Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Men only: Mai sunteti prienteni cu fostele iubite?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Cypher4laguna
Mi s-a reprosat de curand cum ca nu e normal ca nu as mai fi prieten cu fostele iubite. Mie nu mi s-a parut ca ar fi ceva grav...

Ma rog... ai trait cu un om un numar de ani si din anumite motive s-a terminat totul. Nu vad de ce as insista sa pastrez o relatie dar la alt nivel... In plus iti vezi mai usori de viata daca tai "raul" de la radacina.

Nu stiu daca e semn de slabiciune sau de tarie... dar asta e.

Sa vedem ce zic baietii. happy.gif

Mrija
Si mie mi s-a zis la fel. Viata merge inainte, ce rost are sa scormonesc trecutul?? wacko.gif
Flamingo
QUOTE(Cypher4laguna @ 11 Apr 2008, 10:10)
Mi s-a reprosat de curand cum ca nu e normal ca nu as mai fi prieten cu fostele iubite.
*



Daca ti-a reprosat actuala, se intelege. "Iart-o", pentru ca asa fac majoritatea... dar daca ti-a reprosat altcineva, cere-i te rog argumente de ce nu e bine sa mai pastrezi relatia cu fostele / fosta.

Ai sa razi dar reintalnirea cu o fosta iti poate aduce mari surpize. Se ajunge cateodata sa se reinchege relatia distrusa candva. Acum sunteti mai maturi, stiti sa va feriti de greselile facute candva, ma rog... pana si sexul este altfel acum si aici ma refer la partile bune.

Gelozia este "solutia" oamenilor prosti care dupa o perioada de trai in comun isi "insusesc" aproapele ingradindu-i multe dintre drepturile pe care le avea inainte.

Personal nu vad nimic rau in a pastra relatia cu fostele. Daca la inceput nu mai vroiam sa aud de ele, cu timpul am revenit la ganduri mai bune. Este normal ca dupa o despartire urata sa incerci sa-ti stergi toate amintirile din memorie, sa distrugi pozele cu ea, sa arunci cadourile, etc... pentru ca in acele momente ea este omul cel mai urat de pe pamant, si aici nu ma refer la aspectul fizic ci la sentimentele pe care le ai fata de persoana pe care o iubeai candva. Ulterior, dupa ce se mai linistesc apele, dupa ce iti refaci viata... si incepi usor-usor sa uiti necazurile si sa revii la normal, nu stiu ca prin ce minune / farmece / vraji sau concidente... te intalnesti prin oras cu fosta sau "dai" peste ea la vreo firma cu care colaborezi, intalnire care te surprinde placut in majoritatea cazurilor si parca-parca ai mai vrea sa fiti impreuna. Dar asta este alta poveste, probabil de alt topic...

Probabil actualeleor (vai ce urat suna) le e teama ca in cazul in care pastrezi relatia cu fostele, te poti recombina la un moment dat cu una din ele (in cele mai dese cazuri dupa o partida de sex)... Acum fie vorba intre noi, femeile stiu prea bine ca unele accepta sa se culce prea usor cu un barbat... fapt prin care il poate "castiga" sau cum este in cazul de fata, recastiga.

Asadar teama lor este oarecum justificata dar si asta in anumite limite. Daca ii dai de inteles ca esti "fluturas", atunci este de-nteles, daca nu, si esti "cuminte", atunci ea are o problema.

