Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lucrările la construcția Pasajului Basarab vor fi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
rtBK
Lucrările la construcția Pasajului Basarab vor fi oprite
Luni 14 aprilie 2008, 17:07


O nouă dispută legată de construcția Pasajului Basarab din Capitală. Două organizații non-guvernamentale au obținut în instanță anularea actului prin care pasajul primea statut de utilitate publică.

Centrul pentru Resurse Juridice și ONG-ul Terra Mileniul III au cerut în instanță anularea hotărârii Consiliului General al Capitalei prin care Pasajul Basarab primea statutul de utilitate publică.

Reprezentanții celor două ONG-uri susțin că, prin prisma noii sentințe a instanței, exproprierile prin care aproape o sută de familii au fost nevoite să cedeze terenurile și locuințele au fost făcute ilegal.

Instanța a admis motivele invocate de cele două ONG-uri, luând act de faptul că printre clădirile ce urmau să fie demolate sunt și trei monumente istorice ce nu pot fi distruse decât în baza unei hotărâri de Guvern, nu una a Consiliului local.

Decizia instanței este definitivă, dar nu executorie, deci poate fi atacată cu recurs.
Sursa: Realitatea TV



tot ce pot spune este... ROMANIA. se intampla ceva bun si... POC
Cypher4laguna
Conflicte de interese stimabile... Ologarhi, Hahalere, Scusuri putred de bogate ale societatii dry.gif
rtBK
Ideea este ca lumea trebuie sa inteleaga un lucru: Bucurestiul este construit prost si nu face fata, trebuiesc facute sacrificii. In orice caz, din cate imi amintesc cele mai multe persoane stateau ilegal in casele respective.
Laurentziu83
Sa inteleg ca ce a fost inceput va ramane asa, precum casa radio?
Cristi39
auzi ineptie a justitiei romane de cenzurat!!!! cica pasajul nu e "utilitate publica"???? dar sa-i f---- in gura pe domnii magistrati.daca o lucrare de anvergura gen pasajul Basarab nu e utilitate publica,atunci care m---- mamii lor este? lasa sa ramana putregaiurile alea de case de acolo,pline de tigani borati si de prostituate de 2 bani(vechi).Un pasaj care ar mai fi descongestionat traficul asta de calvar din Buc.nu e necesar...Traiasca rromania si a ei justitie!
SwatKat
Am mai zis-o..

Sincer eu stateam prin zona si cunosc f bine strazile pe acolo.. Deci, problema mea e alta.

Vin masinile de pe pasaj, pe 2 benzi pe sens+tramvai, trec pasajul si ajung unde se termina pasajul... si de acolo au 3 posibilitati:
- o iau pe Alex I Cuza, strada cu tramvai pe mijloc, incepe 1 masina pe sens daca nu circula si tramvaiul
- o iau pe Bdul Banu Manta, asta are scuar pe mijloc si 1 banda pe sens... pe laterale masini parcate de la toate blocurile...
- o iau pe Bdul Titulescu, asta are scoala, pe mijloc mai are scuar verde si 2 linii de tramvai, pe margini puse borduri noi, de granit, nu mai are unde se se extinda... plus ca e si o scoala pe acolo...

Bun, si acum intreb: puhoiul de masini care vine dinspre pasaj unde mama lui Lucifer se duce? nu se va bloca si lumea nu va injura ca la usa cortului?

Ca sa nu mai zic ca pasajul desfiinteaza scuarul verde de pe bdul Titulescu (partea de sub pasaj, din fata Bisericii Titulescu, pana la primaria sector 1), asta ca tot avem multe spatii verzi in oras...

Ia ganditi-va la solutia asta:
- se muta gara de nord in locul garii basarab, se construia si o cladire moderna si terminal nou.
- pt ca nu mai erau sine de tren, nu mai faceau pasaj si efectiv asfaltau pe unde is acuma sinele.
- spatiul ramas liber pana la vechea gara de nord putea fi folosit ca parcare, cladiri etc, whatever?
Cristi39
zici de spatiile verzi?pai miile de hectare de padure care se taie in draci,parcurile care se distrug pt a aparea "cartiere de vile" etc,de astea ce sa mai zici??? asta (pasajul)era o varianta la traficul asta barbar din Buc.Ce spatiu verde se distruge in cazul asta?metrul ala patrat unde se urineaza cainii sau foloseste drept culcus pt boschetarii din zona??? ei, as...
Iar cu mutatul garii,tu crezi ca reuseau astia in urmatorii 20 de ani??? pai "baietasii"astia nu au finalizat macar un tronson de metrou lasat inceput de "ceasca" daramite sa mute o gara cu toata infrastuctura necesara...astea sunt fantezii pt romania.Poate in alta parte mergeau,aici nu.
SwatKat
Eu vorbeam simbolic de spatiile alea verzi... Da ia zi tu unde se vor scurge masinile alea... citeste ce am zis mai sus sau daca stii zona iti dai seama de ce vorbesc...

PS. N-am nimic cu tine, sunt curios daca esti de aceeasi parere...
AlexV
daca mai traia ceausescu, acum era gata si pasajul si nu sufla unu in front. am ajuns sa scriu asa ceva. Romania, tara unde tot raul e posibil.
Cristi39
daca o sa circule toti soferii din Buc pe acel pod in acelasi timp,ceea ce e mai putin probabil,da ai dreptate.o sa fie balamuc.In rest...
Tocmai ca stiu f bine zona.Pe acolo trec zilnic.Lasa sa se finalizeze si o sa vedem.Macar sa apuce sa se termine in urmatorii 10 ani.
SwatKat
Si eu zic ca e bine ca se face, fara discutie. Nu stiu insa rezultatele.. De asta mi-e frica. Nu vezi ca la noi orice se face, lasa astia in urma numai belele? Asfalteaza strazile si apoi la prima ploaie e inundatie, ca deh, nimeni nu curata canalele pline de asfalt.. SI tot asa...

