rar
2 - Renault_Laguna_II.part2.rar
3 - Renault_Laguna_II.part3.rar
4- Renault_Laguna_II.part4.rar
5 - Renault_Laguna_II.part5.rar

d. daca n-ai winrar instalat il salvezi de sub acest post la fel ca pe fisierele cartii tehnice, ii schimbi extensia din .jpg in .exe, apoi il instalezi (dublu click pe el si next pana la capat)

e.dai click drept/extract here pe primul fisier al cartii tehnice si bingo!!!!! iti apare subit langa cele 5 arhive un fisier de 22MB numit Renault Laguna II.pdf

f. daca n-ai cu ce sa deschizi pdf-uri downloadezi foxit reader tot de sub acest post, ii schimbi extensia din .jpg in .exe, dai dublu click pe el, dai de doua ori next, apesi pe i agree, apesi butonul default, apesi install, apesi finish

g. dublu click pe fisierul Renault Laguna II si have fun (documentatie placuta)


Daca nu reusesti dupa aceasta explicatie sa deschizi cartea tehnica, inchide calculatorul si arunca-l....sau...mai bine cheama pe alcineva s-o faca.

Sper sa nu-mi fie luata in nume de rau!

Toate bune
acura3x
pentru cei care respectati instructiunile o sa reusiti sa descarcati cartea in romana, eu am reusit
paultbg
Salutari,

Pentru cei mai comozi,aveti cartea si aici,la un click departare:
http://www.dump.ro/download.php?id=25696&a...HhJhQ00kXZJWHyK
Numa bine,
Paul

ps.merge si varianta redenumirii arhivelor,am verificat
leontin.briciag
cine ma poate ajuta sau cine stie care este releul de semnalizare dreapta nu-mi mai merge semn. dr fata si spate cea de pe portiera merge

15 Oct 2008, 18:34:
sau daca are cineva manualul tehnic de reparatii
tibirk
manualul tehnic de reparatii


http://www.reno.ro/Manualul-tehnic-de-reparatii-t127145.html
mada74
QUOTE(tibirk @ 8 Oct 2008, 21:14)
am primit o gramada de solicitari in legatura cu cartea, motiv pt care am postat-o pe forum...acum primesc o gramada de solicitari referitoare la felul in care se schimba extensia si cum se dezarhiveaza...nu este un foarte mare stres pt mine dar parca ma doare sufletul cand vad ca nimeni din cei care nu stiu sa dezarhiveze fisierele nu vrea sa-si dea un pic interesul sa invete un nivel basic de folosire a windows-ului
a. click dreapta/save target as... pe fiecare fisier in parte, si-l salvezi intr-un director(ex. new folder)...toate cele 5 fisiere trebuiesc salvate in acelasi director.Titlul fisierelor este:
    1- Renault_Laguna_II.part1
    2 - Renault_Laguna_II.part2
    3 - Renault_Laguna_II.part3
    4- Renault_Laguna_II.part4
    5 - Renault_Laguna_II.part5

b. daca nu ti se vede extensia fisierului .jpg, atunci deschizi orice director (folder) mergi la sectiunea tools din meniul directorului (sub bara albastra de sus), deschizi folder options, mergi la sectiunea view si debifezi optiunea hide extentions for known file type apoi dai ok. Acum o sa vezi fisierele descarcate de pe site asa:
    1- Renault_Laguna_II.part1.jpg
    2 - Renault_Laguna_II.part2.jpg
    3 - Renault_Laguna_II.part3.jpg
    4- Renault_Laguna_II.part4.jpg
    5 - Renault_Laguna_II.part5.jpg

c. schimbi la toate extensia din .jpg in .rar, (apare intrebarea "Are you sure you want to change it?" / "Esti sigur ca vrei sa schimbi asta?" dai yes si la fiecare in parte faci asta, apoi toate vor arata asa:
    1- Renault_Laguna_II.part1.rar
    2 - Renault_Laguna_II.part2.rar
    3 - Renault_Laguna_II.part3.rar
    4- Renault_Laguna_II.part4.rar
    5 - Renault_Laguna_II.part5.rar

d. daca n-ai winrar instalat il salvezi de sub acest post la fel ca pe fisierele cartii tehnice, ii schimbi extensia din .jpg in .exe, apoi il instalezi (dublu click pe el si next pana la capat)

e.dai click drept/extract here pe primul fisier al cartii tehnice si bingo!!!!! iti apare subit langa cele 5 arhive un fisier de 22MB numit Renault Laguna II.pdf

f. daca n-ai cu ce sa deschizi pdf-uri downloadezi foxit reader tot de sub acest post, ii schimbi extensia din .jpg in .exe, dai dublu click pe el, dai de doua ori next, apesi pe i agree, apesi butonul default, apesi install, apesi finish

g. dublu click pe fisierul Renault Laguna II si have fun (documentatie placuta)
Daca nu reusesti dupa aceasta explicatie sa deschizi cartea tehnica, inchide calculatorul si arunca-l....sau...mai bine cheama pe alcineva s-o faca.

Sper sa nu-mi fie luata in nume de rau!

Toate bune
*




din pacate nu mai functioneaza si am nevoie pentru masina din semnatura neaparat mada74paul@gmail.com
maruk84
am si eu nevoie din manualul tehnic pagina cu consumurile pentr motor 1,9 dci 74kw
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.