Si acum pe final... (cazul meu, daca te intereseaza cumva )... afla ca mie MI SE RUPE de cum gandeste in legatura cu fostele ! Am atatea alte probleme pe cap mai importante decat asta, incat aproape trec cu vederea... iar o eventuala cearta o inchei cu o glumita:

"Saptamana asta la rand este Alexandra. Saptamana viitoare probabil va fi Cristina. Tu pe care o preferi ? Cu cine preferi sa te insel draga mea ? Hai ca unele le mai stii... Alege tu !" wink.gif
claus
mi-am permis sa mai adaug o optiune smile.gif
nu comentez mai mult, ca nu e bine pe o arie publica
Flamingo
Este exact optiunea care lipsea si la care faceam oarecum referire mai sus si care este cat se poate de adevarata. biggrin.gif
zax
QUOTE(Catalin S. @ 11 Apr 2008, 10:47)
daca ti-a reprosat altcineva, cere-i te rog argumente de ce nu e bine sa mai pastrezi relatia cu fostele / fosta.
*

QUOTE(Catalin S. @ 11 Apr 2008, 10:47)
Ai sa razi dar reintalnirea cu o fosta iti poate aduce mari surpize. Se ajunge cateodata sa se reinchege relatia distrusa candva. Acum sunteti mai maturi, stiti sa va feriti de greselile facute candva, ma rog... pana si sexul este altfel acum si aici ma refer la partile bune.
*



Ce alt argument mai vrei?! Cred ca cel dat de tine e cel mai puternic... dar hai sa-ti mai spun eu unul, nu de ce nu e bine ci mai degraba de ce e ciudat

Eu personal nu cred intr-o relatie platonica dintre un barbat si o femeie decat poate daca barbatul e gay... si atunci nu prea mai e barbat... daca ies cu o tipa la "o cola" sau intr-un parc la o discutie amicala, ies cu ea fie pentru ca vreau sa aflu ceva fie pentru ca vreau s-o cenzurat. Altfel... ce sa discut cu ea? Auzi, nu merg cu baietii la bere sau la fotbal, ma duc cu "amica" mea la o prajitura... Cine inghite povestea asta? Iar daca nu ies doar cu ea ci facem o iesire in grup, eu cu actuala ea cu actualul... de, prieteni de familie... cam cum se desfasoara iesirea asta? stau la vorba cu prietenul/sotul ei si spun una dar gandesc... ba, cu asta o fi facut sex oral? dar anal? i-o place mai mult cu el? Ce-ar fi sa incerc sa i-o trag, daca eu am fost mai bun atunci ar trebui sa vrea.

Daca ma intalnesc cu vreo fosta pe strada sau se intampla sa ajungem sa lucram impreuna asta e, nu o sa ne comportam (sau cel putin eu) ca salbaticii. Dar acu' sa nu-mi spui ca tu crezi expresia aia cu "e cazul sa incetam relatia asta dar eu zic ca putem sa ramanem prieteni"

QUOTE(Catalin S. @ 11 Apr 2008, 10:47)
Si acum pe final... (cazul meu, daca te intereseaza cumva )... afla ca mie MI SE RUPE de cum gandeste in legatura cu fostele ! Am atatea alte probleme pe cap mai importante decat asta, incat aproape trec cu vederea...
*

Foarte rau ca ti se rupe pentru ca ar trebui sa te intereseze cum se simte, se presupune ca o iubesti daca te-ai casatorit cu ea. Si oricum, dupa ce parintii nu vor mai fi sotia va fi singura care va fi langa tine atunci cand iti va fi greu, nu prietenii, nu fostele, nici macar copiii...
Plus de asta cred ca daca ea s-ar duce sa se intalneasca cu vreun fost ti-ai cam baga picioarele in toate problemele alea importante si ai face pe dracu-n patru sa afli daca nu cumva te-nsala.
MuciX
Eu ma inteleg bine cu toate, mai putin una care, nu stiu de ce, a inteles ca as fi dat-o afara din casa... In rest, ma inteleg perfect cu toate... poate ca sunt ele de isprava, poate ca stiu eu sa las loc de buna ziua, nu stiu, dar s-a intamplat. Acum daca stau sa ma gandesc, daca ar fi fost invers, probabil, mi-ar fi fost la fel. Nu vad de ce ar fi obligatoriu sa pastrez relatiile cu fostele... Nu ii vad rostul; plus ca poti avea belele cu actualele (vezi coltul misoginilor - e plin).
andu911
domnisoarele nici n-ar avea de ce sa voteze
Flamingo
Zax, cunosc mai bine situatia mea, asa ca sustin in continuare... MI SE RUPE de ceea ce crede, pentru ca oricum nu-i pot scoate din cap anumiti gargauni pe care ii au de regula mai toate femeile. Si apoi... in 9 ani de cand suntem impreuna, cred c-am ajuns s-o cunosc mai bine decat multa lume ca sa am curaj sa fac aceasta afirmatie.