Si mai mi-e ca o sa dureze mult mai mult de termenul dat de primar.... cum naiba sa se termine in febr 2009 cand pasajele de la Baneasa, mult mai simple, au durat ani de zile....
M i h a i
QUOTE(blak2oo8 @ 14 Apr 2008, 16:42)
Lucrările la construcția Pasajului Basarab vor fi oprite

exproprierile prin care aproape o sută de familii au fost nevoite să cedeze terenurile și locuințele au fost făcute ilegal.

sunt și trei monumente istorice ce nu pot fi distruse decât în baza unei hotărâri de Guvern, nu una a Consiliului local.

*



Mi se pare ceva normal...prea multe constructii dauneaza grav...

Cum adica sau facut ilegal??banuiesc ma majoritatea rromilor din zona au fost de acord...banuiesc ca acum sau gandit ca pot scoate mai multi bani de la autoritati..

Care sunt faimoasele monumente?? de cand la noi cultul pt monumente??Mai mult ca sigur ca sunt alte interese la mijloc..
mmgmarius
Au distrus casele.... case in care oricum stateau baieti de culoare, cei care te intreabau cand treceai prin zona daca vrei o fata...

Din punctul meu de vedere pot demola toate cladirile in paragina ce le numesc "monumente istorice". Nu o sa mai avem unde locui ca nu vrem sa demolam aceste munumente, de ti-e si frica sa treci pe langa ele ca-ti cad in cap.

Si inca ceva au demalat casele si au mai lasat una... UNA PLINA DE CURVE.
M i h a i
O fi un cort monument istoric...Daca era un cutremur ca in 77 si darama toate monumentele astea istorice in care stau fetitele nu mai era nici o discutie...
mmgmarius
Cu natura n-ai cum sa te pui biggrin.gif
OVIDIUS
E limpede ca sunt interese imobiliare acolo. Probabil ca au cumparat putinele litigii de la fostii proprietari iar acum cu noua sentinta, pot obtine bani bunicei pe spatiul unde fac astia pasajul. Astfel, in loc sa dureze 3 ani, o sa dureze 5. Sau 55...
rtBK
ultima stire spune ca videanu continua constructia la pasaj si ca va ataca in instanta aceasta sentinta care nu este definitiva.
adip
QUOTE(blak2oo8 @ 15 Apr 2008, 00:42)
Lucrările la construcția Pasajului Basarab vor fi oprite
Luni 14 aprilie 2008, 17:07
O nouă dispută legată de construcția Pasajului Basarab din Capitală. Două organizații non-guvernamentale au obținut în instanță anularea actului prin care pasajul primea statut de utilitate publică.
radmasa.gif
Sunt curios cati bani s-au ingropat pana acum acolo, si cat costa intarzierile. Ca la noi la nimeni, cu mana noastra ne-o facem, dupa care ne miram de ce ni se pipi toti in cap
Meghitzanul
si tocmai cand ma gandeam ca in sfarsit se face ceva bun in Bucurestiul asta...
ar trebui sa ii aruncam pe toti in Dambovita...
burliu
se apropie de sfarsit cu lucrarile , in acest reportaj se vede foarte bine
supremeon
super fain... din primele poze chiar ma bucuram, si credeam ca se poate inaugura de 1 decembrie... insa, apoi am vazut ca mai e de lucru ceva... cel putin cateva luni... oricum, daca deja il si zugravesc smile.gif ... ma bucur ca, dupa atatia ani, se mai adauga un aer de modernitate si capitalei noastre... abia astept si autostrada suspendata... caci, prea mi-e cuida cand vad ce poduri interesante sunt in budapesta, in zonele in care se se intersecteaza cu autostrazile...
Avani
Oprescu zicea intr-un reportaj acum ceva vreme ca se asteapta sa deschida pasajul abia de la 1 martie 2011.
Adi86
QUOTE(burliu @ 17 Nov 2010, 18:48)
se apropie de sfarsit cu lucrarile , in acest reportaj se vede foarte bine
*



Deci se poate. Cred ca e una din cele mai moderne constructii din RO la momentul de fata.
eduardsebe
Ma bucur sa vad ca si pe la noi se poate face asa ceva...deci s-a vrut...acum sa vedem cat rezista asfaltul biggrin.gif
rtBK
oricum s-au pus pe treaba din cate am observat.. la inceputul anului vor fi noi variante de a "scapa" din drumul taberei, stradutele au fost refacute si transformate in sensuri unice.

rtBK
“Se circulă super pe Pasajul Basarab. Sigur nu va mai fi aglomerație aici”


eu zic ca o sa fie o problema la intersectia de la apaca si va fi nevoie de un pasaj suprateran sau subteran... numai timpul va spune...

p.s. in sfarsit au pus si eu tramvaie noi nu "restaurate"
CGB
sa-nteleg ca maine daca vreau, pot sa urc pe pasaj la orhideea si sa cobor la victoriei? s-a dat drumu' la pasaj (in toate directiile) ptr toata pulimea, sau a fost doar un test?
rtBK
doar test
UXE
sunt curios cat dureaza pana o sa zboare vreunu de pe pod..
eduardsebe
da....m-am mirat si eu cand am vazut ca circula 11...dar se pare ca liniie care duc la vechiul capat de linie de la gara sunt neterminate...
UXE
3 iunie data inaugurarii smile.gif
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/p...fic-intens.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.