Nu confunda iubirea cu respectul. Proportiile le stiu mai bine si stiu pana unde sa ma intind, cum de altfel cred ca face si ea. Si oricum, ea stie ca mi se rupe, stie ca sunt un noncoformist si ca fac ceva cand vreau eu si cand consider de cuviinta si nu cand mi se spune si mai ales ca sunt misogin intr-o oarecare masura.
C a t a l i n
Nu vad nimic benefic în a retrograda relația ajunsă la un moment dat la un nivel cu o persoană. Dacă nu mai este ce a fost, să nu mai fie deloc.

Asta cred și asta fac.
zax
nu zic sa faci ce zice ea sau cum si cand zice... clar nu trebuie sa ii dai impresia ca esti fatalau si ca ea conduce ca te-ai dus la vale... dar sa nu-ti pese... asta-i alta treba... ma rog, tu stii mai bine, e viata ta, familia ta!
dack
Catalin, imi place cum gandesti, in general, adica matur...

Spui "Personal nu vad nimic rau in a pastra relatia cu fostele. Probabil actualelor (vai ce urat suna) le e teama ca in cazul in care pastrezi relatia cu fostele, te poti recombina la un moment dat cu una din ele (in cele mai dese cazuri dupa o partida de sex)... Gelozia este "solutia" oamenilor prosti care dupa o perioada de trai in comun isi "insusesc" aproapele ingradindu-i multe dintre drepturile pe care le avea inainte...afla ca mie MI SE RUPE de cum gandeste in legatura cu fostele "

Spune-mi insa, cum te-ai simti daca prietena/sotia ta ar vorbi la telefon regulat (sau ocazional) ori si-ar scrie mailuri/mess cu fosti iubiti? Barbati pe care ea i-a iubit la un moment-dat, cu care s-a culcat, cu care are amintiri....Cat de confortabil te-ai simti?

De aceea, eu zic ca ai si dreptate, dar numai partial.. Ar trebui sa gandesti si pe dos, adica la ce anume simte iubita ta cand vede ca vorbesti cu fostele...

Cunoscandu-mi perechea de atata timp si avand in vedere relatia pe care noi o avem, nu sunt gelos atunci cand fostul o suna de ziua ei si viceversa. Dar nici bine nu imi pica, ca sa fiu sincer...

Ca o relatie sa traiasca sanatos si sa aiba sanse reale, cele vechi trebuie sa moara. Asta e parerea mea.

PS.Desigur ca intr-o anumita masura sunt ipocrit - si pe mine ma suna fosta sotie de zilele de nastere. Dar cum eu chiar nu mai am absolut nimic pentru ea si o sun inapoi doar ca sa nu ma considere mitocan, mi se pare ca asta nu trebuie sa se puna! biggrin.gif
Flamingo
Dack-ule, asa este... probabil sunt mult mai matur decat "scrie" in profilul meu si daca am ajuns sa gandesc asa, este din cauza ca viata mi-a tras-o mult prea devreme fata de cum le-a tras-o altora.

Problema cu fostii ei, hmmm... sa zicem ca s-a rezolvat acum foarte multi ani (plus ca nu mai are acelasi nr. de telefon iar din 2004 ne-am mutat cu cortul in alta parte) si daca se mai intalneste intamplator cu ei prin oras / cartier, ce pot sa-i fac ? Asta este. Important este ce face dupa. Eu n-o controlez cum nici mie nu-mi place sa fiu controlat. Recunosc faptul ca din cand in cand mai fac misto de ea pe aceasta tema si mai ales pentru ca prin natura meseriei, lucreaza si in ture de noapte.

Din nefericire pentru ea, pe mine ma cunosc de cel putin 100 de ori mai multe persoane decat viceversa (si nu imi cereti amanunte ca-s de prisos), asa ca intalnirea accidentala cu vreo fosta este inevitabila dar normala... Tot din cauza ca sunt mult mai cunoscut decat ea, are cateodata accese de gelozie pe care i le curm relativ repede. Repet... nu ma intereseaza ce gandeste in legatura cu fostele. Si-apoi stie si ea vorba aia cu hotul neprins este negustor cinsit.

In alta ordine de idei, traim intr-o armonie perfecta... biggrin.gif si daca nu ne-am certa din cand in cand, s-ar creea o monotonie glaciara care ar duce probabil la altele, mult mai rele...

Dar gata cu cazul meu ca nu-mi place sa fiu "prea" in centrul atentiei, mai spuneti si depsre voi. Eu mi-am dat destul cu parerea. Nu vreau sa fac din acest topic un blog personal.

antifizic2
votat Da, dar doar cu unele

este valabila si ultima varianta cea cu sex-ul dar nu mi se potriveste la fel de bine
blondish
Sa inteleg ca topicul este doar pentru sexul masculin? biggrin.gif
sadi
nu votez, ca am inteles ca doar voi aveti drept de vot aici sleep.gif , dar imi spun si eu parerea..
in urma cu ceva vreme inca credeam ca e bine sa tii legatura cu exul/exa.. dar am ajuns la concluzia ca e mai bine fara.. de ce? pentru ca nu te mai gandesti la el/ea, iar daca te intalnesti intamplator pe strada cu el/ea si il/o vezi langa o alta persoana nu-ti mai face chiar atat de mult rau..
asa ca mai bine lasi trecutul in spate, pentru ca poti sa treci mai usor peste situatia nasoala si poti sa-ti vezi mai usor de viata..
daca se poate, il/o feliciti de ziua de nastere, e ok, daca nu, sa fie fericit/a..
daca traiesti prea mult in trecut nu-ti face bine si nu apuci sa vezi ceea ce e in jurul tau, nu apuci sa vezi partea buna a vietii, nu apuci sa te bucuri asa cum trebuie de tot ceea ce te inconjoara..
Cypher4laguna
@blondish, sadi and other girls

nu... doar poll-ul este pt sexul masculin dar topicul e general si ma intereseaza ce au de zis fetele in privinta asta.

doar sa nu alterati rezultatul poll-ului tongue.gif

mersi wink.gif

L.E. sadi... cam asa vad si eu problema
sadi
toate alea le-am invatat pe propria piele.. am tinut cu tot dinadinsul sa pastrez legatura cu exul.. nu mi-a facut deloc bine.. in momentul in care am decis ca vreau sa ma bucur de viata, nu sa sufar, am rupt orice legatura cu trecutul.. nu am mai vorbit, nu ne-am mai intalnit..
inutil sa spun ca a fost mai usoara trecerea si sunt o alta persoana acum blush.gif
diesel_power
QUOTE(sadi @ 11 Apr 2008, 17:48)
nu votez, ca am inteles ca doar voi aveti drept de vot aici  sleep.gif , dar imi spun si eu parerea..
in urma cu ceva vreme inca credeam ca e bine sa tii legatura cu exul/exa.. dar am ajuns la concluzia ca e mai bine fara.. de ce? pentru ca nu te mai gandesti la el/ea, iar daca te intalnesti intamplator pe strada cu el/ea si il/o vezi langa o alta persoana nu-ti mai face chiar atat de mult rau..
asa ca mai bine lasi trecutul in spate, pentru ca poti sa treci mai usor peste situatia nasoala si poti sa-ti vezi mai usor de viata..
daca se poate, il/o feliciti de ziua de nastere, e ok, daca nu, sa fie fericit/a..
daca traiesti prea mult in trecut nu-ti face bine si nu apuci sa vezi ceea ce e in jurul tau, nu apuci sa vezi partea buna a vietii, nu apuci sa te bucuri asa cum trebuie de tot ceea ce te inconjoara..
*



O parere foarte obiectiva si corecta.

Doar cu o tipa mai tin contact, nu stiu de ce, dar imi face placere, cand vorbesc cu ea chiar uit ca am fost impreuna odata...
semit
nu tin legatura
catalin_tm81mis
nici sa nu aud de ele. de ce? ptr ca ne-am certat/despartit dintr-un motiv. bun rau a fost un motiv care sa ma faca sa plec sau sa o faca sa plece. ce treaba am ce face sau cand e ziua ei. am pe alta si gata, nu mai conteaza trecutul.
si daca ne vedem pe strada exista loc de buna ziua si doar atat. (desi nu am disparut din timisoara cu ultima fosta m-am vazut abia dupa 2 ani de la despartire pe strada deci si soarta ma fereste de trecut wub.gif )
Berila
Da!
Proaspete amintiri despre Buzata, Zemoasa, Micuta ...
Cat despre posesoare ... cui ii pasa?
blondish
Eu am mai tinut legatura si inca mai tin cu o singura persoana din trecut. Am ramas foarte buni prieteni si cred ca e singurul barbat cu care pot sa vorbesc despre orice fara nici o jena. Dar asta nu a fost o relatie de durata. Inaintea celei de acum am mai o relatie de vreo 2 ani care s-a terminat urat de tot. La inceput ramasesem prieteni, destul de buni chiar, dar asta a durat doar un an de zile. Din momentul in care si-a gasit o noua iubita a inceput sa ma trateze de parca as fi fost ultimul om de pe pamant. Si din momentul ala s-a taiat tot firul si nu am mai vorbit absolut deloc, nu l-am mai vazut si punct.
Concluzia mea este ca nu trebuie sa ramai prieten decat cu cine merita sau cu cine crezi tu ca merita.
Am dat doua exemple total diferite din viata aceleasi persoane, adica a mea. Acum eu zic ca fiecare persoana va face in felul ei in functie de situatia de fata.
Flamingo
QUOTE(blondish @ 12 Apr 2008, 13:08)
Am ramas foarte buni prieteni si cred ca e singurul barbat cu care pot sa vorbesc despre orice fara nici o jena.
*



Puteai dicuta cu el aproape orice chiar si inainte sa va despartiti ?
C@talin
prieteni femeilor care poti discuta cu ele orice sunt gay biggrin.gif
Cypher4laguna
radmasa.gif
C@talin
glumeam si eu smile.gif
aphophis
QUOTE(C@talin @ 12 Apr 2008, 18:45)
glumeam si eu smile.gif
*




filmele iti cam dau dreptate. nu stiu insa daca e un stereotip sau reflecta realitatea icon_mrgreen.gif
C@talin
oricum cea ce am zis e destul de adevarat 243.gif
antifizic2
QUOTE(semit @ 11 Apr 2008, 17:47)
nu tin legatura
*



ratezi
make up love wub.gif
Cypher4laguna
in cazul asta nu stiu daca sa nu-mi fac grij ca o tipa are prieten un ex. Statistic vorbin (rezumandu-ma la rezultatele de mai sus) cam jumatate din baieti pastreaza leatatura cu unele/toate fostele... ingrijorator poate fi ca in cam 14% din cazurile cu de prietenie cu foste unele fac sex cu ex-ul... deci nu stiu cati ar inghiti in calitate de iubit o relatie de prietenie a actualei iubite cu un ex icon_mrgreen.gif

ma rog... vreau mai multe rezultate! votati lumeee ca nu e prea corect un poll cu 62 de respondenti.

Semnat,

Omu' de stiinta biggrin.gif
DrK
a face sex cu o fosta prietena inseamna ca inseli actuala prietena?
Cypher4laguna
nu neaparat: daca ai o prietena atunci DA, daca nu atunci nu biggrin.gif

Ma rog, mai sus acopeream 2 variante de sex cu fosta (tipul are iubita sau fosta are iubit, dar cade in plasa fostului - caz in care sexul cu fosta duce la inselarea unuia din parteneri). nu am acoperit situatia in care ambii nu au pe nimeni, dar fiind best case scenario l-am ignorat biggrin.gif .
DrK
eu nu cred ca poti insela pe cineva cu altcineva care a existat inainte smile.gif
adica... ma intelegeti voi radmasa.gif
Cypher4laguna
eu inteleg, ca-s baiat de treaba si intelegator... dar nu cred ca as mai fi daca as fi in pielea incornoratului icon_mrgreen.gif si nici tu dealtfel 10561582.gif
Flamingo
Poveste adevarata din care se pot trage multe concluzii...

Aam avut o fosta cu care o inselam pe actuala de atunci... si culmea, tot ea era geloasa, fosta. Ulterior m-am despratit de actuala de atunci, am reinchegat relatia cu fosta si o perioada a mers excelent, chiar mai bine decat prima data, insa dupa vreo 2 luni relatia s-a dus dracului. Sau cum e vorba aia... am alergat dupa 2 iepuri si n-am prins nimic, pentru ca actuala care devenise fosta din cauza ca ma combinasem cu "prima" fosta, nici nu a mai vrut sa auda de mine.

Eheee, de-ale tineretii valuri... rolleyes.gif

Sfatul meu... ?
Daca vreti sa inselati actuala cu o fosta, care vorba lui DRK, nu este chiar inselare... biggrin.gif tineti-o pe prima de-o parte pentru c anu se stie niciodata cand ramaneti din nou fara fosta. E un fel de backup, ca sa vorbesc in termeni IT. icon_mrgreen.gif

Moaaa, ce rau sunt ! biggrin.gif
DrK
asa se si procedeaza... e logic wink.gif
BOG
Dintre bărbați, 90% și-ar înșela soția cu fosta iubită, dacă s-ar ivi ocazia. Cel puțin așa reiese din concluzia unui studiu realizat de psihologul Steve Gangestad, de la Universitatea din New Mexico, SUA.

Ispita relației cu „fosta“


icon_mrgreen.gif A? icon_mrgreen.gif
Alex11
in cazul meu tin legatura doar cu ultima prietena. Cu restul vorbesc din an in paste.
Un mic (sper) istoric legat de ultima.
Ne-am cunoscut pe net, am vorbit o perioada proma ne-am intalnit de aici am dat-o in iubire. Peste vreo sase luni la o vizita a mamei ei (plecata din tara) ea isi schimba atitudinea. Peste inca cateva cica nu ma mai iubea si ca numai are chef de nimic. Buun ea imi cere sa fim prieteni ca inainte. Desi era clar (pentru mine) ca nimic nu va mai fi ca inainte zic ok. Pretena isi face gagic si se "lauda" cu poze cu ei doi pe net. In acest timp discutiile intre noi sunt aproape 0. Dupa o despartire putin zis amiabila, vorbim iara. De ce? nu stiu probabil din faptul ca prostul de mine inca o iubeste desi ar trebui sa-mi vad de condus.

PS imi pare rau de postul lung si poate lipsit de logica...
Flamingo
QUOTE(Alex11 @ 17 Apr 2008, 00:18)
PS imi pare rau de postul lung si poate lipsit de logica...
*



No problem man ! wink.gif Nu este deloc lipsit de logica. Daca citesti postul lui BOG (e un pic mai sus) si te "iei" de linkul dat de el acolo, o sa intelegi ca e mult adevar in ce spun psihologii aceia si poate te regasesti un pic in studiile facute de ei. Cam asa a fost si la mine. rolleyes.gif
SwatKat
Eu n-am mai tinut legatura... nu mi se pare normal... A, daca nu te-ai certat iremediabil, nu mi se pare normal nici sa nu mai vb din cand in cand.. Dar atat..

Asta fac si eu.. De 2 ani de zile nu m-am mai intalnit cu fosta... nici intamplator, nici organizat... Mai vb din cand in cand la tel, adik de 3-4 ori pe an sa zic, de la multi ani si poate de sarbatori... Ca asa mi se pare normal.

Dar chestia asta depinde de la o relatie la alta... De ex eu nu pot sa zic ca am fost nefericit in fosta relatie... dar nici foarte fericit...Acum pot sa zic ca e excelent, si atunci de ce as mai dori sa reinnod ceva din trecut?
Insa unii poate au fost mai fericiti in trecut si atunci au alte motive...

Iar legat de inselat, eu n-am facut-o niciodata, chiar daca am avut ocazia... s-au dat ele la mine in trecut si eu nimic... si asta pt am principii. Nu ma ascund dupa bat ca sunt barbat si barbatul gandeste cu creierul de jos... nu, dar consider in primul rand inselatul un act de slabiciune din partea mea (si mie nu-mi place sa fiu cu nimic "santajabil":D) sin in al doilea rand inseamna ca n-as respecta-o pe prietena/sotie (aici vb de relatii mai stranse, mai evoluate de o simpla prietenie...)

Pentru mine, femeia cu care stau (si deci pe care implicit o iubesc, ca altfel n-as sta cu ea) e egalul meu, nu o consider inferioara sau ca locul ei e la cratita... SI atunci o respect in aceeasi masura in care as vrea eu sa fiu respectat, si bineinteles, chiar primesc respectul asta...

Bine, eu poate vb aici de o relatie poate "prea" ideala, dar asa e in cazul meu...

Si, BTW, am vreo 28 ani, asta ca sa nu credeti altceva tongue.gif
Christu
QUOTE(DrK @ 14 Apr 2008, 10:12)
a face sex cu o fosta prietena inseamna ca inseli actuala prietena?
*



Da, misto asta!!! Imi place!!!

Raspuns clar: NUUUUUUUUUUUU!!!!!! radmasa.gif
PhilipMorris
Votat nu
Si daca ma intalnesc accidental cu ele, incerc sa nu ma gandesc la ce ne-a legat candva. Nu dau sansa trecutului de a imi afecta viitorul. Lucruri mai mult sau mai putin bune facute in trecut, repetate in viitor, devin rele. Si asta din cauza ca, poate, mi-am ales consoarta pe care am dorit-o intotdeauna. Daca nu era asa, topicul incepea cu:

Votat da...
Respect tuturor,

Inflamabilu' alcoholic.gif
gliding.flight
Dati-mi voie sa intervin cu un exemplu.
Ce te faci cand, sa zicem,.... dupa aprox 5 luni de la "despartire" te apuca acel sentiment de tristete, sau poate simti ca ti-e dor.
Desi tu ti-ai dorit ruperea relatiei dupa 3 ani (probabil ti se parea ca totul a devenit monoton si plictisitor), ea insista ca relatia sa continue.
La scurt timp iti gasesti pe altcineva, si te hotarasti sa rupi orice legatura cu fosta. Ea incearca sa te recucereasca, dar pentru ca tu o ignori,dupa o perioada de timp, se resemneaza si suparata fiind vrea sa te uite, gasindu-si la randul ei pe altcineva. Lucru care culmea, te surprinde si te enerveaza intr-o oarecare masura. Desi nu te-ai mai intalnit cu ea de mai mult timp, acum vrei tot mai mult s-o mai revezi macar pt cateva minute, eventual sa mai stati de vorba, ca in vremurile trecute.
In viata mergi pe principiul "ciorba reincalzita nu mai e gustoasa" asa ca oricum nu o vei mai lua de la capat cu fosta, dar ce faci cu "indispunerea" din timpul zilei, sau cu acel sentiment de dor.
Cauti sa te convingi ca defapt ai facut o alegere buna, si ca actuala te poate face sa fii la fel de fericit ca inainte, dar privind inapoi parca te-ai obisnuit prea mult cu fosta, cu deprinderile ei,ati trecut prin multe impreuna si stiai cum s-o surprinzi, stiai ce merita si ce asteptari are, etc.
In final, astepti ca timpul sa le rezolve pe toate, si sa-ti vezi de lucrurile din prezent, dar stii ca acel "ceva" va ramane.......


Sper ca nu am fost prea sentimental smile.gif,si sa zicem ca e doar o "ipoteza" , nu un caz real, personal smile.gif
Flamingo
QUOTE(PhilipMorris @ 17 Apr 2008, 12:42)
Votat nu
(...)
Nu dau sansa trecutului de a imi afecta viitorul.
*



Mai intai spui votat nu apoi ca nu dai sansa trecutului.
Deci ai fost si tu patit. smile.gif
Corect era sa fi spus...
"Nu mai dau vreo sansa sau nu vreau sa mai tin legatura cu fostele pentru ca m-am ars candva."

Nu trage, ziceam si eu ! wink.gif


@gliding.flight
Omule, n-ai fost deloc prea sentimental. wink.gif Ai fost tu insuti. Mai rar vezi pe forumuri persoane dintr-o bucata si care nu vor deloc sa para altceva decat sunt. Majoritatea, cand vine vorba de treburi mai delicate, se dau mari cocosi, mari sfatuitori... aroganti, intangibili, atoatestiutori, cand ei de fapt nu sunt sau nu stiu nici macar 30 % din ceea ce indruga... Netul / forumurile ne transforma, asta era ideea. tongue.gif
ipiq
@gliding.flight: trist, dar din pacate foarte adevarat!!! Nici eu nu-mi explic dorinta aia de a-ti revedea fosta (cum ziceai tu)... ziceai ca trece cu timpul? biggrin.gif
Berila
Hai sa terminam povestile astea.
Din ce motiv s-a produs despartirea?
Din cauza slabelor performante sexuale? Atunci consider o rusine sa mai dai ochii cu ele (sau invers), stiind ca au fost la mai mare (sau la mai "adanca")...
Din cauza nepotrivirii de caracter? Atunci cum naiba va intelegeti acum?

In ceea ce priveste "femeili" nu exista nici trecut nici viitor. Bucurati-va cat va tine!

A se intelege ca, aici, vorbesc strict de relatii intime nu de prietenii intre sexe. Am foarte multi "tovarasi" de sex feminin foarte apropiati, iesim impreuna la o bere, vorbim despre nevoi si femei, ne ajutam reciproc etc. Din alte motive in afara celor 2 prezentate mai sus, de ce te mai cuplezi cu o femeie, sa pierzi timpul?

Nu vreu sa par un dur, am fript si am fost fript, dar nu a fost niciun motiv pentru care sa ma uit inapoi.

... parerea mea wink.gif
shteffanivlad
QUOTE(ipiq @ 17 Apr 2008, 14:11)
@gliding.flight: trist, dar din pacate foarte adevarat!!! Nici eu nu-mi explic dorinta aia de a-ti revedea fosta (cum ziceai tu)... ziceai ca trece cu timpul? biggrin.gif
*



Trece cu timpul+alta. smile.gif
ipiq
shteffandavid: mersi... o sa am in vedere biggrin.gif
deci: caut bruneta 18-22 ani, ochi verzi, 95-60-90, preferabil fotomodel, desteapta, situatie materiala buna, care spala, calca , gateste si-mi aduce berea din frigider... si in restul timpului cand nu calca, spala, gateste, castiga bani, sau aduce beri din frigider, sa "presteze" "alte" activitati de calitate biggrin.gif pt doritoare 0745 2**22* radmasa.gif
manucu
mie mi s-a intamplat, cand eram cu o fosta prietena sa o insel (sexualmente) cu o alta fost prietena. nici cand am facut-o, nici dupa, nu am avut regrete. acum insa nu as mai face-o - tine foarte mult si de persoana cu care sunt acum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.